Προς το περιεχόμενο

Έως το 2030 αναμένεται να συνεχίσουν να χρησιμοποιούνται δισκέτες των 5,25 ιντσών στα τρένα του Σαν Φρανσίσκο


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν αποδεικνύει ότι στο Σαν Φρανσίσκο είναι χαζοί. Αποδεικνύει το μεγάλο πρόβλημα που δημιούργησε η συνεχής αλλαγή του format των αποθηκευτικών μέσων με την άνοδο του computing. 

Τόσο τα floppy disks, όσο και τα cds, dvds (και άλλα λιγότερο διαδεδομένα μεσα) είχαν πολύ μικρή διάρκεια ζωής σε σύγκριση με παλιότερου τυπου αποθηκευτικά μέσα πριν τα pc

Και δεν είναι μόνο το θέμα ότι υποστηριχθηκαν για λίγο καιρό. Είναι και το ότι σε πολλές περιπτώσεις φθείρονται πιο γρήγορα. Είναι πάρα πολλά τα προβλήματα που υπάρχουν.

Ας πούμε στο λογοτεχνικό αρχείο του ΜΙΕΤ υπάρχουν αρχεία συγγραφέων (πχ Κουμανταρέας) που κρατούνταν σε παλιού τυπου δισκέτες. Για να διαβαστούν πρέπει να υπάρχει αντίστοιχο PC αλλά και ο υπαλληλος που βρίσκεται εκεί να ξέρει να το χειριστεί  ή να κάνει troubleshooting δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Ειναι πολλοι οι τομείς που εχει εμφανιστει προβλημα, και πολλα τα κοστη αλλα και οι αντικειμενικες δυσκολιες που προκυπτουν. Επίσης όταν μιλάμε για δημόσιες υπηρεσίες και θέματα ασφαλείας δεν γίνεται να αλλάζεις hardware και software κάθε πέντε χρόνια ριζικά. Είναι πιο επικίνδυνο από το να κρατήσεις το ίδιο 25 χρόνια κι ας μοιάζει απαρχαιωμένο. Καλά έκαναν στο San Fransisco.

Ίδιας φύσης είναι και γενικά τα θέματα compatibility, λογισμικού κλπ.

Γνώμη μου, και πολλών άλλων από ότι έχω δει είναι είτε με συνεννόηση μεταξύ των κρατών να υιοθετουνται πρωτόκολλα κοινώς αποδεκτά αν όχι παγκοσμίως τουλάχιστον εντός ΕΕ και ΗΠΑ.

Δεν γίνεται οπότε κάθε εταιρεία γουστάρει να πλασάρει προϊόν χωρίς λόγο και να το υιοθετεί άκριτα ο οποιοσδήποτε οργανισμός random. Το πληρώνουμε όλοι υπέρογκα. Γίνεται κάποια προσπάθεια αυτή τη στιγμή σε κάποιους κλάδους (πχ στην εικόνα ήχο με το hdmi, τα intel specs στα psu κλπ) αλλά είναι ανεπαρκής και πολλοί κολοσσοί δεν ακούνε. Πρέπει κάπως να γίνει πιο επίσημο καο υποχρεωτικό.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπόψη πως το Σαν Φρανσίσκο έφτασε εκεί ως καταχρεωμένος δήμος (8 δις δολάρια το 2023). Το πρόβλημα δεν ήταν το αδύνατον αντικατάστασης της τεχνολογίας αυτής, αλλά η διάθεση κεφαλαίων για την αλλαγή.

1 hour ago, pallisi said:

Ενώ στην Ελλάδα για να αποφύγουμε αυτό το χαμό δεν εγκαταστήσαμε ποτέ το on-board unit του ETCS για τα τρένα (εκτός από ένα, για δείγμα). Φαντάσου να έπρεπε ο ΟΣΕ να βρει δισκέτες τώρα.

O OΣΕ δεν έχει σχέση με αυτό. Το αντίστοιχο εδώ είναι ο ΗΛΠΑΠ ή το ΜΕΤΡΟ. Πολύ διαφορετικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pallisi είπε

Ενώ στην Ελλάδα για να αποφύγουμε αυτό το χαμό δεν εγκαταστήσαμε ποτέ το on-board unit του ETCS για τα τρένα (εκτός από ένα, για δείγμα). Φαντάσου να έπρεπε ο ΟΣΕ να βρει δισκέτες τώρα.

