Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικές βαλίτσες


LabrakisG1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονόδρομος μια καλή samsonite, άντε και delsey για πολλά απροβλημάτιστα ταξίδια για πολλά χρόνια. Κατά τη γνώμη μου η αποσκευή είναι εργαλείο γιατί ξέρεις - με τον καιρό - πώς σε εξυπηρετεί, τι χωράει, κλπ. Δεν έχει νόημα να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο, στο τέλος θα το πληρώσεις ακριβότερα.

Μερικά σκόρπια σχόλια:

- Σωστή η παρατήρηση για το service, η samsonite έχει service centers.

- Όπως με πολλά άλλα προϊόντα, τα παλαιότερα μοντέλα ήταν πιο ποιοτικά και πιο ανθεκτικά. Σε ίδια μάρκα αναφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξιδευω 3 φορες τον μήνα αεροπορικώς τα τελευταια 4 χρονια. 
Η χειραποσκευη καμπινας που εχω ειναι μια Ulisse απο την BY https://www.brics.it/eu/b-y-brand/ Είναι αθραυστη και εχει φοβερη ποιοτητα σε ροδακια, φερμουαρ και στην expandable χειρολαβη. Έχει και υποδοχη για powerbank. Την εχω καταευχαριστηθει και ισως ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει ever.

Ειναι η φθηνή σειρά της Bric΄s.  https://www.brics.it/eu/luggage/luggage-set.html

Σε μεγαλη βαλίτσα εχω μια Zip² της BG Berlin. Ειναι επισης αθραυστη, με επισης πολυ καλη ποιοτητα σε ροδακια και χειρολαβη, ισως λιγο χειροτερη στα φερμουαρ. https://bgberlin.com/product/zip²/

Επισης την εχω καταευχαριστηθει, απλα δεν εχει τυχει να κανω τοσο μεγαλο ταξιδι με τοσα πραγματα ωστε να την αξιωποιησω πληρως.

Με τις κινεζικες του 20ρικο παντα καταντουσα να εχω προβλημα. Μια το χερουλι, μια το ροδακι, μια το φερμουαρ κλπ. Δεν είναι κατι αναλωσιμο.

Παντως αν κοιτουσα τωρα ισως και να επεφτε το ματι μου σε American Tourister.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Roncato, Ιταλίας, σκυλιά, πιο οικονομικές από τις γνωστές δύο που αναφέρθησαν όπου δύσκολα τις έβρισκες πριν από μία δεκαετία λόγω εισαγωγέα, κάτι παιζότανε, γι αυτό κατέληξα στην roncato. Η εικονιζόμενη είναι δεκαετίας, κάνω 3-4 υπερατλαντικά τον χρόνο, δηλαδή 6-8 αεροπλάνα για κάθε ταξίδι το πήγαιν´ - έλα, (δηλαδή η συγκεκριμένη έχει μπει σε πάνω από 200 αεροπλάνα) αρνητικό ότι είναι σκληρή στα 6.5+ κιλά οπότε σε περιορίζει στα υπόλοιπα 16 που έχεις περιθώριο για το αεροπλάνο. Κάπου και που της βάζω το πλαστικό του αεροδρομίου. Με 2 ρόδες, αυτές με τις 4 εξέχουν και μπορεί να χτυπηθούν και να σπάσουν. Σ´ αυτήν είναι καλυμμένες, πολύ βασικό, εντάξει την σέρνεις λίγο πιο δύσκολα, αλλά σιγά. 

IMG_3300.jpeg

IMG_3301.jpeg

IMG_2024-04-22-154210.jpeg

IMG_2024-04-22-154254.jpeg

Επεξ/σία από Makis38
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Makis38 said:

Roncato, Ιταλίας, σκυλιά

Και μόνο από τις φωτο αντιλαμβανόμαστε τι ταλαιπωρία έχει περάσει στα χέρια σου, αλλά αντέχει ακόμα !

Εύγε !

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stormrain είπε

Για το πρωτο συμφωνω απολυτα.

