Προς το περιεχόμενο

Αστική περιοχή


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζω σε αστική περιοχή. Υπάρχει κάποιο πάρκο αλλά είναι όλο τσιμέντο. Χώμα πουθενά.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, οι ιδιοκτήτες σκύλων όταν  βγάζουν τα σκυλια για την καθημερινή τους βόλτα, που ΑΥΤΑ κατουρουν.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ισχύει αλλά το ερώτημα είναι:

Στο αυτοκίνητο του αφεντικού του η σε κάποιου τρίτου?

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία ΜΟΝΟ στο αυτοκίνητου του ιδιοκτήτη του σκύλου. Και πάντα στις ρόδες που είναι από την πλευρά του δρόμου :P

Πέρα από την πλάκα, επειδή οσμίζομαι (όχι το κατούρημα του σκύλου) ότι η ερώτησή σου είναι ρητορική και ήδη έχεις άλλο ερώτημα/θέση που θα μας αναπτύξεις στην πορεία, τι λες να πηγαίναμε κατευθείαν σε αυτό.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία ΜΟΝΟ στο αυτοκίνητου του ιδιοκτήτη του σκύλου. Και πάντα στις ρόδες που είναι από την πλευρά του δρόμου :P

Πέρα από την πλάκα, επειδή οσμίζομαι (όχι το κατούρημα του σκύλου) ότι η ερώτησή σου είναι ρητορική και ήδη έχεις άλλο ερώτημα/θέση που θα μας αναπτύξεις στην πορεία, τι λες να πηγαίναμε κατευθείαν σε αυτό.

Το έχω θέσει:

Έχει κάποιος σκύλο και τον βγάζει καθημερινά έξω για βόλτα και κατούρημα.

Τι προβλέπει η νομοθεσία για αυτό?

Που προβλέπεται να κατουράει ο σκύλος ? Θα μου πείτε στο χώμα. Αλλά άμα ΔΕΝ υπάρχει κοντά χώμα, τι γίνεται?

19 λεπτά πριν, peterinio είπε

Που θες να καταλήξεις, αρχηγέ?

Στην κατάληξη είμαι.

Ο έχω σκύλο που τον βγάζει καθημερινά έξω για βόλτα και κατούρημα, τι προβλέπει η νομοθεσία για αυτό? Άμα ΔΕΝ υπάρχει χωμάτινο πάρκο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το έχω θέσει:

Έχει κάποιος σκύλο και τον βγάζει καθημερινά έξω για βόλτα και κατούρημα.

Τι προβλέπει η νομοθεσία για αυτό?

Που προβλέπεται να κατουράει ο σκύλος ? Θα μου πείτε στο χώμα. Αλλά άμα ΔΕΝ υπάρχει κοντά χώμα, τι γίνεται?

Στην κατάληξη είμαι.

Ο έχω σκύλο που τον βγάζει καθημερινά έξω για βόλτα και κατούρημα, τι προβλέπει η νομοθεσία για αυτό? Άμα ΔΕΝ υπάρχει χωμάτινο πάρκο κοντά.

Όχι, δεν το έχεις θέσει. Καθώς αρχικά εξέφραζες έναν προβληματισμό. Ενώ ΤΩΡΑ μιλάς για νομοθεσία.

Λοιπόν εκείνο που ξέρω είναι ότι ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος, βάση νόμου, να μαζεύει τις ακαθαρσίες. Απλά υπάρχει μία γενικότητα ως προς το "ακαθαρσίες" (δεν ξέρω αν έχει βγει κάποια διευκρίνιση)  και κατά συνέπεια εκεί που επικεντρώνονται οι περισσότεροι είναι στα "χοντρό" μέρος. Ως προς το κατούρημα πάει πιο χαλαρά  η κατάσταση.

Είχα ακούσει για την περίπτωση του να φέρει κάποιος μπουκάλι νερό για ένα ψιλοξέπλυμα εκεί που κατούρησε ο σκύλος του αλλά δεν ξέρω αν είναι νομική επιταγή ή απλά πρωτοβουλία κάποιων πιο συνειδητοποιημένων ιδιοκτητών.

Σημ. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι ο τίτλος του νήματος είναι off

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Όχι, δεν το έχεις θέσει. Καθώς αρχικά εξέφραζες έναν προβληματισμό. Ενώ ΤΩΡΑ μιλάς για νομοθεσία.

