Προς το περιεχόμενο

Δημοτικός φωτισμός


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, corsair04 said:

IMG_20240414_223028.jpg

IMG_20240414_223116.jpg

IMG_20240414_223124.jpg

Δυστυχώς, και άλλοι που το είδαν εντόπισαν και αυτοί το πρόβλημα  και άκουσα ότι και άλλοι έκαναν παράπονα αλλά δε θα γίνει τίποτα …

Το σκέφτομαι σοβαρά όμως...Ειδικά όταν μένεις στο χωρίο και έχεις κάποιες κοινωνικές σχέσεις με τους κυβερνώντες... 

θα απαντησω σοβαρα.

α.η τεντα που ειπαν ειναι μια καλη λυση αν μπορει να κανει την δουλεια που θες.

β. αν καταλαβα καλα κατι λες οτι το καλοκαιρι αφηνεις το παραθυρο ανοιχτο ή το παντζουρι?δεν φοβασαι οτι θα μπει καποιος μεσα εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα. σου περναει πολυ φως μεσα απο το πατζουρι οπως ειναι τωρα? εκει οπως ειπες βαζεις διπλή ή χοντρη κουρτίνα.  αν θες τωρα να εχεις ανοιχτο το πατζουρι μονο η τεντα αν κανει δουλεια. αλλιως θες απο μεσα παλι διπλη κουρτινα αλλα θα σου κοβει τον αερα.

απο εκει και περα αν και ειναι λιγο βλακεια αυτο που θα πω αλλα εγω το εφαρμοζω σε διακοπες οταν δεν κλεινουν καλα οι κουρτινες και μπαινει φως.επειδη δεν μπορω να κοιμηθω με φως στα ματια απλα ριχνω πανω στα ματια μου κατι για συσκοτιση.θες να το πεις μασκα υπνου θες να το πεις κομματι υφασμα οπως κανω εγω.

προτεινω λυσεις σε περιπτωση που ολα τα αλλα δεν λειτουργησουν.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, poulinos είπε

θα απαντησω σοβαρα.

α.η τεντα που ειπαν ειναι μια καλη λυση αν μπορει να κανει την δουλεια που θες.

β. αν καταλαβα καλα κατι λες οτι το καλοκαιρι αφηνεις το παραθυρο ανοιχτο ή το παντζουρι?δεν φοβασαι οτι θα μπει καποιος μεσα εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα. σου περναει πολυ φως μεσα απο το πατζουρι οπως ειναι τωρα? εκει οπως ειπες βαζεις διπλή ή χοντρη κουρτίνα.  αν θες τωρα να εχεις ανοιχτο το πατζουρι μονο η τεντα αν κανει δουλεια. αλλιως θες απο μεσα παλι διπλη κουρτινα αλλα θα σου κοβει τον αερα.

απο εκει και περα αν και ειναι λιγο βλακεια αυτο που θα πω αλλα εγω το εφαρμοζω σε διακοπες οταν δεν κλεινουν καλα οι κουρτινες και μπαινει φως.επειδη δεν μπορω να κοιμηθω με φως στα ματια απλα ριχνω πανω στα ματια μου κατι για συσκοτιση.θες να το πεις μασκα υπνου θες να το πεις κομματι υφασμα οπως κανω εγω.

προτεινω λυσεις σε περιπτωση που ολα τα αλλα δεν λειτουργησουν.

Αυτό με το κομμάτι ύφασμα στα μάτια το κάνω και εγώ εδώ και πολλά χρόνια. Ποτέ δεν κλείνουμε το παντζούρι του δωματίου και είναι μόνιμα ανοιχτό οπότε δεν θέλω να με ενοχλεί το πρωινό φως. 

Βέβαια εδώ με τον ts, μιλάμε για αλλα επίπεδα φωτεινής όχλησης..... 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά του λέτε να πληρώσει να βάλει τέντα (και ό,τι άλλο) επειδή ο δήμος φαίνεται να έχει κάνει κακοτεχνία/λάθος ρύθμιση;

Δε ρυθμίζονται αυτές οι λάμπες, ώστε να αιτηθεί σωστή ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε πόσο φως έχεις..... Αμάν τι έπαθε ο άνθρωπος!!!  αυτό το φως θα τον ενοχλεί και όταν πηγαίνει σπίτι του η θέλει να κάτσει λίγο έξω όχι όταν θέλει να ξεκουραστεί... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Ducatista said:

Ρε φίλε πόσο φως έχεις..... Αμάν τι έπαθε ο άνθρωπος!!!  αυτό το φως θα τον ενοχλεί και όταν πηγαίνει σπίτι του η θέλει να κάτσει λίγο έξω όχι όταν θέλει να ξεκουραστεί... 

Καλημερα... Εχεις διαβασει πιο πανω... Να δεις... Υπαρχους  καποιες  προδιαγραφες  στις λαμπες LED.. Δεν βαζουν οτι να ειναι... Παντου ετσι γινεται...

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γράψε το τηλέφωνο του δήμου και την οδό που βρίσκεται, να τους σπάσουμε τις μπάλες.

