Προς το περιεχόμενο

ΕΔΑ - Πιστοποιητικό εσωτερικής εγκατάστασης & φύλλο ελέγχου καυσαερίων


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ο ιδιοκτητης ειναι υποχρεος ή οι ενοικιαστες;

Άρθρο 6

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑΘΕΡΩΝ ΕΣΤΙΩΝ

ΚΑΥΣΗΣ − ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ

1. Υπεύθυνοι για τη φροντίδα συντήρησης και την ορθή και ασφαλή λειτουργία του συστήματος καυστήρα – λέβητα – καπνοδόχου των εγκαταστάσεων του άρθρου 1, είναι κατά περίπτωση:

α) Οι ιδιοκτήτες αυτών ή οι νόμιμοι αντιπρόσωποί τους ή αυτοί που έχουν τη χρήση της ιδιοκτησίας.

...............................    .

άρα και αυτοί που έχουν την χρήση δηλαδή και οι ενοικιαστές. Λογικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Ο μηχανικός είναι υπεύθυνος να τηρεί το θεωρημένο από την διεύθυνση περιβάλλοντος μπλοκ καυσαερίων για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σύμφωνα με.την νομοθεσία που παρέθεσα. Μετα την παρέλευση του χρόνου που αναφέρετε στο ΦΕΚ δεν είναι. 

Συμφωνούμε , εγώ κατάλαβα ότι δεν έχει εκδοθεί η άδεια χρήσης από την εταιρεία. Οπότε το σχόλιο μου περί ευθύνης είναι γιατί υπεύθυνος να στείλει όλα τα έγγραφα είναι ο μηχανικός. Άλλωστε ο ts απότι διάβασα στην επόμενη απάντηση έχει την εγκατάσταση 2 καλοκαίρια, άρα αν υποθέσω ότι άργησε λίγο η ΕΔΑ όπως και κάνει γιαυτό το ραβασάκι. Δεν είναι κάτι καινούργιο αλλά συνηθισμένη διαδικασία της εταιρείας. (μετά τον έλεγχο της εγκατάστασης και την έγκριση, τροφοδοτείται προσωρινά για την ρύθμιση των συσκευών) Ο ts έχει τροφοδοτηθεί προσωρινά μέχρι ο μηχανικός που έκανε την μελέτη να στείλει όλα τα έγγραφα στην ΕΔΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, APOMICHALIS είπε

Συμφωνούμε , εγώ κατάλαβα ότι δεν έχει εκδοθεί η άδεια χρήσης από την εταιρεία. Οπότε το σχόλιο μου περί ευθύνης είναι γιατί υπεύθυνος να στείλει όλα τα έγγραφα είναι ο μηχανικός. Άλλωστε ο ts απότι διάβασα στην επόμενη απάντηση έχει την εγκατάσταση 2 καλοκαίρια, άρα αν υποθέσω ότι άργησε λίγο η ΕΔΑ όπως και κάνει γιαυτό το ραβασάκι. Δεν είναι κάτι καινούργιο αλλά συνηθισμένη διαδικασία της εταιρείας. (μετά τον έλεγχο της εγκατάστασης και την έγκριση, τροφοδοτείται προσωρινά για την ρύθμιση των συσκευών) Ο ts έχει τροφοδοτηθεί προσωρινά μέχρι ο μηχανικός που έκανε την μελέτη να στείλει όλα τα έγγραφα στην ΕΔΑ

Πολλές φορές αργεί να βγει η άδεια χρήσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, APOMICHALIS said:

