Προς το περιεχόμενο

Πλυντήριο ρούχων


mMary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω... μήπως έχεις εγκατεστημένη την εφαρμογή thinq; Εμένα το πληντύριο δεν έχει ούτε wifi ούτε QR οπότε δε μπορώ να μπω στην εφαρμογή. Θέλω να μου πεις αν μπορείς... υπάρχει μέσα στο thinq το Turbowash 59' ή το Intensive 60'; Διότι υπάρχουν πολλά πληντύρια LG τα οποία δεν έχουν τέτοιο πρόγραμμα ως προεπιλογή, αλλά έχουν επιλογή 'download cycle'.

Εχει στη ροδελα στα ετοιμα προγραμματα turbo wash 39 που διαρκει 39'@40C και 59'@60C.

Στο download cycle μπορεις να εχεις κατεβασμενο ενα προγραμμα τη φορα, και δεν υπαρχει ουτε turbowash αλλο, ουτε intensive 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Εχει στη ροδελα στα ετοιμα προγραμματα turbo wash 39 που διαρκει 39'@40C και 59'@60C.

Στο download cycle μπορεις να εχεις κατεβασμενο ενα προγραμμα τη φορα, και δεν υπαρχει ουτε turbowash αλλο, ουτε intensive 60.

Χμμμ... άρα παραμένει η απορία μου αν πάρω πλυντήριο χωρίς turbowash, αν θα εμφανιστεί το προγραμμα turbowash ως διαθέσιμο για download στο thinq.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ekrepali είπε

Χμμμ... άρα παραμένει η απορία μου αν πάρω πλυντήριο χωρίς turbowash, αν θα εμφανιστεί το προγραμμα turbowash ως διαθέσιμο για download στο thinq.

Αν δεν κανω λαθος το turbowash προυποθετει να εχει το πλυντηριο καποιους ψεκαστηρες εξτρα με νερο. Κατι τετοιο ειχα διαβασει τοτε που εψαχνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω μια βοήθεια - γνώμη. Ανάμεσα σε δυο μοντέλα Siemens WM14VM79GR και WM14VGH9GR 

και σε ένα μοντέλο Miele WWD660 WCS

ποιο να επιλέξω? Τελικά μάλλον δεν θα πάω να δω από κοντά αρα δεν θα μπορέσω να δω ποιο είναι made in Germany κλπ. Άν βρειτε καποια πληροφορία για σιγουριά πειτε μου η που να ρωτήσω? Στην αντιπροσωπεία θα ξέρουν η από το κατάστημα που θα παρω?

 

*Να προσθέσω μου έκανε εντύπωση τα κιλά του πλυντηρίου Siemens 72 9κιλο και Miele ακόμα και το 8ιλο είναι 89κιλα! 

Επεξ/σία από mMary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mMary είπε

Θέλω μια βοήθεια - γνώμη. Ανάμεσα σε δυο μοντέλα Siemens WM14VM79GR και WM14VGH9GR 

και σε ένα μοντέλο Miele WWD660 WCS

ποιο να επιλέξω? Τελικά μάλλον δεν θα πάω να δω από κοντά αρα δεν θα μπορέσω να δω ποιο είναι made in Germany κλπ. Άν βρειτε καποια πληροφορία για σιγουριά πειτε μου η που να ρωτήσω? Στην αντιπροσωπεία θα ξέρουν η από το κατάστημα που θα παρω?

Siemens WM14VM79GR

58300000217574_aet_003_c_01.png?dataPk=1

______________________________________________________________________________________________________

Siemens WM14VGH9GR 

58300000217573_aet_003_f_01.png?dataPk=1

______________________________________________________________________________________________________

Miele WWD660 WCS

165106.jpg

______________________________________________________________________________________________________

Και μόνο λόγω της μεταλλικής ανοιγόμενης και επισκευάσιμης δεξαμενής του κάδου
κι ανεξαρτήτως κάθε άλλης λεπτομέρειας (χώρα κατασκευής, μπλιμπλίκια κλπ)

η απάντηση στο ερώτημα είναι όχι άλλα φτηνότερα Miele, ούτε τα Siemens,
αλλά το συγκεκριμένο Miele είναι ΟΚ από 'άποψη κάδου μόνο.
Ωστόσο το συγκεκριμένο Miele έχει TDos που μπορεί να χαλάσει (το «αθάνατο» που λέμε...),
οπότε θα προτιμούσα κανένα άλλο μοντέλο να μην έχει TDos.

