Προς το περιεχόμενο

Iphone 13 στο 2024


Prasino Mantarinh
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από aces,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, ψαχνω για καινουργιο κινητο εδω και πολυ καιρο και μετα απο πολυ ερευνα δεν μπορω να καταληξω πουθενα 😥

Επεσε το ματι μου στο Αγγλικο αμαζον εχει το Iphone 13 στα 485€ (128GB) και εχω αρχισει να σκεφτομαι την αγορα του, δεν ειχα ποτε IPhone και δεν ειμαι στο eco συστημα της Apple ( εχω ενα mac pro απο την δουλεια που θα ειναι σε διαφορετικο Apple id απο το δικο)  μπορει να το παω σε apple eco συστημα σιγα σιγα λογω οτι ειμαι developer (ή μπορει να παω σε Linux δεν εχω κατασταλξει ακομα) 


Φευγω λιγο εκτος θεματος.  Παρολο που ειναι κινητο του 2021 αξιζει η αγορα του σημερα  σε αυτα τα λεφτα? Και γενικα αξιζει αφου δεν ειμαι στο πληρες οικοσυστημα της Apple?  Ο κυριος σκοπος που το θελω ειναι καμερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Prasino Mantarinh said:

Καλησπερα σας, ψαχνω για καινουργιο κινητο εδω και πολυ καιρο και μετα απο πολυ ερευνα δεν μπορω να καταληξω πουθενα 😥

Επεσε το ματι μου στο Αγγλικο αμαζον εχει το Iphone 13 στα 485€ (128GB) και εχω αρχισει να σκεφτομαι την αγορα του, δεν ειχα ποτε IPhone και δεν ειμαι στο eco συστημα της Apple ( εχω ενα mac pro απο την δουλεια που θα ειναι σε διαφορετικο Apple id απο το δικο)  μπορει να το παω σε apple eco συστημα σιγα σιγα λογω οτι ειμαι developer (ή μπορει να παω σε Linux δεν εχω κατασταλξει ακομα) 


Φευγω λιγο εκτος θεματος.  Παρολο που ειναι κινητο του 2021 αξιζει η αγορα του σημερα  σε αυτα τα λεφτα? Και γενικα αξιζει αφου δεν ειμαι στο πληρες οικοσυστημα της Apple?  Ο κυριος σκοπος που το θελω ειναι καμερα 

Amazon Uk σημαίνει μεταφορικά + φόρος. Εάν δεν είναι καινούργιο με τόσο το αγοράζεις και στην Ελλάδα από μαγαζιά που πουλάνε μεατχειρισμενα και θα έχεις και 6 μήνες εγγύηση. Εγώ είμαι ακόμα με το 12pro max, και θα ειμαι για τα επομενα 2 χρονια....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Prasino Mantarinh είπε

Καλησπερα σας, ψαχνω για καινουργιο κινητο εδω και πολυ καιρο και μετα απο πολυ ερευνα δεν μπορω να καταληξω πουθενα 😥

Επεσε το ματι μου στο Αγγλικο αμαζον εχει το Iphone 13 στα 485€ (128GB) και εχω αρχισει να σκεφτομαι την αγορα του, δεν ειχα ποτε IPhone και δεν ειμαι στο eco συστημα της Apple ( εχω ενα mac pro απο την δουλεια που θα ειναι σε διαφορετικο Apple id απο το δικο)  μπορει να το παω σε apple eco συστημα σιγα σιγα λογω οτι ειμαι developer (ή μπορει να παω σε Linux δεν εχω κατασταλξει ακομα) 


Φευγω λιγο εκτος θεματος.  Παρολο που ειναι κινητο του 2021 αξιζει η αγορα του σημερα  σε αυτα τα λεφτα? Και γενικα αξιζει αφου δεν ειμαι στο πληρες οικοσυστημα της Apple?  Ο κυριος σκοπος που το θελω ειναι καμερα 

Θα τα προσπεράσω όλα όσα έγραψες και θα σταθώ μόνο στο κομμάτι της κάμερας που αναφέρεις...

Εφόσον είναι το κύριο σου κριτήριο πρέπει να ανεβάσεις το μπάτζετ σου και να εστιάσεις μόνο σε μοντέλα PRO

πχ 13 Pro (αν βρεις), 14 Pro (αν βρεις), 15 Pro

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Prasino Mantarinh είπε

Καλησπερα σας, ψαχνω για καινουργιο κινητο εδω και πολυ καιρο και μετα απο πολυ ερευνα δεν μπορω να καταληξω πουθενα 😥

