Προς το περιεχόμενο

πεφτει η ασφαλεια του πινακα ,τι μπορω να κανω?


Anageo1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, Anageo1995 said:

πιστευω οτι θα υπαρχει θεμα γιατι το σπιτι ειναι παλιο και τα καλωδια ειναι 1.5 αρια 

, μην εχω θεμα και παρουμε καμια φωτια 

 

28643daf-a3c7-4642-9d3c-6e0d356b6b09.jpg

Αν είναι παροχή μπριζα θα πρέπει να έχει 2.5 καλώδιο. Αν έχεις δει ότι είναι 1.5, τότε βάλε 10Α D ή Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρόβλημα πιθανότατα είναι από το τροφοδοτικό του υπολογιστή σου. 

Κλείσε το ή (αν δεν έχει κουμπάκι) βγάλε τον υπολογιστή εκτός μπρίζας και γράψε μας αν ήταν από εκεί.

Με κλειστό τροφοδοτικό ξεκινάς τον εκτυπωτή και μετά ανοίγεις και (λογικά) δε θα έχεις θέμα.

Πιθανότατα το πρόβλημα θα λυθεί οριστικά  με μια 10αρα ασφάλεια κατηγορίας C.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά η ασφάλεια του πίνακα ειναι εποχής καραισκάκη , βάλε μια hager 10Α καμπύλης C και θα παίξει κομπλε.
@kokoviosR Το τροφοδοτικό γιατι? Κάποια αρμονική ή κατι? δεν το εχω ξανακουσει μπορεις να εξηγησεις το φαινόμενο?
 

 

Επεξ/σία από Ribopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

Απλά η ασφάλεια του πίνακα ειναι εποχής καραισκάκη , βάλε μια hager 10Α καμπύλης C και θα παίξει κομπλε.
@kokoviosR Το τροφοδοτικό γιατι? Κάποια αρμονική ή κατι? δεν το εχω ξανακουσει μπορεις να εξηγησεις το φαινόμενο?
 

 

ΜΙΑ ερωτηση γινεται λογο μη γειωσης του εκτυπωτη να το κανει αυτο ? 

επισης εαν παρω καμπυλης d δεν θα ειναι καλυτερο ? 

καλυπτει και α+b+c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Ribopaido said:

Απλά η ασφάλεια του πίνακα ειναι εποχής καραισκάκη , βάλε μια hager 10Α καμπύλης C και θα παίξει κομπλε.
@kokoviosR Το τροφοδοτικό γιατι? Κάποια αρμονική ή κατι? δεν το εχω ξανακουσει μπορεις να εξηγησεις το φαινόμενο?
 

 

Εμπειρικά το έχω βρει, σε παρόμοια περίπτωση, με ίδια 10αρα ασφάλεια siemens τυπου B (40-50 ετων).

Μόλις έκλεισα το τροφοδοτικό η ασφάλεια σταμάτησε να πέφτει, και η συσκευή (ψυγείο) δούλεψε.

Με απλά κλειστό υπολογιστή η συσκευή έπεφτε.Η ασφάλεια είναι ακόμα η ίδια και μονο σε περιπτωσεις διακοπής του ρεύματος από τη ΔΕΗ υπάρχει το ίδιο θέμα. Υποθέτω ότι και εδώ θα συμβαίνει κάτι παρόμοιο. Δεν μπορώ να πω ότι κατανόησα πλήρως το γιατί, αλλά αμα δουλεύει... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manos08 είπε

Αν είναι παροχή μπριζα θα πρέπει να έχει 2.5 καλώδιο. Αν έχεις δει ότι είναι 1.5, τότε βάλε 10Α D ή Κ

Αν η πρίζα ήταν σούκο ενισχυμένη με 2,5 χιλιοστών διατομής αγωγούς, δεν θα είχε στον πίνακα 10Α όπως έχει τώρα.

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, warewolf είπε

Αν η πρίζα ήταν σούκο ενισχυμένη με 2,5 χιλιοστών διατομής αγωγούς, δεν θα είχε στον πίνακα 10Α όπως έχει τώρα.

αυτο ακριβως σκεφτηκα και εγω , δεν εχω δει τι διατομη εχει το καλωδιο αλλα λεω για να ειναι 10αρα ειναι 1.5μμ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Anageo1995 είπε

σκεφτηκα να παρω μια καλη με καμπυλη d ασφαλεια και ειμαι καλυμμενος 

ο εκτυπωτης που εχω ειναι ο creality ender 3 s1 pro

 στη φωτογραφια δειχνω πια εχω τωρα 

28643daf-a3c7-4642-9d3c-6e0d356b6b09.jpg

Μπορεί να έχει πρόβλημα και η ασφάλεια. Αυτές οι ασφάλειες siemens είναι αρχαίες και έχουν καταργηθεί. Είχα πίνακα με παρόμοιες ασφάλειες και στο πουθενά μου έκανε προβλήματα ρίχνοντας κάποια.

Άλλαξα πίνακα με νέες ασφάλειες και δεν έχω προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μπορεί να έχει πρόβλημα και η ασφάλεια. Αυτές οι ασφάλειες siemens είναι αρχαίες και έχουν καταργηθεί. Είχα πίνακα με παρόμοιες ασφάλειες και στο πουθενά μου έκανε προβλήματα ρίχνοντας κάποια.