Επεξ/σία από Jimis202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Jimis202 είπε

Siemens WM14VM79GR

58300000217574_aet_003_c_01.png?dataPk=1

______________________________________________________________________________________________________

Siemens WM14VGH9GR 

58300000217573_aet_003_f_01.png?dataPk=1

______________________________________________________________________________________________________

Miele WWD660 WCS

165106.jpg

______________________________________________________________________________________________________

Και μόνο λόγω της μεταλλικής ανοιγόμενης και επισκευάσιμης δεξαμενής του κάδου
κι ανεξαρτήτως κάθε άλλης λεπτομέρειας (χώρα κατασκευής, μπλιμπλίκια κλπ)

η απάντηση στο ερώτημα είναι όχι άλλα φτηνότερα Miele, ούτε τα Siemens,
αλλά το συγκεκριμένο Miele είναι ΟΚ.

Αρα να πάω σε Siemens καθώς Miele πρέπει να ανέβω χρηματα? Ποιο να επιλέξω έχω μπερδευτεί αρκετά, τα κιλά συνολικά του πλυντηρίου  παίζουν ρόλο?

Επεξ/σία από mMary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mMary είπε

Αρα να πάω σε Siemens καθώς Miele πρέπει να ανέβω χρηματα? Ποιο να επιλέξω έχω μπερδευτεί αρκετά, τα κιλά συνολικά του πλυντηρίου  παίζουν ρόλο?

Να μην πας σε Siemens, γιατί ακόμα και τα γερμανικής κατασκευής Siemens έχουν πλαστική δεξαμενή.

Να πας σε Miele, αλλά όχι τα 2 φτηνότερα Miele που έχουν πλαστική δεξαμενή.
Και να πας σε Miele που να μην έχει TDos.

Άρα να πας σε Miele που να έχει μεταλλική δεξαμενή και να μην έχει TDos.
Δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά τιμής.

Τα συνολικά κιλά του πλυντηρίου παίζουν ρόλο πόσα ρούχα θες να χωράς σε κάθε πλύση.
Πρακτικά δε σε νοιάζει γιατί το πλυντήριο 15ετίας που έχεις, πιθανότατα είναι μικρότερο
οπότε σχεδόν σε όποιο καινούριο να πας, θα σου είναι αναβάθμιση στη χωρητικότητα.

Εκτός αν έχεις στόχο το καινούριο σου πλυντήριο να χωρά παπλώματα βαρειά,
και καλό θα ήταν να είναι όσο μεγαλύτερο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jimis202 είπε

Να μην πας σε Siemens, γιατί ακόμα και τα γερμανικής κατασκευής Siemens έχουν πλαστική δεξαμενή.

Να πας σε Miele, αλλά όχι τα 2 φτηνότερα Miele που έχουν πλαστική δεξαμενή.
Και να πας σε Miele που να μην έχει TDos.

Άρα να πας σε Miele που να έχει μεταλλική δεξαμενή και να μην έχει TDos.
Δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά τιμής.

Τα συνολικά κιλά του πλυντηρίου παίζουν ρόλο πόσα ρούχα θες να χωράς σε κάθε πλύση.
Πρακτικά δε σε νοιάζει γιατί το πλυντήριο 15ετίας που έχεις, πιθανότατα είναι μικρότερο
οπότε σχεδόν σε όποιο καινούριο να πας, θα σου είναι αναβάθμιση στη χωρητικότητα.

Εκτός αν έχεις στόχο το καινούριο σου πλυντήριο να χωρά παπλώματα βαρειά,
και καλό θα ήταν να είναι όσο μεγαλύτερο γίνεται.

