Προς το περιεχόμενο

MB για ryzen 3600


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες.

Θα αγοράσω ένα ryzen 5700x στη θέση ενός 3600. Το 3600 θα το δώσω στον αδερφό μ και ψάχνω μητρική, εγώ θα κρατήσω την b450 tomahawk(non-max).

Έχω κοιτάξει τις παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/31090996/ASRock-B450M-Pro4-R2-0-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/20121996/MSI-B450M-Pro-VDH-Max-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

Η επιλογή των συγκεκριμένων γίνεται λόγω τιμής και της ψύκτρας που έχουν στα vrm.

Σε b550 δε βρήκα κάτι με χαμηλή τιμή και παθητική ψύξη.

Επιπλέον ψάχνω ένα am4 mounting bracket για ένα CM hyper 212 evo που χρησιμοποιεί τώρα στο 1150 socket  σύστημα του(4670k+ asrock z87m extreme4), αλλά δε βρίσκω πουθενά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, alxnt said:

Καλημέρα παίδες.

Θα αγοράσω ένα ryzen 5700x στη θέση ενός 3600. Το 3600 θα το δώσω στον αδερφό μ και ψάχνω μητρική, εγώ θα κρατήσω την b450 tomahawk(non-max).

Έχω κοιτάξει τις παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/31090996/ASRock-B450M-Pro4-R2-0-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/20121996/MSI-B450M-Pro-VDH-Max-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

Η επιλογή των συγκεκριμένων γίνεται λόγω τιμής και της ψύκτρας που έχουν στα vrm.

Σε b550 δε βρήκα κάτι με χαμηλή τιμή και παθητική ψύξη.

Επιπλέον ψάχνω ένα am4 mounting bracket για ένα CM hyper 212 evo που χρησιμοποιεί τώρα στο 1150 socket  σύστημα του(4670k+ asrock z87m extreme4), αλλά δε βρίσκω πουθενά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

MSI, μόνο και μόνο ο εξτρα χρόνος εγγύησης που έχει, είναι αρκετός ως λόγος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, leros2004 said:

MSI, μόνο και μόνο ο εξτρα χρόνος εγγύησης που έχει, είναι αρκετός ως λόγος..

3 χρόνια μ βγάζουν και τα 2 στο egate για παράδειγμα, ενώ mgmanager βλέπω 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, leros2004 said:

Η asrock δίνει 2 χρόνια, ο 3ος χρόνος είναι λίγο φλου και εξαρτάται απο το κατάστημα. Η MSI παντού 3 έχει  

Πήρα σε 2 3 μαγαζιά και ρώτησα. Ο 3ος χρόνος ειναι από την msi και όχι απο το κατάστημα και εφόσον έχει γίνει register.
Θα αγοράσω την msi.

Μήπως τυχόν έχεις καμιά ιδέα για το am4 mounting bracket που γράφω παραπάνω; Δε το βρίσκω πουθενά.

Επεξ/σία από alxnt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, alxnt said:

Πήρα σε 2 3 μαγαζιά και ρώτησα. Ο 3ος χρόνος ειναι από την msi και όχι απο το κατάστημα και εφόσον έχει γίνει register. Θα παρω msi.

Μήπως τυχόν έχεις καμιά ιδέα για το am4 mounting bracket που γράφω παραπάνω; Δε το βρίσκω πουθενά.

https://www.e-shop.gr/coolermaster-amd-am4-upgrade-kit-rr-accy-am4b-r1-p-PER.807797

Πάρε 1 τηλέφωνο μήπως μπορούν να το φέρουν (δύσκολα)

Με 16€ υπάρχει αυτή: https://www.e-shop.gr/savio-frost-black-120mm-fan-p-PER.516698 είναι λίγο χειρότερη απο την evo αλλά ο 3600 είναι εύκολη δουλειά 

Επεξ/σία από leros2004
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, leros2004 said:

https://www.e-shop.gr/coolermaster-amd-am4-upgrade-kit-rr-accy-am4b-r1-p-PER.807797

Πάρε 1 τηλέφωνο μήπως μπορούν να το φέρουν (δύσκολα)

Με 16€ υπάρχει αυτή: https://www.e-shop.gr/savio-frost-black-120mm-fan-p-PER.516698 είναι λίγο χειρότερη απο την evo αλλά ο 3600 είναι εύκολη δουλειά 

Το χα δει αυτό αλλά πήρα ένα τηλ και είπαν οτι δεν πρόκειται να το ξαναφέρουν, δυστυχώς.

Θα δώσω λίγα παραπάνω, ίσως πάω για την 212 που υπάρχει τώρα και κάνει γύρω στα 30€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, alxnt είπε

Καλημέρα παίδες.

