Προς το περιεχόμενο

Δημοτικός φωτισμός


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια στιγμή θα βγει νόμος για προδιαγραφες lumens  κελβιν κ dimming φωτεινότητας  το βράδυ...ενολιγης οι εξυπνοι σας χρέωσαν  μερικά μύρια τώρα  αλλά τόσα μετά γ αντικατασταση

υπάρχουν ήδη παράπονα σε γειτονιες γιατί τα πτηνά στα δέντρα ,σκυλια γατια κάνουν θόρυβο επειδη δεν κοιμούνται 😛

Επεξ/σία από kage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kage είπε

Κάποια στιγμή θα βγει νόμος για προδιαγραφες lumens  κελβιν κ dimming φωτεινότητας  το βράδυ...ενολιγης οι εξυπνοι σας χρέωσαν  μερικά μύρια τώρα  αλλά τόσα μετά γ αντικατασταση

υπάρχουν ήδη παράπονα σε γειτονιες γιατί τα πτηνά στα δέντρα ,σκυλια γατια κάνουν θόρυβο επειδη δεν κοιμούνται 😛

Υπαρχουν  καποιες προδιαγραφες... Δεν τοποθετουν οτι να ειναι...

 

https://web.tee.gr/wp-content/uploads/Final-Draft-pub-ΤΟΤΕΕ-Odofotismou-PublicConsultation.pdf

https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/2023/02/ΟΔΗΓΟΣ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΟΔΟΦΩΤΙΣΜΟΥ.pdf

 

https://www.pdm.gov.gr/wp-content/uploads/2021/08/technikes-prodiagrafes-odofotismos-dte-pdm.pdf

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, corsair04 said:

Αρχικά Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει το χρώμα του φωτός και πόσο δυνατό θα πρέπει να είναι, και εάν είναι νόμιμο να φωταγωγεί στην κυριολεξία το σπίτι μου  ;

Το πρόβλημα δεν είναι το χρώμα αλλά η φωτεινότητα (ρυθμίζεται με ροοστάτη) , η διάχυση (δε ξέρω αν ρυθμίζεται) και οι αντανακλάσεις στο τζάμι. Έχεις χρόνο για διάβασμα;

https://www.larissa-dimos.gr/images/data_new/PROKHRYJEIS/2019/191018_diakiriksi_led.pdf

Οι προδιαγραφές τοποθέτησης είναι στη σελίδα 75, βέβαια εσένα δε σε νοιάζει αν τοποθετήθηκαν σωστά ή όχι... αλλά αν είναι κατάλληλες για οδοφωτισμό με τόσα σπίτια σε κοντινή απόσταση.

https://www.larissa-dimos.gr/images/data_new/PROKHRYJEIS/2021/211117_texn_symv.pdf

Απ'το 2ο PDF, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι στη 2η σελίδα... που γράφει ότι ένας απ'τους λόγους που έπρεπε να αντικατασταθούν οι παλιοί λαμπτήρες είναι:

  • Περιβαλλοντικές επιπτώσεις, όπως αυξημένη κατανάλωση, έκλυση μεγάλων ποσοτήτων CO2, άσκοπη διάχυση φωτός με αποτέλεσμα αυξημένα επίπεδα φωτορύπανσης

Θα στείλεις λοιπόν ένα mail στο [email protected] υπόψιν αυτού του κ. Γραμματικού (αν δουλεύει ακόμα εκεί μετά τις εκλογές) και θα πεις ότι οι παλιές λάμπες μια χαρά ήταν... κι ότι οι νέες λάμπες είναι αυτές που έχουν άσκοπη διάχυση φωτός και αυξημένα επίπεδα φωτορύπανσης! Επισύναψε και τις φωτογραφίες... Το email να έχει επίσημη μορφή, γράψε όλα τα στοιχεία σου, βάλε τίτλο, εξήγησε αναλυτικά το πρόβλημα. Κράτα το απεσταλμένο email (εκτύπωσε το κιόλας σε περίπτωση που χρειαστεί μελλοντικά).

