Προς το περιεχόμενο

Αγορά laptop για τα βασικά


matias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, Chloe2 said:

Εκτός από την πασιέντζα του έβαλε συγγενικό του πρόσωπο και άλλα δωρεάν/νόμιμα απλά παιχνίδια (πιο "βαριά" από την πασιέντζα) στο λάπτοπ του και είναι κατευχαριστημένος!!!

Ναρκαλιευτη ? :) 
 

7 hours ago, Chloe2 said:

#Το λάπτοπ Ferrari δίνει την αίσθηση ότι είναι πολύ πολύ ακριβότερο.
Παρότι έχουν περάσει 16 χρόνια εάν με αυτό πας σήμερα σε μια καφετέρια είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα "τραβήξεις" περισσότερα βλέμματα απ'ότι κάποιος με λάπτοπ Apple.

Δεν ξερω τι κανεις εσυ , αλλα εγω τα φορητα μου δεν τα βγαζω στις καφετεριες για μοστρα ;) 

Εχουμε μπει σε μια αντιπαραθεση χωρις νοημα. Εγω εκανα καποιες διευκρινησεις για το φορητο που προτεινες και εσυ θιχτηκες και ξεκινησες να υποστηριζεις το φορητο που αγορασες. Ο καθε ενδιαφερομενος ας βγαλει τα συμπερασματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

#Σίγουρα θα γνωρίζεις ότι ανάμεσα στη πασιέντζα και στα πολύ πολύ "βαριά" παιχνίδια υπάρχουν ουσιαστικά ατελείωτα παιχνίδια.
#Ισχυρίζεσαι ότι αγόρασες λάπτοπ Ferrari λόγω πρακτικών χαρακτηριστικών και όχι για "επίδειξη"; Αν ναι δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω.
#Εγώ έγραψα ότι η πρότασή μου υπερκαλύπτει τις ανάγκες του matias (ο μοναδικός ενδιαφερόμενος του θέματος). Παραδέχθηκες και εσύ ότι έχω δίκαιο σ' αυτό το ζήτημα.
#Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι η πρότασή μου είναι ιδανική για ΚΑΘΕ χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Chloe2 said:

Σίγουρα θα γνωρίζεις ότι ανάμεσα στη πασιέντζα και στα πολύ πολύ "βαριά" παιχνίδια υπάρχουν ουσιαστικά ατελείωτα παιχνίδια.

Ατελειωτα παιχνιδια που δεν μπορει να τα τρεξει ενα φορητο που δεν ειναι gaming. Εκτος αν μιλαμε για παιχνιδια 10ετιας ή αν ο χρηστης κανει σοβαρους συμβιβασμους.
 

3 hours ago, Chloe2 said:

Ισχυρίζεσαι ότι αγόρασες λάπτοπ Ferrari λόγω πρακτικών χαρακτηριστικών και όχι για "επίδειξη"; Αν ναι δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω.

Δεν ισχυριστηκα τιποτα τετοιο. Δεν εγραψα πουθενα οτι πηρα το εν λογω φορητο γιατι ειχε πρακτικα χαρακτηριστικα που με καλυπταν στην δουλεια μου. Εγραψα οτι ειχα αυτο το φορητο και για την εποχη που το ειχα με καλυπτε σαν χαρακτηριστικα. Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα , αυτο που λες εσυ με αυτο που ειπα εγω. Μπορει να μου το ειχαν χαρισει , μπορει να το ειχα βρει σε εκπτωσεις , μπορει να το πηρα μεταχειρισμενο σε καλη τιμη , μπορει να το πηρα γιατι ηταν ομορφο και ετυχε να με καλυπτουν και τα specs του. Χιλια δυο μπορει. Εχουν περασει 16 χρονια απο τοτε , δεν θυμαμαι πως και γιατι το ειχα παρει. Οπως και να χει , ποτε δεν το μοστραρα πουθενα , και απλα το ειχα για εργαλειο δουλειας. :) 
 

3 hours ago, Chloe2 said:

#Εγώ έγραψα ότι η πρότασή μου υπερκαλύπτει τις ανάγκες του matias (ο μοναδικός ενδιαφερόμενος του θέματος). Παραδέχθηκες και εσύ ότι έχω δίκαιο σ' αυτό το ζήτημα.
#Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι η πρότασή μου είναι ιδανική για ΚΑΘΕ χρήση.

Σαφως. Δεν ισχυριστηκα ουτε εγω κατι διαφορετικο. Εγω εγραψα μια διευκρινηση για την μνημη και σχολιασα και τον επεξεργαστη. Εσυ θιχτηκες γιατι θεωρησες οτι κατεκρινα την προσωπικη σου επιλογη , την οποια και προτεινες. Απο κει και περα , οπως ειπα , ας βγαλει ο κοσμος τα συμπερασματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#Ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει καινούργιο gaming λάπτοπ με ελληνικό πληκτρολόγιο που μπορεί να ανταπεξέλθει σε ΟΛΑ τα πολύ πολύ "βαριά" παιχνίδια με λιγότερα από 300 ευρώ;
Αν όχι δεν έχει νόημα να συγκρίνεις  λάπτοπ που έχουν τεράστια διαφορά χαρακτηριστικών αλλά και ΤΙΜΗΣ.
Π.χ Αν κάποιο μέλος του φόρουμ γράψει ότι θέλει να του προτείνεις το καλύτερο καινούργιο λάπτοπ με ελληνικό πληκτρολόγιο που μπορεί να αγοράσει με "ταβάνι" τα 200 ευρώ ΜΟΝΟ για να γράφει και να τυπώνει κείμενα ΔΕΝ είναι λογικό να του προτείνεις κάποιο λάπτοπ με ξένο πληκτρολόγιο που στοιχίζει 6.000 ευρώ με το επιχείρημα ότι έχει εξαιρετικά τεχνικά χαρακτηριστικά. Λογικό θα είναι πράγματι να του προτείνεις το καλύτερο για τις ανάγκες του με "ταβάνι" τα 200 ευρώ.

#Θεωρείς "σωστό" τον πωλητή που "πάσαρε" στον συνταξιούχο MSI λάπτοπ για πασιέντζα ή θεωρείς (όπως ο περισσότερος κόσμος) ότι ο συνταξιούχος με βάση τις ανάγκες του ΔΕΝ χρειαζόταν MSI λάπτοπ αλλά κάποιο λάπτοπ πολύ πολύ φθηνότερο;

#Το λάπτοπ Ferrari ακόμα και ως εργαλείο δουλειάς έστω "έμμεσα" ακόμα και χωρίς να το ήθελες το "μόστραρες" σε συνεργάτες/πελάτες. Δεν το θεωρώ κακό. Μη θίγεσαι.
 
