Προς το περιεχόμενο

Αστική περιοχή


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, peterinio είπε

Εντάξει και αυτό δεν ειναι ευγενικό, αλλά από την άλλη φαντάζομαι ειναι και πόσο σε ενοχλεί. Τα ούρα στεγνώνουν, πλένονται, πέφτει βροχή και τα ξεβγάζει κ.ο.κ. Πιστεύω ότι αν δεν τον ειχες πιάσει ή αν δεν είχες δεί υγρά τα ούρα δεν θα το είχες στο μυαλό σου.


Δεν λέω ότι εχεις άδικο στο να είσαι ενοχλημένος πάντως. Μίλα με τον ιδιοκτήτη ήρεμα και ωραία, αν παίρνει απο λόγια. Μην ασχοληθείς περαιτέρω για κατι τόσο μικρό κατα τη γνώμη μου, θεωρώ (αυθαίρετα) ότι έχεις μεγαλύτερα προβλήματα.

υ.γ. έχω και εγω σκύλο και παραδέχομαι ότι μου έχει συμβεί αντί να κατουρήσει σε χώμα, να τα κάνει στη ρόδα κάποιου αυτοκινήτου ή σε κάποιο μαντρότοιχο.

Power Move, αν και το ισαξιο θα ηταν να τα ριξει στη πυλωτή του

Ισχύει αυτό?

Δεν μένει 'σημάδι' ?

10 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να ενοχλεί ανθρώπους που δεν έχουν σκύλους.

Έχοντας σκύλο μπορώ να μα πω το εξής (πάντα αναφορικά με το κατούρημα). 

ΔΕΝ είναι ρεαλιστικό το να προσπαθείς να ελέγχεις που θα κατουράει ο σκύλος. Συμφωνώ στο να ΜΗΝ αφήνεις το σκύλο να κατουράει στο πατάκι μιας πολυκατοικίας, συμφωνώ στο να ΜΗΝ τον αφήνεις να κατουράει ρόδες αυτοκινήτων. Αλλά το να πεις ότι δεν θα τον αφήσεις να κατουρήσει έξω από άλλες πολυκατοικίες είναι πρακτικά αδύνατο. Ο σκύλος στο δρόμο μπορεί να κατουρήσει και 5 φορές, γιατί μυρίζει τα κάτουρα άλλων σκύλων και κατουράει από πάνω. 

Καλώς ή κακώς έτσι είναι η κατάσταση στην πόλη. Δεν σου λέω πως συμφωνώ ή πως δεν θα ήθελα κάτι διαφορετικό ακόμη και ως ιδιοκτήτης σκύλου αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι.

 

Ο σκύλος βγαίνει και πάει και κατουράει στάνταρ σε συγκεκριμένο σημείο 20 μέτρα από την πολυκατοικία που μένει.

Δεν μπορεί να κατουράει στα 5 μέτρα εντός της πολυκατοικίας που μένει?

Προφανώς ο ιδιοκτήτης του έχει πει: ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ! 

ΑΛΛΟΥ !

Η είμαι υπερβολικός?

24 λεπτά πριν, peterinio είπε

Εντάξει και αυτό δεν ειναι ευγενικό, αλλά από την άλλη φαντάζομαι ειναι και πόσο σε ενοχλεί. Τα ούρα στεγνώνουν, πλένονται, πέφτει βροχή και τα ξεβγάζει κ.ο.κ. Πιστεύω ότι αν δεν τον ειχες πιάσει ή αν δεν είχες δεί υγρά τα ούρα δεν θα το είχες στο μυαλό σου.


Δεν λέω ότι εχεις άδικο στο να είσαι ενοχλημένος πάντως. Μίλα με τον ιδιοκτήτη ήρεμα και ωραία, αν παίρνει απο λόγια. Μην ασχοληθείς περαιτέρω για κατι τόσο μικρό κατα τη γνώμη μου, θεωρώ (αυθαίρετα) ότι έχεις μεγαλύτερα προβλήματα.

υ.γ. έχω και εγω σκύλο και παραδέχομαι ότι μου έχει συμβεί αντί να κατουρήσει σε χώμα, να τα κάνει στη ρόδα κάποιου αυτοκινήτου ή σε κάποιο μαντρότοιχο.

Power Move, αν και το ισαξιο θα ηταν να τα ριξει στη πυλωτή του

Το θέμα είναι ότι αφού το ΙΔΙΟ κάνει, γιατί ΔΕΝ κατουράει ο σκύλος ΕΝΤΟΣ του χώρου της πολυκατοικίας και πάει 20 μέτρα δίπλα στον γείτονα?

Και πυλωτη υπάρχει και Ρόδες αυτοκινήτων...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, GREGORYMO said:

Ισχύει αυτό?

Δεν μένει 'σημάδι' ?

Ο σκύλος βγαίνει και πάει και κατουράει στάνταρ σε συγκεκριμένο σημείο 20 μέτρα από την πολυκατοικία που μένει.

Δεν μπορεί να κατουράει στα 5 μέτρα εντός της πολυκατοικίας που μένει?

Προφανώς ο ιδιοκτήτης του έχει πει: ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ! 

ΑΛΛΟΥ !

Η είμαι υπερβολικός?

Η ερώτησή σου είναι πολύ valid για το τι ορίζει ο νόμος και με ενδιαφέρει και εμένα.