Miele δυστυχώς δεν μπορώ να ανέβω τιμή γιατί βλέπω πάει πάνω από 1000+ ποσό μάλλον 2000+ αλλιως εννοείται χωρίς σκέψη θα έπαιρνα. Αυτό που είχαμε ήταν 8κιλο για τότε ήταν από τα ακριβά μοντέλα. 
Για τα κιλά εννοούσα συνολικό βάρος πλυντηρίου αν παίζει ρόλο γιατί καποια είναι 72-89 και παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mMary είπε

Miele δυστυχώς δεν μπορώ να ανέβω τιμή γιατί βλέπω πάει πάνω από 1000+ ποσό μάλλον 2000+ αλλιως εννοείται χωρίς σκέψη θα έπαιρνα. Αυτό που είχαμε ήταν 8κιλο για τότε ήταν από τα ακριβά μοντέλα. 
Για τα κιλά εννοούσα συνολικό βάρος πλυντηρίου αν παίζει ρόλο γιατί καποια είναι 72-89 και παραπάνω 

Είναι μια ένδειξη, αλλά δε μένεις στις ενδείξεις γιατί πολλές φορές τα φαινόμενα απατούν.

Πάντως μπορεί να έχει και μια δόση αλήθειας χωρίς να υπάρχει απαραίτητα ευθεία συσχέτιση.
Πχ μια μεταλλική δεξαμενή μπορεί να σηκώνει περισσότερο βάρος από μια πλαστική.
Ένας; μεταλλικός κάδος μπορεί να είναι από πιο παχύ μέταλλο.
Η ανάρτηση του κάδου μπορεί να γίνεται από 4 και όχι 3 ελατήρια, παρομοίως και τα αμορτισέρ.
Ο σκελετός του πλυντηρίου μπορεί να έχει ενισχύσεις και άλλη κατασκευή.
Κοκ.

Όλα αυτά είναι σχετικά λοιπόν.
Η ηχομόνωση πχ μπορεί να προσθέτει βάρος, αλλά εσένα να σου χαλάσει στην πλακέτα.
Από την άλλη αν το τάδε πλυντήριο έχει ενισχυμένο ρουλεμάν, δεν είναι λογικό να έχει μεγαλύτερη αντοχή;

Αν δε μπορείς να  πάρεις άλλο,
έστω πάρε το Miele που ανέφερες κι ας έχει TDos.
Να το συντηρείς σωστά και να διαβάσεις τις οδηγίες.

Τα άλλα θα είναι χειρότερα σε κατασκευή,
και προσοχή δε λέω για αξιοπιστία, από αξιοπιστία και τα Miele χαλάνε επίσης και κοστίζουν κιόλας,
κατασκευαστικά  μόνο λέω
και το πώς θα αποδειχθεί κι η αξιοπιστία στο καθένα δεν το ξέρεις.

Μια φορά γιατί να μην αποφύγεις αν μπορείς
κάτι που ξέρεις ότι σου προσφέρει πιο κακή κατασκευή;

Αυτή είναι η γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Jimis202 είπε

Siemens WM14VM79GR

58300000217574_aet_003_c_01.png?dataPk=1

______________________________________________________________________________________________________

Siemens WM14VGH9GR 

58300000217573_aet_003_f_01.png?dataPk=1

______________________________________________________________________________________________________

Miele WWD660 WCS

165106.jpg

______________________________________________________________________________________________________

Και μόνο λόγω της μεταλλικής ανοιγόμενης και επισκευάσιμης δεξαμενής του κάδου
κι ανεξαρτήτως κάθε άλλης λεπτομέρειας (χώρα κατασκευής, μπλιμπλίκια κλπ)

η απάντηση στο ερώτημα είναι όχι άλλα φτηνότερα Miele, ούτε τα Siemens,
αλλά το συγκεκριμένο Miele είναι ΟΚ από 'άποψη κάδου μόνο.
Ωστόσο το συγκεκριμένο Miele έχει TDos που μπορεί να χαλάσει (το «αθάνατο» που λέμε...),
οπότε θα προτιμούσα κανένα άλλο μοντέλο να μην έχει TDos.

Από που μπορούμε να δούμε αν ο κάδος του πλυντηρίου μας είναι πλαστικός η μεταλλικός χωρίς φυσικά να το ανοίξουμε από μέσα; Το γράφει σε κάποιο manual? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

Από που μπορούμε να δούμε αν ο κάδος του πλυντηρίου μας είναι πλαστικός η μεταλλικός χωρίς φυσικά να το ανοίξουμε από μέσα; Το γράφει σε κάποιο manual? 

