Προς το περιεχόμενο

Έτοιμο το νέο build αλλά το τροφοδοτικό κάνει θόρυβο


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους ,με την βοήθεια σας έφτιαξα  ένα build με 7800χ3d ,32giga ddr5 6400. Liquid freezer iii. Psu coolermaster mwe gold 850v2 Κτλ κτλ .

Το πρόβλημα μου είναι ότι το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικό μου έχει πάρει τα αυτιά .Εχει κάνει κάποιος από εσάς αλλαγή στο fan του psu να με κατατοπίσει ;

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημέρα σε όλους ,με την βοήθεια σας έφτιαξα  ένα build με 7800χ3d ,32giga ddr5 6400. Liquid freezer iii. Psu coolermaster mwe gold 850v2 Κτλ κτλ .

Το πρόβλημα μου είναι ότι το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικό μου έχει πάρει τα αυτιά .Εχει κάνει κάποιος από εσάς αλλαγή στο fan του psu να με κατατοπίσει ;

Γίνεται αλλά δεν υπάρχει λόγος να κάνεις πατέντες σε νέο τροφοδοτικό.

Το στέλνεις πίσω.

Πιθανολογώ ότι μιλάς για coil whining. Έχουν θέμα κάποια κομμάτια ή και κάποιες σειρές από μοντέλα.

Σε κάθε περίπτωση βγάλε βίντεο μιλάς με κατάστημα και αντιπροσωπεία και ζητάς αντικατάσταση. Πιθανά και με άλλο μοντέλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούγεται coil whining, ειναι σαν να έχουν βάλει απλά ένα δυνατό ανεμιστηράκι .Τα υπόλοιπα είναι  αθόρυβα και ακούγεται μόνο αυτό .Δεν νομίζω να εγκριθεί αλλαγή με κάτι τέτοιο .

Αν έχει κάνει κάποιος αλλαγή ας μας πει τι fan τοποθέτησε ,τι σύνδεση υπήρχε κτλ .Το κουτί μου είναι μικρό και είναι απίστευτη ταλαιπωρία να το ανοίγω δυο φορές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

Δεν ακούγεται coil whining, ειναι σαν να έχουν βάλει απλά ένα δυνατό ανεμιστηράκι .Τα υπόλοιπα είναι  αθόρυβα και ακούγεται μόνο αυτό .Δεν νομίζω να εγκριθεί αλλαγή με κάτι τέτοιο .

Αν έχει κάνει κάποιος αλλαγή ας μας πει τι fan τοποθέτησε ,τι σύνδεση υπήρχε κτλ .Το κουτί μου είναι μικρό και είναι απίστευτη ταλαιπωρία να το ανοίγω δυο φορές .

Γιατί δεν ανοίγεις ένα ticket στην coolermaster και να μη μιλάμε με υποθέσεις;

Τραβάς ένα video που να ακούγεται ο ήχος, τους το στέλνεις και θα σου πουν εκείνοι αν χρειάζεται ή όχι αντικατάσταση.

Αν βάλεις χέρι, μπορούν να επικαλεστούν παρέμβαση και απόρριψη εγγύησης σε περίπτωση κάποιου προβλήματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Δεν ακούγεται coil whining, ειναι σαν να έχουν βάλει απλά ένα δυνατό ανεμιστηράκι .Τα υπόλοιπα είναι  αθόρυβα και ακούγεται μόνο αυτό .Δεν νομίζω να εγκριθεί αλλαγή με κάτι τέτοιο .

Αν έχει κάνει κάποιος αλλαγή ας μας πει τι fan τοποθέτησε ,τι σύνδεση υπήρχε κτλ .Το κουτί μου είναι μικρό και είναι απίστευτη ταλαιπωρία να το ανοίγω δυο φορές .

image.png.8f72456a076d5ab29669ab58c22b892b.png

Αυτά είναι τα επίπεδα θορύβου σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

Βλέπω ότι εχει 20% - 0 αρα εχει silent mode για χαμηλά φορτία. Οπότε κανονικά σε idle ο ανεμιστήρας σου δεν θα επρεπε να δουλευει καν.

Είτε εχει θεμα το PSU είτε εχει κανει καποια ρυθμιση στο BIOS που δεν πηρες χαμπαρι. Τσεκαρε το.

 

Επίσης εχει σημασια το που το τοποθέτησες. Μιλας για πολύ μικρό κουτι. Από που παίρνει αέρα? Παίρνει αρκετό φρέσκο αέρα και χωρίς εμπόδια?. Από που βγάζει τον αέρα το ανεμιστηράκι? Διώχνει προς τα έξω κατευθείαν τον θερμό αέρα και χωρίς εμπόδια ή προς τα μέσα? Ψύχεται σωστα?