Άλλαξα πίνακα με νέες ασφάλειες και δεν έχω προβλήματα.

σε ευχαριστω πολυ

παραγγειλα καινουργια , για να δω τι γινεται

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Anageo1995 είπε

ΜΙΑ ερωτηση γινεται λογο μη γειωσης του εκτυπωτη να το κανει αυτο ? 

επισης εαν παρω καμπυλης d δεν θα ειναι καλυτερο ? 

καλυπτει και α+b+c

ο εκτυπωτης εχει γειωση κανονικα, αν ανοιξεις απο κατω το τροφοδοτικο θα την δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

ο εκτυπωτης εχει γειωση κανονικα, αν ανοιξεις απο κατω το τροφοδοτικο θα την δεις

το ξερω εννοω οτι το βυσμα το ευρωπαικο 

δεν κουμπωνει πανω στο πολυμπριζο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Anageo1995 είπε

το ξερω εννοω οτι το βυσμα το ευρωπαικο 

δεν κουμπωνει πανω στο πολυμπριζο

 

Επειδή είσαι και ηλεκτρονικός...

Αγόρασε ένα πολύπριζο σούκο να κάνεις την δουλειά σου με ασφάλεια. Παίζεις με την ζωή σου.

Η ασφάλεια πεύτει επειδή υπερβαίνεις σε ρεύμα το όριό της. Την νοιάζει λίγο για πόσο (ανάλογα την  καμπύλη της). Δεν την νοιάζει οτιδήποτε άλλο (αν η συσκευή σου είναι γειωμένη ή γατί ζήτησες τόσο ρεύμα). Την βάλαμε εκεί για να προστατεύει τα καλώδια, οπότε δεν την αλλάζουμε ποτέ με μεγαλύτερη.

Την γείωση πάλι, την βάλαμε εκεί για να προστατεύσουμε εσένα. Σε περίπτωση που υπάρξει διαρροή, ελπίζουμε αυτό (η μέρος του) να διαφύγει προς την γη μέσα από την γείωση και όχι μέσα από εσένα (λόγω χαμηλότερης αντίστασης), και μέχρι να πέσει το "ρελέ". Δεν σχετίζεται με την πτώση της ασφάλειας.

Και μην μου πεις ότι η εγκατάσταση δεν έχει ρελέ (διαφυγής)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αντίστοιχο πρόβλημα με τον υπολογιστή.

Όλες οι συσκευές έχουν κάποια χωρητικότητα. Τα τροφοδοτικά έχουν μεγάλους πυκνωτές.

Όταν συνδέεις τον εκτυπωτή τότε η γραμμή τραβάει περισσότερο ρεύμα από το ονομαστικό επειδή φορτίζονται οι πυκνωτές.

Αν το ρεύμα εκκίνησης είναι μεγαλύτερο από το ονομαστικό ρεύμα της ασφάλειας τότε αυτή πέφτει.

Όταν την σηκώσεις ξανά τότε το ρεύμα εκκίνησης θα είναι μικρότερο καθώς θα έχουν ήδη φορτιστεί μέχρι ένα σημείο οι πυκνωτές οπότε δεν θα πέσει ξανά η ασφάλεια.

Αν αποσυνδέσεις τον εκτυπωτή για αρκετή ώρα ώστε να αποφορτιστούν τελείως οι πυκνωτές τότε θα πέσει ξανά η ασφάλεια όταν τον συνδέσεις.

 

Είχα αντίστοιχο πρόβλημα με τον υπολογιστή μου. Έχει τροφοδοτικό 1200W και στην ίδια γραμμή έχω και ηχεία 5.1, νομίζω 500W.

Μετά από διακοπή ρεύματος έπεφτε η ασφάλεια αλλά αφού την σήκωνα 2~3 φορές όλα καλά. Μετά από πολλούς πειραματισμούς παρατήρησα πως αν είχα κλειστά τα ηχεία δεν είχα πρόβλημα, αν τα είχα ανοιχτά τότε πάντα μου παρουσίαζε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, patatasc είπε

Επειδή είσαι και ηλεκτρονικός...

Αγόρασε ένα πολύπριζο σούκο να κάνεις την δουλειά σου με ασφάλεια. Παίζεις με την ζωή σου.

Η ασφάλεια πεύτει επειδή υπερβαίνεις σε ρεύμα το όριό της. Την νοιάζει λίγο για πόσο (ανάλογα την  καμπύλη της). Δεν την νοιάζει οτιδήποτε άλλο (αν η συσκευή σου είναι γειωμένη ή γατί ζήτησες τόσο ρεύμα). Την βάλαμε εκεί για να προστατεύει τα καλώδια, οπότε δεν την αλλάζουμε ποτέ με μεγαλύτερη.

Την γείωση πάλι, την βάλαμε εκεί για να προστατεύσουμε εσένα. Σε περίπτωση που υπάρξει διαρροή, ελπίζουμε αυτό (η μέρος του) να διαφύγει προς την γη μέσα από την γείωση και όχι μέσα από εσένα (λόγω χαμηλότερης αντίστασης), και μέχρι να πέσει το "ρελέ". Δεν σχετίζεται με την πτώση της ασφάλειας.

Και μην μου πεις ότι η εγκατάσταση δεν έχει ρελέ (διαφυγής)...

Έχει μια χαρά , αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως υπερβαίνει το όριο μου κάνει εντύπωση, τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...