10 συμφορουμίτες να φιλοτιμηθούμε, σε 5 μέρες θα το πιάσουν το νόημα στον δήμο.

Edit : Εσύ δοκίμασες μόνος σου ή απλά καφενειοσυζητάμε;

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, nvel said:

α) την γωνία την υπολογίζει η φωτοτεχνική μελέτη για να πετύχει το φωτιστικό την οριζόμενη κλάση φωτισμού, όχι οι προδιαγραφές. Αν έχουν τοποθετηθεί με λάθος κλίση αυτή μπορεί να ρυθμιστεί σωστά εκ των υστέρων

β) τα φωτιστικά πρέπει να έχουν την δυνατότητα ρύθμισης όπως ορίζουν οι προδιαγραφές

γ) Δεν υπάρχει στις προδιαγραφές αναφορά για full cutoff, τα καλά φωτιστικά έχουν πολλές κατανομές φωτός ανά μοντέλο, αν έχει τοποθετηθεί λάθος κατανομή με υψηλό οπίσθιο φωτισμό πρέπει να γίνει αλλαγή του φωτιστικού ή πατέντα με κάλυπτρο

Γενικά λύσεις υπάρχουν.  Όπως καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες μάλλον δεν έχουν τηρηθεί οι κλάσεις φωτισμού που ζητούν οι προδιαγραφές

αυτα που γραφεις ειναι σωστα και τα γραφουν στις συμβασεις οι δημοι με τους εργολαβους.

Επειδη απο τις φωτο ουτε ρυθμιση παιρνει και αποτι βλεπω αλλαξαν ολο το σωμα λιγα μπορουν να γινουν.

Το μονο που μπορει να κανει ειναι να παει στο δημο, να κανει εγγραφη καταγγελια οτι ενοχλει (φωτορυπανση). Απο εκει και περα ο δημος μπορει να αντικαταστησει το σωμα με παλιου τυπου λαμπα (αλογονου) ή αν εχει (αμφιβαλλω) με λιγοτερα lummen λαμπα/φωτιστικο led

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως που αλλαξαν μια στην εισοδο του χωριου μου απο τις κλασσικες πορτοκαλι σε led την εχουν βαλει τοσο υπεροχα που οπως βγαινεις απο τη τελευταια στροφη και μπαινεις στο χωριο σε χτυπαει στα ματια.Για εμε παντως θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες,αεροβολο και τελειωσε η υποθεση.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Επειδη απο τις φωτο ουτε ρυθμιση παιρνει και αποτι βλεπω αλλαξαν ολο το σωμα λιγα μπορουν να γινουν.

από την φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει ρυθμιζόμενη κλίση αλλά αν είναι σύμφωνο με τις προδιαγραφές θα πρέπει να έχει δυνατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Εχεις διαβασει πιο πανω... Να δεις... Υπαρχους  καποιες  προδιαγραφες  στις λαμπες LED.. Δεν βαζουν οτι να ειναι... Παντου ετσι γινεται...

Ωραίες προδιαγραφές δηλαδή θες να μου πεις ότι αυτό είναι οκ; Να έχεις ένα προβολέα ανά πάσα ώρα και στιγμή που θα θες να ανοίξεις πόρτα παράθυρο η να βγεις έξω στην αυλή σου; Μην τρελαθουμε τώρα ρε παιδιά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@corsair04 βγάλε μερικές φώτο μέσα απ'το σπίτι, μακριά απ'το παράθυρο... να φαίνεται πως χτυπάει το φως στους τοίχους του δωματίου και τι σκιές κάνει.

Γιατί μερικοί ακόμα δε καταλαβαίνουν πόσο εκνευριστικό είναι... και μιλάνε για προδιαγραφές και για μάσκες.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαρα ειναι λαθος ή κακος υπολογισμος, απο τι καταλαβα πρεπει ο δρομος που εχετε αναμεσα να ειναι μικρος ειπες οτι εισαι σε χωριο οποτε μαλλον ναι, και ετσι η κολώνα απεναντι ειναι ουσιαστικα πολυ κοντα με το σπιτι. φαιεντε ξεκαθαρα οτι και ο διπλα εχει το ιδιο προβλημα. Εφοσον ειστε σε χωριο θεωρω οτι πατε εκει στον δημαρχο ολοι τις γειτονιας και κανετε την δουλεια σας. 

Μην το αφησεις και δεν εχει νοημα να ζητας λυσεις απο εδω, ειαι προβλημα μεγαλο του Δημου και οφειλει να το φτοιαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@corsair04 βγάλε μερικές φώτο μέσα απ'το σπίτι, μακριά απ'το παράθυρο... να φαίνεται πως χτυπάει το φως στους τοίχους του δωματίου και τι σκιές κάνει.

Γιατί μερικοί ακόμα δε καταλαβαίνουν πόσο εκνευριστικό είναι... και μιλάνε για προδιαγραφές και για μάσκες.

Συγνώμη δεν φτάνει η φωτογραφία απέξω; Δηλαδή μέχρι και τυφλός θα βρει το φως του αν κάτσει εκει

  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...