Προς το περιεχόμενο

Επίθεση του YouTube και σε τρίτες εφαρμογές που παρακάμπτουν τις διαφημίσεις του όπως το ReVanced


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tablet είπε

Βασικά ποτέ δεν κοιτάω γιατί δεν με ενδιαφέρουν οι διαφημίσεις μιας και κάνω την δική μου έρευνα όταν είναι να αγοράσω κάτι.

Αυτό λέμε, να προσπαθήσουμε να μην τροφοδοτήσουμε αυτή την κατεύθυνση.

Τώρα όταν εσένα σε πιάνει και πιάνει και άλλους τότε μάλλον είσαι/στε μέρος του μοχλού.

Πριν αυτή την τρέλα των διαφημίσεων δεν έψαχνες μόνος σου; Τώρα σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ  κιόλας να βλέπεις διαφήμιση την ώρα που θέλουν αυτοι και να σε βάλουν στο τρυπακι υποσυνείδητα να αγοράσεις προϊόν η να σου βαλει στο μυαλο μια αναγκη, ή απλα να σου φαει το χρονο.

Εγω προσωπικά δεν μπαίνω σε κανένα τρυπακι αυτών και δεν κοιτάω τίποτα. Οταν θελω, όποτε θέλω δεν θα μου ορίσει καμία google/youtube/apple or so τις ανάγκες μου.

Χρησιμοποιούμε το internet συνειδητά και ΟΧΙ  τυφλα.

αδερφέ ψάχνω μόνος μου.. το είπα πιο πάνω... ψάχνω και βρίσκω... αλλά κάποιες φορές είτε το κατάστημα δεν είναι στο skroutz είτε βαριέμαι να αρχίσω να ψάχνω για ψύλλου πήδημα για προϊόντα κάτω των 100 ευρώ ε οκ και μου διαφεύγει... και τσουπ μου έρχεται η διαφήμιση.. δεν είναι και τόσο τραγικό.. τώρα αν θεωρείς ότι μας ελέγχει η google και η κάθε google τι να σου πω... ο καθένας έχει την άποψη του άσχετα σε κάποιους αυτή η άποψη φαντάζει γελοία... 

Και καταλάβετε το... ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ δουλειά τσάμπα... είναι τόσο απλό.. είναι ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ... 

1 ώρα πριν, Inkjjl είπε

Υπάρχουν και non-skippable και πληρώνουν παραπάνω 😉

πιο αναλυτικά παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ έχουμε φτάσει στη 6η σελίδα και κανένας δεν έχει αναφέρει ότι υπάρχουν εταιρείες
με τόσο θράσος στην διαφήμιση που
αν έχεις συνδέσει πχ dvd player / media player με hdmi στην TV / Οθόνη ΣΟΥ και κάνεις παύση προβολής για οποιονδήποτε λόγο, η TV / Οθόνη ΣΟΥ θα σου πετά διαφημίσεις με το έτσι γουστάρω για να νιώθεις σαν στο Star σου !!!
 

 

Αντί να μας πληρώνουν που χρησιμοποιούν τον χώρο μας και το μέσο μας (tv/οθόνη) με το ρεύμα μας
για να προβάλουν διαφήμισή τους, όπως θα κάνανε για να βάλουν την διαφήμισή τους σε οποιαδήποτε πινακίδα κλπ σε ανοιχτό χώρο, αλλά και τον χρόνο μας - ίσο με τον χρόνο της κάθε διαφημίσεως....
Μας περάσανε πως είναι λογικό να πληρώνουμε εμείς για να μην βλέπουμε !!!

Σαν να έρχονται μέσα στο σπίτι σου να σε μαμήσουν με το ζόρι και να σου λένε δώσε και 20€ (τυχαίο ποσό) για να σου βάλω και λιπαντικό.....
Με 50€ θα σου βάλω και ακουστικά με μουσική που γουστάρεις στο διαπασών και μαύρη κουκούλα για να μην βλέπεις και να μην ακούς τίποτα....

Επεξ/σία από SoullessRider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το πληρώνω το youtube για την οικογένεια αλλά όταν το χρησιμοποιώ από το PC μου δεν κάνω login, με καλύπτει το ublock origin.

Ο λόγος όμως που θέλησα να σχολιάσω είναι ότι από τα comments που διάβασα κατάλαβα ότι αρκετοί βάζουν το apk του κάθε ανύπαρκτου στο κινητό τους. :shock:

Θα τους πρότεινα να το σκεφτούν λίγο παραπάνω αν χρησιμοποιούν το κινητό τους για πληρωμές.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Mitsein είπε

Εγώ δεν κατάλαβα πότε γιατί αντί να χρεώνει τον κόσμο που απλα βλεπει βίντεο, να χρεώνει τον κόσμο που ανεβάζει βίντεο και βγάζει και λεφτά.  Τόσα πολλά δεδομένα στις βάσεις δεδομένων τους ,τα οποία  ο καταναλωτής τα τρώει.

