Προς το περιεχόμενο

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΤΡΕΛΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ?


dentmilt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια τη γνωμη σας. ποια εταιρία θεωρείτε καλύτερη για πετρελαιο κίνησης στο αυτοκινητο? bp? avin? shell ή eko? μιλάω παντοτε για το ενισχυμένο πετρελαιο και όχι το απλο. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα , το θέμα βασικά δεν είναι ποιο είναι το καλύτερο καύσιμο αλλά ποιο είναι το καλύτερο πρατήριο :( όλα αυτά πάνω κάτω είναι τα ίδια και περιέχουν και το ίδιο βιο diesel
εγώ στο δικό μου βάζω Eko Avio αλλά πάντα από συγκεκριμένο πρατήριο,
και ανά δύο γεμίσματα ρίχνω μέσα και ένα καθαριστικό μπεκ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, dentmilt είπε

παιδια τη γνωμη σας. ποια εταιρία θεωρείτε καλύτερη για πετρελαιο κίνησης στο αυτοκινητο? bp? avin? shell ή eko? μιλάω παντοτε για το ενισχυμένο πετρελαιο και όχι το απλο. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Προσπαθησε να βαζεις μονο απο εταιρικα πρατηρια, μειωνεις αρκετα τις πιθανοτητες για νοθευμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Προσπαθησε να βαζεις μονο απο εταιρικα πρατηρια, μειωνεις αρκετα τις πιθανοτητες για νοθευμενο.

εννοειται μονο εταιρικα επιλέγω. όμως σαν ποιότητα ποιά απο τις παραπάνω (έχω στην περιοχή μου όλες τισ παραπάνω σε εταιρικά πρατήρια) θα επέλεγες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dentmilt είπε

εννοειται μονο εταιρικα επιλέγω. όμως σαν ποιότητα ποιά απο τις παραπάνω (έχω στην περιοχή μου όλες τισ παραπάνω σε εταιρικά πρατήρια) θα επέλεγες?

 

Ολα απο τα ιδια διυλιστηρια δεν ερχονται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος πετρελαιοκίνητου από δεκαετίας και πάνω από 260.000 χλμ. βάζω πετρελαιο από όλες τις εταιρειες μονο αν είναι εταιρικα΄. έχω μια εφαρμογή στο κινητό που λέει τις τιμές και από κάτω την εταιρεία. μόνο αβιν και εκο βάζω. το πιο φτηνό πάντα.

καθαριστικό μπέκ δεν κάνει τίποτα. αν ξεκινήσει να κατουράει το μπεκ πετα το βάλε άλλο.

1 ώρα πριν, darkman είπε

Καλημερα , το θέμα βασικά δεν είναι ποιο είναι το καλύτερο καύσιμο αλλά ποιο είναι το καλύτερο πρατήριο :( όλα αυτά πάνω κάτω είναι τα ίδια και περιέχουν και το ίδιο βιο diesel
εγώ στο δικό μου βάζω Eko Avio αλλά πάντα από συγκεκριμένο πρατήριο,
και ανά δύο γεμίσματα ρίχνω μέσα και ένα καθαριστικό μπεκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιοδήποτε από δοκιμασμένα καλό πρατήριο είναι καλό (θεωρητικά). ΕΚΟ (Avio) κατέληξα να προτιμώ εγώ όταν είμαι κοντά στο σπίτι μου και έχω τέτοιο πρατήριο. Βάζω και απλό πετρέλαιο ανά 2-3 γεμίσματα πάντως. Με Shell VPower δεν ξέρω για ποιόν λόγο αλλά έχω την εντύπωση ότι μυρίζει περίεργα μερικές φορές (όχι το καυσαέριο αλλά το μοτέρ όταν ζεσταίνεται αν σηκώσω καπώ!). Και μου έχει τύχει να κάνει και δισταγμούς μερικές φορές ή να μη "φουσκώνει" η τουρμπίνα όσο θα έπρεπε.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2024 στις 12:43 ΜΜ, nikos_e34 είπε

κάτοχος πετρελαιοκίνητου από δεκαετίας και πάνω από 260.000 χλμ. βάζω πετρελαιο από όλες τις εταιρειες μονο αν είναι εταιρικα΄. έχω μια εφαρμογή στο κινητό που λέει τις τιμές και από κάτω την εταιρεία. μόνο αβιν και εκο βάζω. το πιο φτηνό πάντα.

