Προς το περιεχόμενο

Έτοιμο το νέο build αλλά το τροφοδοτικό κάνει θόρυβο


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το psu ηταν στο πανω μερος και εστελνε τον αερα σωστα,πλεον δεν χωραει λογω του aio.Και πριν ειχα χαμηλες θερμοκρασιες και τωρα παλι χαμηλες εχω.Το psu ξεκιναει τον θορυβο μολις ανοιξει ο υπολογιστης αρα δεν  νομιζω να ειναι θεμα θερμοκρασιων .Μπορειτε να μου στειλετε λινκ απο καποιον ανταπτορα για το fan?Εχω μερικα arctic 120mm και λεω να τα δοκιμασω.

Αλλαξα την ψυκτρα Arctic Freezer 34 eSports Duo με την υδοψυξη Liquid freezer iii γιατι νομιζα οτι αυτη εκανε τον θορυβο 

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SeNNinhA said:

 Ο κενός χώρος δεν δημιουργεί ψύξη. Οι σώστες ροές δημιουργούν ψύξη.

Τιποτε απο μονο του προφανως δεν δημιουργει ψυξη,αρα ουτε ο κενος χωρος.

Ομως ο κενος χωρος που εχει πιο ψυχρη θερμοκρασια απο αυτον που ειναι διπλα στο ζεστο hardware,λειτουργει σαν παραγοντας ψυξης παθητικα και βοηθαει το αποτελεσμα των ''ροων' που αναφερεις.

Τωρα σχετικα με το θεμα,δεν μου φαινεται,για να ειμαι ειλικρινης,ενοχλητικος ο θορυβος του ανεμιστηρα,ειδικα αν το κουτι δεν ειναι πανω στο γραφειο,οποτε το σεναριο που λες πιθανον να ειναι σωστο.

(Ερριξα μια ματια στο Qube 500 τωρα μολις.Πολυ εξυπνο σχεδιαστικα,αλλα προσωπικα δεν μου αρεσουν τοσο μικρα κουτια για αξιολογο hardware. Ειναι και πιο ευκολο να βαζεις- βγαζεις σε ευρυχωρο μεγαλυτερο κουτι και πιο ευχαριστο. Προσωπικα σκεφτομαι σοβαρα στο επομενο build να καρφωσω το συστημα στον τοιχο, ανοιχτο.  :) )

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Το psu ηταν στο πανω μερος και εστελνε τον αερα σωστα,πλεον δεν χωραει λογω του aio.Και πριν ειχα χαμηλες θερμοκρασιες και τωρα παλι χαμηλες εχω.Το psu ξεκιναει τον θορυβο μολις ανοιξει ο υπολογιστης αρα δεν  νομιζω να ειναι θεμα θερμοκρασιων .Μπορειτε να μου στειλετε λινκ απο καποιον ανταπτορα για το fan?Εχω μερικα arctic 120mm και λεω να τα δοκιμασω.

Αλλαξα την ψυκτρα Arctic Freezer 34 eSports Duo με την υδοψυξη Liquid freezer iii γιατι νομιζα οτι αυτη εκανε τον θορυβο 

Έλεγα να το βάλεις έτσι.

Πιο ψηλά ακριβώς κάτω από την AIO ώστε ο αέρας να βγαίνει με την ίδια κατεύθυνση ροων προς τα πάνω (όπου και η φυσική του ροή).

Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

R7800x3d-7.jpg.bea0471d8f3ed4785222d3251994b2d7.jpg.cfa209ff5dceeba2a088eb3218e73ba0.jpg

 

Ερωτηση: Όταν ξεκινάει το PC όλοι οι ανεμιστήρες ξεκινάνε συνήθως στο φουλ και μετά από λίγο σταθεροποιουνται αναλόγως των θερμοκρασιών. Το άφησες να λειτουργήσει λίγο?

Κατέβασε ένα application στο κινητό και τσέκαρε τα decibels σε απόσταση 0.5μ περίπου από το κουτί σου. Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης της έντασης του ήχου.

