Προς το περιεχόμενο

Η Intel εμφανίζεται ενθουσιασμένη με την προοπτική να αντικαταστήσει τους πάντες η τεχνητή νοημοσύνη


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να εξαλειφθεί η ανθρώπινη εργασία, θα πρέπει οι άνθρωποι να έχουν κάποιον τρόπο για να αποκτούν χρήματα προκειμένου να αγοράζουν τα αγαθά που θα παράγει κάθε βιομηχανία. Υπάρχουν πολλά ερωτήματα γύρω από αυτήν την ιδέα:

1. Αφού οι άνθρωποι δεν θα εργάζονται, πώς θα προσδιορίζεται ο μισθός τους;

2. Μπορεί η τεχνητή νοημοσύνη να ανακαλύψει νέες εφευρέσεις χωρίς την ανθρώπινη αρχική συνεισφορά; Μέχρι σήμερα, η νοημοσύνη βασίζεται σε ιδέες και ανακαλύψεις ανθρώπων για να επιτύχει αποτελέσματα.

3. Υπάρχουν αμέτρητες εργασίες που η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί ακόμα και στο μέλλον να εκτελέσει. Ο τομέας της ρομποτικής θα πρέπει να εξελιχθεί ώστε να καλύψει όλες αυτές τις λειτουργίες που εκτελεί ο άνθρωπος. Ακόμη και έτσι, χρειάζεται αρκετός χρόνος για να φτάσουμε στο σημείο όπου οι μηχανές θα μπορούν να επιδιορθώνουν άλλες μηχανές χωρίς την παρέμβαση του ανθρώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποτυχημένη είναι εδώ και χρόνια και για αυτό το ρίχνει στο marketing στην τεχνίτη νοημοσύνη μιας και είναι το trend μπας και αποκτήσει κάποια έσοδα που της λείπουν. 

Ακόμα και αυτό το σενάριο αποτυχημένο είναι μιας και οι επεξεργαστές της υστερούν και εκει. Φήμες λένε πως ακόμα και οι Snapdragon θα είναι πιο δυνατοι που δεν έχουν βγάλει πολλά μοντέλα.

Θα ανέβαζα το κλασσικό meme της ξανθιάς και από πάνω της: AMD, Snapdragon, nVidia 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμην και ποτε να γλυτωσουμε απο γιατρους και δικηγορους ,χμμμ  βαλε και λογιστες , φοροτεχνες μεντιουμ , χαρτοριχτρες και αλλες

παραγωγικες ταξεις.

 

σσ Ευχομαι απο καρδιας στους προγραμματιστες και γενικα στους  εργατες I.T  του φορουμ να εχουν παντοτε εργασια

με αξιοπρεπεις αμοιβες.

2 ώρες πριν, bazzil είπε

Η ΤΝ ούτε ανθρώπινη συνείδηση έχει ούτε ανθρώπινη κατανόηση. Αυτό ή δεν μπορούν ή δεν θέλουν να το καταλάβουν

Ε  και λοιπον ; Το θεμα ειναι η δουλεια να βγαινει ,  συντομα  δεν θα σταυρωνω  πελατη να του κανω τις φορολογικες δηλωσεις , ολα αυτοματα.

Δεν με καιει και τοσο , μετραω μηνες για την συνταξη , αλλα και παλι  ...  πανε οι ενδοξες εποχες, ουτε το χαρτζηλικι συμπληρωμα θα βγαινει

πλεον .

Αντε και οι πρεσβυτεροι να την σκαπουλαρουμε , αλλα και ποσοι νεοτεροι θα απομεινουν να εργαζονται και να καταβαλουν υπερβολικες εισφορες για

να λαμβανουν συνταξη οι πρεσβυτεροι βρεξει - χιονισει ; Λεω μηπως και δεν υπαρχουν αποθεματικα διοτι ως γνωστον "Ολοι μαζι τα φαγαμε " ;

Μηπως λεγω το βρεξει - χιονισει τελειωσε ; Ουδεις ειναι "εξασφαλισμενος" ....

