Προς το περιεχόμενο

Δημοτικός φωτισμός


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Εχθές το βράδυ με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη κοντά στις οχτώ που ανάβει ο δημοτικός φωτισμός, διαπίστωσα ότι ο δήμος προχώρησε σε αντικατάστασή των σωμάτων φωτισμού με Led. Το πρόβλημα είναι ότι η λάμπα είναι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου και στο ύψος του παραθύρου μου με αποτέλεσμα να γίνεται στην κυριολεξία μέρα το δωμάτιο, κάπως για την ώρα έλυσα το πρόβλημα με πιο σκούρες κουρτίνες αλλά το πρόβλημα παραμένει και θα γίνει εντονότερο το καλοκαίρι που αναγκάστηκα θα πρέπει να είναι ανοιχτό το παράθυρο και η κουρτίνα. Αρχικά Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει το χρώμα του φωτός και πόσο δυνατό θα πρέπει να είναι, και εάν είναι νόμιμο να φωταγωγεί στην κυριολεξία το σπίτι μου  ;

Ευχαριστώ 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Καλησπέρα,

Εχθές το βράδυ με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη κοντά στις οχτώ που ανάβει ο δημοτικός φωτισμός, διαπίστωσα ότι ο δήμος προχώρησε σε αντικατάστασή των σωμάτων φωτισμού με Led. Το πρόβλημα είναι ότι η λάμπα είναι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου και στο ύψος του παραθύρου μου με αποτέλεσμα να γίνεται στην κυριολεξία μέρα το δωμάτιο, κάπως για την ώρα έλυσα το πρόβλημα με πιο σκούρες κουρτίνες αλλά το πρόβλημα παραμένει και θα γίνει εντονότερο το καλοκαίρι που αναγκάστηκα θα πρέπει να είναι ανοιχτό το παράθυρο και η κουρτίνα. Αρχικά Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει το χρώμα του φωτός και πόσο δυνατό θα πρέπει να είναι, και εάν είναι νόμιμο να φωταγωγεί στην κυριολεξία το σπίτι μου  ;

Ευχαριστώ 

Λογικα θα επρεπε να βαραει μονο προς τα κατω.

Σε εμας που εβαλαν, ειναι κατευθυντικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Καλησπέρα,

Εχθές το βράδυ με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη κοντά στις οχτώ που ανάβει ο δημοτικός φωτισμός, διαπίστωσα ότι ο δήμος προχώρησε σε αντικατάστασή των σωμάτων φωτισμού με Led. Το πρόβλημα είναι ότι η λάμπα είναι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου και στο ύψος του παραθύρου μου με αποτέλεσμα να γίνεται στην κυριολεξία μέρα το δωμάτιο, κάπως για την ώρα έλυσα το πρόβλημα με πιο σκούρες κουρτίνες αλλά το πρόβλημα παραμένει και θα γίνει εντονότερο το καλοκαίρι που αναγκάστηκα θα πρέπει να είναι ανοιχτό το παράθυρο και η κουρτίνα. Αρχικά Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει το χρώμα του φωτός και πόσο δυνατό θα πρέπει να είναι, και εάν είναι νόμιμο να φωταγωγεί στην κυριολεξία το σπίτι μου  ;

Ευχαριστώ 

 Μηπως υπερβαλεις λιγο... Εισαι τοσο κοντα που σε  χτυπαει λαμπα;;;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

 Μηπως υπερβαλεις λιγο... Εισαι τοσο κοντα που σε  χτυπαει λαμπα;;;

Όχι, δεν υπερβάλω καθόλου δυστυχώς.Είναι ακριβώς απέναντι στο πεζοδρόμιο ...στην ακυριολεξία είναι φωταγωγημένο το σπίτι.... 

9 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Λογικα θα επρεπε να βαραει μονο προς τα κατω.

Σε εμας που εβαλαν, ειναι κατευθυντικες.

Δεν ξέρω τι είναι αυτές που έχουν βάλει εδώ θα βγάλω φωτογραφίες και θα ανεβάσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

 Μηπως υπερβαλεις λιγο... Εισαι τοσο κοντα που σε  χτυπαει λαμπα;;;

Μην το λες, σε μενα ο απο κατω μου , εδω και κανα 2 χρονια που βαλε ο δημος Κερατσινιου led, το βράδυ το μπαλκονι του φωταγωγειται :P Η κολόνα είναι στα 50 cm από την πολυκατοικία,  εχω το αλλο εγω με τα κωλωπουλα που καθονται κοιτανε το μπαλκόνι και βουτανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, corsair04 είπε

Όχι, δεν υπερβάλω καθόλου δυστυχώς.Είναι ακριβώς απέναντι στο πεζοδρόμιο ...στην ακυριολεξία είναι φωταγωγημένο το σπίτι.... 

Δεν ξέρω τι είναι αυτές που έχουν βάλει εδώ θα βγάλω φωτογραφίες και θα ανεβάσω... 

Αλλαξανε μονο τις λαμπες? Η βαλανε Led panel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικές εφαρμόσιμες λύσεις που μπορεί να έκανα με επιτυχία

- αεροβόλο, πέτρες κτλ , καραούλι για το συνεργείο και μιλάς σαν άνθρωπος μπας και έχει μαζί του χαμηλού φωτισμού ,μιας και κάποια στιγμή θα περάσουν

- ηλεκτρολόγο να ρισκάρει να αλλάξει τη λάμπα (θέλει σκαλωσιά και γρήγορα)

 

τα παραπάνω τα ξεχνάς αν ασχοληθείς νόμιμα

στη μπανανία δε βρήκα όταν έψαξα κάτι για τη φωταγώγηση , αλλά απο τη στιγμή που επηρεάζει την καθημερινότητά σου ,παράπονο στο Δήμο και μιλάς με Συνήγορο του Πολίτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να φαίνεται η απόσταση που είναι η κολόνα και στην άλλη φωτογραφία είναι ο φωτισμός που παρότι μέρα είναι αρκετά έντονος... 

002.jpg

001.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχααχ τι τρέλα είναι αυτή!

Για δες μήπως σε βοηθήσει η Ε.Ε. με κάνα συνήγορο του πολίτη ή κάναν Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή. Κινούν τα πράγματα πιο γρήγορα αν αρχίσουν να πρήζουν μπάλες σε δήμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου στην χώρα μας κάθε μέρα παρανομούν, κλέβουν, κάνουν υπεξαιρέσεις, κομπίνες παρά κομπίνες. Και εσυ μου λες να πας στον δήμο που θα συναντήσεις απλά κάτι τύπους και τυπισσες που δεν τους νοιάζει καν αν έχεις νερό στο σπίτι, να ασχοληθούν με μια λάμπα που σε στραβώνει.

 

Edit: ή βάλε μια τέντα που θα σου μείνει κιόλας αν είναι δικό σου το σπίτι 

  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, insoholic είπε

Πανε στο Δήμο και πες τους οτι υπαρχει πρόβλημα. 

Τον υπευθυνο τηνλς τεχνικης υπηρεσιας θα πρεπει να βρεις.

 

Δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι... Θα σου πουν τι προβλημα υπαρχει; Επειδη υπαρχει ο  φωτισμος... Εδω  ο κοσμος ζηταει να φωτιζονται σωστα οι δρομοι κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...