Προς το περιεχόμενο

1080p επιλογή μεταχειρισμένης Gpu


qrstuv
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από fotaras76,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Επομένως για παιχνίδια όπως tomb raider, gears of war 5 και κάποιο racing τι μονιτορ χρειάζομαι; Θα είμαι καλά με ένα οικονομικό LG για παράδειγμα στα 100hz;

Το αν σε καλύπτουν τα 60 Hz εξαρτάται από εσένα. Όταν παίζω single player κλειδώνω τα fps στα 60 ή στα 75. Σε άλλα games (πχ first person shooter)τα έχω ξεκλειδωτα (έχω 165 Hz monitor)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα με τα πολύμπριζα ασφαλείας τι γίνεται; έχω ένα εδώ και αρκετά χρόνια που χρησιμοποιώ χωρίς θέματα με τα παρακάτω χαρακτηριστικά, βάζω φωτό. Είναι ΟΚ για 144hz οθόνη? σηκώνει μέχρι 2500Watt, συχνότητα 50/60Hz και μέγιστη ένταση ρεύματος 10Α. Δεν λέει πουθενά τα joules.

 

 

 

IMG_9793.jpeg

q.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, qrstuv είπε

Να ρωτήσω κάτι άλλο, ξέχασα την οθόνη: υπάρχει μία HP pavilion 23'' 1080p 60hz. Eίναι πολύ παλιά η οθόνη. Θα με καλύψει για την 6600; Λογικά θα έχω περιορισμό στα παιχνίδια τα 60fps;

Εδώ πρέπει να κάνεις άλλη ερώτηση. Η οθόνη που έχεις αν έχει μόνο VGA (D-sub) σύνδεση (είναι αναλογική σύνδεση), δεν μπορεί να πάρει εικόνα από την RX 6600 που διαθέτει μόνο ψηφιακές συνδέσεις. Γενικά οι τελευταίες γενιές καρτών δεν υποστηρίζουν πλέον αναλογικές συνδέσεις (VGA) και δεν είναι λύση οι απλοί μετατροπείς DVI to VGA.

Σχετικά με την απορία σου (όπως σου έγραψαν) ανάλογα ποια είναι η ανάλυση (π.χ. FHD 1920x1080) και η συχνότητα (π.χ. 60Hz) που σε ευχαριστεί στο μάτι σε σχέση με τα παιχνίδια που παίζεις θα πρέπει:

α) Να υποστηρίζει την ανάλυση και την συχνότητα η οθόνη σου.

β) Να μπορεί η κάρτα γραφικών να παράγει την εικόνα που πρέπει στις παραπάνω προϋποθέσεις (ανάλυση, συχνότητα).

Συνήθως το β είναι το δύσκολο γιατί όσο περνάει ο καιρός χρειάζεται και δυνατότερη κάρτα λόγω αυξημένης απαίτησης των παιχνιδιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν ξέρω ακόμη τα βασικά.. η HP που έχω έχει εξόδους HDMI, DVI και VGA.. H RX6600 έχει εξόδους σύνδεσης DP και HDMI.. δεν έχω θέμα σύνδεσης

H ερώτηση μου είναι καθαρά στο κομμάτι των FPS των παιχνιδιών σε συνάρτηση με τα Hertz της οθόνης που θα χρησιμοποιήσω. Αν υπάρχει περιορισμός εδώ τα 60fps max τότε θα αλλάξω και οθόνη.. Γιατί από ότι είδα και στο YouTube τρέχουν single player παιχνίδια και racing με τον i5-10400f και την RX6600 στα 80~100fps... οπότε το δικο μου μονιτορ δεν κάνει πάλιωσε. 

Το ίδιο και η τελευταία ερώτηση που έκανα για το πολύμπριζο ασφαλέιας. Τα Hz.

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qrstuv είπε

Εγώ δεν ξέρω ακόμη τα βασικά.. η HP που έχω έχει εξόδους HDMI, DVI και VGA.. H RX6600 έχει εξόδους σύνδεσης DP και HDMI.. δεν έχω θέμα σύνδεσης

H ερώτηση μου είναι καθαρά στο κομμάτι των FPS των παιχνιδιών σε συνάρτηση με τα Hertz της οθόνης που θα χρησιμοποιήσω. Αν υπάρχει περιορισμός εδώ τα 60fps max τότε θα αλλάξω και οθόνη.. Γιατί από ότι είδα και στο YouTube τρέχουν single player παιχνίδια και racing με τον i5-10400f και την RX6600 στα 80~100fps... οπότε το δικο μου μονιτορ δεν κάνει πάλιωσε. 

Το ίδιο και η τελευταία ερώτηση που έκανα για το πολύμπριζο ασφαλέιας. Τα Hz.

