Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για θερμοκρασία Athlon XP 2600+


RoadHog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα ένα μεταχειρισμένο Athlon XP 2600+ Thoroughbred B FSB 333MHz με την Chaintech 7NJS Zenith και μνήμη 512MB TwinMos PC3200 CL2.5 FSB400MHz στα 333MHzFSB.

Με προβληματίζουν οι θερμοκρασίες που πιάνει ο επεξεργαστής.

Με air condition στο σπίτι η θερμοκρασία που δουλεύει χωρίς να παίζω παιχνίδια είναι 60 βαθμοί, ενώ όταν παίζω πηγαίνει 64-65.

Χωρίς air condition που τον έβαλα να δουλέψει σήμερα λειτουργούσε στους 66-67 και όταν έπαιξα έφτασε τους 69-70.

 

Τις θερμοκρασίες τις βλέπω απο το DigiDoc της Chaintech.

 

Πάνω στην motherboard έχω την default ψύκτρα του Athlon με Artic Silver 3.

 

 

Οι θερμοκρασίες αυτές είναι φυσιολογικές ή πρέπει να ανησυχώ; Επίσης αν οι θερμοκρασίες είναι υψηλότερες απο το κανονικό τι μπορεί να συμβεί στον επεξεργαστή ή την Motherboard;

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε την τοποθέτηση της ψύκτρας ( μήπως την έβαλες λάθος ).

Αλλά και κατά τα άλλα , η συγκεκριμένη μητρική της Chaintech , δείχνει ιδιαίτερα αυξημένες θερμοκρασίες ( 8-12C πάνω από την "κανονική" ).

Ακούμπα την ψύκτρα του επεξεργαστή ( εν ώρα λειτουργίας ).

Αν δεν καίει καθόλου , είναι λάθος τοποθετημένη η ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος μου απο όπου πήρα τα 3 αυτά πράγματα μου είπε οτι όταν τα χρησιμοποιούσε η θερμοκρασία δεν του έφτασε ποτέ πάνω απο τους 55 βαθμούς.

Την ψύκτρα την έβαλε τεχνικός οπότε δεν νομίζω να είναι απο λάθος τοποθέτηση.

Ο ίδιος φίλος μου είχε βάλει σε αυτή την Motherboard τον Athlon 3200+ με 512 Kingston PC3200, αλλά την άλλαξε (τη Motherboard) επειδή δεν υποστήριζε 400MHz FSB. Υπάρχει περίπτωση να έπαθε τίποτα λόγω του 3200+;

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Την ψύκτρα την έβαλε τεχνικός οπότε δεν νομίζω να είναι απο λάθος τοποθέτηση. "

Αυτό ποτέ δεν σημαίνει ότι έγινε σωστά η δουλειά.

 

Κάνε flash στην τελευταία version το BIOS της μητρικής σου.

 

"Υπάρχει περίπτωση να έπαθε τίποτα λόγω του 3200+"

Όχι.

 

Αν η ψύκτρα καίει υπερβολικά , αυτό σημαίνει ότι:

1) Δεν έχεις καλή κυκλοφορία αέρα στο κουτί

2) Έχεις ανεβάσει την τάση λειτουργίας του επεξεργαστή ( όσο ανεβαίνει η τάση λειτουργίας , τόσο περισσότερη θερμοκρασία εκλύεται )

3) Έχεις ακατάλληλη ψύκτρα για τον επεξεργαστή σου ( αυτό δεν γίνεται , επειδή είναι η BOX ψύκτρα )

4) Έχεις βάλει πολύ θερμοαγώγιμη αλειφή στον επεξεργαστή σου.

 

Υ.Γ. Δεν είναι overclocked ο επεξεργαστής σου , ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής δεν είναι overclocked.

 

Αυτές είναι οι ενδείξεις του DigiDoc:

 

CPU: 65 βαθμοί Κελσίου, 4821 RPM

SYSTEM: 45 βαθμοί Κελσίου, 0 RPM

 

Voltage

---------

 

Vcore: 1,62V

VDIMM: 2,70V

VDDQ: 1,52V

+3.3: 3,17V

+5: 4,84V

+2.5: 2,72V

+12: 12,16V

-12: -11,95V

5V SB: -V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σε Gigabyte GA-7VA ο 2600+ με 1.75Volt(είναι κανονικά 2000+) τώρα το καλοκαίρι έχω 42idle και 55 full με ανοιχτό κουτί και fan στις 2000σαλ.

