Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με βοντα wifi calling σε ισογειο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους από ότι έχω καταλάβει θα μου το επιβεβαιώσετε και εσείς η βοντα έχει καταργήσει το wifi calling ανεπίσημα ακόμη....τουλάχιστον μένω σε μεζονέτα στο ισόγειο....αλλά 2 μελοι της οικογένειας έχουν βοντα και οι 3 μας χωρίς wifi calling....τελικά προτιμούσα να πάω στην κιου....σήμερα έγινε η φορητότητα και λειτουργεί κανονικά μέχρι στιγμής....Ξέρετε κάτι όσο αναφορά το θέμα αυτο.....το μόνο πρόβλημα είναι ότι χάλασα αρκετά καλό συμβόλαιο της βοντα με 14 ευρώ και πήγα κιου με αυτόματη ανανέωση στα 15 ευρώ για το πρόγραμμα με 11.60 ευρώ απερ λεπτά 3.5 gb 200sms....Η άλλη φαντάζομαι και πιο σίγουρη λύση αλλά ακριβή λύση είναι κάποιο gsm 4g repeater από ελληνική αγορα

https://bataria.gr/enishutis-anametadotis-simatos-kinitis-tilefonias-iq-telecom-gsm-4g-gs-rp2-dual-new-900-1800mhz-dual-band-vodafone-cosmote-wind-aspro.html

Κάτι τέτοιο θα άξιζε? 

Θέλω να μάθω από χρήστες κιου την εμπειρία τους όσο αναφορά το σήμα μέχρι στιγμής στην ανατολική Θεσσαλονίκη τουλάχιστον είχε πιο πολλές γραμμές από την δεύτερη σιμ που είναι κοσμοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά λειτουργεί σε μένα το Wifi calling της vodafone με IOS.
Βάζω σε airplane mode, ανοίγω μόνο το Wifi, και έχω κανονικά τηλέφωνο.
Μαζί εμφανίζει πάνω πάνω και την ένδειξη Wifi calling .

Καταργήθηκε μια έξτρα εφαρμογή που υπήρχε ειδικά για να υποστηριχθούν παλιά Android επειδή δεν είχαν εγγενώς τη λειτουργία
αλλά υποτίθεται πως τα καινούρια Android υποστηρίζουν εγγενώς κανονικά το Wifi calling.

Μια φορά
επιβεβαιώνω πως λειτουργεί κανονικά το Wifi calling στο IOS τουλάχιστον (και υποθέτω και στα καινούρια Android).

Επεξ/σία από Jimis202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ios πιθανόν σε εμάς εδώ ανατολική Θεσσαλονίκη δεν λειτουργεί με την καμία....σε 3 κινητά στο σπίτι.....δυστηχος είχα μια σιμ κόσμοτε αυτή με τα απεριόριστα. Της φρογκ όπου είδα ότι λειτουργεί στην κόσμοτε το wifi calling.....και θα σου πω ολλο το στορυ....ενώ λειτουργούσε κανονικά ξαφνικά σταμάτησε οπότε στο ισόγειο μένω χωρίς τηλέφωνο....παρά μόνο με σταθερο.....προνοητικός πάντα....περνώ την εξυπηρέτηση πελατών και αφού περνάω τον Γολγοθά των "διπροσωπων" και μιλώντας ώρα στο αυτόματο σύστημα σαν αυτιστικός σε κρίση.....τελικά επιτέλους βρέθηκε ένας εξυπηρετικός κύριος θαύμα θα μου πείτε λόγο Πάσχα.......ενεργοποιεί το wifi calling μετά από κάποιες ώρες.....έπειτα από μια βδομάδα λειτουργίας κόπηκε και στα τρία κινητά της οικογενιας....το wifi call αλλά και σε δύο γείτονες που έχουν βοντα ......και έτσι.....λοιπόν έχοντα χωθεί με τα μούτρα στο καρτέλ και στο λαθρεμπόριο αέρα......κατέληξα σε κιου.....ξέρω πολύ θα μιλήσουν για αυτό το ερηστικο παραλήρημα....πολύ θα το παιξουν φιλόλογοι να διορθώνουν λαθοι.....αλλά κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται.....η τηλεφωνια και το ίντερνετ από δημόσιο αγαθό έγινε χρυσάφι....λυπαμε....