Τα Hz που αναγράφει το πολύμπριζο αφορά το ρεύμα δεν έχει καμία σχέση με τα hz της οθόνης επίσης οι οθόνες δεν έχουν πολλές απαιτήσεις σε ρεύμα ( το πολύ 40-50W). 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qrstuv είπε

Εγώ δεν ξέρω ακόμη τα βασικά.. η HP που έχω έχει εξόδους HDMI, DVI και VGA.. H RX6600 έχει εξόδους σύνδεσης DP και HDMI.. δεν έχω θέμα σύνδεσης

H ερώτηση μου είναι καθαρά στο κομμάτι των FPS των παιχνιδιών σε συνάρτηση με τα Hertz της οθόνης που θα χρησιμοποιήσω. Αν υπάρχει περιορισμός εδώ τα 60fps max τότε θα αλλάξω και οθόνη.. Γιατί από ότι είδα και στο YouTube τρέχουν single player παιχνίδια και racing με τον i5-10400f και την RX6600 στα 80~100fps... οπότε το δικο μου μονιτορ δεν κάνει πάλιωσε. 

Το ίδιο και η τελευταία ερώτηση που έκανα για το πολύμπριζο ασφαλέιας. Τα Hz.

Είναι απλό. Εάν το refresh rate της οθόνης σου είναι χαμηλό δεν θα μπορείς στην πράξη να δεις τα frames per second  που θα σου βγάζει η GPU εάν αυτά είναι μεγαλυτερα.

Αναλογα, ακόμη και εάν η οθόνη σου έχει μεγαλο refresh rate δεν θα αξιοποιηθεί εάν η κάρτα σου βγάζει χαμηλά fps.

Έχει σημασια και το response time της οθόνης. Response time είναι ο χρόνος που χρειάζεται ένα pixel για να επανέλθει στην κατάσταση αναμονής (μαύρο). Βασικά μετράει τον χρόνο που κάνει ένα pixel για να πάει από μαύρο σε άσπρο και ξανά μαύρο. Τα Gaming monitors έχουν min <=1msec. Αλλά αυτό είναι το ελάχιστο και όχι ο μέσος όρος.

Δεν έχει σχέση με τα fps αλλά με το ποσό ομαλή φαίνεται η κίνηση χωρίς να αφήνει πίσω της ίχνη (trails). Πιο σημαντικό σε fast moves σε action games.

 

Στο πολυπριζο ασφαλείας τα Hz είναι τα Hz του ρεύματος του δικτύου. Είμαι στάνταρ. Δεν έχει νόημα να τα κοιτάς.

Σε πολυπριζο ασφαλείας θέλεις τα Joules να είναι από 1000 και πάνω (ακόμη καλύτερα 2000+) και το reaction time <=1ns.

Σε προστατεύουν για μικρες υπερτάσεις του ρεύματος και όχι για μεγάλες. Τα Eaton είναι ποιοτικά αλλά δεν ξέρω όλα τα μοντέλα τους. Ποτέ όλα δεν είναι τα ίδια.

Πχ στοιχεία από ένα Crystal Audio που είναι αρκετά καλο

15A λειτουργία

45.000 Amperes αιχμής (αρκετά καλα)

1300 Joules (όχι άσχημα)

1ns

 

IMG_20240421_143804.jpg.68db06e270964d06b3bd8a584a923a44.jpg

 

Και κυρίως θερμική προστασία των MOVs της προστασίας υπέρτασης

IMG_20240421_143716.jpg.05c63f8ca4ef6a637905ad2ef1df9e5f.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις βοήθειες, η αναβάθμιση έγινε και πήγε πολύ καλά. Εκτός της κάρτας δικτύου που έβαλα (TP-Link T4E ac1200) η οποία λειτουργεί κυριολεκτικά όποτε θέλει, είναι με τις ώρες της και με δυσκολεύει. Λογικά και λόγω απόστασης από το ρουτερ. 

Στο Adrenaline προσωρινά απενεργοποίησα το zero rpm και έβαλα τα fans τις καρτας να δουλεύουν στο 100% στους 75 βαθμούς κλπ.

Καμιά ιδέα πως να βελτιώσω το downloading σε steam και epic games;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, qrstuv είπε

Εκτός της κάρτας δικτύου που έβαλα (TP-Link T4E ac1200) η οποία λειτουργεί κυριολεκτικά όποτε θέλει, είναι με τις ώρες της και με δυσκολεύει. Λογικά και λόγω απόστασης από το ρουτερ. 

Καμιά ιδέα πως να βελτιώσω το downloading σε steam και epic games;

 

Kαλώδιο ή το πισί ποιό κοντά στο ρούτερ, μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...