Προς το περιεχόμενο

Μη νηστίσιμο προϊόν που πωλείται χρόνια τώρα ως νηστίσιμο


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νηστεία=αποχή από τροφές, ήτοι δεν τρώω τίποτα

Ο Ιησούς όταν νήστεψε για 40 μέρες, αφού είχε βαπτιστεί και πριν δοκιμαστεί 3 φορές από τον Σατανά στην έρημο, δεν έφαγε απολύτως τίποτα.

Οι Απόστολοι όταν νήστευαν δεν έτρωγαν τίποτα, το ίδιο και οι Εβραίοι την Ημέρα της Εξιλέωσης που ήταν η μοναδική νηστεία που υποχρέωνε ο Μωσαίκός Νόμος.

Τι πιστεύω εγώ... φάτε δεν υπάρχει πρόβλημα δεν πιστεύω τις βλακείες της Βίβλου, εγώ σημερα θα φάω κατσικάκι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεξάρτητα από το αν νηστεύετε ή όχι, μην τρώτε τέτοια προϊόντα δεν είναι πολύ υγιεινά. Πάρτε καλύτερα καμιά κινόα ή φιλέτα σόγιας

11 λεπτά πριν, Σπίθας Στο Σκοτάδι είπε

Νηστεία=αποχή από τροφές, ήτοι δεν τρώω τίποτα

Ο Ιησούς όταν νήστεψε για 40 μέρες, αφού είχε βαπτιστεί και πριν δοκιμαστεί 3 φορές από τον Σατανά στην έρημο, δεν έφαγε απολύτως τίποτα.

Οι Απόστολοι όταν νήστευαν δεν έτρωγαν τίποτα, το ίδιο και οι Εβραίοι την Ημέρα της Εξιλέωσης που ήταν η μοναδική νηστεία που υποχρέωνε ο Μωσαίκός Νόμος.

Τι πιστεύω εγώ... φάτε δεν υπάρχει πρόβλημα δεν πιστεύω τις βλακείες της Βίβλου, εγώ σημερα θα φάω κατσικάκι... 

η νηστεία όπως εφαρμόζεται πλέον είναι λίγο κοροϊδία.

Μακάρι να μπορούσα να τρώω κάθε μέρα καραβίδες, χταπόδια, αστακούς, γαρίδες χαχα

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκα πριν από δύο εβδομάδες με ένα φίλο και πήγαμε σε μία ταβέρνα, εγώ έφαγα παϊδάκια με πατάτες και μία μερίδα τζατζίκι, αυτός έφαγε γεμιστά(1 μεγάλη πατάτα και 1 μεγάλη τομάτα) πατάτες τηγανιτές και 1 μερίδα ταραμοσαλάτα.

Ερωτώ... νήστεψε ο φίλος μου; Περισσότερο έφαγε από εμένα... τι να λέμε τώρα, ποια νηστεία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νήστεψε από κρέας και γαλακτοκομικά.

Το ερώτημα είναι αν έχει συνειδητοποιήσει πλήρως για ποιους λόγους το έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, andreaspA είπε

απαξ και δεν το ξερεις, ειναι νηστιμο! 🤣

Και ο λουκουμας υποτιθεται οτι ειναι νηστιμος. Λουκουμας χωρις αυγα δεν υπαρχει!
Τι νοημα εχει η νηστεια? ειναι αστειο! Νηστεια ειναι στέρηση και εγκράτεια. Οχι ψαχνω να βρω τροπο να κοροιδεψω τον Θεο και τρωω οτι βιομηχανοποιημενη βλακεια βρω μπροστα μου , ούτε παω στην ψαροταβέρνα και τρώω την μισή θάλασσα γιατι ειναι νηστεία.
θες να νηστεψεις? θα φας ντοματουλα, αγγουρακι, ελιες, φακη , φασολια, ρεβυθια, αντε και ενα καλαμαρακι. Και οχι ολα αυτα μαζι! 

