Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγγραφή από την τηλεόραση (κατεστραμμένο αρχείο ts)


JohnMike00
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από atheatos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Μήπως γνωρίζετε αν  υπάρχει κάποιος τρόπος επιδιόρθωσης αρχείου ts που έκανα εγγραφή απ' την τηλεόραση; Γίνεται αρκετές φορές και είναι εκνευριστικό. Ενώ στην τηλεόραση μπορεί να παίζει κανονικά το αρχείο, στο λάπτοπ μου λέει ότι έχει καταστραφεί και δεν μπορώ να το ανοίξω ούτε να το επεξεργαστώ φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 ώρα πριν, JohnMike00 είπε

Καλησπέρα σας. Μήπως γνωρίζετε αν  υπάρχει κάποιος τρόπος επιδιόρθωσης αρχείου ts που έκανα εγγραφή απ' την τηλεόραση; Γίνεται αρκετές φορές και είναι εκνευριστικό. Ενώ στην τηλεόραση μπορεί να παίζει κανονικά το αρχείο, στο λάπτοπ μου λέει ότι έχει καταστραφεί και δεν μπορώ να το ανοίξω ούτε να το επεξεργαστώ φυσικά. 

Με τι προγραμμα προσπαθείς να το ανοίξεις στο laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Windows Media Player και VLC αλλά γενικά όπου και να το βάλω μου βγάζει ότι είναι κατεστραμμένο. Ούτε αντιγραφή επικόλληση μπορώ να το κάνω ούτε τίποτα. 

15 λεπτά πριν, atheatos είπε

Με τι προγραμμα προσπαθείς να το ανοίξεις στο laptop?

Με Windows Media Player και VLC αλλά γενικά όπου και να το βάλω μου βγάζει ότι είναι κατεστραμμένο. Ούτε αντιγραφή επικόλληση μπορώ να το κάνω ούτε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αρχείο παίζει στην τηλεόραση από κάποιο σκληρό και  ο ίδιος σκληρός συνδέεται και με το laptop?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε σκληρό δίσκο είναι και στην τηλεόραση παίζει κανονικά, είναι 2.5 ώρες εγγραφή. Στο λάπτοπ όταν το ανοίγω μου χωρίζει την εγγραφή σε 2 αρχεία και το ένα είναι κατεστραμμένο και δεν ανοίγει. Και μου έχει τύχει αρκετές φορές αυτό γενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JohnMike00 είπε

Ναι σε σκληρό δίσκο είναι και στην τηλεόραση παίζει κανονικά, είναι 2.5 ώρες εγγραφή. Στο λάπτοπ όταν το ανοίγω μου χωρίζει την εγγραφή σε 2 αρχεία και το ένα είναι κατεστραμμένο και δεν ανοίγει. Και μου έχει τύχει αρκετές φορές αυτό γενικά. 

Τι format είναι ο σκληρός ? Ποσό μεγάλο ειναι το αρχείο σε μέγεθος (gb)?

Το ότι δεν σε αφήνει να το αντιγράψεις είναι περίεργο. Έχει κάποια προστασία ο σκληρός ή το αρχείο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atheatos είπε

Τι format είναι ο σκληρός ? Ποσό μεγάλο ειναι το αρχείο σε μέγεθος (gb)?

Το ότι δεν σε αφήνει να το αντιγράψεις είναι περίεργο. Έχει κάποια προστασία ο σκληρός ή το αρχείο ?

Το αρχείο που μου βγάζει ότι είναι κατεστραμμένο είναι 3 GB και κάτι, άμα πάω να το κάνω αντιγραφή βγάζει σφάλμα. Γενικά δεν μπορώ να το κάνω τίποτα γιατί λέει ότι καταστράφηκε και δεν το αναγνωρίζει. Προστασία τι εννοείτε αν έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JohnMike00 είπε

Το αρχείο που μου βγάζει ότι είναι κατεστραμμένο είναι 3 GB και κάτι, άμα πάω να το κάνω αντιγραφή βγάζει σφάλμα. Γενικά δεν μπορώ να το κάνω τίποτα γιατί λέει ότι καταστράφηκε και δεν το αναγνωρίζει. Προστασία τι εννοείτε αν έχει;

Ο σκληρός σε τι format είναι (ntfs, exfat κτλ) ?  Τον ελενξες για σφάλματα?  Δοκιμασες και με άλλο σκληρό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λες τι τηλεόραση έχεις.  Είναι πολύ πιθανό το περιεχόμενο να μην έχει κανένα πρόβλημα και απλά να είναι κρυπτογραφημένο (για αυτό και σου επιτρέπει να το βλέπεις στην τηλεόραση αλλά δεν μπορείς εκτός).