Από την άλλη όμως αυτό που τελικά σε ενοχλεί είναι πως κατουράει έξω από την δικιά σου πολυκατοικία και όχι στην πολυκατοικία του γείτονα. Με λίγα λόγια αρκεί να μην είναι δικό σου το πρόβλημα αλλά κάποιου άλλου.

Γενικά όπως είπαν και οι προηγούμενοι ο δρόμος δεν ανήκει σε κανέναν για να του λέμε "πήγαινε παραπέρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Η ερώτησή σου είναι πολύ valid για το τι ορίζει ο νόμος και με ενδιαφέρει και εμένα.

Από την άλλη όμως αυτό που τελικά σε ενοχλεί είναι πως κατουράει έξω από την δικιά σου πολυκατοικία και όχι στην πολυκατοικία του γείτονα. Με λίγα λόγια αρκεί να μην είναι δικό σου το πρόβλημα αλλά κάποιου άλλου.

Γενικά όπως είπαν και οι προηγούμενοι ο δρόμος δεν ανήκει σε κανέναν για να του λέμε "πήγαινε παραπέρα".

Δεν κατάλαβες!

Στου γείτονα κατουράει αλλά ΟΧΙ στην δικιά μου 

8 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Η ερώτησή σου είναι πολύ valid για το τι ορίζει ο νόμος και με ενδιαφέρει και εμένα.

Από την άλλη όμως αυτό που τελικά σε ενοχλεί είναι πως κατουράει έξω από την δικιά σου πολυκατοικία και όχι στην πολυκατοικία του γείτονα. Με λίγα λόγια αρκεί να μην είναι δικό σου το πρόβλημα αλλά κάποιου άλλου.

Γενικά όπως είπαν και οι προηγούμενοι ο δρόμος δεν ανήκει σε κανέναν για να του λέμε "πήγαινε παραπέρα".

Δεν μιλάμε για 'δρόμο' !

Στον τοίχο μαγαζιού της πολυκατοικίας 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, GREGORYMO said:

Ισχύει αυτό?

Δεν μένει 'σημάδι' ?

Ο σκύλος βγαίνει και πάει και κατουράει στάνταρ σε συγκεκριμένο σημείο 20 μέτρα από την πολυκατοικία που μένει.

Δεν μπορεί να κατουράει στα 5 μέτρα εντός της πολυκατοικίας που μένει?

Προφανώς ο ιδιοκτήτης του έχει πει: ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ! 

ΑΛΛΟΥ !

Η είμαι υπερβολικός?

Το θέμα είναι ότι αφού το ΙΔΙΟ κάνει, γιατί ΔΕΝ κατουράει ο σκύλος ΕΝΤΟΣ του χώρου της πολυκατοικίας και πάει 20 μέτρα δίπλα στον γείτονα?

Και πυλωτη υπάρχει και Ρόδες αυτοκινήτων...

Δεν μπορώ να γνωρίζω για τον συγκεκριμένο σκύλο / ιδιοκτήτη. Προφανώς και αν κάνει πάνω / κάτω έξω από την πολυκατοικία του, θα κατουρήσει εκεί. 

Αυτό που θέλω να σου εξηγήσω είναι πως δεν τον σταματάει κάτι από να κατουρήσει και έξω από την διπλανή διότι μύρισε κάτουρα άλλου σκύλου και θέλει να βάλει την δική του μυρωδιά από πάνω.

Μιλάμε για χιλιάδες σκύλους πλέον ανά περιοχή, γι' αυτό και γράφω πως δεν είναι ρεαλιστικό όλο αυτό. 
Μπορείς να ζητήσεις από τον συγκεκριμένο κύριο να πηγαίνει τον σκύλο του να κατουράει αλλού. Σε λίγη ώρα θα έρθει κάποιος άλλος σκύλος που μένει 5 τετράγωνα μακριά και θα κατουρήσει έξω από την πολυκατοικία σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Ρώτα τον σκύλο γιατί κατουράει εκεί.Αφού σε νοιάζει τόσο πολυ για την ξένη πολυκατοικία.

Κλασσικό θέμα γκρεκο.

Με αυτήν την νοοτροπία το έχει εκπαιδεύσει το αφεντικό του.

Σήμερα είναι στην ξένη, αύριο στην δική σου.

28 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Δεν ενοχλεί όταν κατουράει άνθρωπος έξω αλλά ενοχλεί όταν κατουράει σκύλος;

Μάλλον ΔΕΝ καταλάβες.

ΔΕΝ είναι το θέμα το κατούρημα αλλά γιατί δεν κατουράει στην πολυκατοικία του ιδιοκτήτη αφού το ΙΔΙΟ κάνει.

Η τελικά Δεν κάνει?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
  • Super Moderators
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Με αυτήν την νοοτροπία το έχει εκπαιδεύσει το αφεντικό του.

Σήμερα είναι στην ξένη, αύριο στην δική σου.

Μάλλον ΔΕΝ καταλάβες.

ΔΕΝ είναι το θέμα το κατούρημα αλλά γιατί δεν κατουράει στην πολυκατοικία του ιδιοκτήτη αφού το ΙΔΙΟ κάνει.

Η τελικά Δεν κάνει?

Πάρε σκύλο και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Κάνει και γενικότερα καλό, μιας και καλμάρει τα νεύρα, μας κάνει και καλύτερους ανθρώπους κλπ κλπ! :) 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...