Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού έως 400 €


boksic_9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

Όπως λέει και ο τίτλος, είμαι σε αναζήτηση συσκευής έως 400 περίπου ευρώ ΜΕ αποφορολογηση. 

Νομίζω ότι μου κέντρισε το ενδιαφέρον το honor 90 Pro και το poco f5 pro. 

Θα εκτιμούσα να διαβάζω την γνώμη σας έτσι ώστε να προχωρήσω στην αγορά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα το Motorola Edge 40 μια εκπληκτική συσκευή η το Oppo Reno11f που μόλις κυκλοφόρησε και αν το πάρεις πριν το Πάσχα θα έχεις 4 χρόνια εγγύηση μπαταρίας και μια ακόμη συσκευή δώρο το Oppo A18.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, boksic_9 είπε

Όλα αυτά motorola edge 40, oppo reno 11 f, oppo x6 pro, nova 90 pro σε σύγκριση με το poco f5 pro τι λέτε? 

moto oppo honor ειναι δευτεροκλασατες συσκευες

ειδικα τα oppo honor ειναι τουλαχιστον 2 κλασεις κατωτερα, το moto ειναι λιιιιιγο πιο πανω απο αυτα

το poco x6 pro το βρισκεις και κατω απο 300 (υπαρχει θεμα εδω για να δεις πως που) σε σxεση με τα 400 του f5 pro

παρε και ενα συγκριτικο να το δεις και μονος σου

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/motorola-edge-40,poco-f5-pro-global-12gb-512gb,poco-x6-pro-global-12gb-512gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Donalhioy είπε

moto oppo honor ειναι δευτεροκλασατες συσκευες

ειδικα τα oppo honor ειναι τουλαχιστον 2 κλασεις κατωτερα, το moto ειναι λιιιιιγο πιο πανω απο αυτα

το poco x6 pro το βρισκεις και κατω απο 300 (υπαρχει θεμα εδω για να δεις πως που) σε σxεση με τα 400 του f5 pro

παρε και ενα συγκριτικο να το δεις και μονος σου

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/motorola-edge-40,poco-f5-pro-global-12gb-512gb,poco-x6-pro-global-12gb-512gb

Καλα εχεις πλακα εσυ....δεν υπαρχουν δευτερες και πρωτες συσκευες.Ολες εχουν τα συν και τα πλυν.

Και τα poco που λες εσυ εχουν στα πλυν το λογισμικο τους,ειτε λεγεται miui ειτε hyperOS.

Ανοιξε και κανα ,review να δεις.Επισης δες ποσοι εχουν φυγει απο χιαομι και πηγαν αλλου.Δεν εχω δει κανεναν απο αλλη μαρκα να παει σε χιαομι....μα κανεναν....ολοι φευγουν απο κει.

Οπως και να χει ολα εχουν συν και πλυν.Αλλα ξαναλεω ΔΕΝ υπαρχουν δευτεροκλασατες και πρωτοκλασατες συσκευες.ΜΟΝΟ εμεις τι ζηταμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω πολύ κακή εμπειρία και από Xiaomi και από από Poco θα σου πρότεινα να βρεις κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά.Ειδικά αν θες να το κρατήσεις για αρκετά χρόνια.Τα poco είναι φθηνές επιλογές για gaming αλλά όταν θα πιάνεις 45άρια(παρόλο που σου πετάνε κάτι για δήθεν liquid cooling τα οποία απλά δε δουλεύουν) στη μίση ώρα και η Cpu θα τραβάει throttling το gaming πάει περίπατο.Βάλε στα μείον και τις μέτριες κάμερες και δε σου μένει κάτι στο τέλος.Ακόμα και για απλή χρήση να το θες θα τρως στη μάπα άκυρα bugs του λογισμικού της Xiaomi που σε κάθε update ένα φτιάχνει δέκα καινούρια εμφανίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει εδώ και λίγες μέρες το Motorola Edge 40 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Η συσκευή είναι πανέμορφη σαν κόσμημα, η οθόνη εκπληκτική και φωτεινή που βλέπεις ακόμη και κάτω από το έντονο φώς του ήλιου ακόμη και με γυαλιά ηλίου. Ο επεξεργαστής γρήγορος δεν κολλάει πουθενά. Η φωτογραφική βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες και ειδικά οι νυχτερινές είναι απίστευτες, έχει πολλές επιλογές παραμετροποίησης για όποιον ξέρει, εγώ βγάζω στο αυτόματο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Λογισμικό καθαρό Android χωρίς πρόσθετες εφαρμογές αλλά με λειτουργίες πολύ χρήσιμες της Motorola. Ακριβώς επειδή δεν έχει βαρίδια το λογισμικό η μπαταρία κρατάει πολύ παραπάνω από όσο νομίζει κανείς και ας είναι πιο μικρή σε χωρητικότητα, εμένα με κρατάει μία μισή μέρα με συνεχείς χρήση social, browsing, μηνύματα και κλήσεις. Φορτίζει πλήρεις σε μισή ώρα. Ενημερώσεις έρχονται κανονικά και η αναβάθμιση Android μπορεί να αργεί να έρθει αλλά έρχεται και το ποιο σημαντικό η συσκευή λειτουργεί χωρίς κολλήματα χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι είδα έχει 2 μοντέλα ένα edge 40 neo και ένα edge 40. Το δεύτερο είναι περίπου 150 ακριβότερο χώρις να καταλάβω ιδιετερες διαφορές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, boksic_9 είπε

Απ ότι είδα έχει 2 μοντέλα ένα edge 40 neo και ένα edge 40. Το δεύτερο είναι περίπου 150 ακριβότερο χώρις να καταλάβω ιδιετερες διαφορές 

Απο αυτα που έχω διαβάσει... δεν είναι και πολύ σχετικός....