Θα αγοράσω ένα ryzen 5700x στη θέση ενός 3600. Το 3600 θα το δώσω στον αδερφό μ και ψάχνω μητρική, εγώ θα κρατήσω την b450 tomahawk(non-max).

Έχω κοιτάξει τις παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/31090996/ASRock-B450M-Pro4-R2-0-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/20121996/MSI-B450M-Pro-VDH-Max-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

Η επιλογή των συγκεκριμένων γίνεται λόγω τιμής και της ψύκτρας που έχουν στα vrm.

Σε b550 δε βρήκα κάτι με χαμηλή τιμή και παθητική ψύξη.

Επιπλέον ψάχνω ένα am4 mounting bracket για ένα CM hyper 212 evo που χρησιμοποιεί τώρα στο 1150 socket  σύστημα του(4670k+ asrock z87m extreme4), αλλά δε βρίσκω πουθενά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

H ASRock ειναι καπως καλύτερη mobo μιας και σου δίνει καποια πραγματακια παραπάνω:

1) Καλύτερα ρευματα. 10 Power Phases x 42A  - αντί 6 Power Phases X 55Α (νομίζω διοτι δεν βρηκα τα ακριβη νουμερα) η MSI

2) Cooling covers σε ολα τα Power Phases (10) - αντί στα 4/6 η MSI

Δεν μας τρελένουν τα παραπάνω νούμερα. Χαμηλά είναι ούτως ή αλλως. Συγκριτικά μιλώντας πάντα.

3) Πιο πλήρεις USB ports. H ASRock έχει 2X USB3.3 Gen2 θυρες (10GB/s) στο πίσω Ι/Ο panel -  Η MSI δεν δινει καμια ούτε εσωτερικά ούτε εξωτερικα.

- 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A Port (10 Gb/s) (Supports ESD Protection)
- 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C Port (10 Gb/s) (Supports ESD Protection)

4)  Μια παραπάνω PCIe x16 θυρα (PCIe 2.0 x16) που πιθανά να φανεί χρήσιμη - Η MSI δίνει μια επιπλεον PCIe 2.0 x1

5) Μια παραπάνω θέση δισκου M2. Δεν ειναι βεβαια οπως η πρωτη NVMe Gen3 αλλα M2 SATA (χανεις μια θεση SATA οταν τον κουμπώνεις), υπάρχει όμως πανω στην mobo και δεν χρειαζεσαι επιπλεον ανταπτορες και χωρο. - Η MSI εχει μονο μια θεση για NVMe Gen3.

 

Από τις 2 θα πηγαινα στην ASRock λογω των παραπανω. Επίσης προσωπικά θεωρώ καλύτερες και πιο Value for Money τις ASRock από τις MSI (αλλα αυτο ειναι μια πολυ γενικευμένη και προσωπική εκτίμηση)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SeNNinhA said:

H ASRock ειναι καπως καλύτερη mobo μιας και σου δίνει καποια πραγματακια παραπάνω:

1) Καλύτερα ρευματα. 10 Power Phases x 42A  - αντί 6 Power Phases X 55Α (νομίζω διοτι δεν βρηκα τα ακριβη νουμερα) η MSI

2) Cooling covers σε ολα τα Power Phases (10) - αντί στα 4/6 η MSI

Δεν μας τρελένουν τα παραπάνω νούμερα. Χαμηλά είναι ούτως ή αλλως. Συγκριτικά μιλώντας πάντα.

3) Πιο πλήρεις USB ports. H ASRock έχει 2X USB3.3 Gen2 θυρες (10GB/s) στο πίσω Ι/Ο panel -  Η MSI δεν δινει καμια ούτε εσωτερικά ούτε εξωτερικα.

- 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A Port (10 Gb/s) (Supports ESD Protection)
- 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C Port (10 Gb/s) (Supports ESD Protection)

4)  Μια παραπάνω PCIe x16 θυρα (PCIe 2.0 x16) που πιθανά να φανεί χρήσιμη - Η MSI δίνει μια επιπλεον PCIe 2.0 x1

5) Μια παραπάνω θέση δισκου M2. Δεν ειναι βεβαια οπως η πρωτη NVMe Gen3 αλλα M2 SATA (χανεις μια θεση SATA οταν τον κουμπώνεις), υπάρχει όμως πανω στην mobo και δεν χρειαζεσαι επιπλεον ανταπτορες και χωρο. - Η MSI εχει μονο μια θεση για NVMe Gen3.