 

Θεωρώ ότι πολύ πιθανόν απλά το τροφοδοτικό δεν είναι και το πιο ήσυχο του κόσμου αλλά ούτε και το πιο θορυβωδες επίσης

Μην ξεχνάμε ότι όλα τα κουτιά που είναι πλήρως διατρητα για αερισμό δεν έχουν καλή ηχομόνωση αναγκαστικά

Επίσης το συγκεκριμένο κουτί έχει ένα λεπτό συνθετικό παράθυρο και όχι χοντρό ενισχυμένο γυαλί. Άρα λιγότερη ηχομόνωση επίσης.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη αλλά έχω απορία:
το psu βγάζει τον αέρα μέσα στο κουτί ???
Δεν έχει το κουτί - όπως έχουν όλα από όσο ξέρω - υποδοχή να μπει το psu με σωστό τρόπο ?
Να βγαίνει έξω ο αέρας που είναι ζεστός ??
01YyuL81LXt23dmHnpPi2VV-17.fit_lim.size_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά πάει στο πάνω μέρος όπου είναι διάτρητο και έτσι βγαίνει έξω ο θερμός αέρας ,λόγω aio το άλλαξα θέση ,αλλά δεν είδα  και καμία διαφορά στις θερμοκρασίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SoullessRider είπε

συγγνώμη αλλά έχω απορία:
το psu βγάζει τον αέρα μέσα στο κουτί ???
Δεν έχει το κουτί - όπως έχουν όλα από όσο ξέρω - υποδοχή να μπει το psu με σωστό τρόπο ?
Να βγαίνει έξω ο αέρας που είναι ζεστός ??
01YyuL81LXt23dmHnpPi2VV-17.fit_lim.size_

Οχι. Σε αυτου του τύπου τα πιο compact κουτιά το τροφοδοτικό συνήθως αναρτάται μπροστά. Υπάρχουν σκάλες όπου αλλάζεις το ύψος που το αναρτάς. Με αυτό το setup το τροφοδοτικό βγάζει τον αέρα κάπου μέσα. Μπορεί να αναρτηθεί κοντά στην γωνία οπότε στην πράξη βγαίνει προς τα έξω. Αλλά δεν είναι δυνατόν πάντα. Συνδέεται με το ρεύμα μέσω εσωτερικής καλωδίωσης.

Υπάρχουν θετικά και αρνητικά σε αυτό. Προσωπικά το επέλεξα γιατί έστησα ένα πολύ μικρό κουτί με extATX mobo χωρίς ιδιαίτερο σκόντο στην ψύξη. Δεν είναι για όλους και όλα

Εάν δεν έχεις ΑΙΟ ή έχεις κοντή GPU όπως ο φίλος το Psu μπαίνει και πάνω στην οροφή και στο δάπεδο σε πιο κλασικές θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξέρω από μικρά κουτιά κλπ αλλά :
μήπως να κάνεις καμιά χοάνη με καμιά μόντα να οδηγεί αποκλειστικά έξω τον αέρα του ??
πιθανόν αυτό να είναι το θέμα....ο ζεστός να διαχέεται και μέσα στο κουτί
(γιατί το ότι πάει προς τις τρύπες δεν σημαίνει πως βγαίνει και όλος έξω άμεσα)
και παλεύει το σύστημα του psu να κατεβάσει θερμοκρασία τραβώντας τον αέρα που ζεσταίνεται,
βγάζει πιο πολύ αέρα, αυτός ζεσταίνει κι άλλο τον αέρα μέσα στο κουτί
και το psu παλεύει χειρότερα να κατεβάσει θερμοκρασία
και φαύλος κύκλος....

πχ ένα πλεξι με κατάλληλο ορθογώνιο σχήμα, με μικρή εγκοπή για το καλώδιο του psu στο κάτω μέρος του,
να μπει πρώτα στο σημείο πάνω από το τροφοδοτικό - όπως βλέπω τη φωτό του SeNNinhA - και μετά να περάσεις το τροφοδοτικο από κάτω...??

Επεξ/σία από SoullessRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...