Προς το περιεχόμενο

Χρέωση ΕΡΤ στους λογαριασμούς ρεύματος (Κ.Υ.Α. αριθ. 46/31.12.2013 Κ.Υ.Α. αριθ. 46/31.12.2013)


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με την παράγραφο 2, (στ):

Δεν έχουν την υποχρέωση καταβολής ανταποδοτικού τέλους

Οι προμηθευόμενοι ηλεκτρική ενέργεια για όσο χρονικό διάστημα καταναλώνουν ανά παροχή ηλεκτρική ενέργεια αξίας έως δέκα ευρώ (€10) μηνιαίως.

-----

Κι επειδή υπάρχει διαφωνία αν η "κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας" περιλαμβάνει:

- Μόνο προμήθεια ρεύματος

- Προμήθεια ρεύματος - ΚΟΤ (το φεκ του ΚΟΤ βγήκε μεταγενέστερα)

- Προμήθεια + ρυθμιζόμενες + πάγιο κλπ...

Αν κάποιος υποβάλλει ερώτημα στο Υπουργείο Οικονομικών, ή στο ΥΠΕΝ ή στη ΡΑΕ... ας γράψει εδώ τι απάντηση έλαβε ώστε να δούμε τι χρεώνει ο κάθε πάροχος, για να μη σπαμάρουμε τα topics του ρεύματος.

 

edit: Έπειτα από επαλήθευση λογαριασμών ΔΕΗ στη 2η σελίδα, προσμετρώνται όλες οι χρεώσεις ρεύματος (προμήθεια, ρυθμιζόμενες, πάγιο κλπ), και φυσικά θα προσμετρώνταν και εκπτώσεις ΚΟΤ, ΤΕΜ αν υπήρχαν στο λογαριασμό

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

51 minutes ago, matrixxx said:

Επισης αν καποιος πηγε βολτον (που λογικα ειναι μια ειδικη, αλλη περιπτωση λογω του προμο) ας μας πει αν τον χρεωσαν ΕΡΤ. Αν ειχε δηλαδη λογω του δωρου των KWh, μηδενικη ή 2-3-4-5 ευρω χρεωση προμηθειας ρευματος, αν πληρωσε ΕΡΤ.

Volton Free

Σε Γ21 έχω 2 περιπτώσεις...


α) 956kw σε περίοδο κατανάλωσης 28 ημερών, όπου χρεώθηκαν 33kw (923kw free)

Spoiler

 

0a.jpg.bf94b11935783ed8ef0827fd7e7f58a2.jpg

 

 

 

0b.jpg.83a32b83df90fc9f75ce90bb5b730afd.jpg

 


β) 12 kw σε περίοδο κατανάλωσης 56 ημερών, όπου χρεώθηκαν οι 10kw (2kw free)

Spoiler

 

2a.jpg.cb38152d25b1f07b8e53a2a085b866ad.jpg

 

 

 

2b.jpg.a19b9b4b325b64751ba80396875c8500.jpg

 

Kαι στις 2 περιπτώσεις χρεώθηκα ΕΡΤ, γι'αυτό λέω ότι μάλλον υπολογίζεται και το κόστος των ρυθμιζόμενων.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως.  Έχουν περάσει τόσοι λογαριασμοί από διαφορετικούς παροχους απ τα χέρια μου και ποτέ δεν υπήρχε χρέωση ερτ για κάτω από 10 ευρώ. Πάγια και ρυθμιζόμενες δεν μετράνε σίγουρα γιατί αλλιώς δεν θα ήταν σχεδόν ποτέ μηδενική η χρέωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

18 minutes ago, Con_stant1ne said:

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως.  Έχουν περάσει τόσοι λογαριασμοί από διαφορετικούς παροχους απ τα χέρια μου και ποτέ δεν υπήρχε χρέωση ερτ για κάτω από 10 ευρώ. Πάγια και ρυθμιζόμενες δεν μετράνε σίγουρα γιατί αλλιώς δεν θα ήταν σχεδόν ποτέ μηδενική η χρέωση. 

Για τη 2η περίπτωση που η κατανάλωση ήταν μικρή και δεν εμπλέκεται το free, θα κάνω αμφισβήτηση.

 

Για τη 1η περίπτωση που η αξία ρεύματος είναι μικρή λόγω energy free δε θα ασχοληθώ... καθώς αν το πάρεις κατά γράμμα, η ΚΥΑ λέει:

Οι προμηθευόμενοι ηλεκτρική ενέργεια για όσο χρονικό διάστημα καταναλώνουν ανά παροχή ηλεκτρική ενέργεια αξίας έως δέκα ευρώ (€10) μηνιαίως.

δε λέει

Οι προμηθευόμενοι ηλεκτρική ενέργεια για όσο χρονικό διάστημα χρεώνονται ανά παροχή ηλεκτρική ενέργεια αξίας έως δέκα ευρώ (€10) μηνιαίως.