Δεν μπορεις να ζησεις χωρις τυρι? εε φατο κανονικο να το χαρεις κιολας.

Ότι λέει ο φίλος. Λες και ενδιαφέρει τον όποιο θεό πιστεύει κανείς η χημική σύσταση του φαγητού :D

Στέρηση και εγκράτεια είναι η κεντρική ιδέα.

Νηστεύω από το τυρί (αλλά τρώω υποκατάστατο), από το λάδι (αλλά τρώω σπορέλαια), από το ψάρι (αλλά τα θαλασσινά τους....το κέρατο) και από κρέας (αλλά τα υποκατάστατα σόγιας με διάφορα καρυκεύματα με κάνουν να μη μου λείπει τίποτα).

Μια χαρά.

Δεν είμαι ο πιο "νηστίσιμος" τύπος αλλά αυτές 2, 3, 5 μέρες που θα το κάνω μέσα στο χρόνο, γιατί το θέλω ή γιατί το συνήθισα από μικρός, το κάνω όσο πιο κανονικά γίνεται.

Όσο για τους "τυπικούς της νηστείας" θα ήθελα να δω τι θα κάνατε αν γινόταν σύγχρονη οικουμενική σύνοδος και προσάρμοζε τα της νηστείας με βάση της εξελίξεις της τεχνολογίας/διατροφής (αφού έχει να γίνει update στη λίστα με τα do's and don't κάτι...χιλιετίες και σίγουρα τότε που καθιερώθηκε το τυπικό δεν υπήρχαν τα σπορέλαια, η σόγια ή τα "υποκατάστα")

Σημ. Ευτυχώς για τους νηστεύοντες που έχουν την υποστήριξη του McDonalds, των Goodies και υπάρχει και η εγχώρια εκδοχών των "ορφανών" σουβλακιών :D

 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι τα σουβλατζίδικα πλέον, έχουν πίτες με γαρίδες, καλαμαράκια, κρεμμύδι τηγανιτό κτλ πίτα με χωριάτικη κ.α. πολλά... υποτίθεται νηστήσιμα, που τα τρώς και γίνεσαι 200 κιλά!!!

Ποτέ δεν κατάλαβα πως όσοι νηστεύουν είναι υπέρβαροι...

35 λεπτά πριν, phanispal είπε

Νήστεψε από κρέας και γαλακτοκομικά.

Το ερώτημα είναι αν έχει συνειδητοποιήσει πλήρως για ποιους λόγους το έκανε.

Φόβος Θεού, μην τον στείλει στον πύρ το εξώτερον αχαχα

Μπα για τον Θεό που λές αν ενδιαφέρεται τι τρώς, ο συγκεκριμένος(ο Γιαχβέ/Ιεχωβά) αρεσκόταν στα καμμένα κρέατα και λίπη τράγων και κριαριών, τόσες θυσίες γίνονταν στο ''όνομα'' του. Του άρεσε η τσίκνα, την ''έβρισκε''' και δεν ειρωνεύομαι καθόλου, διαβάστε Παλαιά Διαθήκη να το διαπιστώσετε

Επεξ/σία από Σπίθας Στο Σκοτάδι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Ukforthemoment said:

Μερικοί έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο.

Και προφανώς λυμένα όλα τα υπόλοιπα προβλήματα ώστε να δημιουργούν μόνοι τους καινουρια. 

Εκπληκτικό πραγματικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

47 minutes ago, phanispal said:

Ο προβληματισμός του TS δεν είναι αδικαιολόγητος, το σκηνικό από πίσω είναι λίγο αδιάφορο για κάποιους.

