Προς το περιεχόμενο

ΕΔΑ - Πιστοποιητικό εσωτερικής εγκατάστασης & φύλλο ελέγχου καυσαερίων


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή άρχισαν να σκάνε βροχή τα ραβασάκια στην Αττική για κατάθεση πιστοποιητικών και για να μη σπαμάρουμε το topic του αερίου... ας ανοίξουμε νέο topic συζήτησης.

  

3 hours ago, lordvec said:

Απαντάω για λόγους πληρότητας στο ερώτημα που ο ίδιος έθεσα. Τελικά έφερα τον καυστηρατζή για συντήρηση (υπέκυψα στον εκβιασμό) και μου είπε τα εξής κουτσομπολιά. Η ΕΔΑ Αττικής πλέον αγοράστηκε από Ιταλούς και έγινε Enaon. Οι καινούργιοι διαχειριστές παίζουν πολύ by the book. Οπότε έστειλαν μαζικά επιστολές σε όσους δεν είχαν φύλο ελέγχου. Όσον αφορά τη διάρκεια, δεν ήξερε, μου είπε λογικά ένα χρόνο. Ψάχνοντας νόμους ΦΕΚ κτλ, βρήκα μόνο μια αναφορά "σύμφωνα με το πρόγραμμα συντήρησης".

Τώρα το άλλο ενδιαφέρον που μου είπε είναι ότι πάνε πολύ by the book και στις εγκαταστάσεις. Οτι δηλαδή πλέον για να συνδεθείς είναι πολύ πιο αυστηρά τα πράγματα και ζητάν πολύ περισσότερη χαρτούρα. Παρομοίως και στους επανελέγχους, οι οποίοι πρέπει να γίνονται στα 5 χρόνια. Ίδωμεν...

 

9 minutes ago, Thanos (Earth -616) said:

Έσκασε το ίδιο χαρτί και σε εμένα και σε επικοινωνία μου είπαν ότι στην πρώτη εγκατάσταση έπρεπε να τους είχε σταλεί το φύλλο καυσαερίων. Επειδή δεν ήταν δικό μου το σπίτι τότε, τους έστειλα το πιο πρόσφατο φύλλο (φθινόπωρο 2023) και ελπίζω να είναι οκ. Εν τω μεταξύ για 1.5ημερα ήταν γεμάτο το.....mailbox του eda/enaon!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν έχουν διάρκεια τα συγκεκριμένα φύλλα , εφόσον κατατεθούν ελεγχθούν και είναι σωστά. Στέλνουν την άδεια χρήσης της εγκατάστασης. Η μοναδική υποχρέωση των καταναλωτών είναι κάθε 4 χρόνια πιστοποιητικό δοκιμής στεγανότητας σωληνώσεων (ελέγχεται δειγματοληπτικά) και η τακτική συντήρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, APOMICHALIS said:

Δεν έχουν διάρκεια τα συγκεκριμένα φύλλα , εφόσον κατατεθούν ελεγχθούν και είναι σωστά.

Eμένα ο καυστηριατζής κάθε χρόνο με την ετήσια συντήρηση, μου δίνει φύλλο ελέγχου καυσαερίων... με αριθμό απόδειξης, ημερομηνία, υπογραφή, σφραγίδα και ασημένια ταινία γνησιότητας.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως είναι αστείο που ζητάνε φύλλο ελέγχου καυσαερίων (καλά κάνουν, για να μην παρεξηγούμαι, ειδικά αν όντως δεν έχουν διάρκεια, ή τέλος πάντων ισχύουν για 3-4 χρόνια τουλάχιστον) ενώ τα τζάκια καίνε αβέρτα. Πλέον το ΦΑ είναι ελεύθερα τιμολογούμενο, δεν είναι ότι επιδοτεί το κράτος τους καταναλωτές του αερίου. Ας μείνουμε στο θέμα μας. Έλεγχο στεγανότητας ο καυστηρατζής μου είπε στην 5ετία, αλλά μπορεί να και σφάλει και να  (σφάλει) είναι όντως 4 τα χρόνια. Αν όμως ισχύει αυτό το by the book βλέπω να αρχίσουν να σκάνε και άλλα ραβασάκια