Ακριβως με τον ιδιο τροπο δουλευει και η τηλεοραση και δεν γινεται αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, oldnew said:

 

Μία χαρά καταλαβαίνω, η ουσία είναι πως βλέπεις YouTube, δεν πληρώνεις κάτι (εξ ορισμού το κάνει μη-μονοπώλιο, για τους θεατές τουλάχιστον, ασε που υπάρχουν και άλλες ίδιες υπηρεσίες), δε βλέπεις διαφημίσεις και δεν μπορούν να σε εμποδίσουν να μη βλέπεις, αυτό που περιγράφεις δεν είναι βιώσιμο όπως είπες οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε. Και φυσικά υπάρχει και το θέμα του ότι αν δεν μπορούσε ο κόσμος να μπλοκάρει τόσες διαφημίσεις, θα είχαν πάρει την αγορά τσακ-μπαμ οι άλλες υπηρεσίες, οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα (που λέει ο λόγος, δισεκατομμυριούχοι είναι). 

3 hours ago, georgiosmag said:

Και καταλάβετε το... ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ δουλειά τσάμπα... είναι τόσο απλό.. είναι ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ... 

Ο εφευρέτης του ίντερνετ τσάμπα το έδωσε στον κόσμο. Δες τι είπε ο εφευρέτης του YouTube για την κατάσταση. Άλλοι κάνουν ότι κάνουν και τα δίνουν τσάμπα απλά για να "stick it to the man".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρόλο που πληρώνω premium αντιλαμβάνομαι ότι η τεχνολογία που χρησιμοποιεί για να σε μπλοκάρει αν χρησιμοποιείς adblocker μπήκε και σε άπειρες άλλες σελίδες και απαιτούν την παύση του ad blocker Για να δεις το περιεχόμενο. 

Αυτό εδώ Αγγλία που έχει περάσει αυτό 100% και δεν μπορείς να δεις youtube με ad blocker ή να επισκεφτείς Άλλες σελίδες χωρίς την παύση/κατάργηση του. 

Παιδιά, κάντε τα όλα συνδρομητικά να τελειώνουμε να καθαρίσει και το τοπίο. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν όλοι αρνούνται / αποχωρούν από την σελίδα που σου λέει να κλείσεις αντμπλοκ, αντί να κλείνουν το αντμπλόκ, για κανένα 2μηνο
και βλέπουν να πέφτουν τα νούμερα κατακόρυφα, μια χαρά θα τα ανοίξουν όλα πάλι..

όχι, δεν θα ανοίξω όλες τις άμυνες να περνάει ότι κακόβουλο με ποπαπ κλπ μέσα από τις διαφημίσεις τους.....συν ότι γράφω στο προηγούμενο....
(Μια χαρά βλέπω ακόμα χωρίς διαφημίσεις youtube σε pc και κινητό & τάμπλετ.....)

Τα αντμπλοκ δεν τα βάζαμε όταν ήταν νορμάλ η κατάσταση με τις διαφημίσεις,
με μπανεράκια αριστερά / δεξιά στις σελίδες που δεν εμπόδιζαν και δεν διέκοπταν το ότι έκανες
και δεν περνάγανε adware, phishing κλπ στο μηχάνημά σου...
Με την απληστία τους και την αδιαφορία για τον επισκέπτη γίνανε από απλή επιλογή -> αναγκαιότητα !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Το youtube ειναι το απολυτο μονοπωλιο στον τομεα του και θα ειναι για χρονια ακομα. Κατι πλατφορμες του στυλ dailymotion μονο ως ανεκδοτο μπορουμε να τις αναφερουμε. Το tik tok ειναι διαφορετικου ειδους πλατφορμα το οποιο παλι ειναι μονοπωλιο. Γι'αυτο και το yt εβγαλε τα shorts για να το χτυπησει.

2. Πολυ δεν εχουν καταλαβει ακομα, οτι οταν ενα προιον ειναι "δωρεαν" το προιον εισαι εσυ. Και οταν αυτος που σου προσφερει το συγκεκριμενο προιον ειναι μονος του στην αγορα, τοτε θα το τραβηξει οσο μπορει, αργα η γρηγορα.

Επεξ/σία από ardi21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vice είπε

 Σίγουρα θα βρεθεί workaround. Μπορεί να μην είναι πάλι του τύπου modded apk, αλλά από την στιγμή που υπάρχει ενδιαφέρον και όρεξη από τους χρήστες και ταυτοχρονη αυξανόμενη απληστία από την μεριά της google. είναι βέβαιο οτι θα υπάρξει εναλλακτική.

Αν πάει στα πυρηνικά η Google βάζοντας DRM σε όλα τα videos κι όχι μόνο στα επί πληρωμή ή ενοικίαση, κανένα workaround δεν θα μπορέσει να βρεθεί.

Δεν το έχει κάνει γιατί τα ποσοστά του adblocking παγκοσμίως είναι ακόμη κάτω του 50%. Αν συνεχίσει να ανεβαίνει γιατί μας τρώει ο κ*λος μας και πάμε και βάζουμε adblockers ακόμη και σε αγνώστους που μας ρωτάνε πως να το κάνουν, στο τέλος εκεί θα καταλήξει και κανένα workaround δεν μπορεί να υπάρξει αν βάλει DRM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aypnia είπε

Αν συνεχίσει να ανεβαίνει γιατί μας τρώει ο κ*λος μας και πάμε και βάζουμε adblockers ακόμη και σε αγνώστους που μας ρωτάνε πως να το κάνουν, στο τέλος εκεί θα καταλήξει και κανένα workaround δεν μπορεί να υπάρξει αν βάλει DRM.