Εγώ ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και μόνο ορισμένοι έδωσαν σημασία στην ουσία του θέματος. Οι περισσότεροι πιάστηκαν από λέξεις θίγοντας άλλα πράγματα, όπως συμβαίνει πάντα. Επειδή έγραψα για «νηστίσιμο» προϊόν οι περισσότεροι ήρθαν να εξηγήσουν την έννοια της νηστείας όπως την αντιλαμβάνονται οι ίδιοι, ή οι γραφές και πάει λέγοντας. Εγώ ρώτησα κάτι συγκεκριμένο το οποίο δεν είναι αυτό. Οπότε σύμφωνα με τα όσα έχουν ειπωθεί εδώ, δεν υπάρχει θέμα να αγοράζει κάποιος «φυτικά προϊόντα» που του πασάρονται ως τέτοια και φταίει ο ίδιος του που τα παίρνει. Οκ το θέμα θεωρείται λήξαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει απαντηθεί το πρόβλημα είναι στο σούπερ μάρκετ που το πλασάρει ως νηστίσιμο και όχι στην εταιρεία παραγωγής. Ο Κολιός θα είχε σοβαρό νομικό θέμα αν είχε στην ετικέτα ένδειξη ότι το προϊόν είναι vegan κι ακόμα σοβαρότερο θέμα αν δεν δηλώνει στα συστατικά ότι έχει αλλεργιογόνα (τα καζεϊνικά άλατα). Αν υπάρχει τέτοια παράλειψη τότε εκτός από μεγάλο πρόστιμο θα πρέπει να αποσύρει και να καταστρέψει όσες παρτίδες δεν αναφέρουν ξεκάθαρα ότι υπάρχει προϊόν γάλακτος στα συστατικά.

3 hours ago, iorant said:

Φίλε θέτεις τεράστιο θέμα και είμαι μαζί σου. Η " καλλιέργεια" είναι ζωντανοί μικροοργανισμοί που πρέπει να κάνουν κάποια δουλειά. Υπό αυτούς τους όρους το ψωμί και όλα τα προϊόντα που έχουν μαγιά ή καλλιέργεια δεν ΕΙΝΑΙ ΒΙΓΚΑΝ. 

Ό,τι καταναλώνουμε έχει προέλθει από ζωντανό οργανισμό με την έννοια ότι υπήρχε κυτταρική λειτουργία. Τα βίγκαν προϊόντα περιορίζονται στην μη κατανάλωση προϊόντων ζωικής προέλευσης. Οι ζύμες και τα βακτήρια που χρησιόποιούνται στις ζυμώσεις όπως και τα μανιτάρια ανήκουν σε διαφορετικό βιολογικό βασίλειο από τα ζώα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rafinos είπε

H καζεΐνη είναι μια ουσία που εξάγεται από το γάλα. Άρα και τα καζεϊνικά άλατα είναι ένα προϊόν γάλακτος (αναφέρεται και στο pdf της ΑΑΔΕ). Ο όρος «καλλιέργεια» επίσης είναι τελείως αόριστος (δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι είδους καλλιέργεια είναι αυτή). Άρα είναι ξεκάθαρο πως είναι «γαλακτοκομικό προϊόν» έως ένα βαθμό τουλάχιστον. Οπότε το «Μη Γαλακτοκομικό» προϊόν είναι τελείως παραπλανητικό. Την εικόνα την βρήκες στο επίσημο site; Μπορείς να μας στείλεις το λινκ; Γιατί μπορεί να μην το παρουσιάζουν ως «νηστίσιμο», αλλά η παραπλάνησή τους είναι φανερή. Γιατί είναι άλλο το «δεν περιέχει λακτόζη» και άλλο το «μη γαλακτοκομικό».

 

Αν πάρεις εσύ κάποια όσπρια και κάνεις μια δική σου εντελώς φυτική συνταγή και καταφέρεις να το κάνεις να «μοιάζει» με τυρί, θεωρείς ότι σου απαγορεύει κανένας να το ονομάσεις «τυρί»; 

 

Ξαναλέω... η ερώτησή μου έχει να κάνει με το ηθικό-παραπλανητικό του πράγματος όσον αφορά ένα συγκεκριμένο προϊόν και μόνο. Και όλο αυτό γιατί έχω δει να το αποκαλούν ως "νηστίσιμο" τα ίδια τα καταστήματα, ενώ με βάση τα υλικά του, χρόνια τώρα, είναι μάλλον ξεκάθαρο πως δεν είναι «νηστίσιμο».

