Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για θερμοκρασία Athlon XP 2600+


RoadHog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

georgeadams ο επεξεργαστής είχε thermal pad μέσα στην συσκευασία του. Μετά μπήκε η πάστα όταν ο φίλος μου, μου τον έδωσε. Υπάρχει περίπτωση να είναι πιο υψηλές οι θερμοκρασίες γι' αυτό το λόγο;

 

billpeppas αυτό που λες απο που το βλέπω( thermistor);

Την θερμοκρασία της ψύκτρας άμα την μετρήσω με θερμόμετρο (αυτό που βάζουμε όταν αρρωσταίνουμε) θα πάρω σωστές ενδείξεις; Που πάνω στην ψύκτρα πρέπει να το βάλω; Αν δεν γίνεται με το θερμόμετρο πως αλλιώς μπορώ να την μετρήσω;

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξέχασα να σας πω οτι ο υπολογιστής είναι ασυνήθιστα αργός. Τα Windows XP Pro κάνουν πολύ ώρα να φορτώσουν, κάποια παιχνίδια κολλάνε, άλλα δεν παίζουν καθόλου. Στο φίλο μου δεν συνέβαινε τίποτα απο όλα αυτά. Μπορεί αυτό να είναι αποτέλεσμα των υψηλών θερμοκρασιών;

Επίσης όταν στο BIOS βάζαμε τις μνήμες στη ρύθμιση Turbo (τώρα είναι Aggressive) το PCCHECK έβγαζε Failure. Αυτό είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeadams ο επεξεργαστής είχε thermal pad μέσα στην συσκευασία του. Μετά μπήκε η πάστα όταν ο φίλος μου, μου τον έδωσε. Υπάρχει περίπτωση να είναι πιο υψηλές οι θερμοκρασίες γι' αυτό το λόγο;

Ελπίζω να έβγαλε το thermal pad (*) πριν βάλει την πάστα, αλλιώς πρόκειται για σοβαρό λόγο αύξησης της θερμοκρασίας!

 

billpeppas αυτό που λες απο που το βλέπω( thermistor);

Αυτό άστο. Στη συγκεκριμένη μητρική, το thermistor φαίνεται να είναι διαφορετικού τύπου από αυτό που εννοεί ο billpeppas. Τουλάχιστον έτσι φαίνεται από τη φωτό που βρήκα στο net:

DSCN0101.JPG

 

Τέλος, σε ότι αφορά το BIOS, καλού-κακού, επανέφερε όλες τις ρυθμίσεις στα defaults (κάνε κλικ στο "Load Optimized Defaults") και μετά άλλαξε ΜΟΝΟ το FSB (βάλε το στα 166MHz) ΚΑΙ την ταχύτητα της μνήμης (βάλε την κι αυτή στα 166MHz).

 

Δοκίμασε μετά ξανά αν κολλάνε τα παιχνίδια και τα windows...

 

 

(*) Ο καλύτερος τρόπος για να βγει αμέσως χωρίς να αφήσει ίχνη είναι ένα κομμάτι βαμβάκι ποτισμένο με βενζίνη. Εγώ χρησιμοποιώ "zip-έλαιο" (το υγρό κάυσιμο που βάζουν στους αναπτήρες zippo) και μετά το ξεπλένω με λίγο οινόπνευμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeadams είχα ρωτήσει τον τεχνικό και μου είπε οτι έβγαλε το thermal pad πριν βάλει την πάστα.

 

Λοιπόν σήμερα έβγαλα το ένα φύλλο από το κουτί και έπαιξα μια ώρα Need For Speed: Underground χωρίς να είναι ανοικτό το air condition.

Κατέγραψα τα εξής:

 

Θερμοκρασίες

------------

CPU: 58C, 4963RPM

SYSTEM: 38C, 0RPM

 

 

VOLTAGE

-------

VCORE: 1.62V

VDIMM: 2.70V

VDDQ: 1.52V

+3.3: 3.17V

+5: 4.84V

+2.5: 2.72V

+12: 12.10V

-12: -11.87V

5V SB: -V

 

 

Η θερμοκρασία στο σπίτι ήταν ~28C. Αυτό το είδα απο ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο που έχουμε στο σαλόνι.

 

billpeppas την ψύκτρα την έπιασα απο τα πλάγια αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι ήταν. Πρέπει να ήταν λίγο ζεστή. Θερμοκρασία ακριβώς δεν μέτρησα.

 

 

 

Επίσης με κλειστό το κουτί μέτρησα τα εξής:

 

0sec: Στιγμή που πατάω το κουμπί power-on στον υπολογιστή.

13sec: Έχει βγει η οθόνη Windows XP Professional loading...

1min&20sec: Έχει βγει μια μαύρη οθόνη.

1min&37sec: Εμφανίζεται το μήνυμα welcome των windows xp.

1min&41sec: Εμφανίζεται το Desktop.

2min&30sec: Έχουν φορτώσει όλα τα προγράμματα και τα windows xp είναι έτοιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την θερμοκρασία της ψύκτρας άμα την μετρήσω με θερμόμετρο (αυτό που βάζουμε όταν αρρωσταίνουμε) θα πάρω σωστές ενδείξεις;

 

Den nomizw, to thermometro deixnei ews kai 42oC. H psiktra tha einai sigoura pio zesti. Opote min to prospathiseis kalytera..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roadhog , η ψύχτρα , αν την ακουμπήσεις στα πλάγια θα πρέπει να έχει θερμοκρασία άνω των 30C.

