Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικές βαλίτσες


LabrakisG1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτι βαλίτσα έχω πάρει μεχρι τωρα ηταν απο σουπερμαρκετ/τζάμπο. Εφτασε η ωρα να παρω ενα σετ πιο ποιοτικες βαλιτσες. Οποτε ακουω προτάσεις. Επειδή δεν μένω Ελλάδα με ενδιαφέρει κυρίως να μάθω ποιες ειναι καλες μαρκες καθως και τι πρεπει να κοιτάξω σε μια βαλίτσα. Θέλω σετ των 3ων. Μπάτζετ δεν εχω σκεφτει καθως δεν ξερω τι τιμες παίζουν. Αν υπάρχει κατι ποιοτικο σε σετ γυρω στα 500ε θα ημουν ΟΚ αλλιως το ξαναβλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν πρόκειται για ταξίδια με αεροπλάνο, θα πάρεις βαλίτσα που οι τροχοί δεν είναι εξωτερικά της βαλίτσας αλλά εσωτερικά. επίσης εάν δεν χρειάζεσαι το σχήμα του ορθογωνίου της βαλίτσας, πας σε σακ βουαγιάζ με ρόδες που διπλώνει εσωτερικά η χειρολαβή για να την σέρνεις. θα το έχεις για 100 χρόνια.

στις πλαστικές (ή πολυκαρβονικές), σε αυτές που έχουν τροχούς εξωτερικά, κινδυνεύεις να πάθεις ζημιά και να τρέχεις. και ας πούμε πως θα αποζημιωθείς. θα σου χαλάσει το ταξίδι όμως εάν σου σπάσει ένα ροδάκι και δεν μπορείς να σύρεις την βαλίτσα σου 500 μέτρα και πρέπει να την κουβαλάς;

έχω πάρει βαλίτσα υφασμάτινη no name από το Μοναστηράκι πριν από 10 χρόνια και την έχω ακόμη, δεν έχει πάθει τίποτα και κάνω τουλάχιστον 3 ταξίδια τον χρόνο με αεροπλάνο. και είχα πάρει βαλίτσα πολυκαρβονική ακριβή που σε 3 ταξίδα βγήκε off.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, sellsoap said:

Samsonite & Delsey αν θελεις να τις εχεις για πολλα χρονια.......

American Tourister επισεις που ειναι η economy version τις samsonite!

1 hour ago, LabrakisG1992 said:

Οτι βαλίτσα έχω πάρει μεχρι τωρα ηταν απο σουπερμαρκετ/τζάμπο. Εφτασε η ωρα να παρω ενα σετ πιο ποιοτικες βαλιτσες. Οποτε ακουω προτάσεις. Επειδή δεν μένω Ελλάδα με ενδιαφέρει κυρίως να μάθω ποιες ειναι καλες μαρκες καθως και τι πρεπει να κοιτάξω σε μια βαλίτσα. Θέλω σετ των 3ων. Μπάτζετ δεν εχω σκεφτει καθως δεν ξερω τι τιμες παίζουν. Αν υπάρχει κατι ποιοτικο σε σετ γυρω στα 500ε θα ημουν ΟΚ αλλιως το ξαναβλεπουμε.

Πληρωματα αεροπλανων που εχω δει σε πολυωρες πτησεις, η βαλιτσες που παιρνουν απο τον ημαντα ειναι σχεδον το 90% samsonite. Τυχαιο; δεν νομιζω!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατι πολλοί θεωρουν τις βαλίτσες κατι που θα κρατήσει πολυ. Για εμενα οι βαλίτσες ειναι αναλωσιμα. Οταν χαλασουν, που θα χαλασουν, θα τις πεταξω και θα παρω αλλες. 

Έχουμε απο σετ εγώ και η γυναίκα μου σαν αυτο (link). Τις πηραμε απο ενα κινεζικο καταστημα στην Ελλάδα. Έχουν πάει εντος και εκτός Ευρώπης, εχουν ταξιδευσει γεμάτες με 32kg η καθε μια και ειναι ακομα μια χαρα. 

