Προς το περιεχόμενο

Χρέωση ΕΡΤ στους λογαριασμούς ρεύματος (Κ.Υ.Α. αριθ. 46/31.12.2013 Κ.Υ.Α. αριθ. 46/31.12.2013)


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν οι ρυθμιζόμενες όντως δε παίζουν ρόλο, κι αν η χρέωση κάτω των 10 ευρώ/μήνα προκύπτει λόγω Energy Free παρόλο που είναι μεγάλη η κατανάλωση... ακόμα κι αν λανθασμένα η volton χρεώνει 3 ευρώ EΡΤ... ας μη το σκαλίσουμε προς το παρών, αυτό λέω. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή τα δώρα θα κοπούνε, μπορούμε να κάνουμε τις αμφισβητήσεις αργότερα μια καλή, καθώς οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν διορθώσεις σε βάθος διετίας. Δεν είναι ανάγκη να σκαλιστεί τώρα αυτό.

Η δική περίπτωση είναι ξεκάθαρη εφόσον συνεχίζει να ισχύει η κυα.

1 λεπτό πριν, teot είπε

Οπως έγραψα για την ΔΕΗ...

με  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  10,80  χρεώθηκε ΕΡΤ  ...

με  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  8  ευρώ δεν χρεώθηκε

 

Οσο ειχα το παλιο online  με 0,5 παγιο  και χαμηλότερες ρυθμιζόμενες (αυξηθηκαν  τον τελευταίο χρόνο)  δεν πλήρωσα ποτέ  ΕΡΤ ακόμη και καλοκαιρινούς μήνες με μικρή κατανάλωση ... τωρα με παγιο 5 ευρώ και αυξημένη χρέωση  στις ρυθμιζόμενες  με την παραμικρή κατανάλωση θα υπερβει τα 10 ευρώ

Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ΔΕΝ υπολογίζονται στα 10€.

Απλά, το πάγιο που ΤΩΡΑ είναι στα 5€ αμέσως αμέσως, υπολογίζεται.

3 λεπτά πριν, teot είπε

Οπως έγραψα για την ΔΕΗ...

με  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  10,80  χρεώθηκε ΕΡΤ  ...

με  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  8  ευρώ δεν χρεώθηκε

 

Οσο ειχα το παλιο online  με 0,5 παγιο  και χαμηλότερες ρυθμιζόμενες (αυξηθηκαν  τον τελευταίο χρόνο)  δεν πλήρωσα ποτέ  ΕΡΤ ακόμη και καλοκαιρινούς μήνες με μικρή κατανάλωση ... τωρα με παγιο 5 ευρώ και αυξημένη χρέωση  στις ρυθμιζόμενες  με την παραμικρή κατανάλωση θα υπερβει τα 10 ευρώ

Επίσης, μην βάζεις στο 'παιχνίδι' τους έναντι λογαριασμούς γιατί μπερδεύει τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, teot said:

Οπως έγραψα για την ΔΕΗ...

με  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  10,80  χρεώθηκε ΕΡΤ  ...

με  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  8  ευρώ δεν χρεώθηκε

 

 

Aν έτσι πράττει η ΔΕΗ η ορθόδοξη... τότε μάλλον έτσι είναι τα πράγματα. Και το λέω αυτό γιατί ακόμα κι αν ρωτήσουμε Υπουργείο Οικονομικών, ΥΠΕΝ, ΡΑΕ... σιγά μη ξέρουν οι υπάλληλοι να απαντήσουν και σιγά μη κάτσουν να ερμηνεύσουν το νόμο. Θα ρωτήσουν τη ΔΕΗ πώς τιμολογεί, και θα απαντήσουν βάσει αυτού. 😛

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teot είπε

Οπως έγραψα για την ΔΕΗ...

με  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  10,80  χρεώθηκε ΕΡΤ  ...