καλά σας λέει ρε παιδιά, σκύψτε κι εσείς λίγο να το φάτε και μετά μπορεί να μη σας τρώει

  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Lucifer είπε

καλά σας λέει ρε παιδιά, σκύψτε κι εσείς λίγο να το φάτε και μετά μπορεί να μη σας τρώει

Αυτό κατάλαβες; Τι σχέση έχει το να φυλάς το δικό σου, με το να έχεις βάλει adblockers σε 500 άτομα;  Όταν έχεις βάλει το λιθαράκι σου να γίνεται όλο και πιο mainstream το adblocking, μη κλαίγεσαι μετά γιατί το κάνουν όλο και πιο περίπλοκο.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έφτιαξα σε 10 λεπτά σε Android μαμα και σε android rooted σε 1 λεπτό χαχα.kolo. YouTube

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Προσωπικά το πληρώνω το youtube για την οικογένεια αλλά όταν το χρησιμοποιώ από το PC μου δεν κάνω login, με καλύπτει το ublock origin.

Ο λόγος όμως που θέλησα να σχολιάσω είναι ότι από τα comments που διάβασα κατάλαβα ότι αρκετοί βάζουν το apk του κάθε ανύπαρκτου στο κινητό τους. :shock:

Θα τους πρότεινα να το σκεφτούν λίγο παραπάνω αν χρησιμοποιούν το κινητό τους για πληρωμές.

Πάτε ρε καλά πληρώνετε το youtube? Ρε δε τους γαμάτε? Χρόνια είμαι free όλα τα χω free και τι έγινε έπαθα κάτι από το 2010 φτιάχνω λογισμικά android τι να σας πω δεν σας κόβει ρε...

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, androidgye said:

Πάτε ρε καλά πληρώνετε το youtube? Ρε δε τους γαμάτε? Χρόνια είμαι free όλα τα χω free και τι έγινε έπαθα κάτι από το 2010 φτιάχνω λογισμικά android τι να σας πω δεν σας κόβει ρε...

Φίλε μου είναι 160 ευρώ το χρόνο για 5 άτομα και τις συσκευές τους. Δηλαδή 2,6 ευρώ το άτομο το μήνα. Προσωπικά όχι 2,6 αλλά και 26 έδινα για να μην έχω να σετάρω το κινητό της πεθεράς κάθε φορά που θα σταματάει να δουλεύει το app.

Για να μην συζητήσω καν το σοκαριστικό της ιστορίας, βάζεις apk από αγνώστους στο κινητό σου με το επιχείρημα ότι "δεν έπαθες τίποτα". Και αν αφήσεις την πόρτα σου ανοιχτή μερικές φορές μπορεί να μην πάθεις τίποτα αλλά συνεχίζει να μην είναι έξυπνο.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Μία χαρά καταλαβαίνω, η ουσία είναι πως βλέπεις YouTube, δεν πληρώνεις κάτι (εξ ορισμού το κάνει μη-μονοπώλιο, για τους θεατές τουλάχιστον, ασε που υπάρχουν και άλλες ίδιες υπηρεσίες), δε βλέπεις διαφημίσεις και δεν μπορούν να σε εμποδίσουν να μη βλέπεις, αυτό που περιγράφεις δεν είναι βιώσιμο όπως είπες οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε. Και φυσικά υπάρχει και το θέμα του ότι αν δεν μπορούσε ο κόσμος να μπλοκάρει τόσες διαφημίσεις, θα είχαν πάρει την αγορά τσακ-μπαμ οι άλλες υπηρεσίες, οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα (που λέει ο λόγος, δισεκατομμυριούχοι είναι). 

Ο εφευρέτης του ίντερνετ τσάμπα το έδωσε στον κόσμο. Δες τι είπε ο εφευρέτης του YouTube για την κατάσταση. Άλλοι κάνουν ότι κάνουν και τα δίνουν τσάμπα απλά για να "stick it to the man".

Τι σχέση έχει ο εφευρέτης που έχει ανησυχίες και τάση να δημιουργεί με τους υπόλοιπους φίλε μου? ΚΑΜΙΑ.

Και ο Έντισον (πρώτος και μετά ο αργκάντ) ανακάλυψε την λυχνία. Βλέπεις πουθενά να τις χαρίζουν?  Επί πληρωμή είναι ΟΛΑ... ο καθαρός εφευρέτης δεν έχει καμία σχέση με την συζήτηση αυτή.

Μην μπερδεύουμε αυτούς που εξελίσσουν με αυτούς που δημιουργούν. Άλλο η ιδέα και άλλο η εξέλιξη της. Η συνέχεια είναι πάντα για εκμετάλλευση. Αλλιώς θα είμασταν ακόμη στις σπηλιές.

Επεξ/σία από georgiosmag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...