Προς το περιεχόμενο

Η Samsung παρουσίασε μνήμη LPDDR5x στα 10,7Gbps που είναι βελτιστοποιημένη για εφαρμογές AI


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung παρουσίασε την επόμενη γενιά μνήμης DRAM LPDDR5x, η οποία επιδεικνύει εύρος ζώνης μνήμης μεγέθους 10,7 Gbps.

Η νέα γενιά της «mobile» μνήμης είναι κατά 25% ταχύτερη από την πρώτη γενιά LPDDR5x της Samsung και στοχεύει στη βελτίωση της «απόδοσης AI» των φορητών συσκευών που έχουν δυνατότητες νευρωνικής επεξεργασίας που επιταχύνονται από εξειδικευμένο hardware (π.χ. NPU) σε τοπικό επίπεδο.

Η νέα LPDDR5x DRAM 10,7Gbps της Samsung είναι η ταχύτερη έκδοση του προτύπου DDR5 Low Profile μέχρι σήμερα. Είναι ταχύτερη από την LPDDR5x πρώτης γενιάς της ίδιας της Samsung, η οποία υποστηρίζει ταχύτητες έως και 8533 MT/s (8,5 Gbps) και ταχύτερη από την LPDDR5x 9,6 Gbps που έχει παρουσιάσει Micron. 

Για την κατασκευή του νέου αυτού τύπου μνήμης, η Samsung χρησιμοποιεί τη δική της μέθοδο κατασκευής 12nm. Η μνήμη σχεδιάστηκε για να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις για επιτάχυνση των εφαρμογών και των φόρτων εργασίας Τεχνητής Νοημοσύνης τοπικά από φορητές συσκευές με εξειδικευμένο υλικό (π.χ. NPU ή Neural Processing Unit) και για αυτό ήταν απαραίτητο το υψηλό εύρος ζώνης των 10,7Gbps (workloads και εφαρμογές Τεχνητής Νοημοσύνης έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε bandwidth).

CvcqX85m7TkTkbAbZGrsth-970-80.png.webp

Πέρα από ταχύτερη, η νέα DRAM LPDDR5X 10,7Gbps της Samsung είναι κατά 25% ενεργειακά αποδοτικότερη σε σύγκριση με τον προκάτοχό της, χάρη στην εξειδικευμένη τεχνολογία εξοικονόμησης ενέργειας που προσαρμόζει την ισχύ ανάλογα με τις απαιτήσεις φόρτου εργασίας. Τα χρονικά διαστήματα σε λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης (low-power mode) έχουν επίσης επεκταθεί, κάτι που λειτουργεί συμπληρωματικά για την ανώτερη ενεργειακή αποδοτικότητα. Η «πυκνότητα» έχει επίσης βελτιωθεί, καθώς πλέον υποστηρίζονται έως και 32GB ανά μονάδα - 30% αύξηση σε σχέση με τις μονάδες LPDDR5X της προηγούμενης γενιάς της εταιρείας.

Η μαζική παραγωγή της νέας DRAM LPDDR5X 10,7Gbps θα ξεκινήσει, σύμφωνα με πληροφορίες, το δεύτερο εξάμηνο του τρέχοντος έτους, πράγμα που σημαίνει ότι μέχρι το τέλος του 2024 θα δούμε και τις πρώτες συσκευές που θα την ενσωματώνουν.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Μπράβο στην Sammy. Σε οθόνες και μνήμες (RAM & SSD) απλά δεν παίζεται

Και γενικά βγάζει εξαιρετικό H/W

Ναι ειδικά η εγγύηση που έχουν στην Ελλάδα (1 χρόνο για το πάνελ) είναι τι να σου πω…..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gurgurant είπε

Ναι ειδικά η εγγύηση που έχουν στην Ελλάδα (1 χρόνο για το πάνελ) είναι τι να σου πω…..

Μίλαγα για τεχνολογία.

Δεν το έχω πετύχει αν το κάνει είναι παράνομο. Που το έχεις δει από Samsung;

https://www.samsung.com/gr/support/warranty/

Εδώ βλέπω 24 μήνες και μάλιστα στα Galaxy fit απορώ τι παραθυράκι βρήκε ώστε να τα περάσει με 12μηνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Μπράβο στην Sammy. Σε οθόνες και μνήμες (RAM & SSD) απλά δεν παίζεται

Και γενικά βγάζει εξαιρετικό H/W

Τα panels είναι πολύ καλά, αλλά τα περιβλήματα είναι κάκιστες πλαστικούρες. Τα τελευταία 10 χρόνια δεν μου έχει τύχει οθόνη ή τηλεόραση Samsung που να μην γέρνει προς τα μπροστά. Η κλίση μάλιστα αυξάνεται με το πέρασμα των χρόνων. 