 

Από τις 2 θα πηγαινα στην ASRock λογω των παραπανω. Επίσης προσωπικά θεωρώ καλύτερες και πιο Value for Money τις ASRock από τις MSI (αλλα αυτο ειναι μια πολυ γενικευμένη και προσωπική εκτίμηση)

Για asrock κοιτάξαμε στην αρχή μιας και η z87 δεν έκανε κιχ τόσα χρόνια και μετά βάλαμε στο παιχνίδι και την msi.

Δεν είχα προσέξει αυτές τις λεπτομέρειες, ειναι η αλήθεια, αλλά νομίζω οτι για τη χρήση που κανει πιο σωστό ειναι να κοιτάξει την εγγύηση. Σίγουρα θα παίξει και τα παιχνίδια του(κατι elden ring, death stranding, cyberpunk από βαριά παιχνίδια που θυμάμαι οτι έπαιξε και απο εκεί και πέρα πιο light) αλλά δεν είναι hardcore gamer (έχει μια rx 590 8gb)και δε νομίζω οτι οι παραπάνω λεπτομέρειες θα κάνουν τη διαφορά. 2ο nvme δε θα βάλει αφού δεν εχει ακόμα 1ο  😂 και usb νομίζω οτι με το 3.1 gen 1 θα είναι κομπλέ.

Ένα άλλο που είδα είναι η κάρτα ήχου της realtek που είναι χειρότερη και στις 2 σε σχεση με την z87m.

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, alxnt είπε

Για asrock κοιτάξαμε στην αρχή μιας και η z87 δεν έκανε κιχ τόσα χρόνια και μετά βάλαμε στο παιχνίδι και την msi.

Δεν είχα προσέξει αυτές τις λεπτομέρειες, ειναι η αλήθεια, αλλά νομίζω οτι για τη χρήση που κανει πιο σωστό ειναι να κοιτάξει την εγγύηση. Σίγουρα θα παίξει και τα παιχνίδια του(κατι elden ring, death stranding απο βαριά παιχνίδια που θυμάμαι οτι έπαιξε και απο εκεί και πέρα πιο light) αλλά δεν είναι hardcore gamer (έχει μια rx 590 8gb)και δε νομίζω οτι οι παραπάνω λεπτομέρειες θα κάνουν τη διαφορά. 2ο nvme δε θα βάλει αφού δεν εχει ακόμα 1ο  😂 και usb νομίζω οτι με το 3.1 gen 1 θα είναι κομπλέ.

Ένα άλλο που είδα είναι η κάρτα ήχου της realtek που είναι χειρότερη και στις 2 σε σχεση με την z87m.

Ρωτησες ποια από τις δυο και ανελυσα το γιατι. Η επιλογη ειναι δικη σας με τα δικα σας κριτηρια παντα εννοειται.

Η υπαρξη USB3.0 gen2 για εμενα ειναι σημαντική στην καθημερινότητά μας. Κουμπώνεις πιο γρηγορους εξωτερικους και αντιγραφεις πιο γρηγορα τα αρχεία σου. Δεν αλλαζει την αποδοση του συστηματος αλλα αλλαζει την αναμονή σου. Μην ξεχνας οι δισκοι και τα στικακια γινονται καθε μερα και πιο γρηγορα. Θα αγοραζες USB2.0 στικακι σημερα? Εγω οχι. Σε λιγο δεν θα αγοραζουμε στικακι εαν δεν ειναι gen2 τουλαχιστον. Αρα γιατι να μην θελω αντιστοιχη θυρα?

Η υπαρξη M2 disks και slots καθώς και PCIe θυρων ειναι για μελλοντική χρήση. Ειναι εκει που τελικά λέμε, γιατι να μην εχει η δική μου και να πρεπει να παιδευτω με ανταπτορες κλπ (με επιπλεον κοστος).

Τα καλυτερα VRMs/MOSFETs θα βοηθησουν να σηκωσει στο μελλον εναν καπως δυνατοτερο επεξεργαστη. Ναι μπορει ολοι να ειναι θεωρητικα "συμβατοι" αλλα στην πραξη δεν τρεχουν ολοι. Η εαν τρεχουν, το κανουν περπατώντας εαν δεν μπορεις να τους τροφοδοτησεις σωστα. Πληστες οι περιπτωσεις που δεν "παιζει" σωστα η CPU σε low budget mobo μετα απο αναβαθμιση. Δεν μιλάμε φυσικά για VRMs made in Japan. Οποτε λογικα μιλαμε για ιδιας ποιοτητας. Η ποσοτητα αλλαζει καπως.

Για ηχο δεν περιμενεις κατι σοβαρο. Basic. Μιλαμε για low budget καρτες. Εδω αλλες με πολλαπλασιο κοστος και παλι δεν εχουν καλο ηχο.