Να ξέρεις, λύση δε θα βρεις εύκολα. Δε γίνεται πλέον να ξυλωθούν αυτές οι λάμπες-εκτρώματα και να παραγγείλουν άλλες, καθώς έχουν γίνει μελέτες (του κώλου) και έχουν δωθεί κονδύλια για εργολαβίες (Μυτιληναίος κλπ). Ίσως το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να τη στρίψουν να σημαδεύει αλλού... έχει λαιμό φισαρμόνικα που στρίβεια πάνω κάτω δεξιά αριστερά. Βέβαια αν τη στρίψουν πάνω θα είναι χειρότερα για σένα... αν τη στρίψουν κάτω, θα μπαίνει το φως στο παράθυρο το απέναντι... ίσως αν βάλουν το κοντάρι στη δεξιά πλευρά του στήλου ώστε η λάμπα να είναι πάνω απ'το δέντρο (παράλληλα στο δρόμο) να γλυτώσετε και οι δυο.

3 hours ago, korakios said:

 

αεροβόλο

Είναι κι αυτό μια λύση...👍

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Είναι κι αυτό μια λύση...👍

το θέμα είναι οτι μετά πόσταρε φωτό και είναι σπίτι απέναντι , άρα ακόμα και πέτρα θέλει προσοχή , άσε που μπορεί να θέλει το φως ο απέναντι και να στραβώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

το θέμα είναι οτι μετά πόσταρε φωτό και είναι σπίτι απέναντι , άρα ακόμα και πέτρα θέλει προσοχή , άσε που μπορεί να θέλει το φως ο απέναντι και να στραβώσει

M'ένα πτυσσόμενο κοντάρι ελαιοχρωματισμού 10m, γίνεται δουλειά. Έχει πλαστική λαβή και μύτη... 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήξερα κάποτε έναν στην Ηλιούπολη που έσπαγε την λάμπα έξω από το δωμάτιο του, ειναι πανω απο 15 χρονια. Ο απέναντι γείτονας νευριαζε γιατί ήθελε το φως για την καμερα που φυλαγε το αυτοκινητο του, χαμός είχε γίνει για εκείνη την λάμπα. 

 

Τι γαμάτη χώρα που μαστε :)

3 ώρες πριν, corsair04 είπε

Ελπίζω να φαίνεται η απόσταση που είναι η κολόνα και στην άλλη φωτογραφία είναι ο φωτισμός που παρότι μέρα είναι αρκετά έντονος... 

002.jpg

001.jpg

Αυτή δεν είναι λάμπα, το άγιο φως είναι σε led μορφή.

  • Like 2
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιο πρόβλημα στο εξοχικό, ευτυχώς μόνο το καλοκαίρι σε καταλαβαίνω 100%... Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί να το ψάξω, μακάρι να μπορέσεις να βγάλεις μια άκρη . Διάβαζα πρόσφατα πως με τα led έχει αυξηθεί απίστευτα η φωτορύπανση και είναι λογικό ... Worst case scenario θα πρέπει να περιμένεις κάποια χρόνια να πέσει η απόδοση τους ROFL 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πατρικό μου όταν ήμουν μικρός ο πατέρας μου είχε φτιάξει ένα πράγμα σαν λαβή που είχε τοποθετήσει σε ένα καλάμι και άλλαζε μόνος την λάμπα όποτε καιγόταν, ακόμα το θυμάμαι. Τότε ήταν πυρακτώσεως οπότε καιγόταν και πιο συχνά φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Στο πατρικό μου όταν ήμουν μικρός ο πατέρας μου είχε φτιάξει ένα πράγμα σαν λαβή που είχε τοποθετήσει σε ένα καλάμι και άλλαζε μόνος την λάμπα όποτε καιγόταν, ακόμα το θυμάμαι. Τότε ήταν πυρακτώσεως οπότε καιγόταν και πιο συχνά φαντάζομαι.

Μαλιστα αυτο γινοταν .. πληρωνε ο πολιτης τις λαμπες στον δημο απο τσεπη του για να εχει φωτισμο στον δρομο, διπλα στο σπιτι του..

Δεν νομιζω να βρεθει καποια  ακρη...Μονο αν προσφυγει καποιος στα δικαστηρια εναντιον του δημου για τον φωτισμο..Αυτα τα σωματα εχουν καποιες προδιαγραφες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω δει και πατέντα με μαύρη μπογιά και βάψιμο την λάμπα απο μπαράκι σε παραλιακό μέτωπο που έβαλε ο δήμος δυνατές λάμπες.