Το συμπέρασμα τέρμα τα ισόγειο ολλοι για ρετιρέ στην εκαλη

 

1 ώρα πριν, Jimis202 είπε

Κανονικά λειτουργεί σε μένα το Wifi calling της vodafone με IOS.
Βάζω σε airplane mode, ανοίγω μόνο το Wifi, και έχω κανονικά τηλέφωνο.
Μαζί εμφανίζει πάνω πάνω και την ένδειξη Wifi calling .

Καταργήθηκε μια έξτρα εφαρμογή που υπήρχε ειδικά για να υποστηριχθούν παλιά Android επειδή δεν είχαν εγγενώς τη λειτουργία
αλλά υποτίθεται πως τα καινούρια Android υποστηρίζουν εγγενώς κανονικά το Wifi calling.

Μια φορά
επιβεβαιώνω πως λειτουργεί κανονικά το Wifi calling στο IOS τουλάχιστον (και υποθέτω και στα καινούρια Android).

Μάλλον στα android υπάρχει θεμα

Επεξ/σία από e1995kati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μη νομίσεις ότι δεν ισχύει κιόλας, δείχνει αυτό:

5-A319-BF7-7-A1-F-49-B5-A6-E1-23-AB9-C36

παίζει κανονικότατα τη στιγμή που μιλάμε και με airplane mode
και στη θέση του παρόχου έχει κυλιόμενη την ένδειξη

Vodafone WiFi Calling

Θεωρώ ότι κάποιο πρόβλημα παίζει με τον εξοπλισμό σου ή τις ρυθμίσεις σου,
μια φορά δεν μπορεί να είναι γενικό πρόβλημα, 
γιατί τότε θα το είχα κι εγώ.

edit:
Με μια πρόχειρη αναζήτηση,
οδηγίες έχει κι εδώ
https://www.vodafone.gr/ypostirixi/faqs/rythmiseis-kinitis-syskevis/pos-mporo-na-energopoiiso-apenergopoiiso-to-wifi-calling

Επεξ/σία από Jimis202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, e1995kati είπε

Καλησπέρα σε όλους από ότι έχω καταλάβει θα μου το επιβεβαιώσετε και εσείς η βοντα έχει καταργήσει το wifi calling ανεπίσημα ακόμη....τουλάχιστον μένω σε μεζονέτα στο ισόγειο....αλλά 2 μελοι της οικογένειας έχουν βοντα και οι 3 μας χωρίς wifi calling....τελικά προτιμούσα να πάω στην κιου....σήμερα έγινε η φορητότητα και λειτουργεί κανονικά μέχρι στιγμής....Ξέρετε κάτι όσο αναφορά το θέμα αυτο.....το μόνο πρόβλημα είναι ότι χάλασα αρκετά καλό συμβόλαιο της βοντα με 14 ευρώ και πήγα κιου με αυτόματη ανανέωση στα 15 ευρώ για το πρόγραμμα με 11.60 ευρώ απερ λεπτά 3.5 gb 200sms....Η άλλη φαντάζομαι και πιο σίγουρη λύση αλλά ακριβή λύση είναι κάποιο gsm 4g repeater από ελληνική αγορα

https://bataria.gr/enishutis-anametadotis-simatos-kinitis-tilefonias-iq-telecom-gsm-4g-gs-rp2-dual-new-900-1800mhz-dual-band-vodafone-cosmote-wind-aspro.html

Κάτι τέτοιο θα άξιζε? 