Οπως το είπες. ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. Δεν αναμενεις και τρομακτικες διαφορες αναμεσα σε mobo της ιδιας κατηγοριας.

Επίσης εχω την εντυπωση οτι η κατασκευη του σωματος της mobo πρεπει να ειναι ελαχιστα καλυτερη στην ASRock. Αναφερουν για 2oz copper insulation layers, ενώ η MSI τιποτε. Οποτε οτι διαφημιζεται ειναι παντα το επιπλεον. Δεν κανει τεραστια διαφορα. Απλα ειναι οπως ειπες αλλη μια λεπτομερεια.

Για την εγγυηση το τσεκαρετε εσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα να δωσεις/πουλησεις και την b450 παρεα με τον 3600 και να παρεις μια b550 για τον 5700 ωστε να εχεις και το Pci-e 4.0 σε gpu + nvme.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, @topos είπε

Εγω θα ελεγα να δωσεις/πουλησεις και την b450 παρεα με τον 3600 και να παρεις μια b550 για τον 5700 ωστε να εχεις και το Pci-e 4.0 σε gpu + nvme.

 

giphy.gif

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Για ηχο δεν περιμενεις κατι σοβαρο. Basic. Μιλαμε για low budget καρτες. Εδω αλλες με πολλαπλασιο κοστος και παλι δεν εχουν καλο ηχο.

  ναι, ρε γμτ. χρονια τωρα απορια μου, γιατι ενω στο θεμα εικονας εχουμε ακουμπισει σχεδον το τελειο, στο θεμα ηχου εχουμε μεινει 200 χρονια πισω, στους υπολογιστς. Ο υπολογιστης θα μπορουσε να ειναι ο τελειος προενισχυτης, πολλες πηγες ηχου, πολλα προγραμματα επεξεργασιας/ρυθμισης κτλ. Μου εκανε εντυπωση που η καινουργια μητρικη μου εχει ενσωματομενο παλαιοτερο στιπ ηχου, απο την προ 5ετιας, ιδιας μαρκας, που ειχα. Επισης η καινουργια εχει υποδοχες, 1 mic, 1 lineout, 1 spdif. Γεγονος που σε αναγκαζει στην προσθηκη εξτρα καρτας, η εξωτερικης η συνδεση με ενισχυτη AV, αν θελεις πολυκαναλο ηχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

  ναι, ρε γμτ. χρονια τωρα απορια μου, γιατι ενω στο θεμα εικονας εχουμε ακουμπισει σχεδον το τελειο, στο θεμα ηχου εχουμε μεινει 200 χρονια πισω, στους υπολογιστς. Ο υπολογιστης θα μπορουσε να ειναι ο τελειος προενισχυτης, πολλες πηγες ηχου, πολλα προγραμματα επεξεργασιας/ρυθμισης κτλ. Μου εκανε εντυπωση που η καινουργια μητρικη μου εχει ενσωματομενο παλαιοτερο στιπ ηχου, απο την προ 5ετιας, ιδιας μαρκας, που ειχα. Επισης η καινουργια εχει υποδοχες, 1 mic, 1 lineout, 1 spdif. Γεγονος που σε αναγκαζει στην προσθηκη εξτρα καρτας, η εξωτερικης η συνδεση με ενισχυτη AV, αν θελεις πολυκαναλο ηχο.

Ειναι να τρελένεσαι με τις επιλογές που κάνουν....

Η Β650Ε Taichi μου εχει ενσωματωμενο το πολύ καλό Realtek ALC 4082 audio codec αλλα δυστυχως βγαζει μονο μια (!!!) εξοδο (και οχι 3 ή 5) και οπτικη.

Go figure τι σκεφτόταν ο καλλιτέχνης όταν την εβαζε σε παραγωγη.....

image.png.7d09b99fcd7562a29b832683e852cda4.png

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, SeNNinhA said:

Ρωτησες ποια από τις δυο και ανελυσα το γιατι. Η επιλογη ειναι δικη σας με τα δικα σας κριτηρια παντα εννοειται.

Η υπαρξη USB3.0 gen2 για εμενα ειναι σημαντική στην καθημερινότητά μας. Κουμπώνεις πιο γρηγορους εξωτερικους και αντιγραφεις πιο γρηγορα τα αρχεία σου. Δεν αλλαζει την αποδοση του συστηματος αλλα αλλαζει την αναμονή σου. Μην ξεχνας οι δισκοι και τα στικακια γινονται καθε μερα και πιο γρηγορα. Θα αγοραζες USB2.0 στικακι σημερα? Εγω οχι. Σε λιγο δεν θα αγοραζουμε στικακι εαν δεν ειναι gen2 τουλαχιστον. Αρα γιατι να μην θελω αντιστοιχη θυρα?

