Προς το περιεχόμενο

Απόφοιτος Πολυτεχνείου και ρομποτική; Δεν υπάρχει ελπίδα...... Είμαι σε ΑΠΟΓΝΩΣΗ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ολοκληρώνω σε λίγες μέρες τις σπουδές μου ως μηχανολόγος μηχανικός. Προσπαθώ με αγωνιά να βρω κάτι να ασχοληθώ τον τομέα της ρομποτικής καθώς μου φάνηκε ελκυστικός τα τελευταία χρόνια. Νιώθω ότι ήταν και ένας αρκετά υποτιμημένος κλάδος στην σχολή μου. Παρόλα αυτά, έμαθα προγραμματισμό και κάποια βασικά εργαλεία της δουλειάς σε ένα αξιοπρεπές θεωρώ επίπεδο (python, ROS κτλ)

Έχω στείλει μερικά βιογραφικά και μου κάνει εντύπωση που στην Ελλάδα δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα.
Και για να το εξηγήσω.
Υπάρχουν μόνο εταιρείες οι οποίες εισάγουν κάποια ρομπότ, τα μεταπουλούν και στην καλύτερη να εκπαιδεύουν το εκάστοτε προσωπικό για το πως θα τα λειτουργούν. Κατά αντιστοιχία το προσωπικό τους αποτελείται από παιδιά των πρώην ΤΕΙ και με τεχνικές κυρίως γνώσεις (Εγκαταστάτες, ρυθμιστές των ρομπότ κτλ). Μισθοί ελάχιστα πάνω από τον βασικό και πάει λέγοντας.

Έχω αρχίσει να στέλνω βιογραφικά και εκτός Ελλάδας, ωστόσο λόγω ελάχιστης εμπειρίας με απορρίπτουν. 

Επιπλέον παράλληλα με τις σπουδές μου εργάζομαι καθώς συντηρώ μόνος μου τον εαυτό μου. Δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να φύγω στο εξωτερικό με μόνο όχημα μου την ελπίδα. Άσε που τα χρήματα μου φτάνουν μόνο για τα εισιτήρια.
Και το ερώτημα...
Τι στο καλό να κάνω;

Digital transformation και Ελλάδα 2.0 ...

Επεξ/σία από visualmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Απόφοιτος Πολυτεχνείου και ρομποτική; Δεν υπάρχει ελπίδα...... Είμαι σε ΑΠΟΓΝΩΣΗ!

Δεν καταλαβαίνω τι μισθό απαιτείς όταν είσαι με μηδενική εμπειρία. Το μόνο που σου προσφέρει το πτυχίο στην αναζήτηση εργασίας είναι να περνάς από το πρώτο screening. Φρόντισε να εργαστείς στο αντικείμενο σου ακόμα και με "μισθό ελάχιστα πάνω από τον βασικό" και μετά θα έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα ένας γνωστός μου που έχει δύο παιδιά που σπουδάζουν μου είπε ότι χωρίς (τουλάχιστον) δύο μεταπτυχιακά και ένα μάστερ δεν πας πουθενά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, hawkpilot είπε

Δεν καταλαβαίνω τι μισθό απαιτείς όταν είσαι με μηδενική εμπειρία. Το μόνο που σου προσφέρει το πτυχίο στην αναζήτηση εργασίας είναι να περνάς από το πρώτο screening. Φρόντισε να εργαστείς στο αντικείμενο σου ακόμα και με "μισθό ελάχιστα πάνω από τον βασικό" και μετά θα έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες. 

Καλησπέρα,  @hawkpilot σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το πρόβλημα μου έγκειται κυρίως στο γεγονός ότι αυτό δεν είναι ρομποτική... και για αυτό το λόγο δεν πληρώνεται και καλά. Δεν έχω πρόβλημα με τον κατώτατο...
 

23 λεπτά πριν, micos000 είπε

Πρόσφατα ένας γνωστός μου που έχει δύο παιδιά που σπουδάζουν μου είπε ότι χωρίς (τουλάχιστον) δύο μεταπτυχιακά και ένα μάστερ δεν πας πουθενά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Προφανώς το δίπλωμα μου είναι μάστερ @micos000. Για μεταπτυχιακά το σκέφτομαι, αλλά δεν γίνεται να κάνω μεταπτυχιακό σε κάτι, το οποίο δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση. Άσε που πιστεύω ότι δεν θα μου δώσει την σχετική επαγγελματική εμπειρία για τον τομέα της ρομποτικής.