#Πράγματι ο κόσμος βγάζει τα συμπεράσματά του.
Αν πρότεινα στον matias να αγοράσει ένα chromebook με ενσωματωμένη 4 GB RAM, 32 GB eMMC, HD TN οθόνη και διπύρηνο επεξεργαστή (με κάποιες παραχωρήσεις θα του κάλυπτε ΟΛΕΣ τις ανάγκες του) ίσως δεν έγραφες "σεντόνια".
Αλλά έκανα το "λάθος" και του πρότεινα κάποιο λάπτοπ πολύ πολύ καλύτερο σε όλους τους τομείς από το παραπάνω chromebook (κάτω από 400 ευρώ όπως θέλει ο matias) με windows 11, 8 GB RAM, 256 GB SSD, FHD IPS οθόνη, ελληνικό πληκτρολόγιο και τετραπύρηνο επεξεργαστή.
Ο κόσμος σωστά βγάζει το συμπέρασμα ότι το λάπτοπ που πρότεινα στον matias είναι πολύ πολύ καλύτερο από το  chromebook που θα του κάλυπτε ΟΛΕΣ τις ανάγκες του, χωρίς να ξεπερνά το "ταβάνι" των 400 ευρώ. Άρα, η πρότασή μου ΔΕΝ είναι εκτός πλαισίου. Ενώ ακόμα και ένα μικρό παιδί βλέπει ότι η συνεχιζόμενη κριτική σου είναι εκτός πλαισίου (ήδη έχω γράψει ότι η πρότασή μου δεν είναι ιδανική για κάθε χρήση, παρότι το θέμα ξεκάθαρα αναφέρεται για ζήτηση συμβουλής για αγορά λάπτοπ για συγκεκριμένη χρήση με "ταβάνι" τα 400 ευρώ).
Ίσως κατ' εσένα έπρεπε να του προτείνω ένα λάπτοπ αξίας 6.000 ευρώ ή ακόμα καλύτερα να του προτείνω να αγοράσει ένα εργοστάσιο λάπτοπ και να δώσει εντολή να του κατασκευάσουν ένα και μοναδικό λάπτοπ αξίας 6 εκατομμυρίων ευρώ!!! 

#Περιμένουμε να προτείνεις κάποιο καινούργιο λάπτοπ στον matias εξαιρετικό σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς για ΚΑΘΕ χρήση με "ταβάνι" τα 400 ευρώ. Αν σε οποιονδήποτε τομέα δεν είναι εξαιρετικό τότε εύλογα (όπως κάνεις εσύ σε εμένα άνευ λόγου) θα σου ασκηθεί, καλόπιστη πάντα, κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Chloe2 said:

#Ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει καινούργιο gaming λάπτοπ με ελληνικό πληκτρολόγιο που μπορεί να ανταπεξέλθει σε ΟΛΑ τα πολύ πολύ "βαριά" παιχνίδια με λιγότερα από 300 ευρώ;

Oχι. Εσυ το εκανες οταν εγραψες ... "ακόμα και το φθηνότερο καινούργιο λάπτοπ μπορεί να ανταπεξέλθει άνετα σε παιχνίδια με πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις. " και "Εκτός από την πασιέντζα του έβαλε συγγενικό του πρόσωπο και άλλα δωρεάν/νόμιμα απλά παιχνίδια (πιο "βαριά" από την πασιέντζα) στο λάπτοπ του και είναι κατευχαριστημένος!!!".

Με λιγα λογια , εγραψες γενικολογιες. Απλα παιχνιδια αλλα πιο βαρια απο την πασιεντζα , παιχνιδια με πολυ μεγαλυτερες απαιτησεις. Ειμαι σιγουρος οτι μιλας για πασιεντζα και ναρκαλιευτη και απλα δεν μας το λες.
 

1 hour ago, Chloe2 said:

#Θεωρείς "σωστό" τον πωλητή που "πάσαρε" στον συνταξιούχο MSI λάπτοπ για πασιέντζα ή θεωρείς (όπως ο περισσότερος κόσμος) ότι ο συνταξιούχος με βάση τις ανάγκες του ΔΕΝ χρειαζόταν MSI λάπτοπ αλλά κάποιο λάπτοπ πολύ πολύ φθηνότερο;

Οχι δεν τον θεωρω σωστο πωλητη. Το θεωρεις σωστο οτι ο φιλος του πατερα σου πηγε να αγορασει φορητο χωρις να ξερει τι του γινεται ? Περιμενε απο τον καθε πωλητη να τον βοηθησει ? Ξερει σε ποιον πλανητη ζει ? Η φαση μου θυμιζει κατι πεζους που πετυχαινω με το αυτοκινητο που πανε να περασουν τον δρομο και δεν κοιτανε γυρω τους. Ισως σκεφτονται , θα προσεξει ο οδηγος , για να μην με σκοτωσει και κλεισει το σπιτι του μετα. Δηλ αφηνουν την επιβιωση τους στα χερια των αλλων. Εγω ειμαι του επαγγελματος (της πληροφορικης) και παρολο που θεωρω οτι γνωριζω καποια πραγματα , πριν αγορασω κατι κανω απειρη ερευνα αγορας να δω μηπως μου ξεφυγε κατι , μηπως εχει βγει κατι καινουργιο που δεν το ξερω και την πατησω κλπ. Και καποιος (ο φιλος του πατερα σου) , που προφανως δεν εχει σχεση με το αντικειμενο , σκεφτηκε ... ας παω να αγορασω ενα φορητο , ελπιζω ο πωλητης να ειναι καλος ανθρωπος και δεν θα με κοροιδεψει ... Ωρες ωρες απορω πως επιβιωνουν καποιοι ... Η ευκολη λυση ειναι να ριχνουμε την ευθυνη στους αλλους.
 

1 hour ago, Chloe2 said:

#Το λάπτοπ Ferrari ακόμα και ως εργαλείο δουλειάς έστω "έμμεσα" ακόμα και χωρίς να το ήθελες το "μόστραρες" σε συνεργάτες/πελάτες. Δεν το θεωρώ κακό. Μη θίγεσαι.