Συμφωνούμε , εγώ κατάλαβα ότι δεν έχει εκδοθεί η άδεια χρήσης από την εταιρεία. Οπότε το σχόλιο μου περί ευθύνης είναι γιατί υπεύθυνος να στείλει όλα τα έγγραφα είναι ο μηχανικός. Άλλωστε ο ts απότι διάβασα στην επόμενη απάντηση έχει την εγκατάσταση 2 καλοκαίρια, άρα αν υποθέσω ότι άργησε λίγο η ΕΔΑ όπως και κάνει γιαυτό το ραβασάκι. Δεν είναι κάτι καινούργιο αλλά συνηθισμένη διαδικασία της εταιρείας. (μετά τον έλεγχο της εγκατάστασης και την έγκριση, τροφοδοτείται προσωρινά για την ρύθμιση των συσκευών) Ο ts έχει τροφοδοτηθεί προσωρινά μέχρι ο μηχανικός που έκανε την μελέτη να στείλει όλα τα έγγραφα στην ΕΔΑ

Όταν έγινε η έναυση, δε γνωρίζω αν εκδόθηκε φύλλο ελέγχου καυσαερίων. Το μόνο που βρήκα στο αρχείο μου είναι ¨Φύλλο ελέγχου εσωτερικών εγκαταστάσεων", καμία σχέση με καυσαέρια. Ρώτησα τον εγκαταστάτη αν το είχαν στείλει και μου είπε "εννοείται, χωρίς αυτό δεν παίρνεις άδεια". Δεν το πολυπιστεύω να σου πω.Θεωρώ ότι δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο χαρτί για εμένα. Θα τους το στείλω τώρα για να είμαι τυπικός.

Επεξ/σία από lordvec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lordvec είπε

Όταν έγινε η έναυση, δε γνωρίζω αν εκδόθηκε φύλλο ελέγχου καυσαερίων. Το μόνο που βρήκα στο αρχείο μου είναι ¨Φύλλο ελέγχου εσωτερικών εγκαταστάσεων", καμία σχέση με καυσαέρια. Ρώτησα τον εγκαταστάτη αν το είχαν στείλει και μου είπε "εννοείται, χωρίς αυτό δεν παίρνεις άδεια". Δεν το πολυπιστεύω να σου πω.Θεωρώ ότι δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο χαρτί για εμένα. Θα τους το στείλω τώρα για να είμαι τυπικός.

Χωρίς υποβολή φύλλου συντήρησης απο θεωρημένο από την διεύθυνση περιβάλλοντος μπλοκ.καυσαεριων σύμφωνα με.το ΦΕΚ που αναφέρω, το οποίο κατατίθεται εκτός από την διεύθυνση περιβάλλοντος και στην εταιρεία διανομής αερίου, δεν κλείνει ο φάκελος της μελέτης - τεχνικής έκθεσης στην εταιρεία διανομής αερίου και δεν γίνεται να βγει άδεια χρήσης της εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, tzitzikas2 said:

Χωρίς υποβολή φύλλου συντήρησης απο θεωρημένο από την διεύθυνση περιβάλλοντος μπλοκ.καυσαεριων σύμφωνα με.το ΦΕΚ που αναφέρω, το οποίο κατατίθεται εκτός από την διεύθυνση περιβάλλοντος και στην εταιρεία διανομής αερίου, δεν κλείνει ο φάκελος της μελέτης - τεχνικής έκθεσης στην εταιρεία διανομής αερίου και δεν γίνεται να βγει άδεια χρήσης της εγκατάστασης.

Όσοι βάλαμε αέριο πριν βγει το ΦΕΚ... Πχ εμείς βάλαμε ατομικό το 2006...

Μεσολαβούσε και τοτε μηχανικός ή έδινε η ΕΠΑ τις άδειες άρπα κόλλα;

Ρωτησα τον πατέρα μου και δε θυμάται να πλήρωσαν κανένα μηχανικό.

Θεσσαλία είμαι, κι εννοείται δε μου έχει ζητηθεί να προσκομίσω κάνα τέτοιο χαρτί... απλά ρωτάω μη βρεθούμε καμιά μέρα προ εκπλήξεων.