Το χειμώνα ήταν idle 33-34 και full load 44-45.Ολα αυτά με stock ψυκτρα και Arctic Ceramique.

Μαλλον κάνεις κατι λάθος εκτός κι άν οι ενδείξεις της μητρικής είναι εντελώς λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες.

Η ψύκτρα καίει , ή είναι κρύα?

Έχεις άλλους ανεμιστήρες στο κουτί?

Flashαρες την μητρική στο τελευταίο BIOS?

Δοκίμασες με ανοιχτό το κουτί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 βαθμοί κελσίου στο κουτί! :shock:

Εμένα με θερμοκρασία δωματίου 27βαθμών το κουτί έχει μόλις 24-25 βαθμούς!

Το κουτί σου έχει κανέναν ανεμιστήρα να βγάζει το θερμό αέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με θερμοκρασία δωματίου 27βαθμών το κουτί έχει μόλις 24-25 βαθμούς!

 

Επειδή είναι λίγο χλωμό να έχει case (που το ψύχεις με αέρα) χαμηλότερη θερμοκρασία από ambient (θερμοκρασία περιβάλλοντος) μάλλον κάποιο θερμόμετρο/σένσορας δεν είναι ακριβής.

 

 

RoadHog, πρώτα απ' όλα βάλε τελευταίο bios.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας.

 

Στο κουτί, απο μπροστά έχω ένα ανεμιστήρα της Zalman να βάζει αέρα μέσα στο κουτί και απο πίσω έχω ένα ανεμιστήρα απο καμμένο τροφοδοτικό (ο ανεμιστήρας δουλεύει) να βγάζει τον αέρα. Ο δεύτερος είναι συνδεδεμένος σε βύσμα των 12V (σαν αυτόν που βάζουμε τα DVD και τους HDD). To τροφοδοτικό είναι 300W (ήταν μαζί με το κουτί, δεν το άλλαξα). Το κουτί το πήρα πριν απο ένα χρόνο απο το πλαίσιο με 50 euro (το ποιο φθηνό που υπήρχε).

Ο φίλος απο όπου τα πήρα τα πράγματα αυτά μου είπε οτι ο τεχνικός του είχε κάνει bios update πριν βάλουν τον 3200+ (αυτο έγινε πριν 2-3 εβδομάδες περίπου).

Με ανοιχτο κουτί δεν είχε μεγάλες διαφορές 1-2 βαθμούς πιο κάτω (με air condition)

billpeppas όταν λες "δες αν καίει η ψύκτρα" εννοείς να καίει ή απλά να είναι λίγο ζεστή;

 

 

Ευχαριστώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η θερμοκρασία της ψύκτρας είναι κάτω από τους 30C , πιθανότατα έρχεσαι στα:

 

"Την ψύκτρα την έβαλε τεχνικός οπότε δεν νομίζω να είναι απο λάθος τοποθέτηση. "

Αυτό ποτέ δεν σημαίνει ότι έγινε σωστά η δουλειά.

 

& στο νούμερο 4 , από προηγούμενο post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά πρέπει να καθαρίζουμε την παλιά θερμοαγώγιμη και μετά να βάζουμε καινούρια (ελάχιστη ποσότητα) πριν ξαναβάλουμε την ψύκτρα. Ίσως να μην το έκανε αυτό ο τεχνικός, αλλα να ξανάβαλε την ψύκτρα όπως ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει και επεξεργαστή AMD , που τον είχανε γεμίσει με Arctic Silver Ceramique.

Ολόκληρο τον επεξεργαστή , με παχύ στρώμα A.S. C.

 

Οπότε δεν αποκλείεται να έκανε και αυτό που λες g.adams

 

Για κοίτα ( βάλε κάποιον ) και στο SocketA , στο κέντρο , πρέπει να είναι ο Temperature Sensor ( thermistor ) , μήπως είναι πολύ ψηλά , και ακουμπάει την CPU?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...