Οι συνεργατες μου ειχαν καλυτερα "εργαλεια" απο εμενα. Δεν νομιζω να εντυπωσιαστηκε κανεις απο το δικο μου. :) Ακομα πιστευεις οτι το acer ferrari ηταν καποιο σουπερ ντουπερ φορητο των 5000 ευρω. Σου εχει κολλησει στο μυαλο κατι τετοιο για να λες οτι το μοστραρα με καποιον τροπο ε ? 
 

1 hour ago, Chloe2 said:

Αν πρότεινα στον matias να αγοράσει ένα chromebook με ενσωματωμένη 4 GB RAM, 32 GB eMMC, HD TN οθόνη και διπύρηνο επεξεργαστή (με κάποιες παραχωρήσεις θα του κάλυπτε ΟΛΕΣ τις ανάγκες του) ίσως δεν έγραφες "σεντόνια".

Θα εγραφα αλλου ειδους σεντονια.
 

1 hour ago, Chloe2 said:

Άρα, η πρότασή μου ΔΕΝ είναι εκτός πλαισίου. Ενώ ακόμα και ένα μικρό παιδί βλέπει ότι η συνεχιζόμενη κριτική σου είναι εκτός πλαισίου

Συνεχιζεις να λες οτι κριτικαρα την προταση σου. Το λες γιατι το φορητο που προτεινες το εχεις αγορασει και εσυ και νοιωθεις οτι πρεπει να το υπερασπιστεις για καποιον λογο. Εγω σχολιασα την μη επεκτασιμοτητα της μνημης και το αδυναμο του επεξεργαστη σε σχεση με καποιους αλλους. Δεν ειπα οτι δεν καλυπτει τον συνφορουμιτη που ρωτησε. 
 

1 hour ago, Chloe2 said:

#Περιμένουμε να προτείνεις κάποιο καινούργιο λάπτοπ στον matias εξαιρετικό σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς για ΚΑΘΕ χρήση με "ταβάνι" τα 400 ευρώ.

Γιατι να του προτεινω φορητο εξαιρετικο σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις , αφου το θελει εξαιρετικο μονο σε συγκεκριμενους ? Αλλα ετσι για να παιξουμε λιγο , εσυ προτεινες αυτο ενω στην ιδια τιμη μπορει να παρει αυτο. Στην ιδια τιμη παιρνει καλυτερο επεξεργαστη , μεγαλυτερο δισκο , αναβαθμισιμη μνημη. Πες μου τωρα για DDR5 μιας και το φορητο που προτεινες δεν υπερτερει καπου αλλου. Αλλα οπως λενε και στο χωριο μου , κλαιν για τις DDR5 , δεν τις χρειαζεται η πασιεντζα ;) 

Με λιγα λογια , προτεινες κατι που δεν ειναι value for money , στην κατηγορια "εως 400 ευρω" , αλλα το προτεινες μονο και μονο γιατι ειναι αυτο που αγορασες εσυ. Και οταν σχολιασα την μνημη του και τον επεξεργαστη του , θιχτηκες , γιατι ειναι το φορητο που επελεξες εσυ για σενα και μαλλον δεν ειχες προσεξει αυτα που σχολιασα οταν το αγορασες. Αυτο ισως σε νευριασε λιγο , θυμωσες με τον εαυτο σου , και την πληρωσα εγω την νυφη ;) 

Ολοι εχουμε κανει κακες αγορες κατα καιρους. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες. Μαθαινουμε και παμε παρακατω. Δεν θιγομαστε επειδη καποιος σχολιασε κατι σε αυτο που αγορασαμε. Move on που λενε και στο χωριο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

#Θεωρείς ότι π.χ τα περισσότερα δωρεάν browser παιχνίδια στο games.gr , στο y8.com, κλπ αλλά και τα περισσότερα παιχνίδια του dwrean.net ("παίζουν" ουσιαστικά σ' όλα τα νέα λάπτοπ) είναι ίδιας κατηγορίας με την πασιέντζα;;; Φυσικά και είναι πολύ "ανώτερα" σε όλους τους τομείς.
Αν για αυτά τα παιχνίδια δεν χρειάζεται να έχεις MSI λάπτοπ τότε πολύ περισσότερο δεν απαιτείται για την πασιέντζα. Άρα ο πωλητής δεν έχει κάποια δικαιολογία ότι "μπέρδεψε" τα specs των παιχνιδιών και γ' αυτό πρότεινε πολύ πολύ ακριβότερο λάπτοπ.

#Ο σωστός πωλητής οφείλει να προτείνει στους πελάτες το καλύτερο λάπτοπ για τις ανάγκες τους.
Όχι μόνο ηθικά αλλά και λόγω επιβίωσης.
Αν κοροιδέψεις έναν πελάτη "χάνεις" όχι μόνο τον ίδιο αλλά και τον "κύκλο" του.
 
#Το 99,9% που αγόρασαν το λάπτοπ ferrari το αγόρασαν ΚΥΡΙΩΣ για το σήμα ferrari.
Τώρα αν ισχυρίζεσαι ότι το αγόρασες για να δίνεις την αίσθηση ότι είσαι πάμφτωχος σε συνεργάτες/ πελάτες "πάω" πάσο.
Περίπου την ίδια περίοδο είχε κυκλοφορήσει και κινητό Prada το οποίο κατά 99,9% το αγόραζαν ΚΥΡΙΩΣ για τον ίδιο λόγο.

#Το λάπτοπ που προτείνεις είναι καλύτερο σε αρκετούς τομείς από το δικό μου αλλά φαίνεται ότι έχει:
-Μεγαλύτερη τιμή από το "ταβάνι" του matias. Αρκεί το γεγονός αυτό για να απορριφθεί η πρότασή σου.
-Χειρότερα ηχεία (μάλλον δεν θα "καλύψουν" τον matias για ταινίες)
-Παλιότερο επεξεργαστή κατά 2 χρόνια
-Παλιότερης τεχνολογίας RAM
-Χαμηλότερη base clock speed
-Παλιότερης τεχνολογίας chip lithography
-Δεν υποστηρίζει Hardware Raytracing
-Λιγότερη Max. GPU Memory
-Δεν μ' αρέσει το χρώμα του
Άρα προτείνεις στον matias ένα λάπτοπ ακριβότερο από το "ταβάνι" του των 400 ευρώ που ΔΕΝ είναι σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς καλύτερο από το δικό μου.