 

Βγάλε μας καμια φωτό του σημείου και ανέβασε και ενα record του ηχου που αναφέρεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα καν οτι  μπορω να ρυθμισω τις στοφες του psu απο το bios .Εχω την MSI Tomahawk b650 wifi.Ειδα οτι υπαρχουν ρυθμισεις για τις καμπυλες αλλα δεν ειδα για το psu.Την ηχογράφηση θα την κανω το βραδυ που θα εχει ησυχία  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Δεν ηξερα καν οτι  μπορω να ρυθμισω τις στοφες του psu απο το bios .Εχω την MSI Tomahawk b650 wifi.Ειδα οτι υπαρχουν ρυθμισεις για τις καμπυλες αλλα δεν ειδα για το psu.Την ηχογράφηση θα την κανω το βραδυ που θα εχει ησυχία  .

Συγνώμη αλλά μάλλον έκανα λάθος εδώ.

Κάποια τροφοδοτικά όπως τα Corsair i series (RMi, HXi, AXi) δέχονται ρυθμίσεις αλλά μέσω δικού τους software.

Το Coolermaster δεν νομίζω ότι έχει κάτι τέτοιο. Δεν κάνει κακό να το τσεκάρεις βέβαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, IKARIWTHS said:

Δεν ηξερα καν οτι  μπορω να ρυθμισω τις στοφες του psu απο το bios .Εχω την MSI Tomahawk b650 wifi.Ειδα οτι υπαρχουν ρυθμισεις για τις καμπυλες αλλα δεν ειδα για το psu.Την ηχογράφηση θα την κανω το βραδυ που θα εχει ησυχία  .

Μηπως μπορειτε να μας δειξετε μια φωτο του κουτιου οπως σας ειπε ο Senn?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Ελπιζω να ακουγεται και ο ηχος.ο οποιος δεν ειναι μεγαλος αλλα ακουγεται περισσοτερο απο καθε αλλο fan

 

Δεν μπορώ να ξέρω πόσο έντονος είναι πραγματικά ο θόρυβος. Δεν δείχνει τόσο εντονος στο βίντεο.

Θεωρητικά ο 120mm ανεμιστήρας φτάνει έως 1500rpm άρα δεν θα έπρεπε να έχει και πολύ θόρυβο.

Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί ενεργοποιειται ο ανεμιστήρας σε idle μιας και έως 20% θα είναι σε silence mode (άρα χωρίς ανεμιστήρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα με βαση το σκεπτικο σου ισως και να μην φταιει το fan στο psu ,οποτε αν το αλλαξω δεν θα λυσω το προβλημα και θα χασω και εγγυηση .

Σωστο σκεπτικο ομως,

Να το στειλω πισω δεν υπαρχει περιπτωση μιας και ο υπολογιστης που ειναι μεσα το psu ειναι ο κεντρικος του σπιτιου και δεν παιζει 5 ατομα να μεινουμε χωρις υπολογιστη μεχρι να παει και να ερθει απο το  εξωτερικο .

Αρα αν δεν βρω λυση  με τον θορυβο θα τον ανοιξω.

Αν γυρισω το psu αναποδα και το fan τραβαει αερα μεσα απο το κουτι ειναι λαθος? Σκεφτομαι οτι ισως υπαρχει πιθανοτητα να μην τραβαει αρκετο αερα απο τις γρυλιες του κουτιου και για αυτο να ακουγεται ετσι.

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Αρα με βαση το σκεπτικο σου ισως και να μην φταιει το fan στο psu ,οποτε αν το αλλαξω δεν θα λυσω το προβλημα και θα χασω και εγγυηση .

Σωστο σκεπτικο ομως,

Να το στειλω πισω δεν υπαρχει περιπτωση μιας και ο υπολογιστης που ειναι μεσα το psu ειναι ο κεντρικος του σπιτιου και δεν παιζει 5 ατομα να μεινουμε χωρις υπολογιστη μεχρι να παει και να ερθει απο το  εξωτερικο .

Αρα αν δεν βρω λυση  με τον θορυβο θα τον ανοιξω.

Αν γυρισω το psu αναποδα και το fan τραβαει αερα μεσα απο το κουτι ειναι λαθος? Σκεφτομαι οτι ισως υπαρχει πιθανοτητα να μην τραβαει αρκετο αερα απο τις γρυλιες του κουτιου και για αυτο να ακουγεται ετσι.

Έχω παρόμοιο κουτί το Coolermaster Qube 500.