Πιστοποιητικό σωληνώσεων και ετήσιο φύλλο καυσαερίων εννοείται πως έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 hours ago, lordvec said:

Όταν έγινε η έναυση, δε γνωρίζω αν εκδόθηκε φύλλο ελέγχου καυσαερίων. Το μόνο που βρήκα στο αρχείο μου είναι ¨Φύλλο ελέγχου εσωτερικών εγκαταστάσεων", καμία σχέση με καυσαέρια. Ρώτησα τον εγκαταστάτη αν το είχαν στείλει και μου είπε "εννοείται, χωρίς αυτό δεν παίρνεις άδεια". Δεν το πολυπιστεύω να σου πω.Θεωρώ ότι δεν υπήρξε ποτέ τέτοιο χαρτί για εμένα. Θα τους το στείλω τώρα για να είμαι τυπικός.

 

20 minutes ago, tzitzikas2 said:

Χωρίς υποβολή φύλλου συντήρησης απο θεωρημένο από την διεύθυνση περιβάλλοντος μπλοκ.καυσαεριων σύμφωνα με.το ΦΕΚ που αναφέρω, το οποίο κατατίθεται εκτός από την διεύθυνση περιβάλλοντος και στην εταιρεία διανομής αερίου, δεν κλείνει ο φάκελος της μελέτης - τεχνικής έκθεσης στην εταιρεία διανομής αερίου και δεν γίνεται να βγει άδεια χρήσης της εγκατάστασης.

Το  "δεν το πολυπιστεύω" πάει στο να το έχει στείλει ο εγκαταστάτης, όχι στο δεν παίρνεις άδεια! Φαντάζομαι ούτε ο πρώτος είναι, ούτε ο τελευταίος που το αμελεί.

Πάντως στο φύλλο ελέγχου εσωτερικής εγκατάστασης είναι σαφές ότι λείπει ο έλεγχος καυσαερίων

image.png.2945e77ecd5ee96e3e0844228b7be7c5.png

image.png.a180549b90e02239855791bb573ea5e0.png

Θυμάμαι είχα κάνει την ερώτηση τότε στο συνεργείο, δε θυμάμαι την απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όσοι βάλαμε αέριο πριν βγει το ΦΕΚ... Πχ εμείς βάλαμε ατομικό το 2006...

Μεσολαβούσε και τοτε μηχανικός ή έδινε η ΕΠΑ τις άδειες άρπα κόλλα;

Ρωτησα τον πατέρα μου και δε θυμάται να πλήρωσαν κανένα μηχανικό.

Θεσσαλία είμαι, κι εννοείται δε μου έχει ζητηθεί να προσκομίσω κάνα τέτοιο χαρτί... απλά ρωτάω μη βρεθούμε καμιά μέρα προ εκπλήξεων.

Πιστοποιητικό σωληνώσεων και ετήσιο φύλλο καυσαερίων εννοείται πως έχω.

Απο το 2006 δεν υπάρχει κανένας φόβος.
Να ρωτήσω μόνο ( απο το 2006 έχετε τον ίδιο λέβητα ; ) γιατί αν αλλάξατε είναι άκυρη η μελέτη του 2006
Μπορεί να πληρώσατε τον υδραυλικό και εκείνος να πλήρωσε τον μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, APOMICHALIS said:

Απο το 2006 δεν υπάρχει κανένας φόβος.
Να ρωτήσω μόνο ( απο το 2006 έχετε τον ίδιο λέβητα ; ) γιατί αν αλλάξατε είναι άκυρη η μελέτη του 2006
Μπορεί να πληρώσατε τον υδραυλικό και εκείνος να πλήρωσε τον μηχανικό.

Έχουμε αλλάξει λέβητα, επίσης 24.000 kcal/h.

Φαίνεται στα στοιχεία της ΕΠΑ--ΕΔΑ--ΔΕΔΑ, τι μάρκα λέβητας είχε εγκατασταθεί το 2006;

Αποδείξεις υδραυλικών δεν έχουμε κρατήσει (ο 2ος λέβητας σίγουρα εγκαταστάθηκε στα μαύρα).

Όσο για μηχανικό δε θυμάται τίποτα ο πατέρας. Θυμάται ότι πήγε και κατέθεσε μόνος του κάτι χαρτιά στην ΕΠΑ, ήρθαν έλεγξαν, έδωσαν το ΟΚ και τέλος.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έχουμε αλλάξει λέβητα, επίσης 24.000 kcal/h.