#Η "σοφιστεία" ("εξυπνάδα" με την καλή έννοια) να παραθέσεις στην δεύτερη σελίδα του θέματος link του προτεινόμενου λάπτοπ από εμένα από μαγαζί που το πουλά σήμερα πολύ ακριβότερα απ' ότι από το μαγαζί που το πήρα εγώ (cosmote) "δείχνει" ξεκάθαρα ότι προσπαθείς άνευ λόγου να "κατασκευάσεις" "σαθρά" επιχειρήματα για να κερδίσεις -για λίγα δευτερόλεπτα- τις εντυπώσεις, καθώς γρήγορα ο οποιοσδήποτε θα διαβάσει και την πρώτη σελίδα του θέματος!!!

#Δίνεις την αίσθηση, έτσι πιστεύουν οι φίλες μου, ότι έβαλες στοίχημα με πολύ υψηλό έπαθλο με φίλους σου ότι θα με "κερδίσεις" σε αγώνα επιχειρηματολογίας και ότι "θυμώνεις" γιατί "έχασες" από άτομο εκτός χώρου πληροφορικής. Αν ναι τότε move on που λένε και στο χωριό σου!!!

#Για να γελάσουμε και λίγο: Με το δικό μου λάπτοπ που υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου μπορώ να τονίζω τις λέξεις σ' ένα κείμενο, ενώ το δικό σου (το προσωπικό σου λάπτοπ) φαίνεται ότι δεν έχει αυτή τη δυνατότητα!!!

Επεξ/σία από Chloe2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2024 στις 7:03 ΜΜ, mphxths είπε

Καλα , δεν επενδυουν κιολας σε αυτα τα μοντελα για να βγαλουν τα λεφτα τους

Τοτε;   Θελουν να χασουν τα λεφτα τους;   Εχεις εσωτερικη πληροφοριση απο το λογιστηριο;   Θελουν να χαλασουν τη φημη τους με αχρηστα μοντελα;

 

Στις 14/4/2024 στις 7:03 ΜΜ, mphxths είπε

Τετοια μοντελα ΚΑΠΟΤΕ ηταν αρκετα ικανα για καθημερινη χρηση.

ΚΑΠΟΤΕ;  Ποτε;  Το μακρινο 2020;  Το 2021;  Το ακομα πιο μακρινο 2022;

 

Στις 14/4/2024 στις 7:03 ΜΜ, mphxths είπε

θες καποια ελαχιστα specs για να εχεις ομαλη εμπειρια χρησης

Ποια ακριβως specs χρειαζονται για....

 

Στις 13/4/2024 στις 11:47 ΠΜ, matias είπε

word, powerpoint, excell. Να βλέπω καμιά ταινία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GH 61 said:

Τοτε;   Θελουν να χασουν τα λεφτα τους;   Εχεις εσωτερικη πληροφοριση απο το λογιστηριο;   Θελουν να χαλασουν τη φημη τους με αχρηστα μοντελα;

Οπως ειπα , ολες οι μαρκες εχουν διαφορες σειρες μοντελων για διαφορες χρησεις και πορτοφολια. Οπως η microsoft δεν περιμενεις να βγαλει τα λεφτα της απο την λιανικη των windows μιας και η πειρατεια παει συννεφο αλλα εχει αλλα προιοντα οπου στηριζεται , ετσι και οι εταιριες φορητων. Ο,τι βγαλουν απο αυτες τις σειρες κερδος ειναι.
 

2 hours ago, GH 61 said:

ΚΑΠΟΤΕ;  Ποτε;  Το μακρινο 2020;  Το 2021;  Το ακομα πιο μακρινο 2022;

2005-2008 , καπου εκει.
 

2 hours ago, GH 61 said:

Ποια ακριβως specs χρειαζονται για....

4/8 επεξεργαστη , 8 γιγα ραμ minimum ddr4/ddr5 , 1080p IPS οθονη , καποιου ειδους ssd δισκο. Οτιδηποτε κατω απο αυτα ειναι σπαταλη χρηματων.
 

3 hours ago, Chloe2 said:

#Ο σωστός πωλητής οφείλει να προτείνει στους πελάτες το καλύτερο λάπτοπ για τις ανάγκες τους.
Όχι μόνο ηθικά αλλά και λόγω επιβίωσης.
Αν κοροιδέψεις έναν πελάτη "χάνεις" όχι μόνο τον ίδιο αλλά και τον "κύκλο" του.

Ζεις στον πλανητη Γη. Θα υπαρχει και ο σωστος πωλητης και οχι ο σωστος πωλητης. Αν δεν κοιταξεις εσυ , εγω , ο φιλος του πατερα σου να προστατευτεις , δεν θα το κανει ο πωλητης. Χεστηκε που εχασε εναν πελατη και τον κυκλο του. Θα ερθουν αλλοι. Απο τον φιλο του πατερα σου εκανε την αρπαχτη του , πηρε το μπονους του ο πωλητης και η εταιρια ηταν ευχαριστημενη. 
 

3 hours ago, Chloe2 said:

#Το 99,9% που αγόρασαν το λάπτοπ ferrari το αγόρασαν ΚΥΡΙΩΣ για το σήμα ferrari.

Που το ξερεις ? Μιλησες με το 99.9% που το αγορασαν ? Ειδες καποια στατιστικη μελετη ? ;) 
 

3 hours ago, Chloe2 said:

#Το λάπτοπ που προτείνεις είναι καλύτερο σε αρκετούς τομείς από το δικό μου αλλά φαίνεται ότι έχει:
-Μεγαλύτερη τιμή από το "ταβάνι" του matias. Αρκεί το γεγονός αυτό για να απορριφθεί η πρότασή σου.
-Χειρότερα ηχεία (μάλλον δεν θα "καλύψουν" τον matias για ταινίες)
-Παλιότερο επεξεργαστή κατά 2 χρόνια
-Παλιότερης τεχνολογίας RAM
-Χαμηλότερη base clock speed
-Παλιότερης τεχνολογίας chip lithography
-Δεν υποστηρίζει Hardware Raytracing
-Λιγότερη Max. GPU Memory
-Δεν μ' αρέσει το χρώμα του
Άρα προτείνεις στον matias ένα λάπτοπ ακριβότερο από το "ταβάνι" του των 400 ευρώ που ΔΕΝ είναι σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς καλύτερο από το δικό μου.