καθαριστικό μπέκ δεν κάνει τίποτα. αν ξεκινήσει να κατουράει το μπεκ πετα το βάλε άλλο.

 

Δεν ειναι κανονας το απλα να ειναι εταιρικο και βαλε , εταιρικο στην καβαλας shell και λογο οτι μαζευα και ποντους μου βουλωσε τα μπεκ στο meriva 3 φορες αλλα εγω εκει το χαιβανι ηθελα τους ποντους , στην μηχανη βαζω απο ενα BP Που δεν ειναι εταιρικο και το καυσιμο ειναι πενα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος Volco v40 d2 . Προτίμησε όσο μπορείς εταιρικά πρατήρια και σημασία έχει ο πρατηριουχος. 

Προσωπικά φίλτρο πετρελαίου αλλάζω κάθε 20,000 και σπάνια δουλεύει ρεζέρβα το αμαξι από καύσιμα .

Κάθε 30,000 του ρίχνω και καθαριστικό συστυστηματος κυκλώματος ψεκασμού. Το αμάξι στα χέρια έχει 80,000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2024 στις 10:09 ΠΜ, dentmilt είπε

παιδια τη γνωμη σας. ποια εταιρία θεωρείτε καλύτερη για πετρελαιο κίνησης στο αυτοκινητο? bp? avin? shell ή eko? μιλάω παντοτε για το ενισχυμένο πετρελαιο και όχι το απλο. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

εταιρικό πρατήριο όπως προανέφεραν οι υπόλοιποι , μάρκα το ξεχνάς , σημασία έχει το πρατήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EKO Avio. Shell ποτε. Το απλο ειναι αθλιο. Το αμαξι σερνεται!
Ασε που πολλες φορες ανοιγουν την ταπα μου και δεν μου βαζουν καν. Βλεπουν το "οχι βιοντιζελ" και μου λενε οτι δεν κανει να μπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2024 στις 10:09 ΠΜ, dentmilt είπε

παιδια τη γνωμη σας. ποια εταιρία θεωρείτε καλύτερη για πετρελαιο κίνησης στο αυτοκινητο? bp? avin? shell ή eko? μιλάω παντοτε για το ενισχυμένο πετρελαιο και όχι το απλο. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Το καθαρό.

4 ώρες πριν, andreaspA είπε

EKO Avio. Shell ποτε. Το απλο ειναι αθλιο. Το αμαξι σερνεται!
Ασε που πολλες φορες ανοιγουν την ταπα μου και δεν μου βαζουν καν. Βλεπουν το "οχι βιοντιζελ" και μου λενε οτι δεν κανει να μπει.

Γιατί η ΕΚΟ δεν έχει βιοντίζελ;

Επίσης υπάρχει κατασκευαστής που αναφέρει οτι δεν μπορεί να κάψει βιοντίζελ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Το καθαρό.

Γιατί η ΕΚΟ δεν έχει βιοντίζελ;

Επίσης υπάρχει κατασκευαστής που αναφέρει οτι δεν μπορεί να κάψει βιοντίζελ;

Το avio υποτιθεται οτι δεν ειναι βιοντιζελ.

Η ταπα μου στο Tiguan μολις την ανοιγεις λεει "ΟΧΙ ΒΙΟΝΤΙΖΕΛ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Το avio υποτιθεται οτι δεν ειναι βιοντιζελ.

Η ταπα μου στο Tiguan μολις την ανοιγεις λεει "ΟΧΙ ΒΙΟΝΤΙΖΕΛ"

Ολα εχουν  , περιπου 7% 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...