Για το δευτερο διαφωνω καθετα. Τα σακ βουαγιαζ με ροδες ειναι τελεια στην θεωρια. Στην πραξη ομως, επειδη τα πεζοδρομια σπανιως ειναι ιδανικα και επειδη σπανιως θα κοιταξεις πως θα γεμισεις τον σακο, το υφασμα αναμεσα στις δυο ροδες καταληγει να σκιζεται απο την επαφη με το ανισοπεδο πεζοδρομιο ή πετρες κλπ. Συν οτι τσαλακωνει τα ρουχα. Επισης αυτο δεν επιδιορθωνεται εκτος αν βαλεις κανενα μπαλωμα, που δεν δειχνει και πολυ ωραιο :)

Επισης @TS αν και στα ειπαν τα περισσοτερα, δεν μπορω κι εγω να μην προτεινω Samsonite ή Delsey σε αυτο το budget και θα σου πω να προσεξεις δυο πραγματα εκτος απο τα εσωτερικα ροδακια που σου ειπε ο @james01gr

1. Αν εχεις επιλογη, κοιτα το φερμουαρ της βαλιτσας να ειναι σπιραλ, πλαστικο δηλαδη και οχι μεταλλικο. Αντεχει περισσοτερο, το μεταλλικο θελει ιδιαιτερη προσοχη. Αν ειναι τα "δοντακια" ορατα, ακομα καλυτερα.

2. Η λαβη που το κρατας δες να ειναι απο πλαστικο/καουτσουκ ή κατι τετοιο τελος παντων και οχι υφασματινη με επενδυση δερματινης. Η δευτερη απο τον ιδρωτα του χεριου βγαινει οff για πλακα και δεν αντικαθισταται ευκολα.

 

Ευχαριστω πολυ για την αναλυση. Μηπως εχεις να προτεινεις και καποιο μοντελο με αυτα τα χαρακτηριστικα? Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτερες που βλεπω εχουν εξωτερικα τις ροδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να πληρωσεις ακριβα για βαλιτσα κτλ

Καποιες ναι ειναι πιο ανθεκτικες,πιο ντιζαινατες,εχουν καλυτερα ροδακια (λιγοτερος θορυβος,λιγοτερη τριβη),αλλα ολα αυτα εχουν καποιο νοημα σαν κοστος αν εισαι μονιμα με μια βαλιτσα στο χερι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρτε ρε μια βαλίτσα που σε ακολουθεί, με bluetooth

Δεν ξέρω αν πάρεις 6 βαλίτσες, αν σε ακολουθούν όλες και για κατούρημα

Δεν ξέρω επίσης αν καταβαίνουν σκάλες και τακτοποιούν τα ρούχα ..

Επεξ/σία από dimitrins
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, LabrakisG1992 said:

Ευχαριστω πολυ για την αναλυση. Μηπως εχεις να προτεινεις και καποιο μοντελο με αυτα τα χαρακτηριστικα? Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτερες που βλεπω εχουν εξωτερικα τις ροδες.

δεν θα κοιτούσα με εσωτερικές Ρόδες καθώς η κάθε εταιρία έχει το δικό της proprietary ροδακι, και συνεπώς αν επισκευάζεται θα επισκευάζεται δύσκολα και ακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimitrins είπε

Πάρτε ρε μια βαλίτσα που σε ακολουθεί, με bluetooth

Δεν ξέρω αν πάρεις 6 βαλίτσες, αν σε ακολουθούν όλες και για κατούρημα

Δεν ξέρω επίσης αν καταβαίνουν σκάλες και τακτοποιούν τα ρούχα ..

Δεν κανει αυτα που υποσχεται παρα το μεγαλο κοστος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
29 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Ευχαριστω πολυ για την αναλυση. Μηπως εχεις να προτεινεις και καποιο μοντελο με αυτα τα χαρακτηριστικα? Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτερες που βλεπω εχουν εξωτερικα τις ροδες.

Δυστυχώς δεν εχω καποιο συγκεκριμένο μοντέλο υπόψη μου. Οταν λεω εσωτερικες ροδες παρεμπιπτόντως, εννοω με 2 τροχους που ειναι "χωνευτοι" εντος του σώματος της βαλιτσας. Οι εξωτερικές θεωρουνται οι περισκοπικες που εχουν οι τετρατροχες βαλιτσες.

(Υπάρχουν και κάποιες διτροχες εξωτερικες, αλλα ειναι ασχετες με το νημα, πρόκειται για καποιες πάμφθηνες κινεζικες που εχουν εξωτερικά ολόκληρο τον σκελετο)

https://luggageguide.co.uk/2-wheel-or-4-wheel-suitcase/#Advantages_of_4_Wheels

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για χειραποσκευή έχω μια Sansonite από αυτές τις σκληρές, με 4 ρόδες, και μια υφασμάτινη Delsey με 2, και τις χρησιμοποιώ αναλόγως.Τις έχω αρκετά χρόνια, περισσότερο χρησιμοποιώ την delsey, γυρω στα 10 ταξίδια το χρόνο, επειδή η άλλη δεν βολεύει πάντα έτσι όπως ανοίγει στη μέση και ζυγίζει από μόνη της σχεδόν το μισό από το όριο. Έχουν κουβαλήσει αρκετά, κι έχουν γράψει πολλά χιλιόμετρα να τις σέρνω σε πλακόστρωτα. 

