Προς το περιεχόμενο

1080p επιλογή μεταχειρισμένης Gpu


qrstuv
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από fotaras76,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά θα κάνω αναβάθμιση σε ένα pc που χρησιμοποιείται ελάχιστα για χρήση γραφείου, σερφάρισμα κλπ με την ελπίδα να παίξει κανένα παιχνίδι (Tomb Raider για παράδειγμα ή και Metro Exodus). Tα parts θα είναι τα παρακάτω και ενδιαφέρομαι για αγορά κάρτας γραφικών έως 200 ευρώ πάνω κάτω και για αυτό τον λόγο μεταχειρισμένη. Kάθε πρόταση δεκτή.

Τα parts που θα χρησιμοποιηθούν θα είναι τα παρακάτω:

CPU Intel i5-10400f

CPU Cooler Be quiet Pure Rock 2

MOBO AsRock H470M-HVS

RAM 2x8 GB Gskill DDR4 2666mhz

PSU Force ultra Series 550W 80 plus bronze

2x SSD και μία TP-LINK Archer AC1200 για wifi 

CASE MasterBox Q300L

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
4 ώρες πριν, qrstuv είπε

Καλησπέρα παιδιά θα κάνω αναβάθμιση σε ένα pc που χρησιμοποιείται ελάχιστα για χρήση γραφείου, σερφάρισμα κλπ με την ελπίδα να παίξει κανένα παιχνίδι (Tomb Raider για παράδειγμα ή και Metro Exodus). Tα parts θα είναι τα παρακάτω και ενδιαφέρομαι για αγορά κάρτας γραφικών έως 200 ευρώ πάνω κάτω και για αυτό τον λόγο μεταχειρισμένη. Kάθε πρόταση δεκτή.

Τα parts που θα χρησιμοποιηθούν θα είναι τα παρακάτω:

CPU Intel i5-10400f

CPU Cooler Be quiet Pure Rock 2

MOBO AsRock H470M-HVS

RAM 2x8 GB Gskill DDR4 2666mhz

PSU Force ultra Series 550W 80 plus bronze

2x SSD και μία TP-LINK Archer AC1200 για wifi 

CASE MasterBox Q300

Ψάξε για Rx 6600 κοντά στα 150 και με τα ρέστα πάρε οπωσδήποτε και τροφοδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Ψάξε για Rx 6600 κοντά στα 150 και με τα ρέστα πάρε οπωσδήποτε και τροφοδοτικό.

Τροφοδοτικό γιατί, είναι λίγα τα 550w ή από άποψη ποιότητας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά κατέληξα σε αυτή. New περίπου στα 225 ευ. Κάπου διάβασα ότι η σύνδεση με το μόνιτορ είναι καλύτερα να γίνει με DVI, για ποιον λόγο; Η κάρτα δεν έχει DVI οπότε θα χρειαστώ αντάπτορα; Ούτε το μονιτορ έχει ηχεία για να στείλει ήχο, οπότε ποιον αντάπτορα θα χρειαστώ αν είναι εύκολο;

Επίσης, πριν την εγκατάσταση της κάρτας θα πρέπει να κάνω διαγραφή ό,τι drives υπάρχουν από τα γραφικά του Intel Gold G6400; και με ποιό τρόπο με DDU (display drivers uninstaller); To pc έχει τα windows 11 pro. ευχαριστώ

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, qrstuv είπε

και με ποιό τρόπο με DDU (display drivers uninstaller);

ναι

32 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Κάπου διάβασα ότι η σύνδεση με το μόνιτορ είναι καλύτερα να γίνει με DVI, για ποιον λόγο; Η κάρτα δεν έχει DVI οπότε θα χρειαστώ αντάπτορα;

Αυτό ισχύει συγκριτικά με VGA.Αν το μόνιτορ έχει display port ή hdmi προτιμάς αυτές έναντι της DVI, αν όχι θα χρειαστείς αντάπτορα. H κάρτα έχει display port και hdmi.

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=hdmi+to+dvi

37 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Ούτε το μονιτορ έχει ηχεία για να στείλει ήχο, οπότε ποιον αντάπτορα θα χρειαστώ αν είναι εύκολο;

Αν δεν έχει ηχεία η οθόνη δε θα παράγει ήχο ό,τι και να κάνεις. Οπότε αγοράζεις ηχεία και τα συνδέεις στις κατάλληλες θύρες της μητρικής του pc.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, ωραία, κομπλέ είμαι τότε. Θα την συνδέσω με hdmi. Έχω στην άκρη κάτι παλιο ηχεία αν και θα χρησιμοποιήσω τα ακουστικά μου.