Επεξ/σία από lordvec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lordvec είπε

Πάντως είναι αστείο που ζητάνε φύλλο ελέγχου καυσαερίων (καλά κάνουν, για να μην παρεξηγούμαι, ειδικά αν όντως δεν έχουν διάρκεια, ή τέλος πάντων ισχύουν για 3-4 χρόνια τουλάχιστον) ενώ τα τζάκια καίνε αβέρτα. Πλέον το ΦΑ είναι ελεύθερα τιμολογούμενο, δεν είναι ότι επιδοτεί το κράτος τους καταναλωτές του αερίου. Ας μείνουμε στο θέμα μας. Έλεγχο στεγανότητας ο καυστηρατζής μου είπε στην 5ετία, αλλά μπορεί να και σφάλει και να είναι όντως 4 τα χρόνια. Αν όμως ισχύει αυτό το by the book βλέπω να αρχίσουν να σκάνε και άλλα ραβασάκια

https://www.edathess.gr/articles/epanelegxos-eswterikwn-egkatastasewn-fysikou-aeriou/ Τα γράφει ξεκάθαρα σχετικά με το πιστοποιητικό στεγανότητας.
Σχετικά με το φύλλο καυσαερίων, να ξεκαθαρίσω. Η ΕΔΑ ζητάει το πρώτο φύλλο της αρχικής έναυσης ( ότι ο λέβητας άναψε και ρυθμίστηκε) κατόπιν εκδίδει άδεια για την εγκατάσταση και δεν ξαναζητάει φύλλο καυσαερίων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, lordvec said:

Έλεγχο στεγανότητας ο καυστηρατζής μου είπε στην 5ετία, αλλά μπορεί να και σφάλει και να είναι όντως 4 τα χρόνια

Το πιστοποιητικό σωληνώσεων είναι σίγουρα 4ετία... εμένα το βγάζει μηχανολόγος μηχανικός, δε ξέρω τι άλλες ειδικότητες μπορούν να πάρουν άδεια γι'αυτό.

  

3 minutes ago, APOMICHALIS said:

https://www.edathess.gr/articles/epanelegxos-eswterikwn-egkatastasewn-fysikou-aeriou/ Τα γράφει ξεκάθαρα σχετικά με το πιστοποιητικό στεγανότητας.
Σχετικά με το φύλλο καυσαερίων, να ξεκαθαρίσω. Η ΕΔΑ ζητάει το πρώτο φύλλο της αρχικής έναυσης ( ότι ο λέβητας άναψε και ρυθμίστηκε) κατόπιν εκδίδει άδεια για την εγκατάσταση και δεν ξαναζητάει φύλλο καυσαερίων.

Δηλαδή κάποιος που έβαλε αέριο πχ το 2006 και δεν έχει κρατήσει στο αρχείο του αυτό το αρχικό φύλλο έναυσης, τι θα κάνει; Δε τη νοιάζει δηλαδή την Αenaon αν λειτουργεί καλά τώρα ο λέβητας και τη νοιάζει αν λειτουργούσε καλά όταν έγινε η εγκατάσταση;

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, APOMICHALIS said:

Δεν είναι ευθύνη του καταναλωτή αλλά του μηχανικού που είχε αναλάβει την μελέτη

Εγώ ρώτησα το πατέρα και δε θυμάται καν αν υπήρξε μηχανικός που να ανέλαβε κάποια μελέτη.