Επεξ/σία από visualmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ φυσικά αλλά όπως ξέρεις η Ελλάδα είναι η χώρα του "Χαρτιού". Όσα περισσότερα έχεις τόσο καλύτερα (δυστυχώς). Επίσης οι πτυχιούχοι στις νέες τεχνολογίες δεν έχουν τόσο μεγάλη απορρόφηση στη χώρα μας, οπότε η καλύτερη επιλογή νομίζω ότι είναι ή να ψαχτείς εξωτερικό ή να χτυπάς πόρτες (όπως και κάνεις ήδη) σε εταιρείες που μπορεί να ειδικεύονται στον τομέα αυτόν ή ακόμα και σε μεγάλες βιομηχανικές μονάδες που μπορεί να χρησιμοποιούν αυτοματισμούς ρομποτικής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Πρόσφατα ένας γνωστός μου που έχει δύο παιδιά που σπουδάζουν μου είπε ότι χωρίς (τουλάχιστον) δύο μεταπτυχιακά και ένα μάστερ δεν πας πουθενά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Master = μεταπτυχιακο, η αλλαξε κατι προσφατα? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Ntinaras said:

Master = μεταπτυχιακο, η αλλαξε κατι προσφατα? :P

Τα πτυχία των πολυτεχνείων είναι κ master. (Τουλάχιστον αυτό ισχύει σε όλη την Ευρώπη. Νομίζω άλλαξε και εδώ πρόσφατα). 

Ts, υπάρχει μια εταιρεία που μου είχε στείλει μέσα στον COVID, που έφτιαχνε και προγραμμάτιζε ρομπότ για σούπερ μάρκετ (αυτά που πληρώνεις μόνο σου) . Ήταν Αθήνα, αλλά δεν θυμάμαι γμτ το όνομα της. Πραγματικά ήταν από τις λίγες εταιρείες που ακόμα τις σκέφτομαι. Έριξα άκυρο γιατί έπρεπε να είμαι on site κάθε μέρα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Master = μεταπτυχιακο, η αλλαξε κατι προσφατα? :P

Προφανώς μπερδεύτηκε ο άνθρωπος. Αλλά έτσι και αλλιώς επειδή είναι η σχολή μου πολυτεχνική έχω και θεωρητικά ένα μάστερ ήδη @Ntinaras

Μόλις τώρα, filip123go είπε

Ts, υπάρχει μια εταιρεία που μου είχε στείλει μέσα στον COVID, που έφτιαχνε και προγραμμάτιζε ρομπότ για σούπερ μάρκετ (αυτά που πληρώνεις μόνο σου) . Ήταν Αθήνα, αλλά δεν θυμάμαι γμτ το όνομα της. Πραγματικά ήταν από τις λίγες εταιρείες που ακόμα τις σκέφτομαι. Έριξα άκυρο γιατί έπρεπε να είμαι on site κάθε μέρα.

Τι εννοείς σου έστειλε; Πώς σε προσέγγισε; Έχεις κάποια σχέση με την ρομποτική ή λόγω του background σου σε κώδικα @filip123go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, visualmaster said:

Προφανώς μπερδεύτηκε ο άνθρωπος. Αλλά έτσι και αλλιώς επειδή είναι η σχολή μου πολυτεχνική έχω και θεωρητικά ένα μάστερ ήδη @Ntinaras

Τι εννοείς σου έστειλε; Πώς σε προσέγγισε; Έχεις κάποια σχέση με την ρομποτική ή λόγω του background σου σε κώδικα @filip123go?

Εγώ έχω τελειώσει Η/Μ με master στο Mechatronics. Μου έστειλε μνμ στο LinkedIn, κλασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Πρόσφατα ένας γνωστός μου που έχει δύο παιδιά που σπουδάζουν μου είπε ότι χωρίς (τουλάχιστον) δύο μεταπτυχιακά και ένα μάστερ δεν πας πουθενά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Δεν ισχυει. Ναι εχεις πλεονεκτημα γιατι οντως τα θεωρουν στραγαλια τα μεταπτυχιακα, αλλα μια χαρα βρισκεις και μονο με το πτυχιο σου κατι.

Για το ΟΡ θα ελεγα να ξεκινησει να δουλευει σε προτζεκτακια παραλληλα με τη δουλεια που κανει για επιβιωση. Υπαρχουν αρκετες ομαδες που ασχολουνται με τετοια. Προφανως εθελοντικα.