Θέλω να μάθω από χρήστες κιου την εμπειρία τους όσο αναφορά το σήμα μέχρι στιγμής στην ανατολική Θεσσαλονίκη τουλάχιστον είχε πιο πολλές γραμμές από την δεύτερη σιμ που είναι κοσμοτε

Η Vodafone κατάργησε την εφαρμογή για Android…πρέπει να αλλάξεις συσκευη. Όσο για το σήμα της Nova, στο Φάληρο & Ανάληψη είναι καλή εκτός από το κομμάτι της Δελφων από Πέτρου Συνδικα μέχρι 28ης Οκτωβρίου και 3-4 στενα επάνω μέχρι τη Σόλωνος. Άλλο θέμα που έχω εντοπίσει είναι στη περιοχή της Θερμής όπου ζορίζεται(από την Ληδα Μαρία μέχρι την είσοδο του οικισμού). 
Κυρίως στα δεδομένα ειδα θέμα, στις κλήσεις είναι ανεκτή στη χειρότερη. Αν είσαι με Nova καλύτερη ποιότητα ήχου στο 2G, δεν χάνεις κλήσεις και έρχονται σε sms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ενοω για την εφαρμογή της βονταφον ενοω ότι δεν ενεργοποιείται καθόλου το wifi calling στις συσκευές μετά από πολλά τηλ ενεργοποιήθηκε για μια βδομάδα και μετά ξανά off....

Οι κεραίες αυτές της αγοράς κάνουν δουλειά γενικός.....στην αυλή του σπιτιού έχω 3 η 4 γραμμές σε ολλες τις εταιριες

Δεν με αφορουν τα δεδομένα να φέρνει σήμα μέσα θέλω ίσα ίσα για ομιλία και sms 

Και σε κιου πήγα επειδή έχει αυτόματη ανανέωση χρόνου και πακέτων η κόσμοτε δεν έχει σε όλα τα πακέτα.....με cu ξέρει κανείς τι γίνετε? Όσο αναφορά τα πακετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν πάση περιπτώσει
η βοντα δεν έχει καταργήσει το wifi calling ούτε ανεπίσημα ούτε ακόμη

δουλεύει σταθερά από τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε σε iOS τουλάχιστον
και δουλεύει μέχρι σήμερα χωρίς να έχει αλλάξει κάτι

η περιοχή δεν παίζει ρόλο είτε είσαι στην ανατολική Θεσσαλονίκη είτε στο Διδυμότειχο

δεν παίζει ρόλο ούτε ο σοσιαλισμός, ούτε το κοινωνικό αγαθό, ούτε ο Κιμ Γιονγκ Ουν

αν παίζει ρόλο κάτι είναι να υποστηρίζει η συσκευή το Wifi calling
και αν την υποστηρίζει, θα ισχύει για όλους τους παρόχους

το κακό με το Android είναι πως επειδή είναι modular
δεν μπορείς να ξέρεις πως όλα θα πηγαίνουν καλά εσαεί
είτε είναι Wifi calling, είτε NFC pay, είτε, είτε...

ένα app κι ένα update και μπορεί να σου πειράξει από ρυθμίσεις μέχρι ο,τιδήποτε
και να μη δουλεύει τίποτε μετά

μια φορά είναι και θέμα συσκευής το πράγμα 

Επεξ/σία από Jimis202
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο γιατί δοκιμάστηκαν τρεις διαφορετικές συσκευές με βονταφον....οι οποίες δοκιμάστηκαν και σε 3 σταθερά δίκτυα cosmote voda nova.....και τίποτα....το κινητο το έκανα πρόσφατα update

Το ότι μπορεί να είναι θέμα περιοχής μου το είπαν απ' τα κεντρικά και καραφλιασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά
τη Vodafone,
δεν έχει καταργηθεί κάτι ούτε ανεπίσημα ούτε επίσημα.
Για πρόβλημα του Android που έχουν οι συσκευές σας μου ακούγεται.
Αν έχω καταλάβει 
2 μέλη της οικογένειας έχουν vodafone , εσύ έχεις και cosmote και όλοι δεν έχετε wifi calling
της cosmote σου λειτούργησε για λίγο και ξανά έπαψε να λειτουργεί

Όσες συσκευές και να δοκιμάστηκαν, αν είναι ασύμβατες, έχασαν ή δεν είχαν ποτέ τις ρυθμίσεις, δε θα παίζουν.
Εϊναι επόμενο.