Φαίνεται στα στοιχεία της ΕΠΑ--ΕΔΑ--ΔΕΔΑ, τι μάρκα λέβητας είχε εγκατασταθεί το 2006;

Αποδείξεις υδραυλικών δεν έχουμε κρατήσει (ο 2ος λέβητας σίγουρα εγκαταστάθηκε στα μαύρα).

Όσο για μηχανικό δε θυμάται τίποτα ο πατέρας. Θυμάται ότι πήγε και κατέθεσε μόνος του κάτι χαρτιά στην ΕΠΑ, ήρθαν έλεγξαν, έδωσαν το ΟΚ και τέλος.

Ο λεβητας φαινεται μονο στο φυλλο καυσης. Αν δε δινοταν ,τοτε δε ξερουν αν υπαρχει αλλαγη. Η πιο σημαντικη αλλαγη ειναι πως ο παλιος δε θα ηταν συμπυκνωσης αλλα ο νεος θα ειναι.

Καλα τεχνικα ,κλαιν και να μη κανεις νεα μελετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όσοι βάλαμε αέριο πριν βγει το ΦΕΚ... Πχ εμείς βάλαμε ατομικό το 2006...

Μεσολαβούσε και τοτε μηχανικός ή έδινε η ΕΠΑ τις άδειες άρπα κόλλα;

Ρωτησα τον πατέρα μου και δε θυμάται να πλήρωσαν κανένα μηχανικό.

Θεσσαλία είμαι, κι εννοείται δε μου έχει ζητηθεί να προσκομίσω κάνα τέτοιο χαρτί... απλά ρωτάω μη βρεθούμε καμιά μέρα προ εκπλήξεων.

Πιστοποιητικό σωληνώσεων και ετήσιο φύλλο καυσαερίων εννοείται πως έχω.

πριν το 2012 ίσχυε ο κανονισμός Υ.Α. Δ3/Α/11346/2003 (ΦΕΚ 963/Β` 15.7.2003) Κανονισμός εσωτερικών εγκαταστάσεων φυσικού αερίου με πίεση λειτουργίας έως και 1 bar. Και πριν το 2003 ίσχυε ο Υ.Α. Δ3/Α/5286/1997 (ΦΕΚ 236/Β` 26.3.1997) Κανονισμός εσωτερικών εγκαταστάσεων φυσικού αερίου με πίεση λειτουργίας άνω των 50 mbar και μέγιστη πίεση 16bar. Μετά το 2012 οι 2 κανονισμοί αυτοί ισχύουν ο μεν 1ος για πιέσεις 500mbar-1bar και ο 2ος για περισσότερα από 1bar (κατά βάση για βιομηχανικές εγκαταστάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tzitzikas2 said:

πριν το 2012 ίσχυε ο κανονισμός Υ.Α. Δ3/Α/11346/2003 (ΦΕΚ 963/Β` 15.7.2003) Κανονισμός εσωτερικών εγκαταστάσεων φυσικού αερίου με πίεση λειτουργίας έως και 1 bar. Και πριν το 2003 ίσχυε ο Υ.Α. Δ3/Α/5286/1997 (ΦΕΚ 236/Β` 26.3.1997) Κανονισμός εσωτερικών εγκαταστάσεων φυσικού αερίου με πίεση λειτουργίας άνω των 50 mbar και μέγιστη πίεση 16bar. Μετά το 2012 οι 2 κανονισμοί αυτοί ισχύουν ο μεν 1ος για πιέσεις 500mbar-1bar και ο 2ος για περισσότερα από 1bar (κατά βάση για βιομηχανικές εγκαταστάσεις).