Τα φορητα ειναι στην ιδια κατηγορια τιμης. Για αυτο εβαλα λινκ και των δυο απο το ιδιο μαγαζι. Αυτο που προτεινα εγω ειναι και ενα ευρω φτηνοτερο. Αρα αν καπου κανει 400 ευρω το ενα , τοσο θα κανει και το αλλο. Οσο για αυτα που σχολιαζεις , τα σχολιαζεις απο πικρια :) Παλιοτερος επεξεργαστης αλλα δυνατοτερος. Ηχεια δεν τα δοκιμασες και αρα δεν ξερεις ποια ειναι τα καλυτερα αρα εβγαλες αυθαιρετο συμπερασμα. Για την RAM τα ειπαμε. Χαμηλο base clock speed και παλιοτερης τεχνολογιας chip lithography κλαιν , αφου συνολικα ο επεξεργαστης ειναι καλυτερος. Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω καν , ειναι αστεια.
Αρα προτεινω ενα συνολικα καλυτερο λαπτοπ , στην ιδια τιμη με αυτο που του προτεινες. Τωρα αν αυτο σε κανει να νοιωθεις οτι η δικη σου επιλογη ηταν χειροτερη , δεν φταιω εγω. Ας εψαχνες καλυτερα το φορητο που αγορασες ;) 

 

3 hours ago, Chloe2 said:

#Η "σοφιστεία" ("εξυπνάδα" με την καλή έννοια) να παραθέσεις στην δεύτερη σελίδα του θέματος link του προτεινόμενου λάπτοπ από εμένα από μαγαζί που το πουλά σήμερα πολύ ακριβότερα απ' ότι από το μαγαζί που το πήρα εγώ (cosmote) "δείχνει" ξεκάθαρα ότι προσπαθείς άνευ λόγου να "κατασκευάσεις" "σαθρά" επιχειρήματα για να κερδίσεις -για λίγα δευτερόλεπτα- τις εντυπώσεις, καθώς γρήγορα ο οποιοσδήποτε θα διαβάσει και την πρώτη σελίδα του θέματος!!!

Λινκαρα το φορητο σου απο αλλο μαγαζι γιατι θα λινκαρα απο το ιδιο μαγαζι το φορητο που θα προτεινα για να φανει οτι εχουν την ιδια τιμη στο ιδιο μαγαζι αρα προκειται για φορητα της ιδιας τιμης. Σε καμμια περιπτωση δεν θελησα να δειξω οτι εχει ακριβυνει και ειναι εκτος μπατζετ των 400 ευρω. Ασε δε, που 440 ευρω δεν το λες και τραγικη υπερβαση του μπατζετ.
 

3 hours ago, Chloe2 said:

#Δίνεις την αίσθηση, έτσι πιστεύουν οι φίλες μου

Πες στις φιλες σου οτι καποτε αγορασα φορητο acer FERRARI ;) 
 

3 hours ago, Chloe2 said:

#Για να γελάσουμε και λίγο: Με το δικό μου λάπτοπ που υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου μπορώ να τονίζω τις λέξεις σ' ένα κείμενο, ενώ το δικό σου (το προσωπικό σου λάπτοπ) φαίνεται ότι δεν έχει αυτή τη δυνατότητα!!!

Το δικο μου προσωπικο λαπτοπ ? Για ποιο απο τα 6 που εχω στο δωματιο μιλαμε ? ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#Γράφεις: "4/8 επεξεργαστή, 8 γίγα ραμ minimum ddr4/ddr5 , 1080p IPS οθόνη , κάποιου είδους ssd δίσκο".
Ποιο χαρακτηριστικό απ' αυτά είπαμε δεν έχει αυτό που πρότεινα;;;
Έχασες σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

#Οι σοβαρές εταιρείες ξοδεύουν απίστευτα χρήματα για διαφήμιση. Δεν ρισκάρουν να δυσφημιστούν ανεπανόρθωτα για μια "αρπαχτή". Όσες το κάνουν αργά ή γρήγορα κλείνουν.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

#Έχω δει σε πολλά καταστήματα αρκετούς πελάτες (π.χ επιχειρηματίες) να αγοράζουν πολύ ακριβά προϊόντα έχοντας ως βασικό αν όχι ως αποκλειστικό κριτήριο το "status" που δίνει το εμπορικό σήμα τους.
Τους έχεις δει και εσύ αλλά προσπαθώντας τα κερδίσεις το στοίχημα που πιθανότατα έβαλες συνεχίζεις να τρολάρεις...
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

#Το λάπτοπ που προτείνω εγώ κάνει 378,99 ευρώ στο κατάστημα που προτείνω ενώ αυτό που προτείνεις εσύ κάνει 450,75 ευρώ στο κατάστημα που προτείνεις (ξεπερνώντας το "ταβάνι" των 400 ευρώ του matias).
Η δική σου πρόταση είναι ακριβότερη κατά 71,76 ευρώ, άρα ΔΕΝ είναι στην ίδια κατηγορία τιμής.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

#Αρχικά έγραψες ότι αυτό που πρότεινα δεν υπερτερεί κάπου αλλού εκτός από τη DDR5RAM.
Τώρα παραδέχεσαι ότι υπερτερεί και σε άλλα σημεία!!! Απλά επειδή δεν θες να χάσεις στον αγώνα επιχειρηματολογίας τα απαξιώνεις.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

#Τα ηχεία του LENOVO είναι τεχνολογίας Dolby Audio ενώ της πρότασής σου όχι.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Συνολικά έχασες σε όλους του γύρους του αγώνα επιχειρηματολογίας, άρα και συνολικά τον αγώνα.
Δεν είναι κακό να παραδεχθείς ότι έχασες! Move on που λένε και στο χωριό σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, Chloe2 said:

#Γράφεις: "4/8 επεξεργαστή, 8 γίγα ραμ minimum ddr4/ddr5 , 1080p IPS οθόνη , κάποιου είδους ssd δίσκο".
Ποιο χαρακτηριστικό απ' αυτά είπαμε δεν έχει αυτό που πρότεινα;;;
Έχασες σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Συνεχιζεις να επιμενεις οτι εγω εγραψα καπου οτι το φορητο που προτεινες δεν καλυπτει τις αναγκες του συμφορουμιτη. Εγω δεν εγραψα ποτε τετοιο πραγμα. Δυο σελιδες λες το ιδιο πραμα και δυο σελιδες σου απανταω το ιδιο πραμα.
Έχασες σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.
 