Σε καθε περιπτωση κατι πρεπει να γινει ...  

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ με τις βλακείες που διαβάζω (της Intel).

Μπείτε στο Copilot, Designer και ζητήστε ενα Logo με ενα τιτλο. Δηλαδή εικόνα και γραμματα. Και αν σας το βγαλει ποτέ σωστο γραμματικά, πείτε το μου. Ωρες εχω περάσει .. ωρες. Απλά πράγματα.

Του λες white background και βαζει ότι θέλει. Το διορθώνεις και ξανα τα ίδια.

Αυτό φίλοι μου ειναι μάλλον deep learning και οχι AI.

Από την άλλη μεριά, ο Copilot μου διόρθωσε κατι λαθάκια σε ενα snippet για το Wordpress. Προφανώς το Github learning έχει βοηθήσει το Copilot .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, batmania είπε

Για να εξαλειφθεί η ανθρώπινη εργασία, θα πρέπει οι άνθρωποι να έχουν κάποιον τρόπο για να αποκτούν χρήματα προκειμένου να αγοράζουν τα αγαθά που θα παράγει κάθε βιομηχανία.

Αυτό είναι το σημείο εκκίνησης μίας θεωρίας, δεν είναι γραμμένο στο DNA μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Αυτό είναι το σημείο εκκίνησης μίας θεωρίας, δεν είναι γραμμένο στο DNA μας.

Ολες οι θεωρίες θα δοκιμαστούν στην πράξη και μάλιστα παράλληλα. Ο κόσμος είναι κατακερματισμένος και πολιτικά και πολιστικά ασύμβατος. Θα δοκιμαστούν ξανά ο κομμουνισμός και ο σοσιαλισμός, νέες μορφές καπιταλισμού, θεοκρατίες θα επεκταθούν, πολιτισμικές αλλαγές όπως οι υπερφεμινιστικές και οι woke ιδεολογίες θα επιβληθούν, νέο πατριωτισμός σε άλλα μέρη. Αλλού δημοκρατία και αλλού "δημοκρατία".

Βλέπεις η δύση ή κάποιος άλλος πόλος δεν έχει πλέον την δύναμη και υπεροχή να "επιβάλει" τον πολιτισμό της παντού. Πολλές διαφορετικές παράλληλες γεωπολοτικές δυνάμεις με τις δικές τους θεωρίες θα συναγωνιστούν. Ετσι δουλεύει η φύση και η εξέλιξη των ειδών και των πολιτισμών. 

Εδώ μας φοβερίζουν σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο ότι θα παίρνουμε σύνταξη στα 75 μας γιατί τα ταμεία είνει μειον. Αν επικτρατήσει το μοντέλο όπου οι πολίτες μια χώρας δεν δουλεύουν, δεν πληρώνονται και όμως επιβιώνουν αξιοπρεπώς, μένει να το δούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, fast8 είπε

Ολες οι θεωρίες θα δοκιμαστούν στην πράξη και μάλιστα παράλληλα. Ο κόσμος είναι κατακερματισμένος και πολιτικά και πολιστικά ασύμβατος. Θα δοκιμαστούν ξανά ο κομμουνισμός και ο σοσιαλισμός, νέες μορφές καπιταλισμού, θεοκρατίες θα επεκταθούν, πολιτισμικές αλλαγές όπως οι υπερφεμινιστικές και οι woke ιδεολογίες θα επιβληθούν, νέο πατριωτισμός σε άλλα μέρη. Αλλού δημοκρατία και αλλού "δημοκρατία".

Βλέπεις η δύση ή κάποιος άλλος πόλος δεν έχει πλέον την δύναμη και υπεροχή να "επιβάλει" τον πολιτισμό της παντού. Πολλές διαφορετικές παράλληλες γεωπολοτικές δυνάμεις με τις δικές τους θεωρίες θα συναγωνιστούν. Ετσι δουλεύει η φύση και η εξέλιξη των ειδών και των πολιτισμών. 