Η υπαρξη M2 disks και slots καθώς και PCIe θυρων ειναι για μελλοντική χρήση. Ειναι εκει που τελικά λέμε, γιατι να μην εχει η δική μου και να πρεπει να παιδευτω με ανταπτορες κλπ (με επιπλεον κοστος).

Τα καλυτερα VRMs/MOSFETs θα βοηθησουν να σηκωσει στο μελλον εναν καπως δυνατοτερο επεξεργαστη. Ναι μπορει ολοι να ειναι θεωρητικα "συμβατοι" αλλα στην πραξη δεν τρεχουν ολοι. Η εαν τρεχουν, το κανουν περπατώντας εαν δεν μπορεις να τους τροφοδοτησεις σωστα. Πληστες οι περιπτωσεις που δεν "παιζει" σωστα η CPU σε low budget mobo μετα απο αναβαθμιση. Δεν μιλάμε φυσικά για VRMs made in Japan. Οποτε λογικα μιλαμε για ιδιας ποιοτητας. Η ποσοτητα αλλαζει καπως.

Για ηχο δεν περιμενεις κατι σοβαρο. Basic. Μιλαμε για low budget καρτες. Εδω αλλες με πολλαπλασιο κοστος και παλι δεν εχουν καλο ηχο.

Οπως το είπες. ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. Δεν αναμενεις και τρομακτικες διαφορες αναμεσα σε mobo της ιδιας κατηγοριας.

Επίσης εχω την εντυπωση οτι η κατασκευη του σωματος της mobo πρεπει να ειναι ελαχιστα καλυτερη στην ASRock. Αναφερουν για 2oz copper insulation layers, ενώ η MSI τιποτε. Οποτε οτι διαφημιζεται ειναι παντα το επιπλεον. Δεν κανει τεραστια διαφορα. Απλα ειναι οπως ειπες αλλη μια λεπτομερεια.

Για την εγγυηση το τσεκαρετε εσεις.

Εσύ καλά κάνεις κ σ ευχαριστώ που τα λες. Απλά σκέψου οτι για να έχει ακόμα 1150 η χρήση είναι αρκετά απλή. Όπως και να έχει την απόφαση θα την πάρει ο ίδιος.

 

3 hours ago, @topos said:

Εγω θα ελεγα να δωσεις/πουλησεις και την b450 παρεα με τον 3600 και να παρεις μια b550 για τον 5700 ωστε να εχεις και το Pci-e 4.0 σε gpu + nvme.

Μη μου βάζεις πρίζες. 😄

Το χω σκεφτεί αλλά ούτε θέλω να μπω σε παραπάνω έξοδα ούτε να ξηλώνω mb. Παιχνίδια δεν πολυπαιζω λόγω χρόνου οπότε αν το έκανα θα το έκανα μόνο για το nvme(που δεν έχω ακόμα). Τα extra cores θέλω προς το παρόν για τα labs μου.

1 hour ago, Chris2756 said:

  ναι, ρε γμτ. χρονια τωρα απορια μου, γιατι ενω στο θεμα εικονας εχουμε ακουμπισει σχεδον το τελειο, στο θεμα ηχου εχουμε μεινει 200 χρονια πισω, στους υπολογιστς. Ο υπολογιστης θα μπορουσε να ειναι ο τελειος προενισχυτης, πολλες πηγες ηχου, πολλα προγραμματα επεξεργασιας/ρυθμισης κτλ. Μου εκανε εντυπωση που η καινουργια μητρικη μου εχει ενσωματομενο παλαιοτερο στιπ ηχου, απο την προ 5ετιας, ιδιας μαρκας, που ειχα. Επισης η καινουργια εχει υποδοχες, 1 mic, 1 lineout, 1 spdif. Γεγονος που σε αναγκαζει στην προσθηκη εξτρα καρτας, η εξωτερικης η συνδεση με ενισχυτη AV, αν θελεις πολυκαναλο ηχο.

Σκέψου πριν από την tomahawk είχα sabertooth z97 και είχε πολύ καλύτερο ήχο(alc1150). Όταν πήρα την tomahawk ξενέρωσα πολύ με τον ήχο αλλά δεν έχω αξιωθεί να πάρω μια κάρτα ήχου της προκοπής.

Οι F4-3200C16D-32GVK φαντάζομαι θα παίζουν παρόλο που δεν είναι στο qvl. Μιλάω και για τις 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...