Προς το περιεχόμενο

Τριφασικό ρολόι


Alexis_1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα εχω κάνει αίτηση στον δεδδηε για τριφασικό ρεύμα. Το θέμα είναι ότι στο σπίτι θέλω μονοφασικο, πως θα γίνει ο διαχωρισμός? θα έρθει το τριφασικό καλώδιο στον πίνακα του σπιτιού και μετά θα γίνει διαχωρισμός η μπαινει κάποιος μετατροπέας δίπλα στο ρολόι ώστε να έρθει μονοφασικο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alexis_1985 είπε

Καλησπέρα εχω κάνει αίτηση στον δεδδηε για τριφασικό ρεύμα. Το θέμα είναι ότι στο σπίτι θέλω μονοφασικο, πως θα γίνει ο διαχωρισμός? θα έρθει το τριφασικό καλώδιο στον πίνακα του σπιτιού και μετά θα γίνει διαχωρισμός η μπαινει κάποιος μετατροπέας δίπλα στο ρολόι ώστε να έρθει μονοφασικο? 

Καλησπερα... Στην αιτηση σου τι εχεις ζητησει...Τι ειπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Στην αιτηση σου τι εχεις ζητησει...Τι ειπες;

Ζήτησα τριφασικό γιατί έχω κάποια μηχανήματα που θέλω να δουλέψω στην αποθήκη όπως κοφλερ, αργκον... Αλλά στό σπιτι θελω μονοφασικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πεις στον ηλεκτρολόγο που θα έρθει. Από τις τρεις φάσεις που θα έχεις στο ρολόι, η μία να δίνει ρεύμα στο σπίτι όπως πριν. Τις άλλες δύο να τις χρησιμοποιήσετε για την αποθήκη και τα φορτια που θα έχετε εκεί. Αν και εφόσον βάλεις 3Φ, μια καλή πρακτική είναι την μια φάση να την ποιανει η κουζίνα με τον φούρνο και το θερμοσίφωνο και τις άλλες δύο όλα τα υπόλοιπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mariosnik_ είπε

Θα πεις στον ηλεκτρολόγο που θα έρθει. Από τις τρεις φάσεις που θα έχεις στο ρολόι, η μία να δίνει ρεύμα στο σπίτι όπως πριν. Τις άλλες δύο να τις χρησιμοποιήσετε για την αποθήκη και τα φορτια που θα έχετε εκεί. Αν και εφόσον βάλεις 3Φ, μια καλή πρακτική είναι την μια φάση να την ποιανει η κουζίνα με τον φούρνο και το θερμοσίφωνο και τις άλλες δύο όλα τα υπόλοιπα. 

Ωραία ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Alexis_1985 said:

Καλησπέρα εχω κάνει αίτηση στον δεδδηε για τριφασικό ρεύμα. Το θέμα είναι ότι στο σπίτι θέλω μονοφασικο, πως θα γίνει ο διαχωρισμός? θα έρθει το τριφασικό καλώδιο στον πίνακα του σπιτιού και μετά θα γίνει διαχωρισμός η μπαινει κάποιος μετατροπέας δίπλα στο ρολόι ώστε να έρθει μονοφασικο? 

Γιατί ζήτησες τριφασικό ενώ θέλεις μονοφασικό? Για να πληρώνεις χωρίς λόγο αυξημένο πάγιο?

Όσο για αυτό που ρωτάς δεν γίνεται κανένας "διαχωρισμός", απλά στον πίνακα του σπιτιού θα συνδεθεί μόνο η μία από τις τρεις φάσεις. Ούτως ή άλλως απαραίτητη προϋπόθεση για να στο κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ τριφασικό είναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο ώστε να κάνει τις απαραίτητες μετατροπές και να σου βγάλει νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Alexis_1985 είπε

Ζήτησα τριφασικό γιατί έχω κάποια μηχανήματα που θέλω να δουλέψω στην αποθήκη όπως κοφλερ, αργκον... Αλλά στό σπιτι θελω μονοφασικο. 

O Δεδδηε θα σου κατεβασει τριφασικο  παροχικο καλωδιο... Που εκει μπορεις να συνδεσεις και το μονοφασικο ρολοι και το τριφασικο...

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, takoulou είπε

O Δεδδηε θα σου κατεβασει τριφασικο  παροχικο καλωδιο... Που εκει μπορεις να συνδεσεις και το μονοφασικο ρολοι και το τριφασικο...

