Προς το περιεχόμενο

Άδεια πάρκινγκ/είσοδος σε κλειστό γκαράζ


Wenger20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Black Demis είπε

νόμιμη μόνο αν έχει άδεια από τον δημο
αλλά όπως ειπα και στην αρχη το να καταφέρεις να εχεις εσύ την θέση δεν παιζει το μόνο που μπορείς να κάνεις να τον τρεξεις και να χάσει και ο ίδιος την θέση και θα αναγκάζεται να βάζει αμάξι μέσα
κθος σκέψου στην καλυτερα θα τον βάλουν να βγαλει τα κολονάκια και να παρκάρεις όπου παρκάρει αυτός λίγο ποιο κάτω...... αυτός θα πάρει την ότι καποιος πάρκαρε στο πεζοδρόμιο η ειναι πολύ έξω στον δρόμο (αν δεν παρκάρεις στο πεζοδρόμιο) και πρακτικα τρως κλήση......
ετσι ειναισ την γειτονια μας ενας καλεί τροχαια για αλλους για 2 θέσεις και αυτο γινεται επι χρονια

Καταλαβαίνω τι λές,.

Εγώ παρκάρω παρόδια, όπου εν προκειμένω επιτρέπεται και ο δρόμος είναι αρκετά φαρδύς ώστε δε νομίζω να δικαιολογείται η κατάληψη επιπλέον 1 και 3 μέτρων εκατέρωθεν για την εξυπηρέτηση της εισόδου/εξόδου των αυτοκινήτων στο πάρκινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Wenger20 είπε

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός, αλλά επειδή το έχω ψάξει αρκετά, νομίζω ότι η έγκριση του Δήμου και η άδεια με απόφαση του δημ. συμβουλίου χρειάζεται σε θέσεις στάθμευσής που προκύπτουν μεταγενέστερα, πχ θες να μετατρέψεις σε θέση στάθμευσης ένα παλιό κατάστημα, την αυλή σου ή τον ακάλυπτο της πολυκατοικίας. Δηλαδή οι θέσεις στάθμευσης  που προβλέπονται από τα σχέδια ως τέτοιες, και ότι έχει να κάνει με την είσοδο/έξοδο σε αυτές, έχουν την έγκριση με την έκδοση της οικοδομικής αδείας.

Ξαναλέω, με επιφύλαξη τα παραπάνω μιας και είναι ότι έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει online.

 

 

 

 

Ουσιαστικά αυτός θέλει να καταλαμβάνει μία επιπλέον θέση στο δρόμο όπως φαίνεται εδώ

https://ibb.co/5vxVCXr

Κλείνει εν μέρει την είσοδο του πάρκινγκ του, αλλά τα αυτοκίνητα μπορούν να μπαινοβγαίνουν κανονικά. Για αυτό και έχει τοποθετήσει τα κολωνάκια όπως παρακάτω:

https://ibb.co/mFmFppX

Εγώ παρκάρω, όταν βρίσκω διαθέσιμη θέση, παρόδια και εκατέρωθεν του στύλου της ΔΕΗ. Δηλαδή το μισό μου αυτοκίνητο βρίσκεται μπροστά από το κολωνάκι, ώστε να μη φτάνει στο ύψος της γκαραζόπορτας και το άλλο μισό πίσω. Αυτό προφανώς του δημιουργεί πρόβλημα γιατί αν παρκάρει το δικό του μπροστά από εμένα, τότε όντως θα εμποδίζει την είσοδο-έξοδο στο πάρκινγκ.

Οπότε επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα. Τα κολωνάκια μαζί με τα πλαστικά jerseys, όπως φαίνονται στη φώτο, βρίσκονται στις δύο άκρες του οικοπέδου. Υπάρχει η δυνατότητα να λάβει κάποιος άδεια η οποία απαγορεύει τη στάθμευση στο σύνολο της πρόσοψης της πολυκατοικίας και όχι μόνο στην είσοδο/έξοδο του ιδιωτικού πάρκινγκ;

Εάν κρίνω από την άδεια που έχει δώσει ο Δήμος στην δικιά μας πολυκατοικία, αλλά και από διάφορες πινακίδες που βλέπω, αποκλείεται να έχει απαγορεύσει την στάθμευση 1,5 μέτρο πριν το γκαράζ.

Επιμένω, όμως, πως δεν έχει πάρει καμία άδεια. Κι εμείς έχουμε μόνιμες θέσεις στάθμευσης αλλά πήραμε άδεια από τον Δήμο κανονικά.

Ο τύπος εκεί δεν έχει πάρει, διαφορετικά θα έβαζε τις πινακίδες. Για του λόγου το αληθές, δες την φωτό. Οικοδομή δεκαετίας, με νόμιμες θέσεις στάθμευσης. Κανονικοτατα έκανε αίτηση στον Δήμο.

ΥΓ: Εκεί που λες ότι παρκάρεις, είσαι ο μισος μπροστα από είσοδο πεζοδρόμου, άρα παράνομος...

Screenshot_20240424_191211_Maps.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...