Spoiler

1.jpg.2feceb89f830ed59d0d33ac535016fb3.jpg

 

Ο πατέρας μου επιμένει, δε θυμάται να έγινε επίβλεψη από μηχανικό, ούτε έχει κρατήσει αντίγραφα-αποδείξεις από αδιούχο εγκαταστάτη. Πιθανολογώ ότι τότε οι διαδικασίες γίνονταν άρπα κόλλα. Δηλαδή αφού η ΕΠΑ ολοκλήρωνε την εξωτερική εγκατάσταση, μετά δε ζητούσαν αποδεικτικά για την εσωτερική εγκατάσταση και αρκούνταν στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι όλα έγιναν σύμφωνα με το νόμο.

Spoiler

4444.jpg.9bfe5659062a96af1ca4c79aa13060bf.jpg

Θα γελάσουμε πολύ εάν ποτέ ζητήσουν το αρχείο μετά από τόσα χρόνια, θα πω ότι το πήρε ο Ντάνιελ κι ο Ηλίας. 😛

 

Πάντως πρόσφατα που ζήτησα αντίγραφο της σύμβασης απ'την ΕΔΑ, δε μου έστειλαν αντίγραφο της πραγματικής σύμβασης (αναρωτιέμαι αν τις έχουν κρατήσει σε καμιά αποθήκη ή αν έχουν φάει πέταμα).

Χρησιμοποίησαν ένα πρόσφατο draft (το οποίο αναγράφει για νόμους του 2011 κλπ) και τράβηξαν απ'τον υπολογιστή όλα τα διαθέσιμα στοιχεία που υπήρχαν απ'τη σύμβαση του 2006 κι έγινε ένας αχταρμάς. 😅

Spoiler

22.jpg.1b1727749d2b1927499e8776f5c58fb8.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.2feceb89f830ed59d0d33ac535016fb3.jpg

 

Ο πατέρας μου επιμένει, δε θυμάται να έγινε επίβλεψη από μηχανικό, ούτε έχει κρατήσει αντίγραφα-αποδείξεις από αδιούχο εγκαταστάτη. Πιθανολογώ ότι τότε οι διαδικασίες γίνονταν άρπα κόλλα. Δηλαδή αφού η ΕΠΑ ολοκλήρωνε την εξωτερική εγκατάσταση, μετά δε ζητούσαν αποδεικτικά για την εσωτερική εγκατάσταση και αρκούνταν στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι όλα έγιναν σύμφωνα με το νόμο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

4444.jpg.9bfe5659062a96af1ca4c79aa13060bf.jpg

Θα γελάσουμε πολύ εάν ποτέ ζητήσουν το αρχείο μετά από τόσα χρόνια, θα πω ότι το πήρε ο Ντάνιελ κι ο Ηλίας. 😛

 

Πάντως πρόσφατα που ζήτησα αντίγραφο της σύμβασης απ'την ΕΔΑ, δε μου έστειλαν αντίγραφο της πραγματικής σύμβασης (αναρωτιέμαι αν τις έχουν κρατήσει σε καμιά αποθήκη ή αν έχουν φάει πέταμα).

Χρησιμοποίησαν ένα πρόσφατο draft (το οποίο αναγράφει για νόμους του 2011 κλπ) και τράβηξαν απ'τον υπολογιστή όλα τα διαθέσιμα στοιχεία που υπήρχαν απ'τη σύμβαση του 2006 κι έγινε ένας αχταρμάς. 😅

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

22.jpg.1b1727749d2b1927499e8776f5c58fb8.jpg

 

Μετά το 2003 που βγήκε ο κανονισμός ως 1bar μπήκε σε εφαρμογή γιατί απλά είναι νόμος του κράτους.δεν γίνεται να μην έχει εφαρμοστεί τότε που λες, είναι και κάποια χρόνια μετά. Ο φάκελος της μελέτης περιλαμβάνει τα σχέδια, υπολογισμούς δικτύων, υπολογισμούς καμινάδων εφόσον απαιτείται και το τεύχος της μελέτης. Επιπλέον κατατίθεται και το τεύχος της τεχνικής έκθεσης συνοδευόμενο από πιστοποιητικά δοκιμών αντοχής και στεγανότητας, πρόγραμμα λειτουργίας και συντήρησης, πιστοποιητικό τήρησης των απαιτήσεων για υλικά και εργασίες. Μετά την έναυση ακολουθούν φύλλο καυσαερίων, πιστοποιητικό ολοκλήρωσης και ρύθμισης της εγκατάστασης και πλέον ζητείται και η υπεύθυνη δήλωση καλής εκτέλεσης της εγκατάστασης. 