Περιμένω τα πράγματα να τα μαζέψω όλα και ξεκινάω το στήσιμο. Άμα πάνε όλα καλά λογικά θα χρειαστώ βοήθεια για τους drivers της AMD, το Adrenaline. Συγκεκριμένα για τις RPM των FANS. Είδα ότι υπάρχρει περίπτωση να μην γυρνάνε καθόλου σε idle με αποτέλεσμα αύξηση θερμοσκρσίας μέσα στο κουτί. Οπότε θα πρέπει να κάνω curves. Αλλά δεν ξέρω τα ποσοστά /τις τιμές.

Overclock & Undervolt είναι απαραίτητο να γίνουν στην κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qrstuv είπε

Κατάλαβα, ωραία, κομπλέ είμαι τότε. Θα την συνδέσω με hdmi. Έχω στην άκρη κάτι παλιο ηχεία αν και θα χρησιμοποιήσω τα ακουστικά μου.

Περιμένω τα πράγματα να τα μαζέψω όλα και ξεκινάω το στήσιμο. Άμα πάνε όλα καλά λογικά θα χρειαστώ βοήθεια για τους drivers της AMD, το Adrenaline. Συγκεκριμένα για τις RPM των FANS. Είδα ότι υπάρχρει περίπτωση να μην γυρνάνε καθόλου σε idle με αποτέλεσμα αύξηση θερμοσκρσίας μέσα στο κουτί. Οπότε θα πρέπει να κάνω curves. Αλλά δεν ξέρω τα ποσοστά /τις τιμές.

Overclock & Undervolt είναι απαραίτητο να γίνουν στην κάρτα;

Είχα μέχρι πρόσφατα την 6600 και τώρα την 6700, και οι 2 sapphire pulse. Και στις 2 έκανα overclock / undervolt και ρύθμισα πιο επιθετικά τους ανεμιστήρες. Ειδικά η 6600 με τις αρχικές ρυθμίσεις ανέβαζε πολύ θερμοκρασία οπότε θεωρώ πως είναι απαραίτητο.

Δες εδώ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθώς έψαχνα είχα πέσει πάνω σε αυτό το βίντεο. Το είδα. Απλά ο τύπος λέει και το ξανά λέει, το τονίζει ότι δεν είναι όλες οι RX 6600 ίδιες και μπορεί να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις/διαφορές όπως και στα CPU κλπ. Αναφέρομαι κυρίως στα Voltage, λίγο πάνω λίγο κάτω με δοκιμές αλλά δεν ξέρω καθόλου να το κάνω αυτό. Το να αντιγράψω ό,τι τιμές έχει βάλει είναι το εύκολο. Θα είναι και σωστό όμως;

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Καθώς έψαχνα είχα πέσει πάνω σε αυτό το βίντεο. Το είδα. Απλά ο τύπος λέει και το ξανά λέει, το τονίζει ότι δεν είναι όλες οι RX 6600 ίδιες και μπορεί να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις/διαφορές όπως και στα CPU κλπ. Αναφέρομαι κυρίως στα Voltage, λίγο πάνω λίγο κάτω με δοκιμές αλλά δεν ξέρω καθόλου να το κάνω αυτό. Το να αντιγράψω ό,τι τιμές έχει βάλει είναι το εύκολο. Θα είναι και σωστό όμως;

Μην το ψειρίζεις τόσο, πάρε μια 6600, κάνε τα βήματα που λέει στο βίντεο και τέλος. Σε επιδόσεις ακόμα και να υπάρχουν ελάχιστες διαφορές δεν θα τις αντιληφθείς καν στην πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, qrstuv είπε

Καθώς έψαχνα είχα πέσει πάνω σε αυτό το βίντεο. Το είδα. Απλά ο τύπος λέει και το ξανά λέει, το τονίζει ότι δεν είναι όλες οι RX 6600 ίδιες και μπορεί να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις/διαφορές όπως και στα CPU κλπ. Αναφέρομαι κυρίως στα Voltage, λίγο πάνω λίγο κάτω με δοκιμές αλλά δεν ξέρω καθόλου να το κάνω αυτό. Το να αντιγράψω ό,τι τιμές έχει βάλει είναι το εύκολο. Θα είναι και σωστό όμως;

Μην παιδεύεσαι πολύ με την 6600, δεν θα κερδίσεις πολλά( μην πω τίποτα). Την αφήνεις όπως είναι και θα είσαι οκ. 

 Υ.Γ. Αυτό που γράφεις και το έχω τονίσει με bold ισχύει για όλα τα CPU & GPU. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο, ξέχασα την οθόνη: υπάρχει μία HP pavilion 23'' 1080p 60hz. Eίναι πολύ παλιά η οθόνη. Θα με καλύψει για την 6600; Λογικά θα έχω περιορισμό στα παιχνίδια τα 60fps;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως για παιχνίδια όπως tomb raider, gears of war 5 και κάποιο racing τι μονιτορ χρειάζομαι; Θα είμαι καλά με ένα οικονομικό LG για παράδειγμα στα 100hz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...