Λοιπόν εκείνο που ξέρω είναι ότι ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος, βάση νόμου, να μαζεύει τις ακαθαρσίες. Απλά υπάρχει μία γενικότητα ως προς το "ακαθαρσίες" (δεν ξέρω αν έχει βγει κάποια διευκρίνιση)  και κατά συνέπεια εκεί που επικεντρώνονται οι περισσότεροι είναι στα "χοντρό" μέρος. Ως προς το κατούρημα πάει πιο χαλαρά  η κατάσταση.

Είχα ακούσει για την περίπτωση του να φέρει κάποιος μπουκάλι νερό για ένα ψιλοξέπλυμα εκεί που κατούρησε ο σκύλος του αλλά δεν ξέρω αν είναι νομική επιταγή ή απλά πρωτοβουλία κάποιων πιο συνειδητοποιημένων ιδιοκτητών.

Σημ. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι ο τίτλος του νήματος είναι off

Αναφέρομαι μόνο στο κατούρημα.

Το έχω ξεκαθαρίσει γιατί για τα κόπρανα ο νόμος είναι σαφής.

ΥΓ. Αυτό που γράφεις για το μπουκάλι με το νερό δίνει μια ΛΥΣΗ.

18 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Όχι, δεν το έχεις θέσει. Καθώς αρχικά εξέφραζες έναν προβληματισμό. Ενώ ΤΩΡΑ μιλάς για νομοθεσία.

Λοιπόν εκείνο που ξέρω είναι ότι ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος, βάση νόμου, να μαζεύει τις ακαθαρσίες. Απλά υπάρχει μία γενικότητα ως προς το "ακαθαρσίες" (δεν ξέρω αν έχει βγει κάποια διευκρίνιση)  και κατά συνέπεια εκεί που επικεντρώνονται οι περισσότεροι είναι στα "χοντρό" μέρος. Ως προς το κατούρημα πάει πιο χαλαρά  η κατάσταση.

Είχα ακούσει για την περίπτωση του να φέρει κάποιος μπουκάλι νερό για ένα ψιλοξέπλυμα εκεί που κατούρησε ο σκύλος του αλλά δεν ξέρω αν είναι νομική επιταγή ή απλά πρωτοβουλία κάποιων πιο συνειδητοποιημένων ιδιοκτητών.

Σημ. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι ο τίτλος του νήματος είναι off

Γραφω, έχοντας κάποια περιστατικό στο μυαλό μου. Όχι στην 'τύχη'.

Στην παρακάτω πολυκατοικία υπάρχει κάποιος με 1 σκύλο. Τον βγάζει καθημερινά έξω για βόλτα. Μόλις ο σκύλος βγεί από την κυρια είσοδο, ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ την πυλωτη της πολυκατοικίας και πάει στην ΔΙΠΛΑΝΗ και κατουράει. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . Τυχαίο?

ΥΓ. Επειδή το κατούρημα διαρκεί ελάχιστα δευτερόλεπτα, έκανα ΜΗΝΕΣ να συνδέσω το παζλ.

Θα μπορούσε να είναι πχ και κάποιος σκύλος 'περαστικός'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, GREGORYMO said:

Αναφέρομαι μόνο στο κατούρημα.

Το έχω ξεκαθαρίσει γιατί για τα κόπρανα ο νόμος είναι σαφής.

ΥΓ. Αυτό που γράφεις για το μπουκάλι με το νερό δίνει μια ΛΥΣΗ.

Γραφω, έχοντας κάποια περιστατικό στο μυαλό μου. Όχι στην 'τύχη'.

Στην παρακάτω πολυκατοικία υπάρχει κάποιος με 1 σκύλο. Τον βγάζει καθημερινά έξω για βόλτα. Μόλις ο σκύλος βγεί από την κυρια είσοδο, ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ την πυλωτη της πολυκατοικίας και πάει στην ΔΙΠΛΑΝΗ και κατουράει. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . Τυχαίο?

ΥΓ. Επειδή το κατούρημα διαρκεί ελάχιστα δευτερόλεπτα, έκανα ΜΗΝΕΣ να συνδέσω το παζλ.

Θα μπορούσε να είναι πχ και κάποιος σκύλος 'περαστικός'.