Δηλαδή η volton θα υποστηρίξει ότι κατανάλωσα ρεύμα αξίας πάνω από 10 ευρώ (βάσει κατανάλωσης και χρέωσης τιμοκαταλόγου), αλλά δε χρεώθηκα σχεδόν τίποτα γιατί παρείχαν 100% έκτπωση. Μου φαίνεται περίεργο δηλαδή επειδή κάνουν 100% έκτπωση, να βάζουν την ΕΡΤ απ'τη τσέπη τους... κι αν τους πιέσουμε με αμφισβητήσεις, το μόνο σίγουρο είναι ότι εμείς θα βγούμε χαμένοι στο τέλος αν καταργήσουν/μειώσουν το free.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως η volton να είναι ειδική περίπτωση γιατί παρόλο που σου δίνει δωρεάν 500kw, σε χρεώνει κανονικά ρυθμιζόμενες. Μάλλον το ίδιο ισχύει και για ερτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Con_stant1ne said:

Ίσως η volton να είναι ειδική περίπτωση γιατί παρόλο που σου δίνει δωρεάν 500kw, σε χρεώνει κανονικά ρυθμιζόμενες. Μάλλον το ίδιο ισχύει και για ερτ.

Στον ΗΡΩΝ σε εκκαθαριστικό Οκτωβρίου (περιοδος 2 μηνών) είχα 115 προμήθεια... αλλά με ΚΟΤ, ΤΕΜ και συνέπεια έπεσε κάτω από 10ευρώ/μήνα. Επιπλέον με το δώρο πήγε μείον ο πίνακας Α.

Και 45 ευρώ ρυθμιζόμενες στο πίνακα Β.

Δε χρεώθηκα ΕΡΤ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Con_stant1ne said:

Κάτι παίζει με την volton τότε. 

Ίσως, αλλά γνώμη μου είναι να μη σκαλιστούν με αμφισβητήσεις περί ΕΡΤ οι λογαριασμοί με μηδενική/μικρή κατανάλωση λόγω energy free. Γιατί αν αλλάξουν το promo εξαιτίας αυτού, θα βγούμε σίγουρα χαμένοι μελλοντικά στη προμήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ίσως, αλλά γνώμη μου είναι να μη σκαλιστούν με αμφισβητήσεις περί ΕΡΤ οι λογαριασμοί με μηδενική/μικρή κατανάλωση λόγω energy free. Γιατί αν αλλάξουν το promo εξαιτίας αυτού, θα βγούμε σίγουρα χαμένοι μελλοντικά στη προμήθεια.

το energy free τι σχέση έχει με την ΕΡΤ?

22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ίσως, αλλά γνώμη μου είναι να μη σκαλιστούν με αμφισβητήσεις περί ΕΡΤ οι λογαριασμοί με μηδενική/μικρή κατανάλωση λόγω energy free. Γιατί αν αλλάξουν το promo εξαιτίας αυτού, θα βγούμε σίγουρα χαμένοι μελλοντικά στη προμήθεια.

 

2 ώρες πριν, Con_stant1ne είπε

Ίσως η volton να είναι ειδική περίπτωση γιατί παρόλο που σου δίνει δωρεάν 500kw, σε χρεώνει κανονικά ρυθμιζόμενες. Μάλλον το ίδιο ισχύει και για ερτ.

Την προμήθεια της κάνει δώρο .

Όχι τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις του κράτους 

22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ίσως, αλλά γνώμη μου είναι να μη σκαλιστούν με αμφισβητήσεις περί ΕΡΤ οι λογαριασμοί με μηδενική/μικρή κατανάλωση λόγω energy free. Γιατί αν αλλάξουν το promo εξαιτίας αυτού, θα βγούμε σίγουρα χαμένοι μελλοντικά στη προμήθεια.

ΕΓΩ πάντως για πολλά χρόνια με κατανάλωση 1 κιλοβατώρα ανά ημέρα ΔΕΝ με χρέωνε η ΔΕΗ ΕΡΤ.

Και μάλιστα σε 2 διαφορετικες παροχές.

ΤΩΡΑ μετά από 1 χρόνο που προέκυψε χαμηλή κατανάλωση (μάλιστα 0.5 κιλοβατώρα ανά ημέρα) με χρέωσε κανονικά.

Θα κάνω ερώτημα στο site της ΔΕΗ από εβδομάδα.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, GREGORYMO said:

το energy free τι σχέση έχει με την ΕΡΤ?

Aν οι ρυθμιζόμενες όντως δε παίζουν ρόλο, κι αν η χρέωση κάτω των 10 ευρώ/μήνα προκύπτει λόγω Energy Free παρόλο που είναι μεγάλη η κατανάλωση... ακόμα κι αν λανθασμένα η volton χρεώνει 3 ευρώ EΡΤ... ας μη το σκαλίσουμε προς το παρών, αυτό λέω. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή τα δώρα θα κοπούνε, μπορούμε να κάνουμε τις αμφισβητήσεις αργότερα μια καλή, καθώς οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν διορθώσεις σε βάθος διετίας. Δεν είναι ανάγκη να σκαλιστεί τώρα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Την προμήθεια της κάνει δώρο .