Το καλύτερο, και να σου χαλασει μια, βρίσκεις να την αντικαταστήσεις παντού σε χαμηλή τιμή. Για παράδειγμα βρηκα και αγορασα μια ιδια (το μεγάλο μέγεθος) στο Νέο Δελχί, λιγο πιο φτηνα απο οτι την πηρα Ελλαδα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα δεν είναι ποτέ αναλωσιμες οι βαλιτσες. Ταξιδευα σαν τρελος οταν δουλευα εξωτερικο (1000000 μιλια το χρονο) εχω 20 χρονια τις ιδιες! Οι γονεις μου (90ετων σημερα) εχουν ενα σετ Samsonite 56 χρονια και ειναι ολοκαινουργιες, τις χρησιμοποιω και αυτες ακομη.....

Οποτε αν θελεις βαλιτσες για μια ζωη πηγαινε σε αυτες ή σε American Tourister όπως είπε ο φιλος απο επανω. Θα δωσεις πολυ λιγοτερα χρηματα για ενα καλο σετ απο το να διαλυονται και να παιρνεις συνεχεια νεες (ασε που συνηθως θα διαλυθουν την χειροτερη στιγμη......π.χ. στο αεροδρομιο) 

Τσεκάρισε που έχει σήμερα outlet η Samsonite (τo 2010 που γυρισα Ελλαδα ειχε στο Factory outlet στο αεροδρομιο) με πολυ καλες τιμες 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω ξαναγραψει, caprisa χωρις σκεψη.

Ως κατοχος σχεδον ολων των μαρκων που γραφτηκαν και κανοντας παρα πολα ταξιδια το μηνα (πιο πολλα απο πιλοτους) εχω μια βαρυτητα.

Εχει φοβερα υλικα αλλα αυτο που τη κανει μοναδικη ειναι η υποστηριξη:

ψαξε να δεις στη περιοχη σου αν εχει μαγαζι αλλα και καποιο κεντρο υποστηριξης. Εμενα οταν καθισε η στραβη (οχι μονο μια αλλα δυο φορες) τη πρωτη που λασκαρε ενα ροδακι αλλαξαν το ροδακι ενω σε μια δευτερη που εκανε μαλακια η αεροπορικη (για την ακριβεια οι αχθοφωροι) δε ξερω τι κανανε (caprisa και αεροπορικη) αλλα σε μια εβδομαδα μου στηλαν το πιο καινουργιο μοντελο για αντικατασταση. Σε γνωστο μου που τον ειχα πεισει, οταν επαθε ζημια εκτος εγγυησης οχι απλως τον εξυπηρετησαν αλλα του χρεωσαν μονο το ανταλλακτικο..

μια βολτα απο google για κριτικες αξιζει..

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, sellsoap said:

Για εμενα δεν είναι ποτέ αναλωσιμες οι βαλιτσες. Ταξιδευα σαν τρελος οταν δουλευα εξωτερικο (1000000 μιλια το χρονο) εχω 20 χρονια τις ιδιες! Οι γονεις μου (90ετων σημερα) εχουν ενα σετ Samsonite 56 χρονια και ειναι ολοκαινουργιες, τις χρησιμοποιω και αυτες ακομη.....

Οποτε αν θελεις βαλιτσες για μια ζωη πηγαινε σε αυτες ή σε American Tourister όπως είπε ο φιλος απο επανω. Θα δωσεις πολυ λιγοτερα χρηματα για ενα καλο σετ απο το να διαλυονται και να παιρνεις συνεχεια νεες (ασε που συνηθως θα διαλυθουν την χειροτερη στιγμη......π.χ. στο αεροδρομιο) 

Τσεκάρισε που έχει σήμερα outlet η Samsonite (τo 2010 που γυρισα Ελλαδα ειχε στο Factory outlet στο αεροδρομιο) με πολυ καλες τιμες 

Απο το 1997 εχω την μαυρη κλασσικη samsonite με τα 2 ροδακια, και που δεν εχει παει...... το μονο που χαλασε ηταν το κλειδωμα που το αντικαταστησαν με 20 ευρω στο service τις samsonite, και μετα απο χρονια εχασα το καλυμα στα ροδακια. Ειναι η ιδια μαυρη με καποιες παραλαγες που εχω δει σε πληρωματα απο Lufthansa, Emirates, Singapore airlines κλπ κλπ.