με  Πάγια + κατανάλωση + ρυθμιζόμενες  8  ευρώ δεν χρεώθηκε

 

Οσο ειχα το παλιο online  με 0,5 παγιο  και χαμηλότερες ρυθμιζόμενες (αυξηθηκαν  τον τελευταίο χρόνο)  δεν πλήρωσα ποτέ  ΕΡΤ ακόμη και καλοκαιρινούς μήνες με μικρή κατανάλωση ... τωρα με παγιο 5 ευρώ και αυξημένη χρέωση  στις ρυθμιζόμενες  με την παραμικρή κατανάλωση θα υπερβει τα 10 ευρώ

Ο εκαθαριστικος με τα 8€, τι κατανάλωση είχε ανά ημέρα?

Εγώ με 0.5 κιλοβατώρα ανά ημέρα και χρεώθηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο εκαθαριστικος με τα 8€, τι κατανάλωση είχε ανά ημέρα?

Εγώ με 0.5 κιλοβατώρα ανά ημέρα και χρεώθηκα 

Δεν ηταν εκκαθαριστικός .... ενατι  ηταν...

Παραθέτω 2 έναντι ..... εναν με  ΕΡΤ και έναν χωρις ΕΡΤ.....

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-13 193804.png

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-13 193829.png

 

κΚαι εκκαθαριστικός .... που επιστρεφει την ΕΡΤ....

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-13 194014.png

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, teot said:

Δεν ηταν εκκαθαριστικός .... ενατι  ηταν...

Παραθέτω 2 έναντι ..... εναν με  ΕΡΤ και έναν χωρις ΕΡΤ.....

κΚαι εκκαθαριστικός .... που επιστρεφει την ΕΡΤ....

 

Μας μπέρδεψες για τα καλά τώρα. Εγώ στους έναντι δε δίνω σημασία... άσε που σε λογαριασμό με 30 μέρες δημοτικά τέλη, σε χρέωσαν 15 μέρες ερτ. 🤪

Και στον εκκαθαριστικό δε κατάλαβα πού σου επέστρεψαν ερτ...εγώ βλέπω ένα κενό γκρι κουτί, λογικό εφόρον έχεις μικρή κατανάλωση σε περίοδο 4μηνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μας μπέρδεψες για τα καλά τώρα. Εγώ στους έναντι δε δίνω σημασία... άσε που σε λογαριασμό με 30 μέρες δημοτικά τέλη, σε χρέωσαν 15 μέρες ερτ. 🤪

Και στον εκκαθαριστικό δε κατάλαβα πού σου επέστρεψαν ερτ...εγώ βλέπω ένα κενό γκρι κουτί, λογικό εφόρον έχεις μικρή κατανάλωση σε περίοδο 4μηνου.

Αυτο με τις 15 ημέρες δεν το καταλαβα και εγώ.....

Και στους έναντι λαμβανει υπ οψιν  αν ειναι πανω απο 10  η κατω για να χρώσει την ΕΡΤ.....   στον πρώτο  με 10,99   την χρεώνει...  στον δευτερο με 8,38 δεν την χρεώνει....

Στον  εκκαθαριστικό το ποσό  "Διόρθωση...."   -28,24   περιλαμβάνει και την ΕΡΤ  (1,48) που ειχαν χρεώσει στον πρώτο λογαριασμό

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, teot είπε

Αυτο με τις 15 ημέρες δεν το καταλαβα και εγώ.....

Και στους έναντι λαμβανει υπ οψιν  αν ειναι πανω απο 10  η κατω για να χρώσει την ΕΡΤ.....   στον πρώτο  με 10,99   την χρεώνει...  στον δευτερο με 8,38 δεν την χρεώνει....

Στον  εκκαθαριστικό το ποσό  "Διόρθωση...."   -28,24   περιλαμβάνει και την ΕΡΤ  (1,48) που ειχαν χρεώσει στον πρώτο λογαριασμό

Να βάλουμε ένα μπουσουλα:

Το όποιο 10.99 η 8.38 έχει να κάνει με αναλογία ημέρων. Συμφωνείς?