Εάν μάλιστα ο δίσκος είναι NTFS (που υποστηρίζει αρχεία μεγαλύτερα από 2 GB) τότε είναι πιθανό να συμβαίνει το παραπάνω.  

Η άλλη περίπτωση είναι να χρησιμοποιεί κάποιο encoding παλιό και να μη διαβάζεται από τους video players. Θα πρέπει να δοκιμάσεις να μετατρέψεις τα αρχεία σε άλλο format ή να κάνεις re-encoding. Δεν ασχολούμαι και πολύ με τα διάφορα codecs οπότε θα πρέπει να το ψάξεις. Μια καλή πηγή είναι το Reddit. Ψάξε για "TV Recordings and TS files" και θα βρεις πολλές πληροφορίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FAT32 λέει ότι είναι, έχω κάπου 6-7 σκληρούς δίσκους και το ίδιο πράγμα γίνεται με όλους. Δε νομίζω ότι είναι θέμα δίσκου. 

Στις 21/5/2024 στις 10:58 ΜΜ, JPaxilleas είπε

Δε λες τι τηλεόραση έχεις.  Είναι πολύ πιθανό το περιεχόμενο να μην έχει κανένα πρόβλημα και απλά να είναι κρυπτογραφημένο (για αυτό και σου επιτρέπει να το βλέπεις στην τηλεόραση αλλά δεν μπορείς εκτός).

Εάν μάλιστα ο δίσκος είναι NTFS (που υποστηρίζει αρχεία μεγαλύτερα από 2 GB) τότε είναι πιθανό να συμβαίνει το παραπάνω.  

Η άλλη περίπτωση είναι να χρησιμοποιεί κάποιο encoding παλιό και να μη διαβάζεται από τους video players. Θα πρέπει να δοκιμάσεις να μετατρέψεις τα αρχεία σε άλλο format ή να κάνεις re-encoding. Δεν ασχολούμαι και πολύ με τα διάφορα codecs οπότε θα πρέπει να το ψάξεις. Μια καλή πηγή είναι το Reddit. Ψάξε για "TV Recordings and TS files" και θα βρεις πολλές πληροφορίες. 

Οι τηλεοράσεις σχετικά παλιές είναι με αποκωδικοποιητή. Αυτό με τα κατεστραμμένα αρχεία μου γίνεται εδώ και χρόνια σε αρκετές περιπτώσεις και δεν μπορώ ούτε να τα ανοίξω ούτε να τα βάλω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα. Παντού μου βγάζει ότι είναι κατεστραμμένο και δεν μπορεί να γίνει τίποτα ενώ προσπαθώ να κάνω μετατροπή. Δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω. Όμως το FAT32 δεν υποστηρίζει αρχεία μεγαλύτερα από 2 GB. Έχεις δοκιμάσει κάποιον δίσκο που να είναι σε NTFS; Ή έχεις δίσκους που είναι και NTFS και έχεις το ίδιο πρόβλημα; Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις (εάν και έχω την αίσθηση ότι κάτι άλλο παίζει με την κωδικοποίηση).   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, JohnMike00 είπε

FAT32 λέει ότι είναι, έχω κάπου 6-7 σκληρούς δίσκους και το ίδιο πράγμα γίνεται με όλους. Δε νομίζω ότι είναι θέμα δίσκου. 

Οι τηλεοράσεις σχετικά παλιές είναι με αποκωδικοποιητή. Αυτό με τα κατεστραμμένα αρχεία μου γίνεται εδώ και χρόνια σε αρκετές περιπτώσεις και δεν μπορώ ούτε να τα ανοίξω ούτε να τα βάλω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα. Παντού μου βγάζει ότι είναι κατεστραμμένο και δεν μπορεί να γίνει τίποτα ενώ προσπαθώ να κάνω μετατροπή. Δεν ξέρω.

Το φορματ του σκληρού το έκανες  εσυ σε υπολογιστή  ή έγινε από τον αποκωδικοποιητή ? Δοκίμασε exfat ή ntfs να δεις αν τους αναγνωρίζει ο αποκωδικοποιητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...