Επεσε το ματι μου στο Αγγλικο αμαζον εχει το Iphone 13 στα 485€ (128GB) και εχω αρχισει να σκεφτομαι την αγορα του, δεν ειχα ποτε IPhone και δεν ειμαι στο eco συστημα της Apple ( εχω ενα mac pro απο την δουλεια που θα ειναι σε διαφορετικο Apple id απο το δικο)  μπορει να το παω σε apple eco συστημα σιγα σιγα λογω οτι ειμαι developer (ή μπορει να παω σε Linux δεν εχω κατασταλξει ακομα) 

Φευγω λιγο εκτος θεματος.  Παρολο που ειναι κινητο του 2021 αξιζει η αγορα του σημερα  σε αυτα τα λεφτα? Και γενικα αξιζει αφου δεν ειμαι στο πληρες οικοσυστημα της Apple?  Ο κυριος σκοπος που το θελω ειναι καμερα 

Καταρχην με αμαζον UK θα εχεις φορους και πιθανον τελωνειο οποτε προτιμησε για καποιο ευρωπαικο amazon .it / .de / .fr / .es.

Αν κριτηριο ειναι η καμερα θα πας σε Pro. Τα προηγ.Pro αποσυρονται οταν βγαινουν τα καινουργια οποτε μονο σε μτχ/μενα 13/14 Pro ;h 15 Pro αν θες τη βελτιστη επιλογη σε καμερες.

Στο αρχικο ερωτημα σου ναι αξιζει το 13 εφοσον ο χρηστης εχει συγκεκριμενα κριτηρια επιλογης. Δεν ειναι ολοι οι χρηστες ουτε power user ουτε φωτογραφοι επαγγελματιες ουτε ασχολουνται με gaming. Το φορουμ εδω δεν ειναι αντιπροσωπευτικο στο συνολο των χρηστων........

Η καμερα στο 13 ειναι οκ αλλα δεν πλησιαζει σε καμια περιπτωση τις καμερες απο τα pro. Για τα καθημερινα casual χρηση αξιζει κ εχει δρομο στο θεμα ενημερωσεων οπως ολες οι συσκευες της Apple......

Κλεινοντας,

επειδη δεν ειχες ποτε συσκευη της apple η καλυτερη επιλογη ειναι να παρεις κατι φθηνοτερο αρχικα απο Pro για να δεις αν σε βολευει το μενου/λογισμικο καποιο χρονικο διαστημα και μετα να επιλεξεις/επενδυσεις σε ακριβοτερη συσκευή ή απλα να ξαναγυρισεις σ αυτα που βολευουν στο θεμα καθημερινοτητα/χρηση κλπ. Αρα εδω βολευει η αγορα για το 13 αρχικα αφου ολα τρεχουν το ιδιο μενου.

  

1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

 είμαι ακόμα με το 12pro max, και θα ειμαι για τα επομενα 2 χρονια....

Γενικά από σειρά 12 pro + μετα αντεχουν/κρατανε καλα ακομα ;) κ καλυπτουν παραπανω απο τα καθημερινα/βασικά.

 

Επεξ/σία από aces
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

2 hours ago, Dinos1973 said:

Amazon Uk σημαίνει μεταφορικά + φόρος. Εάν δεν είναι καινούργιο με τόσο το αγοράζεις και στην Ελλάδα από μαγαζιά που πουλάνε μεατχειρισμενα και θα έχεις και 6 μήνες εγγύηση. Εγώ είμαι ακόμα με το 12pro max, και θα ειμαι για τα επομενα 2 χρονια....


Σχετικα με τους φορους, δεν το ηξερα να πω την αμαρτια μου,

νομιζα θα πληρωνα οτι ελεγε στην τελικη οθονη πριν την αγορα.

Το σκεφτηκα για μεταχειρισμενο αλλα δεν εχω ιδεα απο ποια site ειναι αξιοπιστα αμα θα ητανε ευκολο να με κατευθυνεις θα το εκτιμουσα πολυ.

1 hour ago, aces said:

επειδη δεν ειχες ποτε συσκευη της apple η καλυτερη επιλογη ειναι να παρεις κατι φθηνοτερο αρχικα απο Pro για να δεις αν σε βολευει το μενου/λογισμικο καποιο χρονικο διαστημα και μετα να επιλεξεις/επενδυσεις σε ακριβοτερη συσκευή ή απλα να ξαναγυρισεις σ αυτα που βολευουν στο θεμα καθημερινοτητα/χρηση κλπ. Αρα εδω βολευει η αγορα για το 13 αρχικα αφου ολα τρεχουν το ιδιο μενου.

Χμμ εχεις ενα καλο ποιντ σε αυτο οποτε αμα με αρεσει παω σε προ αλλιως παμε πισω στο Android 😅

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Prasino Mantarinh said:

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας


Σχετικα με τους φορους, δεν το ηξερα να πω την αμαρτια μου,

νομιζα θα πληρωνα οτι ελεγε στην τελικη οθονη πριν την αγορα.