Το  Edge 40 εχει καλύτερο επεξεργαστή, καλύτερη κάμερα (1,4 διάφραγμα), ασύρματη φόρτιση  αλλά μικρότερη μπαταρία (έχει γραφεί οτι έχει καλύτερη διαχειρηση της μπαταρίας)

Η τιμή του τώρα έχει πετάξει... μέχρι πριν ένα μήνα ήταν φθηνότερο... αρχές Μαρτίου που το αγόρασα ήταν σχεδόν 50 ευρώ κάτω απο το Neo  κοντα στα 310 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2024 στις 5:15 ΜΜ, osfp1978 είπε

Καλα εχεις πλακα εσυ....δεν υπαρχουν δευτερες και πρωτες συσκευες.Ολες εχουν τα συν και τα πλυν.

Και τα poco που λες εσυ εχουν στα πλυν το λογισμικο τους,ειτε λεγεται miui ειτε hyperOS.

Ανοιξε και κανα ,review να δεις.Επισης δες ποσοι εχουν φυγει απο χιαομι και πηγαν αλλου.Δεν εχω δει κανεναν απο αλλη μαρκα να παει σε χιαομι....μα κανεναν....ολοι φευγουν απο κει.

Οπως και να χει ολα εχουν συν και πλυν.Αλλα ξαναλεω ΔΕΝ υπαρχουν δευτεροκλασατες και πρωτοκλασατες συσκευες.ΜΟΝΟ εμεις τι ζηταμε.

φυσικα και υπαρχουν δευτεροκλασατες, οταν πουλας all around smartphone και εισαι σε ολα πισω απο τον ανταγωνισμο, τοτε εισαι δευτεροκλασατη

Kαλυτερο επεξεργαστη δεν εχει... τον 8020 εχει που ειναι mid range. καπου στην μεση ειναι

καμερα εχει κατω του μετριου, που ειναι η απλη απο την προηγουμενη γενια OV50A

εχει μπαταρια προηγουμενης τεχνολογιας, bluetooth 3 γενιες πισω, ραμ 4x *προυγουμενη γενια, οθονη fhd poled με χαμηλη φωτηνοτητα *προηγουμενη γενια, ufs 31 που ειναι το κλασικο σε συσκευες των 350 *επισης προηγουμενη γενια, με το ζορι μετρια ηχεια, και οπο ποιοτητα κατασκευης φαντασου δεν νομιζω να εχει καν gorilla glass η κατι σχετικο

οσο αναφορα το λειτουργικο καλυτερα ειναι να ξερουμε ακριβως τι εννουμε με την εννοια *βαρυ λειτουργικο* πρωτου αρχισουμε τις δεισιδαιμονίες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το edge 30 neo το οποιο το πηρα καθαρα λογο μεγεθους και βαρους χωρις να με ενδιαφερουν ιδιαιτερα οι επιδόσεις, ειμαι πολυ ευχαριστημένος και ανετα θα ξαναπήγαινα σε Motorola , προσεγμένα τηλεφωνα τα edge στο συνολο τους . Ειναι λιγο μαλλον υπερκοστολογημένα οταν κυκλοφορουν αλλα πεφτει γρήγορα η τιμη τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Donalhioy είπε

φυσικα και υπαρχουν δευτεροκλασατες, οταν πουλας all around smartphone και εισαι σε ολα πισω απο τον ανταγωνισμο, τοτε εισαι δευτεροκλασατη

Kαλυτερο επεξεργαστη δεν εχει... τον 8020 εχει που ειναι mid range. καπου στην μεση ειναι

καμερα εχει κατω του μετριου, που ειναι η απλη απο την προηγουμενη γενια OV50A

εχει μπαταρια προηγουμενης τεχνολογιας, bluetooth 3 γενιες πισω, ραμ 4x *προυγουμενη γενια, οθονη fhd poled με χαμηλη φωτηνοτητα *προηγουμενη γενια, ufs 31 που ειναι το κλασικο σε συσκευες των 350 *επισης προηγουμενη γενια, με το ζορι μετρια ηχεια, και οπο ποιοτητα κατασκευης φαντασου δεν νομιζω να εχει καν gorilla glass η κατι σχετικο

οσο αναφορα το λειτουργικο καλυτερα ειναι να ξερουμε ακριβως τι εννουμε με την εννοια *βαρυ λειτουργικο* πρωτου αρχισουμε τις δεισιδαιμονίες

 

Αποψη σου...σεβαστη.

Ειχα χιαομι και ξερω.Μονο ενα μηνα το αντεξα,μετα πουληθηκε.Τι να τα κανεις ομως τα καλα χαρακτηριστικα οταν εχεις το πιο βαρυ λογισμικο σε ολο το αντροιντ και κανει το κινητο να ειναι αλλου;

Αληθεια εχεις δοκιμασει στα χερια σου καποιο αλλο κινητο;Ενα Μοτορολα με καθαρο αντροιντ,ενα realme με ελαφρυ λογισμικο;

Ειπαμε,πρωτα απ ολα ειναι ΕΜΕΙΣ τι ζηταμε και τι προτιμησεις εχουμε.Αν θες εσυ να εχεις ενα κινητο που να σερνεται/κολλαει αλλα να εχεις την πιο συγχρονη τεχνολογια δικαιωμα σου.Οι αλλοι ομως δεν φταινε να τους παρεις στο λαιμο σου,εκτος και αν ξερουν ηδη το miui.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...