Συνήθως η συγκεκριμένη ( όταν και εφόσον είναι τοποθετημένη σωστά ) , με τον επεξεργαστή στα default , έχει μια 35-40άρα βαθμούς ( δηλαδή σε καίει , δεν νιώθεις απλά λίγη ζέστα όπως λέμε ).

 

Επειδή το θέμα πάει κατά #(*)@(#*(*$^)(@ , καλύτερα θα ήταν να έρθει να το δεί κάποιος που ξέρει από αυτά.

 

Που μένεις? ( περιοχή εννοώ φυσικά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το συμπέρασμα είναι οτι δεν έχει μπει σωστά η ψύκτρα;

Άμα είναι θα φωνάξω τον τεχνικό που την έβαλε να ρίξει μια ματιά.

 

Όλα αυτά τα κολλήματα στα παιχνίδια, το αργό φόρτωμα στα windows και τόσα άλλα μπορεί να οφείλονται σε αυτό;

Επίσης σήμερα έτρεξα το 3DMark03 (όχι το pro) μαζί με το patch και μετά το 1ο βίντεο με τα αεροπλάνα κόλλησε ο υπολογιστής και τα γραφικά στα windows xp έγιναν όπως τα windοws 98 χωρίς τους drivers της κάρτας γραφικών.

 

 

billpeppas μένω Θεσσαλονίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"και τα γραφικά στα windows xp έγιναν όπως τα windοws 98 χωρίς τους drivers της κάρτας γραφικών."

 

Αυτό δείχνει "πρόβλημα" της κάρτας γραφικών ( πολύ overclocking ) , ή υπερβολικά υψηλές θερμοκρασίες.

[ στο 99% είναι το 1ο , overclocking ]

 

"κόλλησε ο υπολογιστής"

Τι ακριβώς εννοείς?

Crashαρε?

Έκανε restart?

Σε πέταξε το desktop? ( και το 3D Mark εξαφανίστηκε )

 

"Άμα είναι θα φωνάξω τον τεχνικό που την έβαλε να ρίξει μια ματιά."

Εγω δεν θα τον καλούσα για 2η φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε απο το 3DMark και μου έβγαλε ένα μήνυμα στα windows (δεν θυμάμαι τι έλεγε) με τα γραφικά που εξήγησα πριν.

Την κάρτα δεν την έχω κάνει καθόλου overclocking.

 

Αυτό που με τρελαίνει είναι οτι με την ίδια κάρτα γραφικών και με τον ίδιο δίσκο, αλλά με επεξεργαστή PII 350MHz, 128MB SDRAM 100 και win98SE, το σύστημα ήταν πολύ πιο σταθερό απ' οτι τώρα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έτρεξα το demo του 3DMark03 και έγινε το εξής:

 

Το video με τα αεροπλάνα τo έδειξε κανονικά, αλλά μετά στο 2ο βίντεο το loading ολοκληρώθηκε και έπειτα εμφανίστηκε ένα παράθυρο που έλεγε στο μπλε πλαίσιο πάνω απο το παράθυρο "Windows - System Error". Από κάτω δεν έγραφε τίποτα και είχε μόνο ένα κουμπί OK. Απο πίσω ήταν μαύρη η οθόνη ενώ ακουγόταν η μουσική απο το demo. Επίσης τα γραφικά ήταν όπως σας είπα και πριν.

Όταν πάτησα OK βγήκε το desktop με το μενού του 3DMark03 και ένα παράθυρο του 3DMark03 που έλεγε "Display windows lost focus".

Για να επανέλθουν τα γραφικά έπρεπε να κάνω restart.

Επίσης παρατήρησα οτι στα Details του συστήματος απο το 3DMark03 στο tab της Motherboard, στο AGP Rate έγραφε 1x, 2x, 4x (1x enabled).

Επιπλέον στο Display Properties στο Advanced στο menu της GeForce3 Ti200, στο Adapter information, εκεί που λέει Bus γράφει PCI x0.

Κανονικά δεν έπρεπε να γράφει AGP 4x;

 

Ευχαριστώ

 

 

Υ.Σ.: Μήπως πρέπει να αλλάξω το θέμα του post διότι απ' οτι καταλαβαίνω το πρόβλημα δεν περιορίζεται μόνο στον επεξεργαστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά κατάφερα να λύσω όλα τα άλλα προβλήματα εκτός απο αυτό της θερμοκρασίας του επεξεργαστή. Δείτε λίγο τι βρήκα σε ένα *.pdf (23986, page 14)απο το site της amd.

 

"Caution: Do not reuse the heatsink if it has be improperly installed. Once the phasechange

thermal compound has come in contact with the processor surface, the

heatsink must be replaced, since the phase change material cannot be reused."

 

Δηλαδή και πάστα να μπεί μετά, δεν θα δουλεύει σωστά ο επεξεργαστής;

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί πως ΚΑΘΕ φορά που βγάζεις το cooler, πρέπει να ΒΓΑΖΕΙΣ το θερμοαγώγιμο υλικό και να βάζεις καινούριο, αφού καθαρίσεις την ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...