Μπορεί πχ το 10.99 να είσαι εντός και με το 8.38 αν είναι λιγότερες οι ημέρες εκτός 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Να βάλουμε ένα μπουσουλα:

Το όποιο 10.99 η 8.38 έχει να κάνει με αναλογία ημέρων. Συμφωνείς?

Μπορεί πχ το 10.99 να είσαι εντός και με το 8.38 αν είναι λιγότερες οι ημέρες εκτός 

Ναι... σίγουρα μιλάμε για αναγωγή στις 30 ημέρες η στα 365/12 ...   δεν ξέρω τι ακριβώς ακολουθεί η ΔΕΗ...

Στόν πίνακα που παραθέτω ειναι οι 3 έναντι και ο εκκαθαριστικός του καλοκαιριού που μας πέρασε.

Ανφφώνυμο-1.jpg

 

Επειδή έχω την τύχη  να κλείνει το τετράμηνο  τις τελευταίες  ημέρες του Ιουλίου με αποτέλεσμα η κατανάλωση του καλοκαιριού (συνήθως Ιούλιο - Αύγουστο είμαστε στο εξοχικό)   να είναι μοιρασμένη σε δύο τετράμηνα   και η μηναία κατανομή  είναι κάτω απο 10 ευρώ  ποτέ μέχρι τώρα δεν έχω πληρώσει ΕΡΤ.  Οτι ΕΡΤ έρχεται με τους έναντι  συμψηφίζετε στους εκκαθαριστικούς.  

Βεβαια όλα αυτά με 0,5 πάγιο του παλιού online  η 1 ευρώ πάγιο του Γ1 και μειωμένες ρυθμιζόμενες χρεώσεις... τώρα με 3,5 ευρώ πάγιο (εβαλα πριν μερικές ημέρες το νέο online)  και τις τωρινές ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι δύσκολο να την αποφύγω το καλοκαιρι  και πιστεύω ότι  για πρώτη φορά θα  πληρώσω ΕΡΤ και για το εξοχικό.

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύγουστος: (5.33+5.44)/32*30 = 10.09

Σεπτέμβριος: (5.13+5,23)/31*30 = 10.03

Οκτώβριος: (4.92+5.06)*30/30 = 9.98

Εκκαθαριστικός: (14.79+17.94)/121*30 = 8.11

Ξεκαθάρισε λοιπόν ότι η ΔΕΗ υπολογίζει τα πάντα μέσα στο 10άρικο (προμήθεια, πάγιο, ρυθμιζόμενες)... φαντάζομαι θα υπολόγιζαν και ΚΟΤ, ΤΕΜ, λοιπές εκπτώσεις προμήθειας.

Το μόνο που θέλει επαλήθευση, είναι αν στον εκκαθαριστικό περιλαμβάνεται και η ΕΡΤ εκεί που λέει "διόρθωση -37.35". Δηλαδή πρέπει η αξία ρεύματος έναντι (προμήθεια και ρυθμιζόμενες) συν η ΕΡΤ των έναντι να βγάζει σύνολο 37.35.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι σίγουρος πόσο σχετικό είναι, σε Ήρων λογαριασμό με αρνητική χρέωση προμήθειας ρεύματος (λόγω δώρου εγγραφής) και κοντά 20€ ευρώ ρυθμιζόμενες χρεώσεις, η ΕΡΤ ήταν μηδενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το μόνο που θέλει επαλήθευση, είναι αν στον εκκαθαριστικό περιλαμβάνεται και η ΕΡΤ εκεί που λέει "διόρθωση -37.35". Δηλαδή πρέπει η αξία ρεύματος έναντι (προμήθεια και ρυθμιζόμενες) συν η ΕΡΤ των έναντι να βγάζει σύνολο 37.35.