40 minutes ago, Chloe2 said:

#Οι σοβαρές εταιρείες ξοδεύουν απίστευτα χρήματα για διαφήμιση. Δεν ρισκάρουν να δυσφημιστούν ανεπανόρθωτα για μια "αρπαχτή". Όσες το κάνουν αργά ή γρήγορα κλείνουν.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Οι σοβαρες εταιριες δεν λενε στους πωλητες "κοροιδεψε τον πελατη". Του λενε "πουλα οσο περισσοτερο μπορεις , για να παρεις μπονους". Στην περιπτωση του φιλου του πατερα σου , δεν εγινε τιποτα παρανομο. Ο πωλητης πλασαρε το φορητο που ηθελε , που σιγουρα καλυπτε τις αναγκες του πελατη. Δεν πουλησε χαλασμενο ή σπασμενο φορητο. Δεν μπορεις να κλαφτεις στην εταιρια ή στον πωλητη. Μπορεις βεβαια εντος ευλογου χρονικου διαστηματος να το επιστρεψεις με την δικαιολογια οτι το μετανοιωσες ή δεν σε καλυπτει ή καποια φτηνη δικαιολογια. Ειδες τι καλες ειναι οι σοβαρες εταιριες ? Εχουν προβλεψει τετοιες περιπτωσεις.
Έχασες σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.
 

40 minutes ago, Chloe2 said:

#Έχω δει σε πολλά καταστήματα αρκετούς πελάτες (π.χ επιχειρηματίες) να αγοράζουν πολύ ακριβά προϊόντα έχοντας ως βασικό αν όχι ως αποκλειστικό κριτήριο το "status" που δίνει το εμπορικό σήμα τους.

Το τι βλεπεις εσυ και οι φιλες σου στα χοντος δεν εχει να λεει κατι ;) Εγραψες μια γενικολογια χωρις να στηριζεται καπου. Αν ηξερες απο υπολογιστες βεβαια , θα ηξερες οτι η Acer δεν ειχε/εχει την φημη ακριβης μαρκας , μια ζωη εβγαζε μοντελα για τον φτωχο λαο. Μια σειρα (ferrari) δεν την ανεβασε κατηγορια.
Έχασες σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.
 

40 minutes ago, Chloe2 said:

#Το λάπτοπ που προτείνω εγώ κάνει 378,99 ευρώ στο κατάστημα που προτείνω ενώ αυτό που προτείνεις εσύ κάνει 450,75 ευρώ στο κατάστημα που προτείνεις (ξεπερνώντας το "ταβάνι" των 400 ευρώ του matias).
Η δική σου πρόταση είναι ακριβότερη κατά 71,76 ευρώ, άρα ΔΕΝ είναι στην ίδια κατηγορία τιμής.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Mην λες ψεματακια. Το φορητο που προτεινα (αυτο εδω) κανει 439 ευρω. Αρα μιλαμε μια διαφορα των 60 ευρω. Με 60 ευρω λοιπον παραπανω παιρνει καλυτερο επεξεργαστη , μεγαλυτερο δισκο , αναβαθμισιμη μνημη. Αν πιστευει καποιος οτι ολα αυτα δεν αξιζουν τα 60 ευρω πανω , δικαιωμα του. Αν τα 39 ευρω πανω απο το μπατζετ των 400 ευρω ειναι deal breaker που λενε και στο χωριο μου , παλι δικαιωμα του. Και επειδη εχεις μια αγαπη με την cosmote - germanos , παρε και μια λιστα απο αυτον εως 450 ευρω. Οτιδηποτε με ryzen 5 ή i3-1215u , ειναι καλυτερο και πιο value for money απο αυτο που προτεινες :) 
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.
 

40 minutes ago, Chloe2 said:

#Αρχικά έγραψες ότι αυτό που πρότεινα δεν υπερτερεί κάπου αλλού εκτός από τη DDR5RAM.
Τώρα παραδέχεσαι ότι υπερτερεί και σε άλλα σημεία!!! Απλά επειδή δεν θες να χάσεις στον αγώνα επιχειρηματολογίας τα απαξιώνεις.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Εγραψα οτι υπερτερει καπου αλλου ? Φανταζεσαι πραγματα ? Ασε που την υπαρξη DDR5 δεν την λες και πλεονεκτημα απο την στιγμη που δεν αναβαθμιζεται ή οτι το φορητο δεν προοριζεται για βαρυ gaming οπου εκει ισως οι μνημες να επαιζαν τον ρολο τους.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.
 

40 minutes ago, Chloe2 said:

#Τα ηχεία του LENOVO είναι τεχνολογίας Dolby Audio ενώ της πρότασής σου όχι.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Aδιαφορο χαρακτηριστικο σε σχεση με ολα τα υπολοιπα. 
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Συνολικά έχασες σε όλους του γύρους του αγώνα επιχειρηματολογίας, άρα και συνολικά τον αγώνα.
Δεν είναι κακό να παραδεχθείς ότι έχασες! Move on που λένε και στο χωριό σου!!!

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Αποφασίστε τελικά ποιος την έχει πιο μεγάλη (... την γνώση) γιατί αρχίσατε να μας κουράζετε. 

      Και οι δύο σας όπως και ο JPaxilleas  και ο lewis68  έχετε προτείνει laptop στον νηματοθέτη που καλύπτει τις ανάγκες του (άλλος λίγο φθηνότερο άλλος λίγο ακριβότερο).

      Αφήστε λοιπόν τον matias να αποφασίσει μόνος του τι θα τον καλύψει καλύτερα.