Μου φαίνεται λίγο ανάποδη η τοποθέτηση του τροφοδοτικού σου. Παίρνει αέρα από έξω. Σωστά. Αλλά στέλνει τον αέρα να φεύγει από κάτω. Εδώ έχω δύο ενστάσεις. 1) ο θερμός αέρας συνήθως πάει προς τα πάνω οπότε είναι πιο λογικό να το αναποδογυρισεις όπως και εγώ με την έξοδο προς τα πάνω και μετακίνηση επισης πιο κοντά στην οροφή. 2) από κάτω έχεις ανεμιστήρες που υποθέτω στέλνουν αέρα από έξω (κάτω) προς τα πάνω. Ακριβώς αντίθετη φορά δηλαδή από τον θερμό αέρα που λίγο παραδίπλα από το τροφοδοτικό σου προσπαθεί να διαφύγει.

Δεν νομίζω ότι είναι θεμα αλλά τσεκάρισε το.

Και όχι, δεν είναι σωστό να παίρνεις θερμο αέρα από το κουτί για να ψύχεις το τροφοδοτικό. Γινόταν πολυ παλιά που οι ανάγκες ψύξης ήταν πολύ μικρότερες.

Βγάλε την μπροστά σιτα από την πρόσοψη του κουτιού για πιο Free Flow..

Βασικά δοκίμασε και το τροφοδοτικό έξω από το κουτί να δεις πως συμπεριφέρεται.

 

Η αλλαγή ανεμιστήρα είναι πάντως εύκολη δουλεια. Μόνο οι φύσες μπορεί να είναι θέμα αλλά ίσως αλλά λύνεται εύκολα είτε με αντάπτορας είτε με κοπτοραπτικη είτε εάν τοποθετήσεις απλά ένα non-PWM ανεμιστήρα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να θερμαινεται το τροφοδοτικο σου και να χρειαζεται την βοηθεια του ανεμιστηρα σε υψηλες στροφες. Το hardware που εβαλες,οπως ο ισχυρος αλλα και ζεστος επεξεργαστης για παραδειγμα, δεν τρεχει καλα σε τοσο μικρα κουτια κατα κανονα.Το δυνατο υλικο που εχεις,παραγει θερμοκρασιες που στο μικρο χωρο του κουτιου σου δεν εξαγονται καλα,ουτε η διαταξη ανεμιστηρων και τροφοδοτικου ειναι κατα την γνωμη μου βοηθητικοι παραγοντες.

Χρειαζεσαι αλλο κουτι,ευρυχωρο,για να ''αναπνεει'' το hardware. Αυτο που εχεις για για πιο light καταστασεις.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, benign είπε

Μπορει να θερμαινεται το τροφοδοτικο σου και να χρειαζεται την βοηθεια του ανεμιστηρα σε υψηλες στροφες. Το hardware που εβαλες,οπως ο ισχυρος αλλα και ζεστος επεξεργαστης για παραδειγμα, δεν τρεχει καλα σε τοσο μικρα κουτια κατα κανονα.Το δυνατο υλικο που εχεις,παραγει θερμοκρασιες που στο μικρο χωρο του κουτιου σου δεν εξαγονται καλα,ουτε η διαταξη ανεμιστηρων και τοφοδοτικου ειναι κατα την γνωμη μου βοηθητικοι παραγοντες.

Χρειαζεσαι αλλο κουτι,ευρυχωρο,για να ''αναπνεει'' το hardware. Αυτο που εχεις για για πιο light καταστασεις.

Θα διαφωνήσω εδώ.

Έχω αντίστοιχου όγκου και διάταξης κουτί (Coolermaster Qube 500) και δεν δημιουργεί πρόβλημα στο σύνολο. Και τα δύο είναι πλήρως διατρητα και όπως φαίνεται και στο βίντεο όλα είναι χαλαρά εκεί. Ο κενός χώρος δεν δημιουργεί ψύξη. Οι σώστες ροές δημιουργούν ψύξη.

Ο 7800x3d είναι σχετικά cool CPU χωρίς ιδιαίτερα αυξημένες ανάγκες ψύξης

Η διάταξη του απ όσο μπορώ να καταλάβω είναι ΟΚ. Δύο ανεμιστήρες κάτω και ένας πίσω να φέρνουν αέρα και οι ΑΙΟ πάνω να βγάζει (υποθέτω ότι είναι έτσι).

Απλά για εμένα είναι ανάποδα το Psu. Έπρεπε να βγάζει προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω.

Η υπόλοιπη διάταξη δύσκολα επηρεάζει το Psu το οποίο ειδικά σε idle δεν τρώει και κανένα ζόρι. 850W είναι. Ακόμη και σε Gaming δεν αναμένεται να τραβάει πάνω από τα μισά Watt και αν.

Πιθανολογώ να μην υπάρχει καν πρόβλημα. Ίσως όλο το κουτί είναι αρκετά silent και ακούγεται το Psu που ισως να έχει ανεμιστήρα με λίγο πιο harsh λειτουργια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...