Για τη μεγάλη που πετιεται από δω κι από εκεί, προτιμώ να έχω να έχω κάποια no name. Έχω βαρεθεί σπασμένα ροδάκια και χερούλια ή βαθουλώματα και να προσπαθώ να επισκευαστούν επειδή ήταν ακριβές και τις λυπάμαι. Ή έχει τύχει να αναγκαστώ να την κουβαλάω στο ταξίδι επειδή έφτασε σπασμένη. Αν ειχα μια ο,τι να ναι, θα την πετούσα απλά και θα έπαιρνα μια αντίστοιχη από όπου βρισκόμουν. 

Την τελευταία την πήρα 40 ευρώ από κινέζικο, πολύ μεγάλη, 4 ρόδες, έχει ταξιδέψει καμια 20αρια φορές και δεν έπαθε τίποτα ακόμη, προς έκπληξή μου. Κι επειδή είναι αρκετά ψηλή, δεν χρειάζομαι ούτε το χερούλι, απλά την σπρώχνω  δίπλα μου και προχωράμε μαζί. Πολύ βολικό.

Επεξ/σία από animor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θέλησα να πάρω νέα βαλίτσα που να είναι καλή, πήρα American Tourister και είναι πραγματικά υπέροχη. Δεν την έχω χρόνια ούτε την έχω κάνει πολλά ταξίδια για να την ταλαιπωρήσω, αλλά το πόσο καλά μπορείς να διαχειριστείς τον διαθέσιμο χώρο είναι φοβερό, και επίσης είναι πολύ ελαφριά (υφασμάτινη, όχι με σκληρό πλαστικό εξωτερικό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω και εγώ κάτι έτσι για χαβαλέ. Από μάρκες που είναι καλές σήμερα δεν ξέρω, έχω μόνο απόψεις από το παρελθόν. 

Βαλίτσες που δεν πάθαιναν τίποτα ήταν κάτι ρετρό του 30-50, ακριβή ημερομηνία παραγωγής και κυκλοφορίας δεν ξέρω, τις είχαν οι παππούδες / γιαγιάδες μου, το υλικό τους δεν το ξέρω, πολύ σκληρό πλαστικό ίσως. Πάντως μετά από τόσα χρόνια, η μόνη φθορά που έχουν είναι εξωτερικά σημάδια και η σκουριά από τα μεταλλικά μέρη τους. Τις πουλάνε μόνο σε αγγελίες και σε παλαιοπωλεια, αν πάτε βέβαια πουθενά με τέτοια θα σας κοιτάνε λες και είστε εξωγήινος. 

Έχουμε και κάτι υφασμάτινες Samsonite 80s του πατέρα μου. Μου είχανε πει αρκετοί που τους ανέφερα την μάρκα ότι αποτελούσε κορυφαία μάρκα. 

Σε μια άλλη βαλίτσα εποχής μάλλον 80s που  την έχουμε γεμίσει με βιντεοκασετες, έχει βάρος μαζί με το φορτίο 35 κιλά ζυγισμενη, το χερούλι της αντέχει μια χαρά φαίνεται σκυλί αλλά ασηκωτη από το βάρος. Μάρκας Skyway, έχει και κάτι ροδέλες για κλείδωμα με συνδυασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάποια χρόνια έκανα τουλάχιστον 4-6 ταξίδια τον χρόνο Ελλάδα Νορβηγία. Δηλαδή με μια ανταπόκριση άρα 8-12 βάλε βγάλε βαλίτσες τον χρόνο.

Η σύζυγος με μια bartuggi και εγώ με μια American tourister σκληρές και οι 2 μεγάλες. Είχαμε και άλλη μια αγορασμενη από τα lidl από τους γονείς μου μαλακή όμως αυτή.

Η bartuggi κάποια στιγμή έσπασε και την άλλαξαν χωρίς κόστος. Η δεύτερη όπως και η American tourister ούτε γρατζουνια! Η μαλακή χάλασε σε πολλά σημεία αλλά και πάλι σε κάτι δεσιματα γύρω γύρω τίποτα το σοβαρό.

Ωστόσο ψηφίζω American Tourister 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...