Η περιοχή δεν έχει σχέση. Δεν έχει να κάνει με Αθήνα-Θεσσαλονίκη, ούτε με λαϊκές γειτονιές, πλουσιόπαιδα και άλλους δράκους.

Εδώ δεν παίζει ρόλο ούτε καν ο πάροχος του WiFi σύμφωνα με το λινκ παραπάνω
https://www.vodafone.gr/ypostirixi/faqs/rythmiseis-kinitis-syskevis/pos-mporo-na-energopoiiso-apenergopoiiso-to-wifi-calling
«Με την υπηρεσία Vodafone WiFi Calling έχεις τη δυνατότητα να πραγματοποιείς και να δέχεσαι υψηλής ποιότητας κλήσεις στο κινητό του, οπουδήποτε υπάρχει WiFi (ΑΝΕΞΑΡΤΉΤΟΥ ΠΑΡΌΧΟΥ ΣΤΑΘΕΡΉΣ), όταν το σήμα της κινητής είναι περιορισμένο ή δεν υπάρχει καθόλου.»

Το Wifi calling δε θα παίζει μόνο αν η σύνδεση κινητού<-->ρούτερ έχει πρόβλημα.
Αυτό ίσως εννοούν για την περιοχή, σου το είπαν και το παρεξήγησες.
Αν η ασύρματη σύνδεση έχει παρεμβολές πχ ή η ενσύρματη δεν έχει ίντερνετ. 
Αλλά μιλάνε για δυσλειτουργίες και βλάβες.

Επαναλαμβάνω: το WiFi calling λειτουργεί όπως πάντα κανονικά σε Vodafone τουλάχιστον
απόδειξη ξανά: 5-A319-BF7-7-A1-F-49-B5-A6-E1-23-AB9-C36

Προϋπόθεση να το υποστηρίζει η συσκευή και να έχει ρυθμιστεί σωστά.
«Ενεργοποίηση Wifi Calling
Αν η συσκευή σου είναι συμβατή, τότε μπορείς να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία στέλνοντας δωρεάν SMS στο 1339 τη λέξη WIFI. Αφού λάβεις το SMS ενεργοποίησης της υπηρεσίας, θα πρέπει να προχωρήσεις στη ρύθμισή της ανάλογα με τη συσκευή σου

Είχε η Vodafone μια εφαρμογή έξτρα για να βολέψει συνδρομητές που κανονικά δε θα έβλεπαν Wiifi calling στον αιώνα τον άπαντα κι αυτό επειδή δεν είχαν συμβατές συσκευές.
Αυτή η εφαρμογή αποσύρθηκε και οι συνδρομητές αυτοί με τις ασύμβατες συσκευές επιστρέφουν στα όσα υποστηρίζουν κανονικά οι συσκευές τους. Αν θέλουν, πάνε κι αγοράζουν συμβατές συσκευές.

Οι υπόλοιποι συνδρομητές δεν επηρεάζονται και το Wifi calling συνεχίζει απρόσκοπτα.

 

12 ώρες πριν, e1995kati είπε

αλλά 2 μελοι της οικογένειας έχουν βοντα και οι 3 μας χωρίς wifi calling....