Απ'τη στιγμή που όμως η ΕΔΑ έδωσε αέριο στα σημεία παράδοσης, δε σημαίνει πως όλα είχαν γίνει με νόμιμο τρόπο και πέρασαν από έλεγχο;

Τι ζητάει τώρα η Aeneon απ'τους καταναλωτές να βρούνε στα χρονοντούλαπα;

edit: Τώρα βλέπω ότι αυτό το Φύλλο Αρχικής Έναυσης ισχύει με νόμο από το 2011 και μετά; https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-arith-prot-oik-1895332011-fek-2654b-9112011  Πιο πριν δεν υπήρχε;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τηλεφώνησα στο 2130882000. Άφησα να τελειώσει το ηχογραφημένο μήνυμα και μίλησα με εκπρόσωπο. Μου εξήγησε τα πάντα:

Χρειάζεται να υποβληθεί σε μορφή pdf με e-mail με θέμα "Αποστολή Φύλλου Καύσης" , αναφέροντας ονοματεπώνυμο ιδιοκτήτη και ΗΚΑΣΠ το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ διαθέσιμο φύλλο ελέγχου καυσαερίων. Η υπάλληλος θεωρεί ότι το τελευταίο θα είναι είτε από τη συντήρηση που κάναμε πριν ενεργοποιήσουμε την εγκατάσταση για τον χειμώνα που πέρασε (Οκτώβρης-Νοέμβρης 2023) ή τώρα που θα κλείσουμε. Μου ξεκαθάρισε ότι ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ στο πρώτο φύλλο έναυσης, πριν χρόνια...

Ήταν πολύ κατατοπιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου ηρθε η επιστολη την προηγουμενη Παρασκευη.

Καλεσα το Σαββατο τον εγκαταστατη της παροχης να μιλησει με τον μηχανολογο που ειχε καταθεσει τα χαρτια κλπ.

Το αρχικο φυλλο που ερχονται να ελεγξουν οτι ολα ειναι οκ,με βαση την μελετη και αυτα που ζητουσαν,το πηραν απο την εδα οταν ανοιξαν το αεριο.

Ο μηχανολογος μου πε πως τα περισσοτερα τα εχουν χασει.

Καλεσα στην εδα το Σαββατο και μου ειπαν οτι δεν εχει δωθει και φαινεται ανοιχτος ο φακελος.

Ρωτησα αφου φαινοταν ανοιχτος,γιατι 3 χρονια τωρα μου δινετε αεριο και δεν το κοβατε;

Απαντηση δεν ελαβα.

Επειδη καθε χρονο κανω service το σκαναρα και το εστειλα.

Ξαναπηρα χθες να δω αν ελεγξαν το email και αν ολα ειναι οκ.

Ηταν και εριστικος ο τυπος οτι δεν ξερει ποτε θα τα δουνε γιατι ειναι χιλιαδες λεει τα email και θελει χρονο.

Του απαντησα αφου χασατε χιλιαδες φυλλα καυσης και στειλατε χιλιαδες επιστολες ειναι φυσικο να εχετε χιλιαδες email και αν δεν προλαβαινετε να παρετε προσωπικο,και να μην εκφοβιζουν οτι θα κοψουν το αεριο.

Σκεφτομαι σοβαρα να στειλω email στο υπουργειο ενεργειας για την ταλαιπωρια και τον εκφοβισμο αυτον.

Σαφως να κανουν ελεγχους ,σαφως πρεπει να γινεται η συντηρηση ,αλλα γιατι να μαι υποχρεωμενος εγω να το στειλω και να μην υποχρεωνουν τον συντηρητη να το στελνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην δική περίπτωση όλα τα ανέλαβε αυτός που μου έκανε την έναυση. Και τα χαρτιά στην ΕΔΑ και στην αντιπροσωπεία για την εγγύηση, και μετά από ένα χρόνο που κάναμε ετήσια συντήρηση πάλι αυτοί το ανέλαβαν να τα στείλουν τα ανάλογα χαρτιά 

Πριν την έναυση είχαν έρθει από την ΕΔΑ για έλεγχο δικτύου και το οκ για την έναυση, απλά τα χαρτιά που μου έστειλαν τα έστειλαν μετά από τέσσερις μήνες η ΕΔΑ για το δίκτυο 

