Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας γραφικών.


Miltos_91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα.

Θα ήθελα γνώμες πάνω σε κάποιες κάρτες γιατί σκέφτομαι να στήσω καινούριο pc 1440p για max settings.

Έχω δει την 4070 super( μετά ανεβαίνουν πολύ οι τιμές χωρίς λόγο),σίγουρα δεν πάω προς 4080 καθώς με νοιάζει μέχρι qhd ανάλυση (2500χ1440).

Μετά από λίγο ψάξιμο είδα ότι και οι amd 7900 xt είναι οι αντίστοιχη.

Αξίζει τόσο πολύ ray tracing/dlss για να κοιτάξω Nvidia η να πάω στην άλλη μεριά?

Όσο για cpu λέω τον 7800x3d. Θα ήθελα και για εδώ μια γνώμη?

Να τον κρατήσω? Ποιος ιντελ είναι ο αντίστοιχος?

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ο επεξεργαστής είναι κορυφή και υπεραρκετός για 2k gaming. H 4070 επίσης.  Το πρόβλημα με τις AMD είναι ότι καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα το οποίο συνεππάγεται με μεγαλύτερη καταπόνηση του τροφοδοτικού κι αύξηση του λογαριασμού ρεύματος επίσης. Ο λόγος που δεν κοιτάζω τίποτα άλλο εκτός από NVIDIA στις κάρτες γραφικών.  

Ο  7800x3d είναι ο αντίστιχος intel 14700 πάνω- κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Ο επεξεργαστής είναι κορυφή και υπεραρκετός για 2k gaming. H 4070 επίσης.  Το πρόβλημα με τις AMD είναι ότι καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα το οποίο συνεππάγεται με μεγαλύτερη καταπόνηση του τροφοδοτικού κι αύξηση του λογαριασμού ρεύματος επίσης. Ο λόγος που δεν κοιτάζω τίποτα άλλο εκτός από NVIDIA στις κάρτες γραφικών.  

Ο  7800x3d είναι ο αντίστιχος intel 14700 πάνω- κάτω.

Εντάξει δεν είναι και τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση να δεις διαφορές στον λογαριασμό🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/05/2024 at 17:53, Miltos_91 said:

Καλησπέρα στην ομάδα.

Θα ήθελα γνώμες πάνω σε κάποιες κάρτες γιατί σκέφτομαι να στήσω καινούριο pc 1440p για max settings.

Έχω δει την 4070 super( μετά ανεβαίνουν πολύ οι τιμές χωρίς λόγο),σίγουρα δεν πάω προς 4080 καθώς με νοιάζει μέχρι qhd ανάλυση (2500χ1440).

Μετά από λίγο ψάξιμο είδα ότι και οι amd 7900 xt είναι οι αντίστοιχη.

Αξίζει τόσο πολύ ray tracing/dlss για να κοιτάξω Nvidia η να πάω στην άλλη μεριά?

Όσο για cpu λέω τον 7800x3d. Θα ήθελα και για εδώ μια γνώμη?

Να τον κρατήσω? Ποιος ιντελ είναι ο αντίστοιχος?

Ευχαριστώ πολύ!

Δες και τις RX7900 GRE

4 minutes ago, aetos1988 said:

Εντάξει δεν είναι και τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση να δεις διαφορές στον λογαριασμό🙂

Στις RTX3000 δεν είδα κανέναν να λέει ότι αγοράζει μόνο AMD γιατί οι NVIDIA καταναλώνουν παραπάνω. 🤔

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτα ικανή να αντέξει για καιρό σε 1440p max settings τίποτα κάτω από 4070Ti super. Ειδικά αν μιλάμε για RT games που όντως "μετράνε", αλλά είναι λίγα τα καλά(π.χ. Alan Wake 2). Εκτός από αυτό η upscaling τεχνολογία της Nvidia(DLSS) είναι αισθητά ανώτερη ποιοτικά. Μπορείς να ρίξεις την πραγματική ανάλυση(render resolution) του παιχνιδιού αρκετά χαμηλά και να έχεις ίδιο ή και ανώτερο αποτέλεσμα από την αντίστοιχη AMD κάρτα σε υψηλότερο render resolution πάλι με το δικό της upscaling. Αρκεί η ποιότητα της εικόνας και μόνο για να πας σε Nvidia.

Σε CPU ισχύει το εξής. Αν κάποιος δεν ξέρει να κάνει overclock και να σετάρει μνήμες για μέγιστη επίδοση οι 7800X3D είναι ανώτεροι και αναβαθμίζονται μελλοντικά χωρίς αλλαγή μητρικής. Αν κάποιος ξέρει να σετάρει και σκοπεύει να κρατήσει high-end πακέτο CPU-Mobo για όσο αντέξει, πριν διώξει όλο το σύστημα σε αγγελία, τότε ο 14700K/14900K είναι σαφώς ανώτερη επιλογή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σκεφτομαι να αγορασω τη 4070 ti super,,, οθονη εχω full hd και θα αργησω πολυ να παρω μια 4κ,, αξιζει να παρω αυτην την καρτα τωρα με την οθονη που εχω ή να παρω μια καλυτερη καρτα με το σκεπτικο μελλοντικα να παρω και 4κ οθονη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα FPS στο παιχνίδι που παίζεις τότε ναι πάρε κάτι φθηνό για οθόνη 1080p

Αν σε ενδιαφέρουν όμως με την 4070 ti super θα πιάσεις πολύ καλά FPS σε ότι παιχνίδι και να παίξεις και σε ULTRA ανάλυση

Εγώ π.χ. που παίζω μόνο WARZONE με MSI GeForce RTX 4080 είμαι σε οθόνη 2k για να πιάσω τα 240 FPS και δεν με ενδιαφέρει το 4k 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...