προφανως ενα ρολοι θα εχει. Για αυτο ζητησε τριφασικο. απλα θα χρησιμοποιησει μια φαση μονο μεσα στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

προφανως ενα ρολοι θα εχει. Για αυτο ζητησε τριφασικο. απλα θα χρησιμοποιησει μια φαση μονο μεσα στο σπιτι.

Εχει ζητησει και τριφασικη παροχη....Για μηχανηματα...Δες πιο πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, takoulou είπε

Εχει ζητησει και τριφασικη παροχη....Για μηχανηματα...Δες πιο πανω...

Εγω καταλαβα οτι εχει ζητησει τριφασικο για να ριξει μια φαση στο σπιτι και 2 φασεις στην αποθηκη για τα μηχανηματα του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώναξε ηλεκτρολόγο, θα στα εξηγήσει και θα στα φτιάξει όλα όπως πρέπει και μετά θα σου εκδόσει και την σωστή ΥΔΕ σύμφωνα με τα στοιχεία της εγκατάστασης σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σορρυ για το hijack στο νημα, 

αλλα φιλος που εχει εξοχικο με τριφασικο και μενει 2 εβδομαδες το χρονο θελει να το γυρισει σε μονοφασικο γιατι πληρωνει τσαμπα αυξημενο παγιο. Δεν εχει τριφασικες συσκευες ουτε καποιες με μεγαλες καταναλωσεις που να χρειαζονται τριφασικο.

Εχει κανεις υποψιν διαδικασιες/κοστος? 

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Σορρυ για το hijack στο νημα, 

αλλα φιλος που εχει εξοχικο με τριφασικο και μενει 2 εβδομαδες το χρονο θελει να το γυρισει σε μονοφασικο γιατι πληρωνει τσαμπα αυξημενο παγιο. Δεν εχει τριφασικες συσκευες ουτε καποιες με μεγαλες καταναλωσεις που να χρειαζονται τριφασικο.

Εχει κανεις υποψιν διαδικασιες/κοστος? 

Ακριβως δεν γινεται απο εδω.. Σιγουρα πιστοποιητικο νεο, εργασιες του Δεδδηε κτλπ...

https://deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/epauksisimeiwsi-isxuos-ufistamenis-ilektrodotisis/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Σορρυ για το hijack στο νημα, 

αλλα φιλος που εχει εξοχικο με τριφασικο και μενει 2 εβδομαδες το χρονο θελει να το γυρισει σε μονοφασικο γιατι πληρωνει τσαμπα αυξημενο παγιο. Δεν εχει τριφασικες συσκευες ουτε καποιες με μεγαλες καταναλωσεις που να χρειαζονται τριφασικο.

Εχει κανεις υποψιν διαδικασιες/κοστος? 

Από τα 25kVa (3Φ) σε 8kVA (1Φ), θα γλιτώσει από τα πάγια του ΔΕΔΔΗΕ περίπου 100€/χρόνο, επίσης αν αλλάξει πάροχο και πάει κάπου με μηδενικό πάγιο (πχ αν το χει ΔΕΗ με 5€ πάγιο), γλιτώνει άλλα 60€/χρόνο. Επειδή θέλει αρκετές αλλαγές η μετατροπή, καθώς και ΥΔΕ, μπορεί να του βγουν όλα αρκετά πάνω από 500€, προσωπικά δεν θα ασχολούμουν να κάνω το 3Φ->1Φ.

Τώρα αν έχει πχ ΔΕΗ (ή κάτι άλλο σε πράσινο τιμολόγιο), πληρώνει 208,875€/χρόνο πάγια (5*12+5.955*25), όπου αν το έκανε μονοφασικό θα πήγαινε στα 107,64€/χρόνο (5*12+5.955*8), γλιτώνει δηλαδή περίπου 100€ το χρόνο αλλάζοντας το. Εγώ απλά θα επέλεγα κάποιο τιμολόγιο με μηδενικό πάγιο (για δύο εβδομάδες δεν σε νοιάζει τιμή kWh - σε λογικά πλαίσια), οπότε θα πληρώνει απλά δήμο (όσο είναι) και περίπου 150€ πάγιο ΔΕΔΔΗΕ.

Η άλλη λύση είναι αφού πάει μόνο δύο εβδομάδες, να ζητάει διακοπή ηλεκτροδότησης όταν φεύγει και όταν θέλει να πάει να κάνει αίτηση επανηλεκτροδότησης λίγο καιρό πριν, λογικά θα έχει απαλλαγή και από ΕΝΦΙΑ και χρεώσεις δήμου, αφού θα είναι σχεδόν 11 μήνες μη-ηλεκτροδοτούμενο.., ας τα ψάξει ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...