Επεξ/σία από giannnis122
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νομοθεσία Υ.Α. Αριθ. πρωτ. οικ.: 189533/2011 (ΦΕΚ 2654/Β` 9.11.2011) αναφέρει ότι είναι υποχρεωτική με ευθύνη του ιδιοκτήτη της εγκατάστασης η ετήσια συντήρηση του λέβητα αερίου, πετρελαίου, πέλλετ κτλ, και θα πρέπει να εκδίδεται φύλλο καυσαερίων. Όσον αφορά τον επανέλεγχο στεγανότητας υπάρχει η υποχρέωση να γίνεται κάθε 4 έτη σύμφωνα με την νομοθεσία Υ.Α. Δ3/Α/οικ. 6598/2012 (ΦΕΚ 976/Β` 28.3.2012).

Στις 19/4/2024 στις 3:32 ΜΜ, APOMICHALIS είπε

Δεν είναι ευθύνη του καταναλωτή αλλά του μηχανικού που είχε αναλάβει την μελέτη

Ο μηχανικός είναι υπεύθυνος να τηρεί το θεωρημένο από την διεύθυνση περιβάλλοντος μπλοκ καυσαερίων για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σύμφωνα με.την νομοθεσία που παρέθεσα. Μετα την παρέλευση του χρόνου που αναφέρετε στο ΦΕΚ δεν είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, tzitzikas2 said:

Η νομοθεσία Υ.Α. Αριθ. πρωτ. οικ.: 189533/2011 (ΦΕΚ 2654/Β` 9.11.2011) αναφέρει ότι είναι υποχρεωτική με ευθύνη του ιδιοκτήτη της εγκατάστασης η ετήσια συντήρηση του λέβητα αερίου, πετρελαίου, πέλλετ κτλ, και θα πρέπει να εκδίδεται φύλλο καυσαερίων.

Αν είναι σωστή η γρήγορη ανάγνωση που έκανα, η ετήσια συντήρηση αφορά τις "τις εγκαταστάσεις του άρθρου 1 παράγραφος (α)", που από ότι καταλαβαίνω είναι εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης.

Η επιστολή αναφέρει άλλα ΦΕΚ, τα ΦΕΚΒ236/26.03/97, ΦΕΚΒ976/28.03.2012 και ΦΕΚΒ963/15.07.03

Στο ΦΕΚΒ976/28.03.2012 λέει απλά "ο καταναλωτής φροντίζει για την τακτική συντήρηση" ενώ στο

ΦΕΚΒ963/15.07.03 λέει "η λειτουργία και η συντήρηση της εγκατάστασης πρέπει να γίνονται σύμφωνα με το εγκεκριμένο από την εταιρεία αερίου πρόγραμμα Λειτουργίας και Συντήρησης"

Άρα το ετήσιο φύλλο ελέγχου καυσαερίων μάλλον δεν είναι κάτι που θα έπρεπε ζητάται. Εκτός αν το εγκερκιμένο πρόγραμμα συντήρησης είναι by default ετήσιο. Στην περίπτωσή μου, ο καυστηρατζής μου είπε ότι βάση των ωρών που έχει γράψει ο λέβητας (έχει τη δυνατότητα να τις διαβάσει στο συγκεκριμένο μοντέλο) δεν υπήρχε λόγος για συντήρηση παρόλο που έχουν περάσει 2 χειμώνες από την έναυση.

Τώρα αν έχει καποιος χρόνο να διαβάσει πιο προσεχτικά τα ΦΕΚ και βγάλει καμιά άκρη παραπάνω....

Επεξ/σία από lordvec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lordvec είπε

Αν είναι σωστή η γρήγορη ανάγνωση που έκανα, η ετήσια συντήρηση αφορά τις "τις εγκαταστάσεις του άρθρου 1 παράγραφος (α)", που από ότι καταλαβαίνω είναι εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης.