Αν κάποιος καταναλωτής έχει κάποιο δικαίωμα απέναντι σε αυτή την παραπλάνηση είναι το θέμα. Τώρα αν τα «καζεϊνικά άλατα» μπορούν να δημιουργηθούν και με άλλον τρόπο (π.χ. στο εργαστήριο) ας μας το απαντήσει κάποιος που γνωρίζει. Το να έρχεστε και να λέτε «δεν υπάρχει νηστίσιμο τυρί» και τέτοιες ιστορίες, δεν νομίζω ότι αφορά το συγκεκριμένο νήμα. Δεν είναι ανάγκη πάντα να συμμετέχουμε σε όλες τις συζητήσεις. 

Στο εμπόριο υπάρχει καζεΐνη φυτικής προέλευσης. Αν ο συγκεκριμένος παραγωγός χρησιμοποιεί τέτοια, δεν τίθεται θέμα παραπλάνησης. Αν χρησιμοποιεί ζωικής προέλευσης, τότε κατά τη γνώμη μου τίθεται τέτοιο θέμα, ανεξαρτήτως ιδιωτικής θεολογίας και λοιπής μπουρδολογίας. Γιατί όλη η αλυσίδα, από τον παραγωγό μέχρι την λιανική, διευρύνει το αγοραστικό της κοινό και παραπλανά με οικονομικό όφελος (φθηνότερα υλικά, μικρότερες περιβαλλοντικές επιπτώσεις, κ.ά.), δημιουργώντας αθέμιτο ανταγωνισμό. Ο κάθε καταναλωτής μπορεί να κάνει ερώτημα ή και καταγγελία στον ΕΦΕΤ, στον ΙΝΚΑ κλπ.

Τώρα, "ΤΥΡΙ" που δεν προέρχεται από γάλα δεν υπάρχει, ούτε ως ονομασία, ούτε ως προϊόν στην ευρωπαϊκή αγορά (εκτός αν έχει παρανόμως "μπει", το οποίο σε ενδεχόμενο έλεγχο θα αποσυρθεί με τις ανάλογες κυρώσεις). Όταν αντικαθίσταται ένα συστατικό του τυριού με κάτι πχ φυτικό, αυτόματα το προϊόν ονομάζεται "ΜΗ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΟ ΠΡΟΪΟΝ" και μάλιστα απαγορεύεται να διατίθεται στο ίδιο σημείο παράθεσης με τα γαλακτοκομικά (δείτε τον Κώδικα Τροφίμων & Ποτών).

9 ώρες πριν, dbrillis είπε

Τις πληροφορίες αυτες δεν μπορούσα να τις βρω στο επίσημο site. Η εικονα ειναι απο το Market In.

Όπως και αυτή:

image.png.cdf2800400a307150fbd13c0aa0725a8.png

 

Δεν ξερω αν η σειρα "Φαστ" πλασάρεται ως νηστίσιμη αλλα σίγουρα πλασάρεται ως "μη γαλακτοκομικο" προϊόν 🤯.

Το "τυρί" παραπάνω που εχει ονομασία νηστίσιμο περνάει το τεστ 🤣

Ισχύουν τα παραπάνω.

3 ώρες πριν, Dante80 είπε

Όχι, δεν έχεις κανένα δικαίωμα νομίζω. Δεν είναι νομοθετημένες συγκεκριμένες παράμετροι ή προδιαγραφές για το αν ένα προϊόν μπορεί να διαφημίζεται/πωλείται ως νηστίσιμο ή όχι. Επιπρόσθετα, αν καταλαβαίνω καλά το προϊόν ΔΕΝ διαφημίζεται από την εταιρία ως νηστίσιμο έτσι και αλλιώς. Θα μπορούσες ενδεχομένως να κινηθείς έναντι χαμηλόμισθου υπαλλήλου σούπερ μάρκετ αν σου το πούλησε ως τέτοιο, ώστε αυτός να απολυθεί (αυτό θα συμβεί δλδ υποθέτω αν το τραβήξεις όσο πάει).