πιανεις ευγενικα τον ιδιοκτητη και του εξηγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, poulinos είπε

πιανεις ευγενικα τον ιδιοκτητη και του εξηγεις.

Το κάνει ΜΗΝΕΣ γιατί ΕΤΣΙ τον 'βολεύει'.

Προχθές, 'τυχαία' βρέθηκα ακριβώς πάνω στην φάση και 'εδεσα' το παζλ.

Του είπα: 

Εδώ είναι 'ξένη' ιδιοκτησία.

Στην πολυκατοικία σού ΔΕΝ έχει αντίστοιχο σημείο?

Δεν μου 'απάντησε' και συνεχίσε τον 'δρόμο' του.

Στην συγκεκριμένη φάση, καλύτερα γιατί μπορεί να μου έριχνε και καμιά μπουνιά. Παρότι, τελικά μένει πολύ κοντά δεν τον 'ξέρω'.

34 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δυνατό τρολοθέμα

Πώς θα γεμίσουν οι σελίδες του φόρουμ?

ΟΛΟΙ θα λέμε, 1+1 κάνει 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, GREGORYMO said:

Το κάνει ΜΗΝΕΣ γιατί ΕΤΣΙ τον 'βολεύει'.

Προχθές, 'τυχαία' βρέθηκα ακριβώς πάνω στην φάση και 'εδεσα' το παζλ.

Του είπα: 

Εδώ είναι 'ξένη' ιδιοκτησία.

Στην πολυκατοικία σού ΔΕΝ έχει αντίστοιχο σημείο?

Δεν μου 'απάντησε' και συνεχίσε τον 'δρόμο' του.

Εντάξει και αυτό δεν ειναι ευγενικό, αλλά από την άλλη φαντάζομαι ειναι και πόσο σε ενοχλεί. Τα ούρα στεγνώνουν, πλένονται, πέφτει βροχή και τα ξεβγάζει κ.ο.κ. Πιστεύω ότι αν δεν τον ειχες πιάσει ή αν δεν είχες δεί υγρά τα ούρα δεν θα το είχες στο μυαλό σου.


Δεν λέω ότι εχεις άδικο στο να είσαι ενοχλημένος πάντως. Μίλα με τον ιδιοκτήτη ήρεμα και ωραία, αν παίρνει απο λόγια. Μην ασχοληθείς περαιτέρω για κατι τόσο μικρό κατα τη γνώμη μου, θεωρώ (αυθαίρετα) ότι έχεις μεγαλύτερα προβλήματα.

υ.γ. έχω και εγω σκύλο και παραδέχομαι ότι μου έχει συμβεί αντί να κατουρήσει σε χώμα, να τα κάνει στη ρόδα κάποιου αυτοκινήτου ή σε κάποιο μαντρότοιχο.

Just now, dbrillis said:

Νεροπίστολο με τα ουρά σου. Μολις κατουραει ο σκύλος, πιτς πιτς ρίχνεις δυο στον ιδιοκτήτη, δεν ανταλλάσετε κουβέντα, μόνο ματιες. 

 

Power Move, αν και το ισαξιο θα ηταν να τα ριξει στη πυλωτή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να ενοχλεί ανθρώπους που δεν έχουν σκύλους.

Έχοντας σκύλο μπορώ να μα πω το εξής (πάντα αναφορικά με το κατούρημα). 

ΔΕΝ είναι ρεαλιστικό το να προσπαθείς να ελέγχεις που θα κατουράει ο σκύλος. Συμφωνώ στο να ΜΗΝ αφήνεις το σκύλο να κατουράει στο πατάκι μιας πολυκατοικίας, συμφωνώ στο να ΜΗΝ τον αφήνεις να κατουράει ρόδες αυτοκινήτων. Αλλά το να πεις ότι δεν θα τον αφήσεις να κατουρήσει έξω από άλλες πολυκατοικίες είναι πρακτικά αδύνατο. Ο σκύλος στο δρόμο μπορεί να κατουρήσει και 5 φορές, γιατί μυρίζει τα κάτουρα άλλων σκύλων και κατουράει από πάνω. 

Καλώς ή κακώς έτσι είναι η κατάσταση στην πόλη. Δεν σου λέω πως συμφωνώ ή πως δεν θα ήθελα κάτι διαφορετικό ακόμη και ως ιδιοκτήτης σκύλου αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...