Η επιστολή αναφέρει άλλα ΦΕΚ, τα ΦΕΚΒ236/26.03/97, ΦΕΚΒ976/28.03.2012 και ΦΕΚΒ963/15.07.03

Στο ΦΕΚΒ976/28.03.2012 λέει απλά "ο καταναλωτής φροντίζει για την τακτική συντήρηση" ενώ στο

ΦΕΚΒ963/15.07.03 λέει "η λειτουργία και η συντήρηση της εγκατάστασης πρέπει να γίνονται σύμφωνα με το εγκεκριμένο από την εταιρεία αερίου πρόγραμμα Λειτουργίας και Συντήρησης"

Άρα το ετήσιο φύλλο ελέγχου καυσαερίων μάλλον δεν είναι κάτι που θα έπρεπε ζητάται. Εκτός αν το εγκερκιμένο πρόγραμμα συντήρησης είναι by default ετήσιο. Στην περίπτωσή μου, ο καυστηρατζής μου είπε ότι βάση των ωρών που έχει γράψει ο λέβητας (έχει τη δυνατότητα να τις διαβάσει στο συγκεκριμένο μοντέλο) δεν υπήρχε λόγος για συντήρηση παρόλο που έχουν περάσει 2 χειμώνες από την έναυση.

Τώρα αν έχει καποιος χρόνο να διαβάσει πιο προσεχτικά τα ΦΕΚ και βγάλει καμιά άκρη παραπάνω....

Όχι. Αν διαβάσεις παρακάτω στο άρθρο 3 λέει: 

Άρθρο 3

ΟΡΙΣΜΟΙ

"Για τους σκοπούς της παρούσας απόφασης εφαρμόζονται οι ακόλουθοι ορισμοί:Εγκατάσταση Κεντρικής Θέρμανσης: το σύνολο των συσκευών, κατασκευών, .....................................λειτουργίας. Στον παρόντα ορισμό περιλαμβάνονται και τα ατομικά συστήματα κεντρικής θέρμανσης που δεν διαθέτουν απαραίτητα λεβητοστάσιο."

Άρα με τον όρο κεντρικής θέρμανσης ο νομοθέτης εννοεί και τα ατομικά συστήματα θέρμανσης. Το γνωρίζω λόγω της εργασίας μου ότι ισχύει και για τις ατομικές θερμάνσεις.

και παρακάτω στο άρθρο 5:

"Για τις εγκαταστάσεις 
του άρθρου 1 παράγραφος (α), η συντήρηση – ρύθμιση 
γίνεται τουλάχιστον μια φορά το χρόνο."

και παρακάτω στο ίδιο άρθρο 5 αναφέρεται:

"3. Μετά από κάθε συντήρηση, επισκευή ή ρύθμιση (συμπεριλαμβανομένης και της ρύθμισης για τη θέση της εγκατάστασης σε λειτουργία για πρώτη φορά), ο συντηρητής υποχρεούται να συμπληρώνει με επιμέλεια, ακρίβεια και πληρότητα και να υπογράφει το φύλλο συντήρησης, κατά το πρότυπο του συνημμένου στην απόφαση αυτή Παραρτήματος 1 και να το παραδίδει (το πρωτότυπο) στον κατά το άρθρο 6 υπεύθυνο της εγκατάστασης."

Συνεπώς προκύπτει από τα παραπάνω ότι υπάρχει ετήσια υποχρέωση συντήρησης και έκδοσης φύλλου καυσαερίων.

όσον αφορά.τον κανονισμό φυσικού αερίου αυτός που αφορά.τις εγκαταστάσεις τις οικιακές.ειναι το ΦΕΚΒ976/28.03.2012 που αφορά πιέσεις ως 500mbar. Οι ατομικές εγκαταστάσεις αεριου έχουν πίεση 23mbar και οι κεντρικές.θερμανσεις επίσης είναι συνήθως στα 23mbar εκτός από τις μεγάλες που μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις να φτάσουν τα 100mbar πίεση δικτύου του καταναλωτή ως και το gas train του καυστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...