Προς το περιεχόμενο

Σκουπες stick


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Kαλησπέρα, ψάχνω να αγοράσω σκουπα χειρός έως 300 ευρώ. Έχουμε δύο γάτες. Σκέφτομαι τις jimmy(h9, h10, v85), αλλά αν έχω καταλάβει καλά είναι αρκετα πιο βαριές συγκριτικά με άλλες. Έχει κανείς άποψη στο ζήτημα; Ή μπορεί κάποιος να αναφέρει μέχρι πόσα κιλά βολεύει να είναι μια σκούπα χειρός; 

Άλλο ένα ζήτημα που δεν έχω ακομα ξεκαθαρίσει ειναι το αν εξυπηρετεί όντως η επιπλέον λειτουργία του σφουγγαρίσματος. Η μπαταρία αρκει και για το σφουγγάρισμα ή εν τέλει καταλήγει μια λειτουργία που δεν χρησιμοποιείται ποτε επειδή δεν αρκεί η μπαταρία ή απλώς επειδή είναι μπελαλίδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dimitra2306 είπε

Kαλησπέρα, ψάχνω να αγοράσω σκουπα χειρός έως 300 ευρώ. Έχουμε δύο γάτες. Σκέφτομαι τις jimmy(h9, h10, v85), αλλά αν έχω καταλάβει καλά είναι αρκετα πιο βαριές συγκριτικά με άλλες. Έχει κανείς άποψη στο ζήτημα; Ή μπορεί κάποιος να αναφέρει μέχρι πόσα κιλά βολεύει να είναι μια σκούπα χειρός; 

Άλλο ένα ζήτημα που δεν έχω ακομα ξεκαθαρίσει ειναι το αν εξυπηρετεί όντως η επιπλέον λειτουργία του σφουγγαρίσματος. Η μπαταρία αρκει και για το σφουγγάρισμα ή εν τέλει καταλήγει μια λειτουργία που δεν χρησιμοποιείται ποτε επειδή δεν αρκεί η μπαταρία ή απλώς επειδή είναι μπελαλίδικο;

Είσαι σε λάθος μέρος στο forum. Προσπάθησε ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε δυο σκουπες stick στο σπίτι, Bosch Unlimited 7. 

Κατα την γνώμη μου οι σκουπες stick ειναι ενα μεγαλο σκουπακι χειρός. Για εμενα ειναι συμπληρωματικες και δεν κάνουν για βασική σκουπα σπιτιού. 

Α) Αν δεν τις εχεις στο turbo δεν τραβανε τίποτα, μονο οτι εχει πεσει σε σκληρό πατωμα. 

Β) Ακομα και με την μεγάλη μπαταρια η χρηση στο turbo κρατάει λιγα λεπτά. 

Γ) Αν μαζεύεις τριχες γατιων θα πρέπει καθε φορα που βαζεις σκουπα να κανεις και καθαρισμα στη σκουπα. 

Αν δεν έχετε ήδη κανονική σκουπα στο σπίτι, δεν σας συνιστώ να πάρετε stick. Εμεις πηραμε γιατι το σπίτι ειναι σε 3 επίπεδα και δεν ηταν εύκολο να κουβαλάμε την κανονική σκουπα πανω κατω. Οι σκουπες stick θελουν συμπλήρωμα και σκουπα robot. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Dimitra2306 είπε

Kαλησπέρα, ψάχνω να αγοράσω σκουπα χειρός έως 300 ευρώ. Έχουμε δύο γάτες. Σκέφτομαι τις jimmy(h9, h10, v85), αλλά αν έχω καταλάβει καλά είναι αρκετα πιο βαριές συγκριτικά με άλλες. Έχει κανείς άποψη στο ζήτημα; Ή μπορεί κάποιος να αναφέρει μέχρι πόσα κιλά βολεύει να είναι μια σκούπα χειρός; 

Άλλο ένα ζήτημα που δεν έχω ακομα ξεκαθαρίσει ειναι το αν εξυπηρετεί όντως η επιπλέον λειτουργία του σφουγγαρίσματος. Η μπαταρία αρκει και για το σφουγγάρισμα ή εν τέλει καταλήγει μια λειτουργία που δεν χρησιμοποιείται ποτε επειδή δεν αρκεί η μπαταρία ή απλώς επειδή είναι μπελαλίδικο;

Έχω την JIMMY H9 Pro εδώ και ένα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει καλύτερη αναρρόφηση από τις πιο φθηνές Dyson.

Σφουγγάρισμα έκανα την πρώτη φορά και τελυεταία. Ουσιαστικά έχει μια δεξαμενή με νερό και από κάτω ένα πανάκι που το κάνει νωπό. Δεν νομίζω ότι αντικαθιστά κανονικό σφουγγάρισμα.

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε και κανονική σκούπα, η οποία όμως είναι δυσχρηστη να μπαίνει συχνά και οι δυο γατες δυσκολευουν τα πραγματα.

Η jimmy h9 pro λοιπον είναι βαριά ή χρησιμοποιείται άνετα; Υπόψιν ότι είμαι γυναίκα. Πόση ώρα κρατά η μπαταρία σε κανονική και τουρμπο;

Το νερό επομένως πώς αλλαζει; Χρειάζεται κάθε δυο μετρα να το αλλαζεις χειροκίνητα;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 3 γάτες εδώ και χρόνια και 2 σκούπες stick σε σπίτι 100τμ. Μπορώ με σιγουριά να πω ότι ο συνδυασμός είναι άριστος :)

Μια ελαφριά σκούπα stick μπορεί να συντηρεί το σπίτι από τρίχες/φούντες/άμμο άριστα με καθημερινή χρήση 5-10 λεπτά το πολύ. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία, με 2 μοντέλα AEG ( το παλιό δεν υπάρχει πλέον, το νέο είναι το QX7-1-P5IB).