 

Επεξ/σία από afm
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#Κατηγορείς συνεχώς την 8αρα μνήμη του λάπτοπ που προτείνω ενώ υπερκαλύπτει τις ανάγκες του θέματος.
Μετά παραδέχεσαι ότι είναι αρκετή.
Μετά λες ότι δεν είναι αρκετή.
Μετά παραδέχεσαι ότι είναι αρκετή.
Μετά λες ότι δεν είναι αρκετή.
Έχασες σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

#Οι πελάτες και ο κύκλος τους (μικρός ή μεγάλος) συνήθως ΔΕΝ κάνουν δικαστήρια στις εταιρείες που τους κοροιδεύουν με "σοφιστείες".
Απλά παύουν να ψωνίζουν απ' αυτές. Φαντάζομαι ότι ΔΕΝ ισχυρίζεσαι ότι μπορούν οι εταιρείες να τους υποχρεώσουν να συνεχίζουν να ψωνίζουν απ' αυτές.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

#Ισχυρίζεσαι ότι η ACER έβαλε σε λάπτοπ το σήμα της ferrari για "πλάκα"; Το έβαλε προφανώς για να το πουλήσει πολύ πολύ ακριβότερα δίνοντας status σε όσους το αγόραζαν.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

#Το λάπτοπ που προτείνεις κάνει 450,75 ευρώ στο κατάστημα. 439 ευρώ κάνει στο e-shop.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

#Δεν θέλουμε ούτε εγώ ούτε ο matias να αγοράσουμε λάπτοπ πάνω από 400 ευρώ. Δικαίωμά μας. Ίσως και το "ταβάνι" των 400 ευρώ να είναι ήδη πολύ για εμάς.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

#Παραδέχθηκες ότι το λάπτοπ που προτείνεις έχει:
-Παλιότερο επεξεργαστή κατά 2 χρόνια
-Παλιότερης τεχνολογίας RAM
-Χαμηλότερη base clock speed
-Παλιότερης τεχνολογίας chip lithography
-Δεν υποστηρίζει Hardware Raytracing
-Λιγότερη Max. GPU Memory
Παραδέχθηκες επίσης ότι τα ηχεία του LENOVO είναι τεχνολογίας Dolby Audio ενώ της πρότασής σου όχι.

Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ισχυρίζομαι ότι είναι "άχρηστο" το λάπτοπ που προτείνεις, όπως άνευ λόγου προσπαθείς να βγάλεις αυτό που υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου και τις ανάγκες ανθρώπων όπως ο matias.
Συνολικά έχασες σε όλους του γύρους του αγώνα επιχειρηματολογίας, άρα και συνολικά τον αγώνα.
Δεν είναι κακό να παραδεχθείς ότι έχασες από μια γυναίκα! Move on που λένε και στο χωριό σου!!!

Σε κάθε περίπτωση ο matias θα αγοράσει ότι θέλει. Σχεδόν οποιοδήποτε νέο λάπτοπ (ακόμα και με 4 GB RAM) καλύπτει τις ανάγκες του. Άρα η συνεχιζόμενη κριτική ότι ΔΕΝ είναι αρκετή η 8GB DDR5 RAM είναι τουλάχιστον άστοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Chloe2 said:

#Κατηγορείς συνεχώς την 8αρα μνήμη του λάπτοπ που προτείνω ενώ υπερκαλύπτει τις ανάγκες του θέματος.
Μετά παραδέχεσαι ότι είναι αρκετή.
Μετά λες ότι δεν είναι αρκετή.
Μετά παραδέχεσαι ότι είναι αρκετή.
Μετά λες ότι δεν είναι αρκετή.
Έχασες σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

To μονο που ειπα ειναι οτι δεν ειναι αναβαθμισιμη. Δεν την κατηγορησα , ουτε ειπα οτι ειναι λιγη. Εχεις χασει τα αυγα και τα πασχαλια μου φαινεται. 
Έχασες σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.
 

4 hours ago, Chloe2 said:

#Οι πελάτες και ο κύκλος τους (μικρός ή μεγάλος) συνήθως ΔΕΝ κάνουν δικαστήρια στις εταιρείες που τους κοροιδεύουν με "σοφιστείες".
Απλά παύουν να ψωνίζουν απ' αυτές. Φαντάζομαι ότι ΔΕΝ ισχυρίζεσαι ότι μπορούν οι εταιρείες να τους υποχρεώσουν να συνεχίζουν να ψωνίζουν απ' αυτές.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Πολλα φανταζεσαι που δεν ισχυουν. Σε εχει πιασει αγχος γιατι σε κοροιδευουν οι φιλες σου επειδη ... Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας ?
 

4 hours ago, Chloe2 said:

#Ισχυρίζεσαι ότι η ACER έβαλε σε λάπτοπ το σήμα της ferrari για "πλάκα"; Το έβαλε προφανώς για να το πουλήσει πολύ πολύ ακριβότερα δίνοντας status σε όσους το αγόραζαν.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Για ποιον λογο εκανε αυτη την συνεργασια η Acer δεν μπορουμε να ξερουμε. Ισως για να πουλησει ακριβα την εν λογω σειρα , ισως για να ξεπλυνει χρημα , ισως γιατι ετσι γουσταρε. Για οποιον λογο και αν το εκανε , αυτος δεν ειναι απαραιτητως και ο ιδιος με αυτον που ειχε στο μυαλο του καποιος που αγορασε ενα τετοιο μηχανημα. Προσωπικα δεν μοστραρω φορητα , οποτε ειμαι σιγουρος για το τι εκανα εγω.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.
 

4 hours ago, Chloe2 said:

#Το λάπτοπ που προτείνεις κάνει 450,75 ευρώ στο κατάστημα. 439 ευρώ κάνει στο e-shop.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Οποιος βαριεται να εγγραφτει στο σαιτ του cosmodata να μου πει να το κανω εγω για αυτον να γλυτωσει τα 11 ευρω. Ποτε δεν εχω παει σε μαγαζι να πω , γεια σας τι φορητα εχετε στην βιτρινα ?!?! Παντα κανω ερευνα αγορας , παραγγελνω απο το σαιτ του καταστηματος και παω και παραλαμβανω. Δεν ξερω εσυ και οι φιλες σου τι κανετε...
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.
 

4 hours ago, Chloe2 said:

#Δεν θέλουμε ούτε εγώ ούτε ο matias να αγοράσουμε λάπτοπ πάνω από 400 ευρώ. Δικαίωμά μας. Ίσως και το "ταβάνι" των 400 ευρώ να είναι ήδη πολύ για εμάς.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Εσυ ηδη αγορασες και την πατησες ;) Αρα σιγουρα εσυ δεν θες να αγορασεις λαπτοπ πανω απο 400 ευρω. Το τι θελει ο ματιας ασε να μας το πει ο ιδιος. Μπορει για αυτον τα 10-20-30 ευρω παραπανω για να παρει κατι καλυτερο να μην αποτελει θεμα. Δικηγορος του εισαι και ξερεις τι θελει ? Ασε τον ανθρωπο να μιλησει μονος του για τον εαυτο του!!
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.
 

