Προς το περιεχόμενο

Vigor 2860 AnnexB isdn σε AnnexA pstn Success !γραμμη vdsl2


AmiJIm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους απο χωριο αναμεσα σε Παργα και Πρεβεζα.Εχω γραμμη Οτε annexA pst  adsl  στο παρελθον  και τα τελευταια 3 χρονια ηρθε επιτελουε το vdsl  εγω και οι τουριστες να σερφαρουμε σαν πραγματικοι ευρωπαιοι.Στην γραμμη πανω ειχα ολα τα διαθεσιμα μοντεμ του Οτε με στεθερες συνδεσεις ,πηρα και fritzbox 7530ax , εβαλα και comsote speedbooater huawey αλλα βρηκα εδω σρις αγγελιες ενα vigor 2860 isdn 20e  και επρεπε να το δοκιμασω ,να δω εαν οι αναφορες οτι annex a annex b δεν εχουν υποσταση σε εποχες vdsl2. Και πραγματικα ,συνδεσα και λειτουργησε vigor 2860 isdn annex b σε γραμμη annexa vdsl2 τηε nova στα ιωαννινα στα 100mbps  και στο παραθαλασσιο 32,mbps .The myth is busted.Τα φθηνα λογω ασχρηστιας isdn modems λειτουργουν μια χαρα σε vdsl2 50mbps vectoring 17a profile.Σε λιγες μερες ερχεται και το starlink με vigor load balance  και θα στειλω και παλι τις εντυπωσεις μου.Vigor me load balance  με 20ε ,καθολου ασχημα.

Επεξ/σία από AmiJIm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Vigor 2860 AnnexB isdn σε AnnexA pstn Success !γραμμη vdsl2
11 ώρες πριν, AmiJIm είπε

The myth is busted.

Ποιος είναι ο μύθος; Είναι γνωστό ότι το Annex δεν παίζει ρόλο σε VDSL σε αντίθεση με το ADSL. Και για την ακρίβεια σε άλλο πράγμα αναφέρεται το ένα και σε άλλο το άλλο.

Τέλος τεράστια σημασία σε ποιο Annex θα παίξει το CPE του πελάτη, έχει η κάρτα του DSLAM στην οποία συνδέεται η φυσική γραμμή. Υπάρχουν κάρτες μόνον Α, άλλες μόνον Β και άλλες που υποστηρίζουν αυτόματα και τα 2. Στα νεώτερα DSLAM είναι φυσικό επακόλουθο οι πάροχοι να χρησιμοποιούν για διάφορους λόγους κάρτες που υποστηρίζουν και τα 2 Annex, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που παίζει αποκλειστικά ένα από τα 2 Annex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/05/2024 at 11:30, AmiJIm said:

Καλημερα σε ολους απο χωριο αναμεσα σε Παργα και Πρεβεζα.Εχω γραμμη Οτε annexA pst  adsl  στο παρελθον  και τα τελευταια 3 χρονια ηρθε επιτελουε το vdsl  εγω και οι τουριστες να σερφαρουμε σαν πραγματικοι ευρωπαιοι.Στην γραμμη πανω ειχα ολα τα διαθεσιμα μοντεμ του Οτε με στεθερες συνδεσεις ,πηρα και fritzbox 7530ax , εβαλα και comsote speedbooater huawey αλλα βρηκα εδω σρις αγγελιες ενα vigor 2860 isdn 20e  και επρεπε να το δοκιμασω ,να δω εαν οι αναφορες οτι annex a annex b δεν εχουν υποσταση σε εποχες vdsl2. Και πραγματικα ,συνδεσα και λειτουργησε vigor 2860 isdn annex b σε γραμμη annexa vdsl2 τηε nova στα ιωαννινα στα 100mbps  και στο παραθαλασσιο 32,mbps .The myth is busted.Τα φθηνα λογω ασχρηστιας isdn modems λειτουργουν μια χαρα σε vdsl2 50mbps vectoring 17a profile.Σε λιγες μερες ερχεται και το starlink με vigor load balance  και θα στειλω και παλι τις εντυπωσεις μου.Vigor me load balance  με 20ε ,καθολου ασχημα.

 

Q. What does Annex A and Annex B mean for VDSL2?
A. For ADSL/2/2+, ITU G.992.1, G.992.3, and G.992.5, Annex A refers to asymmetric DSL (ADSL) over basic telephone service, and Annex B refers to ADSL over ISDN. For VDSL2, Annex A specifies band plans for the North American region and enables VDSL2 to be deployed with traditional basic telephony or in an all-digital mode. Annex B specifies band plans for Europe and enables VDSL2 deployment with underlying basic telephone or ISDN services.
http://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/routers/3900-series-integrated-services-routers-isr/qa_c67-578935.html

Slides 13 and 14 of http://www.atnf.csiro.au/people/atzioumi/jdsu/xDSL%20Overview%20Oct%2008.ppt show the band plans for Annex A and Annex B.

Pages 306-345 of the protocol specification shows the current VDSL2 annexes (A for North America, B for Europe and C for Japan).
https://www.itu.int/rec/T-REC-G.993.2-201501-I/en

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...