Όλα αυτά ίσως με μικρές τροποποιήσεις ίσχυαν και παλιότερα. Δεν γνωρίζω τι διαφοροποιήσεις υπήρχαν στην Λάρισα τότε, αλλά αν διαβάσεις τον κανονισμό ως 1 bar υπάρχουν μέσα τα υποδείγματα, άρα ίσχυαν ως έγγραφα. Σε γενικές γραμμές η Λάρισα ακολουθούσε τις διαδικασίες της ΕΠΑ Θεσσαλονίκης τότε. 

Ο επιβλέπων συντάσσει την τεχνική έκθεση και το πρόγραμμα λειτουργίας και συντήρησης τα οποία και υπογράφει και υπογράφει μαζί με τον εγκατάσταση σωληνώσεων το πιστοποιητικό δοκιμών & το πιστοποιητικό τήρησης των απαιτήσεων και το πιστοποιητικό ολοκλήρωσης και ρύθμισης με.τον ευκατάστατη συσκευών. Κάθε εγκατάσταση έχει υπογραφή επιβλέποντος μηχανικού.

Σε αντικατάσταση λέβητα, τροποποιήσεις στην εγκατάσταση π.χ στις σωληνώσεις η προσθήκη κουζίνα απαιτείται υποβολή τροποποιητικής μελέτης όπου αναφέρονται τι αλλαγές θα γίνουν και η οποία περιλαμβάνει το νέο τελικό δίκτυο. Μετά την θεώρηση της μελέτης γίνεται η τροποποίηση και η υποβολή του φακέλου της νέας τεχνικής έκθεσης συνοδευόμενης από τα έγγραφα που περιλαμβάνει.

2 ώρες πριν, ekrepali είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.2feceb89f830ed59d0d33ac535016fb3.jpg

 

 Πιθανολογώ ότι τότε οι διαδικασίες γίνονταν άρπα κόλλα. Δηλαδή αφού η ΕΠΑ ολοκλήρωνε την εξωτερική εγκατάσταση, μετά δε ζητούσαν αποδεικτικά για την εσωτερική εγκατάσταση και αρκούνταν στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι όλα έγιναν σύμφωνα με το νόμο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Τραβηγμένο σενάριο, δεν παίζει. Αν είναι δυνατόν ένας πολίτης να.υπογραψει ότι η εγκατάσταση είναι σύμφωνα με.την κείμενη νομοθεσία. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Τραβηγμένο σενάριο, δεν παίζει. Αν είναι δυνατόν ένας πολίτης να.υπογραψει ότι η εγκατάσταση είναι σύμφωνα με.την κείμενη νομοθεσία. 

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tzitzikas2 Διάβασα όλο το παραπάνω κείμενο στο πατέρα μου... με κοιτάει απορρημένος και μου λέει 'δε θυμάμαι τίποτα'. 😄

Προς το παρών δε με ασχολεί... ας μείνουν μακριά οι Ιταλοί απ'την ΕΔΑ ΘΕΣΣ, ξουτ. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@tzitzikas2 Διάβασα όλο το παραπάνω κείμενο στο πατέρα μου... με κοιτάει απορρημένος και μου λέει 'δε θυμάμαι τίποτα'. 😄

Προς το παρών δε με ασχολεί... ας μείνουν μακριά οι Ιταλοί απ'την ΕΔΑ ΘΕΣΣ, ξουτ. 😛

Οι Ιταλοί έχουν σχεδόν όλη την διανομή πλέον πλην εξαιρέσεων σε κάποιες περιοχές στην Πελοπόννησο και περιοχές της Μακεδονίας που είναι η Hengas.

200.gif

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...