Για την πιθανότητα ψευδής αναφοράς σχετικά με το "μη γαλακτοκομικό προϊόν", είναι επίσης σχεδόν σίγουρο πως η εταιρία είναι καλυμμένη νομικά. Τόσο από τον διαχωρισμό του όρου των αλάτων από την πρώτη ύλη (βαθμοί επεξεργασίας, αλλαγή χρήσης, προέλευση κλπ) όσο και από την μη ζωική προέλευση της καλλιέργειας (ενδεχομένως αναφέρεται σε διαφοροποιημένα ένζυμα/βιοκαταλύτες). Από τότε που άρχισαν οι τσαχπινίες με τα βιομηχανοποιημένα γιαούρτια, οι εταιρίες πάντα προσέχουν να πέφτουν μέσα στο γράμμα του νόμου.

Ο όρος ΝΗΣΤΙΣΙΜΟ δεν έχει την κατοχύρωση που έχουν οι όροι VEGAN, VEGETARIAΝ, HALAL (μουσουλμάνοι), KOSHER (Εβραίοι). Η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία μάλλον δεν έχει σπεύσει να κατοχυρώσει δικαιώματα όπως οι άλλοι :) . Σε ενδεχόμενο έλεγχο όμως, η αναφορά του καταναλωτή που θα νομίζει ότι τρώει κάτι που δεν είναι τυρί και αποδειχτεί ότι είναι στην ουσία ένα άπαχο τυρί που του έχουν αφαιρέσει το βούτυρο και το έχουν αντικαταστήσει με φοινικέλαιο θα θεωρηθεί βάσιμη, με τις ανάλογες ενέργειες από τις Αρχές και ενδεχόμενες κυρώσεις στις εμπλεκόμενες επιχειρήσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, rafinos είπε

Εσείς οι δύο πάντως δεν φαίνεται να έχετε ελεύθερο χρόνο πάντως. Μάλλον δεν γράψατε τι βλακεία σας. Αυτά τα δύο μηνύματα δεν υπάρχουν, είναι μια ψευδαίσθηση.  🤡🤡🤡

Εγώ ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και μόνο ορισμένοι έδωσαν σημασία στην ουσία του θέματος. Οι περισσότεροι πιάστηκαν από λέξεις θίγοντας άλλα πράγματα, όπως συμβαίνει πάντα. Επειδή έγραψα για «νηστίσιμο» προϊόν οι περισσότεροι ήρθαν να εξηγήσουν την έννοια της νηστείας όπως την αντιλαμβάνονται οι ίδιοι, ή οι γραφές και πάει λέγοντας. Εγώ ρώτησα κάτι συγκεκριμένο το οποίο δεν είναι αυτό. Οπότε σύμφωνα με τα όσα έχουν ειπωθεί εδώ, δεν υπάρχει θέμα να αγοράζει κάποιος «φυτικά προϊόντα» που του πασάρονται ως τέτοια και φταίει ο ίδιος του που τα παίρνει. Οκ το θέμα θεωρείται λήξαν. 

Επειδή τοποθετήθηκα στο θέμα ''νηστεία'' να τοποθετηθώ και στα προιόντα, ναι πρέπει να το ψάχνει ένας που θέλει νηστήσιμο προιον πολλές φορές οι εταιρίες παραπλανούν τον καταναλωτή λέγοντας πως κάτι είναι νηστήσιμο ενώ δεν είναι. Όπως πχ το τάδε ψωμί είναι σίκαλης και έχει μόνο 10% σίκαλη και το υπόλοιπο ειναι λευκό αλεύρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...