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Δεν ξερω γιατι πολλοί θεωρουν τις βαλίτσες κατι που θα κρατήσει πολυ. Για εμενα οι βαλίτσες ειναι αναλωσιμα. Οταν χαλασουν, που θα χαλασουν, θα τις πεταξω και θα παρω αλλες. 

Έχουμε απο σετ εγώ και η γυναίκα μου σαν αυτο (link). Τις πηραμε απο ενα κινεζικο καταστημα στην Ελλάδα. Έχουν πάει εντος και εκτός Ευρώπης, εχουν ταξιδευσει γεμάτες με 32kg η καθε μια και ειναι ακομα μια χαρα. 

Το καλύτερο, και να σου χαλασει μια, βρίσκεις να την αντικαταστήσεις παντού σε χαμηλή τιμή. Για παράδειγμα βρηκα και αγορασα μια ιδια (το μεγάλο μέγεθος) στο Νέο Δελχί, λιγο πιο φτηνα απο οτι την πηρα Ελλαδα. 

Για μένα η βαλίτσα είναι ένα "εργαλείο" και ως τέτοιο δεν θέλω να με "κρεμάσει" σε άβολη στιγμή. 

Έχω πάρει και delsey έχω πάρει και της "σειράς". Απλά όταν ταξιδεύω με το αμάξι δεν έχω κανένα θέμα να πάρω μαζί αυτές "της σειράς", αφού ότι και να συμβεί το αμάξι μπορεί να λειτουργήσει σαν μια μεγάλη...βαλίτσα. Άσε που κινούμενος με το δικό σου όχημα δεν έχεις πιεστικά timetables. 

Από την άλλη όταν παίζει άλλο μέσο (και ειδικά αεροπλάνο) δεν θέλω εκπλήξεις του στυλ φερμουάρ που έσπασε, τροχός που ξεπατώθηκε, κλπ. Ειδικά όταν η βαλίτσα είναι φορτωμένη μισό σπίτι!!! Είναι καταστάσεις που μπορεί να φορτισουν αρνητικά την όποια μετακίνηση και να αγχώσουν.

Και μπορεί προσωπικά να διασκεδάζω τις όποιες αντιξοοτητες και να τις βλέπω σαν "περιπέτεια" αλλά σπανίως το βλέπει το ίδιο το έτερον μου ήμισυ ή οι λοιποί της παρέας (αν υπάρχουν) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήθελα να προσβάλω αυτους που το κάθε τι που αγοραζουν ειναι εργαλείο και πάντα αγοράζουν το καλύτερο. 

Ηθελα απλα να πω μια ακομα αποψη. 

Και εγω εχω στο πατρικο μου βαλίτσες απο το 1989 και ειναι σαν  καινούργιες αλλα δεν με βολεύουν γιατι ειναι βαλίτσες όπως αυτές στις ταινίες με τον Κωνστανταρα. 

Σε αντίθεση με το κινέζικο σετακι μου που μπαίνει η μια μεσα στην αλλη και 6 βαλίτσες στο σπίτι πιανουν τον χωρο οσο οι δυο μεγαλες. 

Οταν εψαχνα και εγω για ποιοτικες βαλίτσες και καθησα και διαβασα review στο internet κατάλαβα οτι και οι βαλίτσες θεμα τύχης ειναι. Πολλοι πχ ειχαν παραπονα απο τις Samsonite. Ειναι οι Samsonite κακές; Κάθε άλλο, απλα για εμενα δεν αξίζει τον εξτρα κοπο ολο αυτο. 

Σε αντίθεση με με αυτούς που λενε "θα αρχίσω ποδήλατο" και ψάχνουν για πρώτο ποδήλατο το πιο ακριβό και πιο ελαφρύ και, και, και.. Εγω αν πω θα αρχίσω ποδήλατο, πρώτα πρώτα θα παρω ενα απλο ποδήλατο και αν μου αρέσει, θα το αλλαξω πιο μετα με ενα καπως καλύτερο. Στο θέμα μας, αν σταματήσει το κινέζικο σετακι βαλίτσες να κάνει τη δουλειά του ή αλλαξουν οι αναγκες μου, ισως πληρώσω για λιγο καλύτερες βαλίτσες. Και πολλα ακριβα backpack εχω, μάρκα, αθάνατα αλλα στα ταξίδια κυκλοφορώ με το Xiaomi City Backpack 2 των 23 ευρω γιατί πολύ απλα, με βολεύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, αφου αγαπιομαστε ολοι οι βαλιτσαδες, ευχομαι καλη αγορα φιλε οτι και να παρεις να σου βγει καλο & καλά ταξίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, james01gr είπε

