Προς το περιεχόμενο

Ακυρη βεβαίωση οφειλης σε κλειστη εταιρεία;;;


Mary_alice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους, ηρθε η ωρα να υποβάλλω αλλο ενα ερωτημα στο οποιο δε βρισκω σαφή απάντηση.

Προσπάθησα να καλεσω το επιμελητήριο, τιποτα, και ουτε καν λογιστης μπορει να μου δωσει σίγουρη απαντηση...

Μολις ελαβα βεβαίωση οφειλης 30€ απο το επαγγελματικο επιμελητήριο Αθηνών για το ετος 2019, ενω εχω κλεισει την ατομικη επιχείρηση Ιούλιο 2019.

Φαινεται η διακοπη εργασιων και στα στοιχεια μου ονλαιν και βεβαια εχω και σε φυσικη μορφη χαρτι βεβαιωσης διακοπής.

Τι εχει συμβει σαυτη την περίπτωση; Ειναι λαθος η επειδη έκλεισα εντος 19 μετρουσε ακομα η χρονια για να απαιτουν το ποσο; εχω ηδη κανει ρυθμιση οφειλων που πληρωνω απο τότε.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Ίσως να είναι το ετήσιο τέλος ΓΕΜΗ, πρέπει να πας στο επιμελητήριο να ρωτήσεις

https://www.businessportal.gr/πληρωμές-ετήσιο-τέλος-μερίδας/

Καλησπέρα, ναι αυτο ειναι! Απλα δεν καταλαβαίνω αφου εκλεισα μεσα στην ιδια χρονια γιατι το εστειλαν, μαλλον μετρανε οι μηνες δραστηριότητας. Πηρα τηλέφωνο προς το παρον φυσικα δεν απαντανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λέει κάτω απ'το πίνακα: Τα ως άνω τέλη καταβάλλονται εντός του πρώτου τριμήνου κάθε έτους για τους ήδη εγγεγραμμένους στο Γ.Ε.ΜΗ. υπόχρεους,

Και το λέει και στο ΦΕΚ https://www.taxheaven.gr/circulars/20184/79752-30-12-2014

Άρθρο 3
Διαδικασία, χρόνος και τρόπος είσπραξης των ενιαίων ειδικών τελών


Τα τέλη των στοιχείων α. και β. της παρ. 1 του ανωτέρω άρθρου 2 καταβάλλονται ταυτόχρονα με την υποβολή της αντίστοιχης κατά περίπτωση αίτησης. Τα τέλη του στοιχείου γ. της παρ. 1 του ανωτέρω άρθρου 2 καταβάλλονται στην κατά περίπτωση αρμόδια Υπηρεσία Μίας Στάσης ή Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ. κατά τη καταχώριση σύστασης ενός νέου υπόχρεου στο Γ.Ε.ΜΗ. Τα τέλη του στοιχείου δ. της παρ. 1 του ανωτέρω άρθρου 2 καταβάλλονται εντός του πρώτου τριμήνου κάθε έτους για τους ήδη εγγεγραμμένους στο Γ.Ε.ΜΗ. υπόχρεους, για δε τους νεοσύστατους υπόχρεους, καταβάλλονται έως το τέλος του ημερολογιακού έτους σύστασής τους και πάντως σε καμία περίπτωση δεν καταβάλλονται ταυτόχρονα με την καταχώριση της σύστασης αυτών στο Γ.Ε.ΜΗ.

...

Σε περίπτωση που κάποιος υπόχρεος δεν καταβάλλει μέσα στις προβλεπόμενες προθεσμίες τα τέλη του στοιχείου δ. της παρ. 1 του ανωτέρω άρθρου 2 και δεν έχει διαγραφεί από το Γ.Ε.ΜΗ., τα εν λόγω τέλη αποστέλλονται από την αρμόδια Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ. του οικείου Επιμελητηρίου ή την αρμόδια για την καταχώριση στο Γ.Ε.ΜΗ. υπηρεσία της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή στη Φορολογική Διοίκηση για βεβαίωση και είσπραξη με βάση τις διατάξεις του Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων.

 

Αν είχες κλείσει την επιχείρηση εντός του 1ου τριμήνου και είχες κάνει διαγραφή απ'το ΓΕΜΗ...ίσως και να τα γλύτωνες. Εφόσον έκλεισες τον Ιούλιο, δε νομίζω να γίνεται να τα γλυτώσεις ή να πληρώσεις αναλογική χρέωση ανα μήνα. Κάτι παρόμοιο ισχύει και για το τέλος επιτηδεύματος... δε τη νοιάζει την εφορία αν έκλεισες Ιανουάριο ή Δεκέμβριο, το ίδιο θα πληρώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To λέει κάτω απ'το πίνακα: Τα ως άνω τέλη καταβάλλονται εντός του πρώτου τριμήνου κάθε έτους για τους ήδη εγγεγραμμένους στο Γ.Ε.ΜΗ. υπόχρεους,

