Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με βοντα wifi calling σε ισογειο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κιου πηγα λόγο των παροχών που προσφέρει με αυτόματη ανανέωση 

Το δοκίμασα και αυτό(airplane mode)με την βονταφον τίποτα καμία ένδειξη......με τις άλλες δύο εταιρίες μόνο λειτουργει

Με airplane mode λειτουργούσα τόσο καιρο

Επεξ/σία από e1995kati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ καταλαβαίνω ότι συνάντησες το ίδιο θέμα με 2 διαφορετικούς παρόχους:
σου χάθηκε το Wifi calling εκεί που το είχες.

Μπορώ να το εξηγήσω με πρόβλημα συσκευής.
Δεν πιστεύω να είναι και καμία dual sim ή ξέρω γω να έκανες τίποτε sim swap ;
Πάντα μόνη της η 'ιδια sim συνέχεια στο ίδιο κινητό.

Επεξ/σία από Jimis202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεραιες του εμπορίου gsm repeater κτλπ θα λύσουν κάποιο πρόβλημα στον εξωτερικό χώρο έχω περίπου 3 με 4 γραμμές σε ολλες τις εταιριες....το λέω γιατί άντε εγώ το έχω wifi call υπάρχει όμως μεγάλο θέμα όταν έρχονται επισκέπτες και δεν δέχονται κλήσεις 

Έχει δοκιμάσεις κάποιος 4g gsm repeater να μου πει απόψεις.....

Dual sim είναι η μία ήταν βοντα τώρα κιου και η άλλη esim της frog

Dual sim είναι η μία ήταν βοντα τώρα κιου και η άλλη esim της frog το sim swap τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, e1995kati είπε

Dual sim είναι η μία ήταν βοντα τώρα κιου και η άλλη esim της frog

Dual sim είναι η μία ήταν βοντα τώρα κιου και η άλλη esim της frog το sim swap τι είναι?

Sim swap να βγάζεις τη sim από το ένα κινητό, να την περνάς στο άλλο, και ξανά.

Αλλά το πρώτο που μπορώ να πιθανολογήσω,
είναι ότι θες να έχεις wifi calling σε dual sim smartphone
και ενδεχομένως αυτό σου κάνει διένεξη.

Το πώς μπορείς να δοκιμάσεις να λύσεις αυτό το πρόβλημα, αν λύνεται,
θα πρέπει να το δεις στην πράξη.
Δε νομίζω ότι είναι θέμα παρόχου όμως,
θέμα μάλλον είναι του κινητού
πχ ότι θες να λειτουργήσεις dual wifi calling σε κινητό που μάλλον δεν το υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, e1995kati είπε

Έχω κάνει τις απαραίτητες ενέργειες στα κινητά και μόνο με βοντα συνεχίζουν τα άλλα μελοι της οικογένειας να μην έχουν wifi calling ο ένας έχει redmi note 11 και ο άλλος oneplus nord ce 3 lite....σε σιμ τις cosmote έχω wifi calling αλλά και στην κιου που πήγα προσφατα

Στο Xiaomi θα έπρεπε να δουλεύουν όλες οι εταιρίες. Στο Oneplus Nord επειδή δεν νομίζω να έρχεται επίσημα στην Ελλάδα λογικό να μην έχει υποστήριξη. Απλά η Cosmote δίνει και έτυχε να είναι συμβατό και με τη Nova. 

 

Επεξ/σία από NikolasKon14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/04/2024 at 14:11, Ukforthemoment said:

Βάλε το κινητό σε airplane mode και ενεργοποίησε το wifi.Θα πρέπει να συνδεθεί στο wifi σου και να μπορείς να κάνεις κλησεις.

 

Πληροφοριακά σε Galaxy S21 με 2 SIM (μία Vodafone και μια Cosmote) όταν το κάνω αυτό με το airplane mode το wifi calling της Vodafone ΔΕΝ δουλεύει, της Cosmote όμως δουλεύει... δεν ξέρω γιατί. 


Αλλά άμα βάλω στις ρυθμίσεις να είναι η προτίμηση το wifi calling έναντι του δικτύου, σε κανονική λειτουργία – όχι airplane mode, συνδέεται κανονικά σε wifi calling (δείχνει το εικονίδιο πάνω στην μπάρα). Δεν ξέρω άμα είναι κάτι του κινητού ή κανένα χαζό limitation της Vodafone.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα 4g booster στην Κίου έχω μέσα σε κλειστό χώρο μετρημένα 3mgbs kai stin cosmote apo 7 eos 13

Μια κλήση θεωρητικά πόσα mgps χρειάζεται για να επιτευχθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2024 στις 11:08 ΜΜ, e1995kati είπε

Τελικά έβαλα 4g booster στην Κίου έχω μέσα σε κλειστό χώρο μετρημένα 3mgbs kai stin cosmote apo 7 eos 13