Που να έμπλεκαν τώρα το κάρβουνο με την δισκέτα άσε να περάσουν μερικά χρόνια ακόμα και μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέγεθος των αρχείων που απαιτείται για τέτοιες χρήσεις είναι μικρό, οπότε κάτι που λειτουργεί και αποδίδει, γιατί πρέπει σώνει και καλά να το αλλάξεις; Μα ακριβώς γιατί το Φαουστικό πνεύμα του σύγχρονου ανθρώπου, ζει μέσα στην αυταπάτη μιας "αέναης ανάπτυξης", που χωρίς αυτή την αυταπάτη θα χανόταν το κίνητρο για εντατικοποίηση της εργασίας και ο εκθετικός κύκλος του χρέους και του κέρδους που απορρέει από το χρέος, θα κατέρρεαν. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Fotoalexandros είπε

Το μέγεθος των αρχείων που απαιτείται για τέτοιες χρήσεις είναι μικρό, οπότε κάτι που λειτουργεί και αποδίδει, γιατί πρέπει σώνει και καλά να το αλλάξεις; Μα ακριβώς γιατί το Φαουστικό πνεύμα του σύγχρονου ανθρώπου, ζει μέσα στην αυταπάτη μιας "αέναης ανάπτυξης", που χωρίς αυτή την αυταπάτη θα χανόταν το κίνητρο για εντατικοποίηση της εργασίας και ο εκθετικός κύκλος του χρέους και του κέρδους που απορρέει από το χρέος, θα κατέρρεαν. 

Μας  εκανες  την  ψυχολογια  "γουρουνακι  στη  γαστρα"....😍😂

 

 

Επεξ/σία από tigergreg
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pallisi είπε

Ενώ στην Ελλάδα για να αποφύγουμε αυτό το χαμό δεν εγκαταστήσαμε ποτέ το on-board unit του ETCS για τα τρένα (εκτός από ένα, για δείγμα). Φαντάσου να έπρεπε ο ΟΣΕ να βρει δισκέτες τώρα.

Στην Ελλάδα θα είχαμε χάσει το manual για το πώς αλλάζεις μια δισκέτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός είναι μου φαίνεται να βγάλω από την αποθήκη τον Amstrad 1512 μαζί με τις δισκέτες του.....

Με την τιμή που μπορούν να πιάσουν στο San Francisco θα λύσω το οικονομικό μου πρόβλημα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotoalexandros είπε

Το μέγεθος των αρχείων που απαιτείται για τέτοιες χρήσεις είναι μικρό, οπότε κάτι που λειτουργεί και αποδίδει, γιατί πρέπει σώνει και καλά να το αλλάξεις; Μα ακριβώς γιατί το Φαουστικό πνεύμα του σύγχρονου ανθρώπου, ζει μέσα στην αυταπάτη μιας "αέναης ανάπτυξης", που χωρίς αυτή την αυταπάτη θα χανόταν το κίνητρο για εντατικοποίηση της εργασίας και ο εκθετικός κύκλος του χρέους και του κέρδους που απορρέει από το χρέος, θα κατέρρεαν. 

 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεμερωτικα : Για λογους αξιοπιστιας , αντοχης σε δυσκολες συνθηκες , καρατσεκαρισμενο , κτλπ απαρχαιωμενο

Hardware χρησιμοποιει ακομα και η NASA κατα περιπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzavardin είπε

Αυτό δεν αποδεικνύει ότι στο Σαν Φρανσίσκο είναι χαζοί. Αποδεικνύει το μεγάλο πρόβλημα που δημιούργησε η συνεχής αλλαγή του format των αποθηκευτικών μέσων με την άνοδο του computing. 

Τόσο τα floppy disks, όσο και τα cds, dvds (και άλλα λιγότερο διαδεδομένα μεσα) είχαν πολύ μικρή διάρκεια ζωής σε σύγκριση με παλιότερου τυπου αποθηκευτικά μέσα πριν τα pc

Και δεν είναι μόνο το θέμα ότι υποστηριχθηκαν για λίγο καιρό. Είναι και το ότι σε πολλές περιπτώσεις φθείρονται πιο γρήγορα. Είναι πάρα πολλά τα προβλήματα που υπάρχουν.

Ας πούμε στο λογοτεχνικό αρχείο του ΜΙΕΤ υπάρχουν αρχεία συγγραφέων (πχ Κουμανταρέας) που κρατούνταν σε παλιού τυπου δισκέτες. Για να διαβαστούν πρέπει να υπάρχει αντίστοιχο PC αλλά και ο υπαλληλος που βρίσκεται εκεί να ξέρει να το χειριστεί  ή να κάνει troubleshooting δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Ειναι πολλοι οι τομείς που εχει εμφανιστει προβλημα, και πολλα τα κοστη αλλα και οι αντικειμενικες δυσκολιες που προκυπτουν. Επίσης όταν μιλάμε για δημόσιες υπηρεσίες και θέματα ασφαλείας δεν γίνεται να αλλάζεις hardware και software κάθε πέντε χρόνια ριζικά. Είναι πιο επικίνδυνο από το να κρατήσεις το ίδιο 25 χρόνια κι ας μοιάζει απαρχαιωμένο. Καλά έκαναν στο San Fransisco.

Ίδιας φύσης είναι και γενικά τα θέματα compatibility, λογισμικού κλπ.

Γνώμη μου, και πολλών άλλων από ότι έχω δει είναι είτε με συνεννόηση μεταξύ των κρατών να υιοθετουνται πρωτόκολλα κοινώς αποδεκτά αν όχι παγκοσμίως τουλάχιστον εντός ΕΕ και ΗΠΑ.