Καμιά φορά σπάνια το πετυχαίνεις σε επίσημες ιστοσελίδες των κατασκευαστών πλυντηρίων.
Καμιά φορά το πετυχαίνεις σε review στο ΥΤ κλπ.

Δε θα σου πω βέβαια ούτε να πλακωθείς στο ΥΤ, στα ρώσικα κλπ
αλλά μια φορά υπάρχουν παραδείγματα να πάρεις ιδέα.

Και επειδή δε μπορείς να λύσεις το κάθε πλυντήριο να βλέπεις από μέσα πώς είναι,
το βλέπεις στα διαγράμματα των ανταλλακτικών.

Μια πλαστική δεξαμενή έχει νεύρα και σχεδίαση που διαφέρει από μια μεταλλική.
Και το αν είναι σφραγισμένη μη επισκευάσιμη, παρομοίως το βλέπεις στα διαγράμματα ανταλλακτικών.

Οι εικόνες που σου έβαλα παραπάνω είναι πραγματικές.

_______________________________________________________________________________________________________

Ένα Miele που έχει πλαστική σφραγισμένη και μη επισκευάσιμη δεξαμενή κάδου :

173997.jpg

_______________________________________________________________________________________________________

Ένα Miele που έχει μεταλλική και επισκευάσιμη ανοιγόμενη δεξαμενή κάδου :

165106.jpg

Επεξ/σία από Jimis202
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο οι top σειρές των Siemens και Bosch συναρμολογούνται στην Γερμανία. Τα υπόλοιπα Τουρκία. Χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό. Και χωρίς να είναι απαραίτητα κακός ο πλαστικός κάδος. Δεν σκουριάζει, δεν έχει διαρροές. Βέβαια θέλει 100 φορές μεγαλύτερη προσοχή να μην πλένετε κέρματα, μεταλλικές μπανέλες και τα συναφή.

Εμείς πήραμε το Bosch WGG14400GR στα 470 € παραδοτέο στην πόρτα μας με 12 άτοκες δόσεις από το Απόθεμα και είναι πλυ-ντη-ρι-ά-ρα. Ρούχα πιο καθαρά από ποτέ, από τα λίγα που έχουν ακόμα πρόγραμμα πρόπλυσης, αθόρυβο, δεν κουνιέται ούτε χιλιοστό στο πάτωμα, πλένει ολόκληρα παπλώματα, εσωτερικό φωτισμό LED, επιλογή για επιπλέον νερό και ξέβγαλμα, το έχω λατρέψει. Πάνω από 2 kWh δεν καίει ακόμα και στους 90 °C. Γενικά μην φοβάστε τους μεγάλους χρόνους πλυσίματος, κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/04/2024 at 18:50, ekrepali said:

Χμμμ... άρα παραμένει η απορία μου αν πάρω πλυντήριο χωρίς turbowash, αν θα εμφανιστεί το προγραμμα turbowash ως διαθέσιμο για download στο thinq.

Το turbo wash σε εμένα είναι μια επιπλέον επιλογή που μπορείς να την βάλεις σε όλα τα προγράμματα για να συντομεύσει τον χρόνο πλυσίματος σε κάτω από 1 ώρα - πριν αρχίσεις δηλαδή το πρόγραμμα το επιλέγεις ως παράμετρο. Δεν το έχει δηλαδή στον ροδέλα ως ξεχωριστό πρόγραμμα. Για αυτό δεν μιλάμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kax54638 said:

Το turbo wash σε εμένα είναι μια επιπλέον επιλογή που μπορείς να την βάλεις σε όλα τα προγράμματα για να συντομεύσει τον χρόνο πλυσίματος σε κάτω από 1 ώρα - πριν αρχίσεις δηλαδή το πρόγραμμα το επιλέγεις ως παράμετρο. Δεν το έχει δηλαδή στον ροδέλα ως ξεχωριστό πρόγραμμα. Για αυτό δεν μιλάμε; 

Διαφέρει από πλυντήριο σε πλυντήριο. Σε περισσότερα είναι στη ροδέλα το turbowash 39, και με το κουμπί γίνεται 59

Το δικό σου τι μοντέλο είναι; Είναι πολύ χρήσιμη η λειτουργία να μειώνεται ο χρόνος όλων των προγραμμάτων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...