Δε ξερω αν θα σε βοηθουσε και το μεταπτυχιακο στο ΕΜΠ του αυτοματισμου.Δεν εχω κοιταξει την υλη του για να ξερω τι περιεχομενο εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μισθωτός θα είναι πάντα ο τελευταίος τροχός της αμάξης και η πρώτη επιλογή για περικοπές στο πλαίσιο του καπιταλισμού. Δεν πρόκειται να αλλάξει συνταρακτικά ο μισθός της Ελλάδας για τα επόμενα χρόνια, ίσα ίσα θα χάνει συνεχώς αγοραστική δύναμη μιας και αυτό πουλάει η Ελλάδα αυτή τη στιγμή, φθηνό εργατικό δυναμικό. Απ' το πολυτεχνείο παίρνεις συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα ως μηχανολόγος σε θέματα εγκαταστάσεων τα οποία μπορείς να τα αξιοποίησεις ως ελεύθερος επαγγελματίας για περισσότερα χρήματα αλλά και με περισσότερο τρέξιμο και ευθύνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, micos000 said:

Πρόσφατα ένας γνωστός μου που έχει δύο παιδιά που σπουδάζουν μου είπε ότι χωρίς (τουλάχιστον) δύο μεταπτυχιακά και ένα μάστερ δεν πας πουθενά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Και τι να τα κάνεις τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά εάν δεν υπάρχει βιομηχανία προκειμένου να υπάρξουν και οι αντίστοιχες θέσεις εργασίας στις οποίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις που έλαβες κατά τη διάρκεια των σπουδών σου;

Είναι πολύ λάθος η νοοτροπία που έχουμε στην Ελλάδα ότι πρέπει να έχω πέντε μεταπτυχιακά και 10 διδακτορικά προκειμένου να βρω δουλειά, το Greekonomics στο YouTube έχει κάνει μία πολύ καλή ανάλυση για ποιο λόγο είναι έτσι κατάσταση στη χώρα η οποία βγάζει εκατομμύρια πτυχιούχους κάθε χρόνο και δυστυχώς δεν υπάρχουν οι απαραίτητες θέσεις εργασίας προκειμένου να καλυφθεί όλος αυτός ο αριθμός.

Σε προηγμένες χώρες της κεντρικής και της Βόρειας Ευρώπης μετά από ένα σημείο κανένας δεν ασχολείται αν έχεις πτυχίο, πόσο μάλλον μεταπτυχιακό ή διδακτορικό εφόσον μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

Τώρα συγκεκριμένα για τον φίλο που ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με την ρομποτική το εξωτερικό είναι μονόδρομος καθώς δεν υπάρχει research and development στην Ελλάδα όχι μόνο στο συγκεκριμένο τομέα αλλά γενικότερα. Ακόμα και να υπήρχε όμως κάτι όπως αναφέρθηκε θα ήταν σε πολύ μικρό βαθμό και μέγεθος σε σχέση με τις χώρες του εξωτερικου.
Δυστυχώς είμαστε άξιοι της μοίρας μας έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση. Υψηλοί φόροι, καμιά σοβαρή καινούργια επένδυση ή βιομηχανία δεν έρχεται στη χώρα, ελάχιστες θέσεις εργασίας οι οποίες είναι κακοπληρωμένες και με πολύ κακές συνθήκες και το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι πώς θα αυξηθούν τα νούμερα του τουρισμού μπας και βγει από κει τίποτα. Κατάντια κύριες και κύριοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, micos000 είπε

Πρόσφατα ένας γνωστός μου που έχει δύο παιδιά που σπουδάζουν μου είπε ότι χωρίς (τουλάχιστον) δύο μεταπτυχιακά και ένα μάστερ δεν πας πουθενά.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Λιγα λες, πιστεύω 5 μεταπτυχιακά είναι το μίνιμουμ

23 ώρες πριν, visualmaster είπε

Καλησπέρα,

Ολοκληρώνω σε λίγες μέρες τις σπουδές μου ως μηχανολόγος μηχανικός. Προσπαθώ με αγωνιά να βρω κάτι να ασχοληθώ τον τομέα της ρομποτικής καθώς μου φάνηκε ελκυστικός τα τελευταία χρόνια. Νιώθω ότι ήταν και ένας αρκετά υποτιμημένος κλάδος στην σχολή μου. Παρόλα αυτά, έμαθα προγραμματισμό και κάποια βασικά εργαλεία της δουλειάς σε ένα αξιοπρεπές θεωρώ επίπεδο (python, ROS κτλ)

Έχω στείλει μερικά βιογραφικά και μου κάνει εντύπωση που στην Ελλάδα δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα.
Και για να το εξηγήσω.
Υπάρχουν μόνο εταιρείες οι οποίες εισάγουν κάποια ρομπότ, τα μεταπουλούν και στην καλύτερη να εκπαιδεύουν το εκάστοτε προσωπικό για το πως θα τα λειτουργούν. Κατά αντιστοιχία το προσωπικό τους αποτελείται από παιδιά των πρώην ΤΕΙ και με τεχνικές κυρίως γνώσεις (Εγκαταστάτες, ρυθμιστές των ρομπότ κτλ). Μισθοί ελάχιστα πάνω από τον βασικό και πάει λέγοντας.