Επεξ/σία από michael92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Μπράβο στην Sammy. Σε οθόνες και μνήμες (RAM & SSD) απλά δεν παίζεται

Και γενικά βγάζει εξαιρετικό H/W

πλην κλιματιστικων. Μακρια !

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Μίλαγα για τεχνολογία.

Δεν το έχω πετύχει αν το κάνει είναι παράνομο. Που το έχεις δει από Samsung;

https://www.samsung.com/gr/support/warranty/

Εδώ βλέπω 24 μήνες και μάλιστα στα Galaxy fit απορώ τι παραθυράκι βρήκε ώστε να τα περάσει με 12μηνο 

ειχα ρωτησει παλια(πριν 1-2 χρονια) για ενα θεμα που ειχα με samsung g9 και μου λενε λυπουμασται για τοω πανελ ισχυει 1 ετος εγγυηση...

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Dimitris_1981 said:

Μπράβο στην Sammy. Σε οθόνες και μνήμες (RAM & SSD) απλά δεν παίζεται

Και γενικά βγάζει εξαιρετικό H/W

σε RAM & SSD Θα συμφωνησω, σε οθονες QLED + QDOLED Θα διαφωνησω κάθετα

Εντελως προβληματικά τα QLED Panels Με αμετρητες αλλαγές σε panels τα τελευταια 4 χρονια λογο καμενων Pixel , κολλημενα artifacts, Υπαρχουν και οι κριτικες στο skroutz για αποδειξη σε αυτο που λεω και φορουμς.

Εντελως κακιστη εγγυση στο QD-OLED panel καθως δεν υποστηριζει burn ins η εγγυση, σαν να σου λεει δωσε το 900-1000€ να την παρεις αλλα αμα παθει burn in κοψε το λαιμο σου, σε αντιθεση με την εγγυση της Dell Alienware για 3 χρονια.

απο αποψη επιδοσεων ναι τρομερες ειναι αλλα δεν γινεται να κανεις μια αγορα να ευχαριστηθεις κατι και να ειναι αγορα ρίσκου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, spykapo21 είπε

σε RAM & SSD Θα συμφωνησω, σε οθονες QLED + QDOLED Θα διαφωνησω κάθετα

Εντελως προβληματικά τα QLED Panels Με αμετρητες αλλαγές σε panels τα τελευταια 4 χρονια λογο καμενων Pixel , κολλημενα artifacts, Υπαρχουν και οι κριτικες στο skroutz για αποδειξη σε αυτο που λεω και φορουμς.

Εντελως κακιστη εγγυση στο QD-OLED panel καθως δεν υποστηριζει burn ins η εγγυση, σαν να σου λεει δωσε το 900-1000€ να την παρεις αλλα αμα παθει burn in κοψε το λαιμο σου, σε αντιθεση με την εγγυση της Dell Alienware για 3 χρονια.

απο αποψη επιδοσεων ναι τρομερες ειναι αλλα δεν γινεται να κανεις μια αγορα να ευχαριστηθεις κατι και να ειναι αγορα ρίσκου.

Σε QLED έχω μια 55" Q9 Series εδώ και 5,5 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Μοναδικό παράπονο ότι δεν ανανέωσε ποτέ το One Connect (DP/Usb C). Την πήρα γιατί έχω χαμηλά τις πρίζες και το one connect βολέυει. Σχεδόν δεν βλέπεις το καλώδιο από την τηλεόραση στο One Connect. 

Μάλλον είμαι τυχερός στο θέμα πάνελ. Δεν είχα πρόσεξει για μηδενική εγγύηση στο πάνελ.

Σε OLED πήγα σε 42"  LG C3 πρόσφατα για το υπνοδωμάτιο. Δεν μπορώ να κρίνω ακόμα. Eιδικά με τις OLED που μπορεί να την πατήσεις.

Για υπολογιστή (Laptop μέσω usb-c) έχω εδώ και 4 χρόνια  Dell U2720Q.  Πολύ καλή αν δεν θές Gaming.αλλά φαντάζομαι πλέον θα υπάρχουν πολύ καλύτερες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...