Εδώ μας φοβερίζουν σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο ότι θα παίρνουμε σύνταξη στα 75 μας γιατί τα ταμεία είνει μειον. Αν επικτρατήσει το μοντέλο όπου οι πολίτες μια χώρας δεν δουλεύουν, δεν πληρώνονται και όμως επιβιώνουν αξιοπρεπώς, μένει να το δούμε.

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι ώρα θα φάω κάθε μέρα, δεν ξέρω αν οι προβλέψεις σου στέκουν.

Απλώς σχολίασα ότι το χρήμα σαν προϋπόθεση, είναι μοντέλο συγκεκριμένης οικονομικής θεωρίας και δεν το περιλαμβάνουν όλες. Για παράδειγμα, οι περισσότεροι άνθρωποι σκέφτονται για μια ΤΝ που θα είναι ικανή να μας αντικαταστήσει, "δε θα μπορούμε να δουλέψουμε", κι εγώ σκέφτομαι "δε θα χρειάζεται να δουλέψουμε".

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, svartevarg είπε

Αυτός ο Κάτι πώς θα ένιωθε αν τον αντικαθιστούσε η τεχνητή νοημοσύνη;;

Θα το αποδεχόταν;;; Θα είχε κάτι να πει;;;

Εχει τόσα λεφτά που δουλεύει απλά για να μην κάθεται σπίτι αυτός. 😄

20 λεπτά πριν, Lucifer είπε

κι εγώ σκέφτομαι "δε θα χρειάζεται να δουλέψουμε".

Ακριβώς αυτό. Κάπου το είχα διαβάσει πριν καμια 10 ετία ως σενάριο αυτο. Μια κοινωνία που πλέον δεν χρειάζεται να δουλεύει για να ζήσει. Αυτά όλα παρέχονται. Φυσικά δεν ξέρω αν εμείς , τα παιδιά μας, ή τα εγγόνια από τα τρισέγγονά μας το ζήσουν αυτό, όμως είναι μια θεωρία. Δυστυχώς δεν βρίσκω το άρθρο να το επισύνατα. Γενικά όμως ήταν ενδιαφέρον ως ιδέα / προοπτική γιατί στο άρθρο εκείνο ανέλυε και τα προβλήματα που ίσως / θα προέκυπταν αλλά και τι θετικά και αρνητικά θα είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nepomuk είπε

αμην και ποτε να γλυτωσουμε απο γιατρους και δικηγορους ,χμμμ  βαλε και λογιστες , φοροτεχνες μεντιουμ , χαρτοριχτρες και αλλες

παραγωγικες ταξεις.

 

σσ Ευχομαι απο καρδιας στους προγραμματιστες και γενικα στους  εργατες I.T  του φορουμ να εχουν παντοτε εργασια

με αξιοπρεπεις αμοιβες.

Ε  και λοιπον ; Το θεμα ειναι η δουλεια να βγαινει ,  συντομα  δεν θα σταυρωνω  πελατη να του κανω τις φορολογικες δηλωσεις , ολα αυτοματα.

Δεν με καιει και τοσο , μετραω μηνες για την συνταξη , αλλα και παλι  ...  πανε οι ενδοξες εποχες, ουτε το χαρτζηλικι συμπληρωμα θα βγαινει

πλεον .

Αντε και οι πρεσβυτεροι να την σκαπουλαρουμε , αλλα και ποσοι νεοτεροι θα απομεινουν να εργαζονται και να καταβαλουν υπερβολικες εισφορες για

να λαμβανουν συνταξη οι πρεσβυτεροι βρεξει - χιονισει ; Λεω μηπως και δεν υπαρχουν αποθεματικα διοτι ως γνωστον "Ολοι μαζι τα φαγαμε " ;

Μηπως λεγω το βρεξει - χιονισει τελειωσε ; Ουδεις ειναι "εξασφαλισμενος" ....

Σε καθε περιπτωση κατι πρεπει να γινει ...  