4 hours ago, Chloe2 said:

#Παραδέχθηκες ότι το λάπτοπ που προτείνεις έχει:
-Παλιότερο επεξεργαστή κατά 2 χρόνια
-Παλιότερης τεχνολογίας RAM
-Χαμηλότερη base clock speed
-Παλιότερης τεχνολογίας chip lithography
-Δεν υποστηρίζει Hardware Raytracing
-Λιγότερη Max. GPU Memory
Παραδέχθηκες επίσης ότι τα ηχεία του LENOVO είναι τεχνολογίας Dolby Audio ενώ της πρότασής σου όχι.

Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Το μονο που παραδεχτηκα ειναι οτι το λαπτοπ που προτεινα ειναι καλυτερο απο αυτο που προτεινες εσυ. Επισης πιο value for money. Οπως και πολλα αλλα απο την λιστα που παρεθεσα του Γερμανου. Ολα τα αλλα που νομιζεις οτι παραδεχθηκα , ειναι στην φαντασια σου και μονο.
Έχασες και σε αυτόν τον γύρο του αγώνα επιχειρηματολογίας.

Συνολικά έχασες σε όλους του γύρους του αγώνα επιχειρηματολογίας, άρα και συνολικά τον αγώνα.
Δεν είναι κακό να παραδεχθείς ότι έχασες από μια γυναίκα! Move on που λένε και στο χωριό σου!!!

4 hours ago, Chloe2 said:

Σε κάθε περίπτωση ο matias θα αγοράσει ότι θέλει. Σχεδόν οποιοδήποτε νέο λάπτοπ (ακόμα και με 4 GB RAM) καλύπτει τις ανάγκες του. Άρα η συνεχιζόμενη κριτική ότι ΔΕΝ είναι αρκετή η 8GB DDR5 RAM είναι τουλάχιστον άστοχη.

Αρχιζω να πιστευω οτι ειτε τρολαρεις γραφοντας ανακριβειες ή οτι δεν καταλαβαινεις τι γραφω ή τι γραφεις. Ο,τι και να ισχυει , ειναι επικινδυνο :) 4 γιγα ραμ δεν καλυπτουν καμμια αναγκη την σημερον ημεραν. Παει αυτο. Ποτε δεν εγραψα οτι 8γιγα ραμ δεν ειναι αρκετα. Αρα αυτο που γραφεις οτι κανω μια συνεχιζομενη κριτικη οτι δεν ειναι αρκετα τα 8 γιγα ειναι τουλαχιστον αστοχο. Εγω ειπα οτι δεν ειναι αναβαθμισιμη. Οχι οτι δεν φτανει. Καταλαβαινεις την διαφορα ?

Στο χομπυ που ακουει "αγορα λαπτοπ" , η αναβαθμισιμοτητα ειναι μεγαλη υποθεση. Γιατι δεν αναβαθμιζονται ολα ευκολα (εως και καθολου) και γιατι οι αναγκες αλλαζουν. Και γιατι τα λεφτα δεν ειναι πασατεμποι. Για αυτο υπαρχει η εννοια του "value for money". Αρα αν καποιος μπορει να παρει 8 γιγα ΜΗ αναβαθμισιμα ή 8 γιγα αναβαθμισιμα με μικρη διαφορα στην τιμη (+ καλυτερο επεξεργαστη + μεγαλυτερο δισκο) , το διλλημα δεν ειναι και τοσο δυσκολο.

Eπεσες στην παγιδα να προτεινεις σε συμφορουμιτη κατι που αγορασες εσυ το οποιο υποστηριζεις σθεναρα χωρις να ξερεις τα υπερ του και τα κατα του μιας και οπως ειπες δεν εχεις γνωσεις επι του αντικειμενου και κυριως της αγορας. Σου εδειξα ενα σωρο μοντελα που ειναι κοντα στα 400 και με καλυτερα (σε καποια σημεια) specs απο αυτο που προτεινες εσυ. Η εμμονη σου και η ακατασχετη ασυναρτησιολογια σου , την λες και επικινδυνη. Γραφεις μονο και μονο για να μου την πεις , για να νοιωσεις οτι νικησες εναν αντρα σε μια παρακρουση φεμινολογιας...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#Εγώ αρχικά έγραψα ότι τα 8 GB DDR5 είναι υπεραρκετά για καθημερινή χρήση όπως του matias.
#Η συντριπτική πλειοψηφία των μέσων χρηστών ΔΕΝ προσθέτουν RAM αλλά αγοράζουν εξαρχής λάπτοπ με τη RAM που χρειάζονται.
Αν έχουν προς διάθεση περισσότερα χρήματα πολλές φορές αγοράζουν εξαρχής ένα λάπτοπ με περισσότερη RAM απ' ότι χρειάζονται.
#Η συντριπτική μειοψηφία πράγματι προσθέτει RAM στα λάπτοπ της. Κάποιοι απ' αυτούς επισκευάζουν μέχρι και κάποιες βλάβες των motherboards των μηχανημάτων τους.
#Εσύ για δικούς σου λόγους (πιθανό στοίχημα;;;) άρχισες να γράφεις για virtual machines, "βαριά" παιχνίδια, κλπ για να υποστηρίξεις ότι η πρότασή μου είναι άστοχη.
#Ουσιαστικά παραδέχθηκες ότι συνεχίζεις να γράφεις "σεντόνια" για λες στα φιλαράκια σου ότι "κέρδισες" σε αγώνα επιχειρηματολογίας μια γυναίκα.  
#Συνολικά έχασες σε όλους τους γύρους του αγώνα επιχειρηματολογίας, άρα και συνολικά τον αγώνα.
Δεν είναι κακό να παραδεχθείς ότι έχασες από μια γυναίκα!  Με καθαρά προσωπικές επιθέσεις ΔΕΝ πρόκειται να νικήσεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Chloe2 said:

Δεν είναι κακό να παραδεχθείς

...οτι τρολλαρεις. Δεν ειναι κακο , παραδεξου το. Δεν συνεχιζω αλλο την κουβεντα , γιατι μια συζητηση πρεπει να εχει καποιους κοινους παρονομαστες π.χ. κοινη γλωσσα , κοινη αντιληψη των εννοιων των λεξεων , κοινη αντιληψη της πραγματικοτητας , εξελιξη της ουσιας και οχι να γραφονται τα ιδια και τα ιδια. Η συζητηση με σενα δεν εχει τιποτα απο αυτα. Εγινες κουραστικη και η μεταξυ μας συζητηση δεν προσφερει τιποτα στο ακροατηριο. Πηγαινε και πες στις φεμινιστριες φιλες σου οτι κερδισες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...