Δεν γίνεται οπότε κάθε εταιρεία γουστάρει να πλασάρει προϊόν χωρίς λόγο και να το υιοθετεί άκριτα ο οποιοσδήποτε οργανισμός random. Το πληρώνουμε όλοι υπέρογκα. Γίνεται κάποια προσπάθεια αυτή τη στιγμή σε κάποιους κλάδους (πχ στην εικόνα ήχο με το hdmi, τα intel specs στα psu κλπ) αλλά είναι ανεπαρκής και πολλοί κολοσσοί δεν ακούνε. Πρέπει κάπως να γίνει πιο επίσημο καο υποχρεωτικό.

Βασικά και οι εύκαμπτοι δίσκοι 5,25 είχαν μικρή διάρκεια ζωής αν δεν τους προστάτευες σωστά (υγρασία , μαγνητισμός , υψηλές θερμοκρασίες, άλλα ηλεκτρονικά κτλ).  Θεωρητικά έλεγαν 10 χρόνια ζωής άλλα αν τους προσέχεις μπορεί να αντέξουν με απτά στοιχεία και 30 χρόνια. To CD/DVD έχει θεωρητικά διάρκεια 10 - 20 χρόνια αλλά τελικά και αυτό πιθανόν να τα ξεπερνάει. Συμφωνά με την Sony 30 - 100 χρόνια. Φυσικά αυτά τα νούμερα φαντάζομαι είναι με πιο καινούργια χημικά και όχι οι πρώτοι δίσκοι.

Υπάρχει το M-Disc που είναι συμβατό με DVD/Blu-Ray και ισχυρίζεται 1000 χρόνια διάρκεια ζωής. αλλά δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται και θα χρειαζόντουσαν 1000 χρόνια για να το επιβεβαιώσουμε :P .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Βασικά και οι εύκαμπτοι δίσκοι 5,25 είχαν μικρή διάρκεια ζωής αν δεν τους προστάτευες σωστά (υγρασία , μαγνητισμός , υψηλές θερμοκρασίες, άλλα ηλεκτρονικά κτλ).  Θεωρητικά έλεγαν 10 χρόνια ζωής άλλα αν τους προσέχεις μπορεί να αντέξουν με απτά στοιχεία και 30 χρόνια. To CD/DVD έχει θεωρητικά διάρκεια 10 - 20 χρόνια αλλά τελικά και αυτό πιθανόν να τα ξεπερνάει. Συμφωνά με την Sony 30 - 100 χρόνια. Φυσικά αυτά τα νούμερα φαντάζομαι είναι με πιο καινούργια χημικά και όχι οι πρώτοι δίσκοι.

Υπάρχει το M-Disc που είναι συμβατό με DVD/Blu-Ray και ισχυρίζεται 1000 χρόνια διάρκεια ζωής. αλλά δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται και θα χρειαζόντουσαν 1000 χρόνια για να το επιβεβαιώσουμε :P .

 

Ισχύει, αλλά υπάρχει το θέμα της φθοράς από τα μηχανήματα που διαβάζουν τους οπτικούς δισκους. Είναι πολλές οι παράμετροι.

Αν δεν διαβαστεί το CD από μηχάνημα οκ μπορεί να κρατήσει τριάντα χρόνια. Αν διαβάζεται κάθε μέρα πόσο κρατάει.

Ακόμα κι έτσι, τα πρώτα νούμερα (εκτος του m disk που το γνωριζω) δεν συγκρίνονται με το ποσό ανθεκτικό ήταν και παραμένει το χαρτί. Ας πούμε στα αρχεία όπως είπα παραπάνω η συντήρηση του χαρτιού είναι πολύ πιο απλή και μπορείς να το διαβάσεις άπειρες φορές. Τα άλλα μέσα έχουν πολλά θέματα. 

Υπόψιν δεν το λέω δεινοσαυρικά, τυπου χαρτί ουμπερ  άλλες και εμπρός πίσω. Απλά λέω ότι πρέπει να βρούμε τρόπους να λύσουμε και αυτά τα προβλήματα. Και σίγουρα θα τους βρούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr.Fuzzy είπε

OK, 5 1/4 δισκέτες παρ'όλα αυτά που βρίσκουν; Κατασκευάζονται ακόμα απο κάποια εταιρία; Σε κάποια φάση που έψαξα να αγοράσω καινούριες για retro υπολογιστές που έχω δε βρήκα κάπου.

Χαχα. Εγώ έχω ακόμα 5 1/4. Νομίζω πρέπει να έχω και ένα κουτί σφραγισμένες 360KB Double Sided!

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, skapodis said:

Χαχα. Εγώ έχω ακόμα 5 1/4. Νομίζω πρέπει να έχω και ένα κουτί σφραγισμένες 360KB Double Sided!

και εγω εχω κρατησει ενα κουτι σφραγισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, skapodis είπε

Χαχα. Εγώ έχω ακόμα 5 1/4. Νομίζω πρέπει να έχω και ένα κουτί σφραγισμένες 360KB Double Sided!

 

23 λεπτά πριν, FELIX είπε

και εγω εχω κρατησει ενα κουτι σφραγισμενο

Βρε Ανδρόνικοι και Ερρίκοι Σλήμαν που τα βρήκατε;;; :D :D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...