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια αίτηση να βάλουν μικρότερη λάμπα. Δεν πιστεύω ότι θα σου φέρουν αντίρρηση.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδέχεται να έχει γίνει λάθος τοποθέτηση και να μην "στοχεύει" προς τα κάτω αλλά να έχει κλίση πρός το σπίτι σου.Κάτι τέτοιο φαίνεται απο την φωτογραφία ζουμάροντας στον βραγχίονα στήριξης.Αρχικά ζήτα να γίνει κάποιος έλεγχος μήπως και διορθωθεί διαφορετικά ίσως να τοποθετήσουν κάποιο καπέλο σαν αυτό που είχαν παλιά οι λάμπες σε όλους τους δρόμους ώστε να μην διαχέεται τοσο πολύ η δέσμη.Όπως και να έχει το να παρανομήσεις ''κυνηγώντας'' λάμπες θα σου έλεγα να το αποφύγεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Μαλιστα αυτο γινοταν .. πληρωνε ο πολιτης τις λαμπες στον δημο απο τσεπη του για να εχει φωτισμο στον δρομο, διπλα στο σπιτι του..

Δεν νομιζω να βρεθει καποια  ακρη...Μονο αν προσφυγει καποιος στα δικαστηρια εναντιον του δημου για τον φωτισμο..Αυτα τα σωματα εχουν καποιες προδιαγραφες..

Κοινότητα τότε, ήταν απλώς γρηγορότερο από το να περιμέναμε.

 

33 λεπτά πριν, gakost είπε

Πάντως έχω δει και πατέντα με μαύρη μπογιά και βάψιμο την λάμπα απο μπαράκι σε παραλιακό μέτωπο που έβαλε ο δήμος δυνατές λάμπες.

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια αίτηση να βάλουν μικρότερη λάμπα. Δεν πιστεύω ότι θα σου φέρουν αντίρρηση.  

Και δεν εγκλωβιζε την θερμότητα να λαμπαδιασει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, takoulou said:

Υπαρχουν  καποιες προδιαγραφες... Δεν τοποθετουν οτι να ειναι...

 

Ναι, όπως ακριβώς είπα χτες.... προδιαγραφές του κώλου από άχρηστους χαρτογιακάδες που δεν έκαναν μια πραγματική μελέτη για τις απαιτήσεις της πόλης, σύμφωνα με τις ιδιαιτερότητες της (στενά πεζοδρόμια, σπίτια κολλητα με στήλους).

Ζήτησαν απ'τους αναδόχους να δώσουν προσφορές με τα παρακάτω χαρακτηριστικά...

Spoiler

1.jpg.fd8c67c0bd6d1c4a794f08b0827657b0.jpg

Τα Watt (κατανάλωση) και τα Lumen (φωτεινότητα) ήταν οι βασικές παράμετροι των προσφορών.

Δεν έβαλαν όμως ως απαραίτητες προϋπόθεσεις:

α) τη γωνία περιστροφής

β) τη ρύθμιση φωτεινότητας (dimmable)

γ) τη διάχυση φωτός (γωνία δέσμης). Ακόμα και για το σπίτι όταν αγοράζουμε λάμπες, προσέχουμε τη γωνία δέσμης πχ 180, 270, 360 μοίρες. Είναι δυνατόν στον οδοφωτισμό αντί να πηγαίνει το φως προς τα κάτω, να διαχέεται δεξιά - αριστερά στα σπίτια; Και μάλιστα χωρίς οι λάμπες να έχουν κέλυφος;.

Spoiler

4.jpg.926fd612d89b8fd5cd6b8634d1d1a13a.jpg

Έδωσε ο κάθε δήμος 2 εκατομύρια σε λάμπες, για να συζητάμε στο insomnia αν θα τις βάψουμε με μαύρες μπογιές ή αν θα τις σπάσουμε με κοντάρια και σφεντόνες;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβηξε και φωτογραφια και βιντεο και στειλτο στον δημο. Ζητα να παρεις πρωτοκολλο. 

Αυτα για αρχη προτου προχωρησεις σε καταγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...