εάν πρόκειται για ταξίδια με αεροπλάνο, θα πάρεις βαλίτσα που οι τροχοί δεν είναι εξωτερικά της βαλίτσας αλλά εσωτερικά. επίσης εάν δεν χρειάζεσαι το σχήμα του ορθογωνίου της βαλίτσας, πας σε σακ βουαγιάζ με ρόδες που διπλώνει εσωτερικά η χειρολαβή για να την σέρνεις. θα το έχεις για 100 χρόνια.

Για το πρωτο συμφωνω απολυτα.

Για το δευτερο διαφωνω καθετα. Τα σακ βουαγιαζ με ροδες ειναι τελεια στην θεωρια. Στην πραξη ομως, επειδη τα πεζοδρομια σπανιως ειναι ιδανικα και επειδη σπανιως θα κοιταξεις πως θα γεμισεις τον σακο, το υφασμα αναμεσα στις δυο ροδες καταληγει να σκιζεται απο την επαφη με το ανισοπεδο πεζοδρομιο ή πετρες κλπ. Συν οτι τσαλακωνει τα ρουχα. Επισης αυτο δεν επιδιορθωνεται εκτος αν βαλεις κανενα μπαλωμα, που δεν δειχνει και πολυ ωραιο :)

Επισης @TS αν και στα ειπαν τα περισσοτερα, δεν μπορω κι εγω να μην προτεινω Samsonite ή Delsey σε αυτο το budget και θα σου πω να προσεξεις δυο πραγματα εκτος απο τα εσωτερικα ροδακια που σου ειπε ο @james01gr

1. Αν εχεις επιλογη, κοιτα το φερμουαρ της βαλιτσας να ειναι σπιραλ, πλαστικο δηλαδη και οχι μεταλλικο. Αντεχει περισσοτερο, το μεταλλικο θελει ιδιαιτερη προσοχη. Αν ειναι τα "δοντακια" ορατα, ακομα καλυτερα.

2. Η λαβη που το κρατας δες να ειναι απο πλαστικο/καουτσουκ ή κατι τετοιο τελος παντων και οχι υφασματινη με επενδυση δερματινης. Η δευτερη απο τον ιδρωτα του χεριου βγαινει οff για πλακα και δεν αντικαθισταται ευκολα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, james01gr said:

εάν πρόκειται για ταξίδια με αεροπλάνο, θα πάρεις βαλίτσα που οι τροχοί δεν είναι εξωτερικά της βαλίτσας αλλά εσωτερικά. επίσης εάν δεν χρειάζεσαι το σχήμα του ορθογωνίου της βαλίτσας, πας σε σακ βουαγιάζ με ρόδες που διπλώνει εσωτερικά η χειρολαβή για να την σέρνεις. θα το έχεις για 100 χρόνια.

στις πλαστικές (ή πολυκαρβονικές), σε αυτές που έχουν τροχούς εξωτερικά, κινδυνεύεις να πάθεις ζημιά και να τρέχεις. και ας πούμε πως θα αποζημιωθείς. θα σου χαλάσει το ταξίδι όμως εάν σου σπάσει ένα ροδάκι και δεν μπορείς να σύρεις την βαλίτσα σου 500 μέτρα και πρέπει να την κουβαλάς;

έχω πάρει βαλίτσα υφασμάτινη no name από το Μοναστηράκι πριν από 10 χρόνια και την έχω ακόμη, δεν έχει πάθει τίποτα και κάνω τουλάχιστον 3 ταξίδια τον χρόνο με αεροπλάνο. και είχα πάρει βαλίτσα πολυκαρβονική ακριβή που σε 3 ταξίδα βγήκε off.

Έχω μερικές βαλίτσες σκληρές πάνω από 10 χρόνια με 4 ροδάκια, ποτέ σε καμία δεν μου έχει χαλάσει κανένα. Και κάνω πολλά ταξίδια κάθε χρόνο, αρκετά περισσότερα από 3.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...