δεύτερη σιμ που είναι κοσμοτε

9 ώρες πριν, e1995kati είπε

δυστηχος είχα μια σιμ κόσμοτε αυτή με τα απεριόριστα. Της φρογκ όπου είδα ότι λειτουργεί στην κόσμοτε το wifi calling.....και θα σου πω ολλο το στορυ....ενώ λειτουργούσε κανονικά ξαφνικά σταμάτησε οπότε στο ισόγειο μένω χωρίς τηλέφωνο....παρά μόνο με σταθερο.....προνοητικός πάντα....περνώ την εξυπηρέτηση πελατών και αφού περνάω τον Γολγοθά των "διπροσωπων" και μιλώντας ώρα στο αυτόματο σύστημα σαν αυτιστικός σε κρίση.....τελικά επιτέλους βρέθηκε ένας εξυπηρετικός κύριος θαύμα θα μου πείτε λόγο Πάσχα.......ενεργοποιεί το wifi calling μετά από κάποιες ώρες.....έπειτα από μια βδομάδα λειτουργίας κόπηκε και στα τρία κινητά της οικογενιας....το wifi call αλλά και σε δύο γείτονες που έχουν βοντα ......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, e1995kati είπε

Όχι είχα βοντα και το άφησα γιατί και σε εμένα δεν λειτουργεί το wifi call στην βοντα

Ναι αλλά και με cosmote έχεις πρόβλημα, όχι μόνο με vodafone.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει τις απαραίτητες ενέργειες στα κινητά και μόνο με βοντα συνεχίζουν τα άλλα μελοι της οικογένειας να μην έχουν wifi calling ο ένας έχει redmi note 11 και ο άλλος oneplus nord ce 3 lite....σε σιμ τις cosmote έχω wifi calling αλλά και στην κιου που πήγα προσφατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έστειλες  SMS στο 1339 τη λέξη WIFI,
μετά έκανες και τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο κινητό;

Εδώ πάντως λες ότι και σε cosmote πάλι πρόβλημα είχες.

10 ώρες πριν, e1995kati είπε

δυστηχος είχα μια σιμ κόσμοτε αυτή με τα απεριόριστα. Της φρογκ όπου είδα ότι λειτουργεί στην κόσμοτε το wifi calling.....και θα σου πω ολλο το στορυ....ενώ λειτουργούσε κανονικά ξαφνικά σταμάτησε οπότε στο ισόγειο μένω χωρίς τηλέφωνο....παρά μόνο με σταθερο.....προνοητικός πάντα....περνώ την εξυπηρέτηση πελατών και αφού περνάω τον Γολγοθά των "διπροσωπων" και μιλώντας ώρα στο αυτόματο σύστημα σαν αυτιστικός σε κρίση.....τελικά επιτέλους βρέθηκε ένας εξυπηρετικός κύριος θαύμα θα μου πείτε λόγο Πάσχα.......ενεργοποιεί το wifi calling μετά από κάποιες ώρες.....έπειτα από μια βδομάδα λειτουργίας κόπηκε και στα τρία κινητά της οικογενιας....το wifi call αλλά και σε δύο γείτονες που έχουν βοντα ......

Και λίγο μπερδεμένο μου ακούγεται τη μια λες για τη sim τη δική σου cosmote, την άλλη για τη vodafone των γειτόνων.

Τέλος πάντων, το μόνο σίγουρο πως δεν πρόκειται για ...συνωμοσία του καρτέλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εδώ και καιρό είχα wifi calling στην βοντα είχαν και τα 3 τηλέφωνα στο σπίτι ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί.....και ενώ πήρα αρκετά τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη καμία λυση

Και το αξιοσημείωτο είναι ότι οι άλλες δύο εταιρίες έχουν κανονικά.....

Για την βοντα ενοουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, e1995kati είπε

Ναι εδώ και καιρό είχα wifi calling στην βοντα είχαν και τα 3 τηλέφωνα στο σπίτι ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί.....και ενώ πήρα αρκετά τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη καμία λυση

Βάλε το κινητό σε airplane mode και ενεργοποίησε το wifi.Θα πρέπει να συνδεθεί στο wifi σου και να μπορείς να κάνεις κλησεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...