Και το λέει και στο ΦΕΚ https://www.taxheaven.gr/circulars/20184/79752-30-12-2014

Άρθρο 3
Διαδικασία, χρόνος και τρόπος είσπραξης των ενιαίων ειδικών τελών


Τα τέλη των στοιχείων α. και β. της παρ. 1 του ανωτέρω άρθρου 2 καταβάλλονται ταυτόχρονα με την υποβολή της αντίστοιχης κατά περίπτωση αίτησης. Τα τέλη του στοιχείου γ. της παρ. 1 του ανωτέρω άρθρου 2 καταβάλλονται στην κατά περίπτωση αρμόδια Υπηρεσία Μίας Στάσης ή Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ. κατά τη καταχώριση σύστασης ενός νέου υπόχρεου στο Γ.Ε.ΜΗ. Τα τέλη του στοιχείου δ. της παρ. 1 του ανωτέρω άρθρου 2 καταβάλλονται εντός του πρώτου τριμήνου κάθε έτους για τους ήδη εγγεγραμμένους στο Γ.Ε.ΜΗ. υπόχρεους, για δε τους νεοσύστατους υπόχρεους, καταβάλλονται έως το τέλος του ημερολογιακού έτους σύστασής τους και πάντως σε καμία περίπτωση δεν καταβάλλονται ταυτόχρονα με την καταχώριση της σύστασης αυτών στο Γ.Ε.ΜΗ.

...

Σε περίπτωση που κάποιος υπόχρεος δεν καταβάλλει μέσα στις προβλεπόμενες προθεσμίες τα τέλη του στοιχείου δ. της παρ. 1 του ανωτέρω άρθρου 2 και δεν έχει διαγραφεί από το Γ.Ε.ΜΗ., τα εν λόγω τέλη αποστέλλονται από την αρμόδια Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ. του οικείου Επιμελητηρίου ή την αρμόδια για την καταχώριση στο Γ.Ε.ΜΗ. υπηρεσία της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή στη Φορολογική Διοίκηση για βεβαίωση και είσπραξη με βάση τις διατάξεις του Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων.

 

Αν είχες κλείσει την επιχείρηση εντός του 1ου τριμήνου και είχες κάνει διαγραφή απ'το ΓΕΜΗ...ίσως και να τα γλύτωνες. Εφόσον έκλεισες τον Ιούλιο, δε νομίζω να γίνεται να τα γλυτώσεις ή να πληρώσεις αναλογική χρέωση ανα μήνα. Κάτι παρόμοιο ισχύει και για το τέλος επιτηδεύματος... δε τη νοιάζει την εφορία αν έκλεισες Ιανουάριο ή Δεκέμβριο, το ίδιο θα πληρώσεις.

Πραγματι το ειδα μετα πιο κατω ναι, οποτε βγάζει νοημα, ευχαριστώ παρα πολυ! Και μενα θα μου φαινοταν περιεργο να καναν λαθος αλλα ειπα να το ψαξω καλου κακού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Mary_alice said:

Πραγματι το ειδα μετα πιο κατω ναι, οποτε βγάζει νοημα, ευχαριστώ παρα πολυ! Και μενα θα μου φαινοταν περιεργο να καναν λαθος αλλα ειπα να το ψαξω καλου κακού 

Όταν/αν το πληρώσεις, φρόντισε να κρατήσεις το αποδεικτικό πληρωμής.

Μη τυχόν γίνει μελλοντικά κανένα λάθος και στείλουν την οφειλή στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όταν/αν το πληρώσεις, φρόντισε να κρατήσεις το αποδεικτικό πληρωμής.

Μη τυχόν γίνει μελλοντικά κανένα λάθος και στείλουν την οφειλή στην εφορία.

Εκει το στειλαν εχει βεβαιωθεί στα εκτός ρύθμισης, ευτυχώς που το ειδα κιολας και ειναι μικρό ποσό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Mary_alice said:

Εκει το στειλαν εχει βεβαιωθεί στα εκτός ρύθμισης, ευτυχώς που το ειδα κιολας και ειναι μικρό ποσό 

Α οκ... αν το έστειλαν ήδη, τότε το πληρώνεις στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2024 στις 2:30 ΜΜ, ekrepali είπε

Κάτι παρόμοιο ισχύει και για το τέλος επιτηδεύματος... δε τη νοιάζει την εφορία αν έκλεισες Ιανουάριο ή Δεκέμβριο, το ίδιο θα πληρώσεις.

Το τέλος επιτηδεύματος υπολογίζεται αναλογικά, και μέχρι τις 14 ημέρες δεν μετρά για ολόκληρος μήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/04/2024 at 03:59, Mary_alice said:

Ναι..τουλάχιστον βρέθηκε ακρη, ευχαριστώ και παλι!

κανε και ενα τσεκ online στις οφειλες οταν το πληρωσεις οτι δεν φαινεται απληρωτο.just in case

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...