Έχω αρχίσει να στέλνω βιογραφικά και εκτός Ελλάδας, ωστόσο λόγω ελάχιστης εμπειρίας με απορρίπτουν. 

Επιπλέον παράλληλα με τις σπουδές μου εργάζομαι καθώς συντηρώ μόνος μου τον εαυτό μου. Δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να φύγω στο εξωτερικό με μόνο όχημα μου την ελπίδα. Άσε που τα χρήματα μου φτάνουν μόνο για τα εισιτήρια.
Και το ερώτημα...
Τι στο καλό να κάνω;

Digital transformation και Ελλάδα 2.0 ...

Αρχικά συγχαρητήρια για το πτυχιο. 

Πάμε παρακάτω: 

Επειδή κι εγώ Μηχανολόγος έχω τελειώσει θα σου πω τι παρατήρησα σε συμφοιτητές μου. Η σχολή ακουμπάει πολλά αντικείμενα τα οποία για κάποιον που τα έχει λίγο τρέλα είναι γαμηστερά. Στο γράφω πολύ ωμά. Μπορείς με εφαλτήριο τη σχολή να κάνεις παπάδες. Και όντως πολλά παιδιά επικεντρώθηκαν σε τέτοια αντικείμενα. Και γούσταραν. 

Αλλά αυτό δε σημαίνει οτι η Ελλάδα θα μπορεί να σου προσφέρει απορρόφηση τουλάχιστον όπως την έχεις εσύ στο μυαλό σου. Έχω γνωστούς που έκαναν μεταπτυχιακό σε υπερβολικά εξειδικευμένα αντικείμενα κι όσοι δουλεύουν στην Ελλάδα κάνουν δουλειές άσχετες με το μεταπτυχιακό τους. Το οτι εσύ (όχι εσύ συγκεκριμένα, μη παρεξηγηθούμε) θες να ασχοληθείς με αεροδιαστημική, με ρομποτική, με αυτοκίνητα υδρογόνου, με σχεδιασμό αεροπορικών κινητήρων που καίνε τηγανόλαδο κλπ κλπ είναι δικό σου θέμα. Είμαστε μια μικρή χώρα, τόσο σε πληθυσμό, όσο και σε οικονομία. Σοβαρή βιομηχανία δεν έχουμε, ούτε συγκέντρωση κεφαλαίου για να χρηματοδοτεί σύγχρονες τεχνολογίες έστω σε start-ups. Κι ούτε είχαμε ποτέ, κι ούτε πρόκειται να αποκτήσουμε. 

Μπορεί να έχεις τρομερά skills  αλλά να μη σε χρειάζεται η χώρα. Καλωσήρθες στην πραγματική οικονομία. Έχεις πάρει ηδη μια ψυχρολουσία απο όσο βλέπω. Τώρα είναι η ώρα να σκεφτείς πραγματικά πώς θα κινηθείς. 

  • Μένεις στην Ελλάδα και κυνηγάς το όνειρο σου παράλληλα με άλλο βιοπορισμό με ένα σοβαρό ποσοστό αποτυχίας του όλου εγχειρήματος
  • Μπουνιά στο μαχαίρι να κυνηγήσεις το όνειρο σου στο εξωτερικό αρχικά μέσω κάποιου σχετικού μάστερ (για να σου ανοίξει αγορές, μη περιμένεις Αμερικάνικη ή Βρετανική εταιρία να σε πάρει τώρα) έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι πιθανώς η παράμονη στο εξωτερικό να είναι μόνιμη.
  • Προσαρμόζεσαι στις ανάγκες που έχει η χώρα. Αφήνεις στην άκρη τη ρομποτική και βρίσκεις δουλειά μηχανικού, σε εργοστάσιο π.χ. 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, merkon said:

Σε προηγμένες χώρες της κεντρικής και της Βόρειας Ευρώπης μετά από ένα σημείο κανένας δεν ασχολείται αν έχεις πτυχίο, πόσο μάλλον μεταπτυχιακό ή διδακτορικό εφόσον μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

Δεν ξέρω ποιες χώρες έχεις στο μυαλό σου αλλά σε nordics, Benelux, Γερμανία, μια χαρά ασχολούνται αν για εξειδικευμένες τεχνικές θέσεις έχεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...