Όχι τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις του κράτους

Είπα εγώ το αντίθετο;  Γράφω ειδική περίπτωση γιατί δεν είναι όπως η ελπε πχ που έδινε 100 ευρώ δώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με @ekrepali ότι δεν πρέπει να γίνει καμία καταγγελία στη Volton από όσους εξαιτίας του δώρου του πρώτου μήνα έχουν μηδενική χρέωση προμήθειας ρεύματος. 

Θα μπλέξει η κατάσταση και μετά θα το βγάλουν το δώρο (και δεν έχουν μείνει και πολλά).

Μόνο εάν κάποιος έχει όντως μικρή κατανάλωση (κάτω από 10€) χωρίς να έχει πάρει κάποιο δώρο, τότε ναι να γίνει καταγγελία εάν έχει χρεωθεί ΕΡΤ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στο εξοχικό μου έρχονται  κάποιοι  έναντι     που  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  είναι κοντά στα 11 ευρώ η ΔΕΗ  χρεώνει  ΕΡΤ ...  σε άλλους έναντι που το παραπάνω σύνολο είναι  κάτω απο 10   δεν χρεώνει...... και όταν βγαίνει ο εκκαθαριστικός επειδή ο μηνιαίος μέσος  όρος του παραπάνω συνόλου είναι κάτω απο 10  μου επιστέφεται η ΕΡΤ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fotis1997 είπε

Συμφωνώ με @ekrepali ότι δεν πρέπει να γίνει καμία καταγγελία στη Volton από όσους εξαιτίας του δώρου του πρώτου μήνα έχουν μηδενική χρέωση προμήθειας ρεύματος. 

Θα μπλέξει η κατάσταση και μετά θα το βγάλουν το δώρο (και δεν έχουν μείνει και πολλά).

Μόνο εάν κάποιος έχει όντως μικρή κατανάλωση (κάτω από 10€) χωρίς να έχει πάρει κάποιο δώρο, τότε ναι να γίνει καταγγελία εάν έχει χρεωθεί ΕΡΤ .

Η κατανάλωση γίνεται. 

Απλά, 'πιστώνεται' από την volton.

Από πού και ως που, ΔΕΝ θα χρεωθεί ΕΡΤ?

1 λεπτό πριν, teot είπε

Επειδή στο εξοχικό μου έρχονται  κάποιοι  έναντι     που  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  είναι κοντά στα 11 ευρώ η ΔΕΗ  χρεώνει  ΕΡΤ ...  σε άλλους έναντι που το παραπάνω σύνολο είναι  κάτω απο 10   δεν χρεώνει...... και όταν βγαίνει ο εκκαθαριστικός επειδή ο μηνιαίος μέσος  όρος του παραπάνω συνόλου είναι κάτω απο 10  μου επιστέφεται η ΕΡΤ 

Η απορία παραμένει:

Τι περιλαμβάνει το ΚΑΤΩ από 10€.

23 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Είπα εγώ το αντίθετο;  Γράφω ειδική περίπτωση γιατί δεν είναι όπως η ελπε πχ που έδινε 100 ευρώ δώρο. 

Σχετικά με τα 10€, ο καυγάς είναι να γλιτώσουμε τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις στον υπολογισμό.

Το πάγιο,δύσκολα.

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν οι ρυθμιζόμενες όντως δε παίζουν ρόλο, κι αν η χρέωση κάτω των 10 ευρώ/μήνα προκύπτει λόγω Energy Free παρόλο που είναι μεγάλη η κατανάλωση... ακόμα κι αν λανθασμένα η volton χρεώνει 3 ευρώ EΡΤ... ας μη το σκαλίσουμε προς το παρών, αυτό λέω. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή τα δώρα θα κοπούνε, μπορούμε να κάνουμε τις αμφισβητήσεις αργότερα μια καλή, καθώς οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν διορθώσεις σε βάθος διετίας. Δεν είναι ανάγκη να σκαλιστεί τώρα αυτό.

Θεωρώ ότι εφόσον υπάρχει κατανάλωση, άσχετα αν 'πιστώνεται', πρέπει να χρεωθεί ΕΡΤ ο λογαριασμός.

Είμαι σίγουρος ότι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν υπολογίζονται στα 10€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

 

Η απορία παραμένει:

Τι περιλαμβάνει το ΚΑΤΩ από 10€.

Οπως έγραψα για την ΔΕΗ...

με  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  10,80  χρεώθηκε ΕΡΤ  ...

με  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  8  ευρώ δεν χρεώθηκε

 

Οσο ειχα το παλιο online  με 0,5 παγιο  και χαμηλότερες ρυθμιζόμενες (αυξηθηκαν  τον τελευταίο χρόνο)  δεν πλήρωσα ποτέ  ΕΡΤ ακόμη και καλοκαιρινούς μήνες με μικρή κατανάλωση ... τωρα με παγιο 5 ευρώ και αυξημένη χρέωση  στις ρυθμιζόμενες  με την παραμικρή κατανάλωση θα υπερβει τα 10 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...