Κάποια σκόρπια σχόλια:

- Σωστός ο προβληματισμός για το βάρος, ιδανικά μέχρι 3 κιλά, ειδικά αν χρειάζεται να σηκώνεις τη σκούπα.

- Η σκούπα να είναι εύχρηστη, να στρίβει το πέλμα δεξιά-αριστερά και όχι όλη η σκούπα. Κάτι Bosch που είχα δοκιμάσει τις γύρισα πίσω για το λόγο αυτό.

- Μπαταρία τουλάχιστον 21V, ιδανικά 25V. Όχι γιατί θέλει τη μεγάλη σκάλα, αλλά ακριβώς για να κρατά η μεσαία/χαμηλή περισσότερη ώρα. Σε μας βγάζουν άνετα 25-30 λεπτά. Προσοχή, οι μπαταρίες στις stick είναι και το πιο ακριβό εξάρτημα, οπότε πάντα ακολουθείς οδηγίες φόρτισης και cross your fingers.

- Εύκολος τρόπος καθαρίσματος, ακριβώς λόγω συχνής χρήσης αλλά και μικρού κάδου που έχουν οι stick.

- Σκούπα stick και χαλί είναι μια δύσκολη υπόθεση: το ένα μοντέλο που έχω δεν καταλαβαίνει τίποτα και σκουπίζει τα βασικά, το άλλο "σκαλώνει" γιατί ρουφά με περισσότερη δύναμη. Οπότε σε πονά στο χέρι. 

Κατά τη γνώμη μου, θέλει μια δοκιμή σε κατάστημα, να βρεις αυτό που θα σου ταιριάξει.

Επεξ/σία από tasanton
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dimitra2306 είπε

Έχουμε και κανονική σκούπα, η οποία όμως είναι δυσχρηστη να μπαίνει συχνά και οι δυο γατες δυσκολευουν τα πραγματα.

Η jimmy h9 pro λοιπον είναι βαριά ή χρησιμοποιείται άνετα; Υπόψιν ότι είμαι γυναίκα. Πόση ώρα κρατά η μπαταρία σε κανονική και τουρμπο;

Το νερό επομένως πώς αλλαζει; Χρειάζεται κάθε δυο μετρα να το αλλαζεις χειροκίνητα;

Θα πω ότι είναι βαριά για τον μέσο χρήστη, αν και δεν έχω κάποιο θέμα εγώ. Πιστεύω μέχρι 80 τετραγωνικά τα βγάζει με το αυτόματο mode που έχει.
Νερό δεν νομίζω ότι χρειάζεται αλλαγή για όσο θα διαρκέσει το ένα σκούπισμα. Δεν το έχω δοκιμάσει πέρα από την πρώτη φορά λίγο, καθώς προτιμώ το κανονικό σφουγγάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης υπάρχουν και σκούπες-σφουγγαρίστρες που σφουγγαρίζουν όχι με το να σέρνουν απλά ένα βρεγμένο πανάκι (για να έχουμε να λέμε) αλλά με περιστρεφόμενη βούρτσα και 2 δοχεία νερού (ένα για το καθαρό νερό με απορρυπαντικό και δεύτερο όπου μαζεύει το βρόμικο νερό από το σφουγγάρισμα) και παράλληλα ρουφάνε σαν κανονική σκούπα τρίχες και σκουπίδια από από το πάτωμα. Οπότε με ένα πέρασμα σκουπίζεις κα σφουγγαρίζεις ταυτόχρονα. Σε συνδυασμό με μια σκούπα ρομπότ το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Δες πχ bissell crosswave ή σε ασύρματες tineco one s5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silvercrest SST 40 A1.

Η Σκούπα.

Για τα 130€ της, απλά απίστευτη. Στην 3η σκάλα (την πιο δυνατή) βγάζει κανένα 10-15λεπτο και συναγωνίζεται ρεύματος. Τι 18v και 25v και κουραφέξαλα που έχουν τα άλλα τα παιχνίδια.

Το σπαστικό είναι οι τρίχες που μαζεύονται στο κάτω μέρος που γυρνάει και αν δεν τις βγάζεις κάθε φορά (σπαστικό), θέλει κοπίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kax54638 είπε

Επίσης υπάρχουν και σκούπες-σφουγγαρίστρες που σφουγγαρίζουν όχι με το να σέρνουν απλά ένα βρεγμένο πανάκι (για να έχουμε να λέμε) αλλά με περιστρεφόμενη βούρτσα και 2 δοχεία νερού (ένα για το καθαρό νερό με απορρυπαντικό και δεύτερο όπου μαζεύει το βρόμικο νερό από το σφουγγάρισμα) και παράλληλα ρουφάνε σαν κανονική σκούπα τρίχες και σκουπίδια από από το πάτωμα. Οπότε με ένα πέρασμα σκουπίζεις κα σφουγγαρίζεις ταυτόχρονα. Σε συνδυασμό με μια σκούπα ρομπότ το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Δες πχ bissell crosswave ή σε ασύρματες tineco one s5.

link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, geomrk said:

link?

Ενδεικτικά 

https://www.bissell.eu/products/crosswave.html

Υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα (ασύρματα και μη) όπως και παρά πολύ κατασκευαστές που βγάζουν αντίστοιχα προϊόντα. Προσωπικά έχω μια Bissell croswave με καλώδιο και μια ασύρματη tineco. Τις λατρεύω και τις δύο. Αγορά από amazon.de. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...