Ειναι επαληθευμένο οτι το  "-37,35"  προκύπτει μόνο αν προστεθούν  στο σύνολο  (προμήθειας + ρυθμιζόμενες)  και τα 3,16 και 3,06  που έχουν προεισπραχθεί για την ΕΡΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, teot said:

Ειναι επαληθευμένο οτι το  "-37,35"  προκύπτει μόνο αν προστεθούν  στο σύνολο  (προμήθειας + ρυθμιζόμενες)  και τα 3,16 και 3,06  που έχουν προεισπραχθεί για την ΕΡΤ

Nαι γιατί:

- τα δημοτικά τέλη στους έναντι είναι εφάπαξ χρεώσεις

- για φπα πληρώνεις τη διαφορά ή παίρνεις επιστροφή αν έχεις προπληρώσει παραπάνω kw

5,33+5,44+3,16+5,13+5,25+3,06+4,92+5,06 = 37.35

Σωστές είναι οι χρεώσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Nαι γιατί:

- τα δημοτικά τέλη στους έναντι είναι εφάπαξ χρεώσεις

- για φπα πληρώνεις τη διαφορά ή παίρνεις επιστροφή αν έχεις προπληρώσει παραπάνω kw

5,33+5,44+3,16+5,13+5,25+3,06+4,92+5,06 = 37.35

Σωστές είναι οι χρεώσεις...

Εφόσον καταλήγουν ότι μπαίνουν όλα μέσα στον υπολογισμό των 10€, ενώ παλαιότερα με 1.5 κιλοβατώρες την ημέρα είχες την απαλλαγή ΕΡΤ, ΤΩΡΑ θες max 0.3 κιλοβατώρες να έχεις κατανάλωση την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Εφόσον καταλήγουν ότι μπαίνουν όλα μέσα στον υπολογισμό των 10€, ενώ παλαιότερα με 1.5 κιλοβατώρες την ημέρα είχες την απαλλαγή ΕΡΤ, ΤΩΡΑ θες max 0.3 κιλοβατώρες να έχεις κατανάλωση την ημέρα.

Με το Γ1 (5 ευρώ πάγιο)  και τιμή  kWh   Απριλίου  μέχρι 9 kWh /30 ημέρες

για το HomeOnline (3,5 ευρώ πάγιο)  μέχρι 20 kWh /30 ημέρες

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέροντα συμπεράσματα και υπολογισμοί. Άρα με τρέχουσες τιμές παγίων και kWh στους περισσότερους παρόχους, πρέπει η ημερήσια κατανάλωση να είναι 9/30=0.3 kWh , ή αλλιώς οι όποιες συσκευές να καταναλώνουν έως 12.5 Watt (πρακτικά κατεβασμένος γενικός).

Συμπέρασμα 1ο: σε εξοχικό που έχω κλειστό το χειμώνα αλλά αφήνω το ψυγείο να δουλεύει για να μην "μουχλιάσει", δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να μην ξεπεράσω τις 9 kWh, άρα λογικό που τα τελευταία χρόνια πάντα πληρώνω ΕΡΤ.

Συμπέρασμα 2ο: με τη μηνιαία χρέωση ΕΡΤ στα ~3€/μήνα, ένα πρόγραμμα με χαμηλό/μηδενικό πάγιο για τους χειμερινούς μήνες το οποίο "βοηθάει" στο να μηδενίσει η ΕΡΤ, έχει όφελος 4-5€ (πάγιο) + 3€ (ΕΡΤ) = 7-8€ το μήνα, ή 63-72€ το χρόνο. Καθόλου άσχημο και πλέον έχω ένα νέο στόχο για αλλαγή παρόχου από Σεπτέμβρη στο εξοχικό.

Μπράβο σε όλους όσους ασχολήθηκαν με το συγκεκριμένο θέμα!

Επεξ/σία από atom7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...