Μια κλήση θεωρητικά πόσα mgps χρειάζεται για να επιτευχθεί 

Αν έβαλες repeater και ενισχύθηκε το σήμα κινητής, αυτό κατάλαβα εγώ λογικά δεν έχεις θέμα. Τώρα με την Q/Nova επειδή και εγώ στο πατρικό μου εχω 3-5Mbps 4G σε ωρες αιχμής, κλήσεις περνάει σφαίρα χωρίς θέμα. Το VoLTE δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σε nova το repeater έχει θέμα με την κόσμο με reoeater έχω από 8 έως 20 mhbs se voda που έχουν οι γονείς μου πιάνει περίπου από 3 έως 7 στη nova 1 mgbs αλλά γενικά με την q αν εξερουσουμε το repeater έχω πολύ καθαρές κλήσεις καλύτερες από ότι είχα με κόσμοτε και voda.....Επίσης σήμερα μίλησα με το τεχνικό τμήμα της voda μήπως και επιβληθεί το θέμα που έλεγα με το vowifi στα κινητά των γονιών μου....έκαναν κάτι που το θεώρησα λίγο κουφό....έκαναν αίτημα για δωρεάν αλλαγή της κάρτας σιμ στο κοντινό κατάστημα vodafone....τους είπα μια τέτοια κίνηση αμφιβάλω αν θα λύσει το πρόβλημα με το vowifi....αλλά στο τζάμπα δεν λέμε οχι

Με την nova το μόνο ίσως μικρό θέμα που αντιμετωπίζω με το wifi call είναι ότι μερικές φορές όταν καλώ λέει ο αριθμός δεν υπάρχει κτλπ....αν ξανάσυνδεθω ολλα καλά....να επισημάνω ότι το κινητό μου λειτουργεί με το wificall της Νόβα παρόλο που δεν το έχουν στην λίστα(motorola moto g54 power)

Αλλά γενικός από ότι αντιλήφθηκαν στο 13700 δεν ξέρουν τι τους γίνετε....αγνοούν δύστυχος βασικές πληροφορίες όπως το ότι το vowifi λειτουργεί πιο αποτελεσματικά σε airplane mode....έπιασα δύστυχος πολλά θέματα αλλά είναι σοβαρό πλέον σε μεγαλουπόλεις να στερείτε η επικοινωνία λόγο πιθανής έλλειψης υποδομων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, e1995kati είπε

Τελικά σε nova το repeater έχει θέμα με την κόσμο με reoeater έχω από 8 έως 20 mhbs se voda που έχουν οι γονείς μου πιάνει περίπου από 3 έως 7 στη nova 1 mgbs αλλά γενικά με την q αν εξερουσουμε το repeater έχω πολύ καθαρές κλήσεις καλύτερες από ότι είχα με κόσμοτε και voda.....Επίσης σήμερα μίλησα με το τεχνικό τμήμα της voda μήπως και επιβληθεί το θέμα που έλεγα με το vowifi στα κινητά των γονιών μου....έκαναν κάτι που το θεώρησα λίγο κουφό....έκαναν αίτημα για δωρεάν αλλαγή της κάρτας σιμ στο κοντινό κατάστημα vodafone....τους είπα μια τέτοια κίνηση αμφιβάλω αν θα λύσει το πρόβλημα με το vowifi....αλλά στο τζάμπα δεν λέμε οχι

Με την nova το μόνο ίσως μικρό θέμα που αντιμετωπίζω με το wifi call είναι ότι μερικές φορές όταν καλώ λέει ο αριθμός δεν υπάρχει κτλπ....αν ξανάσυνδεθω ολλα καλά....να επισημάνω ότι το κινητό μου λειτουργεί με το wificall της Νόβα παρόλο που δεν το έχουν στην λίστα(motorola moto g54 power)

Αλλά γενικός από ότι αντιλήφθηκαν στο 13700 δεν ξέρουν τι τους γίνετε....αγνοούν δύστυχος βασικές πληροφορίες όπως το ότι το vowifi λειτουργεί πιο αποτελεσματικά σε airplane mode....έπιασα δύστυχος πολλά θέματα αλλά είναι σοβαρό πλέον σε μεγαλουπόλεις να στερείτε η επικοινωνία λόγο πιθανής έλλειψης υποδομων

Γενικα η Nova εμπειρικά πάντα έχει πολύ καθαρές κλήσεις σε GSM και εξίσου καλό VoLTE. Από εκεί και πέρα και στο WiFi Calling μια χαρά παίζει χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2024 στις 12:32 ΜΜ, nick_souvlaki είπε

Πληροφοριακά σε Galaxy S21 με 2 SIM (μία Vodafone και μια Cosmote) όταν το κάνω αυτό με το airplane mode το wifi calling της Vodafone ΔΕΝ δουλεύει, της Cosmote όμως δουλεύει... δεν ξέρω γιατί. 


Αλλά άμα βάλω στις ρυθμίσεις να είναι η προτίμηση το wifi calling έναντι του δικτύου, σε κανονική λειτουργία – όχι airplane mode, συνδέεται κανονικά σε wifi calling (δείχνει το εικονίδιο πάνω στην μπάρα). Δεν ξέρω άμα είναι κάτι του κινητού ή κανένα χαζό limitation της Vodafone.

Το επιβεβαιώνω και εγώ, συμβαίνει σε Galaxy A54, πρόσφατα έκανα φορητότητα από cosmote σε Vodafone και το WiFi calling από εχτές δεν λειτουργεί, ενώ είχα επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση πελατών, είχε κάνει η κοπέλα κάποιες ρυθμίσεις και δούλευε καλά για λίγες ημέρες, από χθες με airplane mode (όπως και την προηγούμενη φορά) ενεργοποιημένο δεν ενεργοποιείται ακόμα και μετά από ώρα το wifi calling, να σημειωθεί ότι στην cosmote δούλευε κανονικά αλλά κάποιες φορές δεν έρχονταν οι κλήσεις, σπάνια αλλά συνέβαινε. Θα επικοινωνήσω με το τεχνικό τμήμα της Vodafone και ελπίζω να βρεθεί λύση. 

Επεξ/σία από LUCKX2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...