Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή τάσης (μπαταρίες)


kozanitis_itis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω στην κατοχή μου ένα τηλεκατευθυνομενο τo οποίο δέχεται 4xaa δηλαδή σύνολο 6v. Αν το τροποποίησω και του βάλω 2 x 18650, από 3 volt  η καθεμία, θα υπάρξει πρόβλημα; επίσης αν βγάζουν οι 18650 πάνω από 3v πχ 3.2 θα λειτουργήσει αν βάλω step down στα 6v;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 18650 ειναι 4,2v και στα 3,4 ειναι αδειες. εχουν ζουμι πρακτικα μεχρι τα 3,7v μετα ειναι αψυχες. λογικα θα δουλευει βεβαια αλλα δεν ειναι πιο ευκολο να πάρεις ενα έτοιμο 6βολτο πακ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kozanitis_itis είπε

Καλησπέρα! Έχω στην κατοχή μου ένα τηλεκατευθυνομενο τo οποίο δέχεται 4xaa δηλαδή σύνολο 6v. Αν το τροποποίησω και του βάλω 2 x 18650, από 3 volt  η καθεμία, θα υπάρξει πρόβλημα; επίσης αν βγάζουν οι 18650 πάνω από 3v πχ 3.2 θα λειτουργήσει αν βάλω step down στα 6v;

Οι 18650 δεν είναι 3v ακριβώς αλλά προφανώς το ξέρεις μιας που μίλησες για step down.

Ναι θα δουλέψει άψογα με το step down. End of topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία (δεν είμαι ηλεκτρονικός, απλά κατσαβιδιάζω πράγματα) έχει δείξει ότι με τόσο μικρή απόκλιση (6v μοτέρ να τροφοδοτηθεί με 6,4v) δεν δημιουργεί θέμα ή ανάγκη για step down converter.

Αντίθετα το μοτεράκι, με το 6,4v θα γίνει λίγο πιο "νευρικό".

Σημ. Εκτός πια αν παίζουν τίποτα "ψεύτικα" πλαστικά γρανάζια (σε διαφορικό, αν έχει, ή σε μειωτήρα στροφών του μοτέρ) και με το έξτρα νεύρο που είπαμε αποκτήσουν μακροπρόθεσμα φθορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...