Εσύ ως λογιστής και ως άνθρωπος θα συμβουλέψεις τον πελάτη σου συνειδητά και με κατανόηση για να βγει κερδισμένος απ την φορολογική του δήλωση. Η ΤΝ θα υπολογίσει μηχανικά τον φόρο και θα του πει τόσα. Η ΤΝ δεν είναι τίποτε άλλο απο μία μηχανή που επεξεργάζεται και δημιουργεί κείμενο σχετικό με τα συμφραζόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lucifer είπε

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι ώρα θα φάω κάθε μέρα, δεν ξέρω αν οι προβλέψεις σου στέκουν.

Απλώς σχολίασα ότι το χρήμα σαν προϋπόθεση, είναι μοντέλο συγκεκριμένης οικονομικής θεωρίας και δεν το περιλαμβάνουν όλες. Για παράδειγμα, οι περισσότεροι άνθρωποι σκέφτονται για μια ΤΝ που θα είναι ικανή να μας αντικαταστήσει, "δε θα μπορούμε να δουλέψουμε", κι εγώ σκέφτομαι "δε θα χρειάζεται να δουλέψουμε".

Δεν προσπάθησα να κάνω καποια πρόβλεψη, είπα ότι πολιτικά και οικονομικά συστήματα είναι ακόμα σε ανταγωνισμό και δεν πρόκειται αυτό να σταματήσει. Οι μεταπτυχιακές μου σπουδές είναι στο machine learning (data science και AI) οπότε έχω επενδύσει πολύ σε αυτό που συμβαίνει τώρα και παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Είναι το τι σπούδασα και αγαπώ, αλλά δεν είμαι αισιόδοξος για το αντίκτυπο στην κοινωνία.

Οσο αφορά αυτό που λες, είμαι σκεφτικός κατα πόσο μια κοινωνία που δεν χρειάζεται οι πολίτες της να δουλεύουν, χρειάζεται γενικά τους πολίτες της. Μια κοινωνία όπου κάθε επικοινωνία ελέγχεται και φιλτράρεται σε πραγματικό χρόνο απο το ΑΙ, πόσο δημοκρατία μπορεί είναι κτλ. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, αλλά μοιάζει σπατάλη για όσους έχουν την εξουσία να συντηρούν εκατομμύρια κόσμο που δεν παράγει και έχει τις δικές του ιδέες και τα δικά του θέλω. Και κάθε σύστημα δημιουργεί δομές εξουσίας, ποτέ δεν ήταν ο λαός αυτός που έκανε κουμάντο. Οπότε αυτό που φοβάμαι είναι ότι το "δε θα χρειάζεται να δουλέψουμε" μπορεί εύκολα να γίνει "δεν θα μας χρειάζονται γενικά". Πολύ αισιόδοξη η ιδέα ότι η εξουσία, η οποία θα είναι απόλυτη μέσω του ΑΙ και της ψηφιακής δημοκρατίας, θα μας ταϊζει απλά να υπάρχουμε όπως τα ζώα στον ζωλογικό κήπο. Η παράγουμε ή εμείς ο απλός λαός σταδιακά παυουμε να υπάρχουμε σε τέτοιες κοινωνίες. 

Επεξ/σία από fast8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Lucifer said:

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι ώρα θα φάω κάθε μέρα, δεν ξέρω αν οι προβλέψεις σου στέκουν.

Απλώς σχολίασα ότι το χρήμα σαν προϋπόθεση, είναι μοντέλο συγκεκριμένης οικονομικής θεωρίας και δεν το περιλαμβάνουν όλες. Για παράδειγμα, οι περισσότεροι άνθρωποι σκέφτονται για μια ΤΝ που θα είναι ικανή να μας αντικαταστήσει, "δε θα μπορούμε να δουλέψουμε", κι εγώ σκέφτομαι "δε θα χρειάζεται να δουλέψουμε".

Και οι διάφοροι CEO σκέφτονται «δεν θα χρειάζεται να υπάρχεις».

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θέλει να επιβεβαιώσει το οργουελικό σενάριο ότι ο άνθρωπος θα αντιμετωπίζεται ως…παράσιτο όπως περιγράφει με άλλο τρόπο η πρόσφατη σειρά sci-fi 3 body problem 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...