Το σκεφτηκα για μεταχειρισμενο αλλα δεν εχω ιδεα απο ποια site ειναι αξιοπιστα αμα θα ητανε ευκολο να με κατευθυνεις θα το εκτιμουσα πολυ.

Χμμ εχεις ενα καλο ποιντ σε αυτο οποτε αμα με αρεσει παω σε προ αλλιως παμε πισω στο Android 😅

 

Iup στην Γλυφάδα, mad mobiles στην Δάφνη, και λίγο τσιμπημένα τα repair 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για μεταχειρισμένο υπάρχει η κατηγορία "αγγελίες" εδώ στο insomnia. Έχω αγοράσει-πουλήσει χωρίς πρόβλημα, όπως και πολλοί άλλοι προφανώς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα παει το πουλι πεταξε 🤣

Τωρα που ειναι σε μικροτερη εκπτωση βγαινει στα 538 (πριν αμα θυμαμαι καλα εβγαινε 480 στην τελικη οθονη). Ειχα την εντυπωση πως τα Import fees συμπεριλαμβανουν ο,τι εχει να κανει με εκτελωνισμους φορους κτλπ. Αλλα μπορει να ειχα αδικο 

image.png.49a5b46b573dcd89e181a976a971b411.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Prasino Mantarinh said:

Τωρα παει το πουλι πεταξε 🤣

Τωρα που ειναι σε μικροτερη εκπτωση βγαινει στα 538 (πριν αμα θυμαμαι καλα εβγαινε 480 στην τελικη οθονη). Ειχα την εντυπωση πως τα Import fees συμπεριλαμβανουν ο,τι εχει να κανει με εκτελωνισμους φορους κτλπ. Αλλα μπορει να ειχα αδικο 

image.png.49a5b46b573dcd89e181a976a971b411.png

ειναι λαθος ο υπολογισμος στο ΦΠΑ!!!!!

1 hour ago, d_gkal said:

Όλα τα περιλαμβάνει. Δε πληρώνεις κάτι παραπάνω από αυτό που βλέπεις. 

δεν αναφερει το ΦΠΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λάθος το ΦΠΑ!!!! γιατί εκπτίπτει ως αγορά από χώρα εκτός Αγγλίας.

Απλά έρχεται μια ή άλλη με τα τελωνεία το ΦΠΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2024 στις 11:50 ΠΜ, Dinos1973 είπε

Amazon Uk σημαίνει μεταφορικά + φόρος. Εάν δεν είναι καινούργιο με τόσο το αγοράζεις και στην Ελλάδα από μαγαζιά που πουλάνε μεατχειρισμενα και θα έχεις και 6 μήνες εγγύηση. Εγώ είμαι ακόμα με το 12pro max, και θα ειμαι για τα επομενα 2 χρονια....

 

Στις 20/4/2024 στις 12:49 ΜΜ, aces είπε

Καταρχην με αμαζον UK θα εχεις φορους και πιθανον τελωνειο οποτε προτιμησε για καποιο ευρωπαικο amazon .it / .de / .fr / .es.

 

 

 

Στις 20/4/2024 στις 2:26 ΜΜ, Prasino Mantarinh είπε

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας


Σχετικα με τους φορους, δεν το ηξερα να πω την αμαρτια μου,

νομιζα θα πληρωνα οτι ελεγε στην τελικη οθονη πριν την αγορα.

Και μονο αυτα θα πληρωσεις. Ο,τι λεει στο βημα πριν την πληρωμη (με το 24αρι ΦΠΑ + τελωνειο), αυτο ειναι και το τελικο ποσο. Αν κατσει η στραβη και σου ζητησουν εδω να πληρωσεις, στελνεις αποδειξη και στα επιστρεφει το αμαζον

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, SabotazNic said:

 

 

Και μονο αυτα θα πληρωσεις. Ο,τι λεει στο βημα πριν την πληρωμη (με το 24αρι ΦΠΑ + τελωνειο), αυτο ειναι και το τελικο ποσο. Αν κατσει η στραβη και σου ζητησουν εδω να πληρωσεις, στελνεις αποδειξη και στα επιστρεφει το αμαζον

δεν βγαινει το ποσο! καντε τον υπολογισμο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

δεν βγαινει το ποσο! καντε τον υπολογισμο!!!!

Δεν έχει σημασία. Το αμαζον κάνει κάτι και βγαίνει τόσο. Δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω από το τελικό ποσό. Και στο αμερικανικό αμαζον αν βάλεις κάτι πολύ φθηνό (usb stick πχ) πέφτει και άλλο ο φόρος 😉

Αν θέλεις κάνεις αγορές με αυτήν την γνώση για να βγεις κερδισμένος, αν όχι.... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...