Προς το περιεχόμενο

Ethernet μετατροπη σε wifi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εχω ενα καταστημα μεσα σε ενα ξενοδοχειο και μου εχουν στειλει μια γραμμη ethernet για να βαλω την ταμειακη και το Pos. Θελω ομως να εχω και ασυρματο δικτυο στο μαγαζι μεσα. Πως μπορω να κανω την μετατροπη αυτη χωρις να χρειαστει να κανω τιποτα ρυθμισεις στο δικτυο. Θελω αν γινεται με καποιο τροπο να βαλω το καλωδιο ethernet και να βγαινει Wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να συνδέσεις router. Όχι modem - router. Σκέτο router ή access point. Αλλά επειδή είσαι σε ξενοδοχείο δεν ξέρω κατα πόσο θα στο επιτρέψουν αυτό. Ρώτα το τμήμα ΙΤ αν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να μπλεξω με ρυθμισεις γιατι ειναι ιστορια να βγαλεις ακρη στο ξενοδοχειο. θελω κατι που απλα θα το συνδεσω και θα δουλευι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα απλό WiFi Router θα κάνεις δουλειά. Αλλά σου αναφέρει (και σωστά) ότι πιθανόν να μην επιτρέπεται η χρήση άλλου εξοπλισμού και θα πρέπει να ρωτήσεις το σχετικό τμήμα του ξενοδοχείου.

Ότι και να βάλεις, κάποιες ελάχιστες ρυθμίσεις θα πρέπει να γίνουν εκ μέρους σου στον Router, ειδικά σε τέτοια περιβάλλοντα. Μόνον οι συσκευές των παρόχων και στην δική μας αποκλειστική γραμμή γίνονται όλα αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, koutsoupias4 είπε

Δεν θελω να μπλεξω με ρυθμισεις γιατι ειναι ιστορια να βγαλεις ακρη στο ξενοδοχειο. θελω κατι που απλα θα το συνδεσω και θα δουλευι

 

Συνήθως τα μαγαζιά εντός ξενοδοχείων έχουν δική τους τηλεφωνική γραμμή. Είναι ανάλογα και την συμφωνία που θα κάνουν με το ξενοδοχείο. Πάντως καλό θα ήταν να μιλήσεις με το τμήμα ΙΤ του ξενοδοχείου μήπως τοποθετήσουν access point εντός ή κοντά στο μαγαζί ώστε να έχουν και οι πελάτες δίκτυο εντός του μαγαζιού σου για τυχόν πληρωμές με NFC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2024 στις 1:16 ΜΜ, koutsoupias4 είπε

Δεν θελω να μπλεξω με ρυθμισεις γιατι ειναι ιστορια να βγαλεις ακρη στο ξενοδοχειο. θελω κατι που απλα θα το συνδεσω και θα δουλευι

 

Ό,τι και να βάλεις, θα πρέπει να του κάνεις ρυθμίσεις, δεν μπορεί να καταλάβει απο μόνο του τί θέλεις να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...