Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα, σχόλια συναυλιών, lives, events, parties, festivals κλπ.


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tελικό line-up:

 

DJ SPOOKY (after hours set)

FANTOMAS

PETER MURPHY (BAUHAUS)

MALDOROR (Patton vs Merzbow)

ENSLAVED

MERZBOW vs STEPHEN O'MALLEY

 

Εισιτήρια από αύριο.

ΦΕΡΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΔΟΧΕΙΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Astra, σε συνεργασία με την Clipart, παρουσιάζουν την Τετάρτη 22 Ιουνίου στο Ανοιχτό Θέατρο Φαλήρου – Beach Volley τους APHEX TWIN, LE TIGRE, FOUR TET και KID606 σε μια μοναδική στιγμή για τους φίλους της indie και electronica.

 

Τις επόμενες μέρες θα ανακοινωθούν και άλλα ισχυρά ονόματα για την συγκεκριμένη ημερομηνία.

 

Εισιτήρια προς 38 euros (προπώληση) και 45 euros (ταμείο). Κυκλοφορούν την ερχόμενη Τετάρτη 24 Μαϊου. Σημεία προπώλησης: Clipart (Μπόταση 6), PMW (Αθήνα-Θεσσαλονίκη), Tickethouse καθώς και σε διάφορα άλλα δισκοπωλεία των Αθηνών και Θεσσαλονίκης που θα ανακοινωθούν σύντομα!

 

Copyright © Avopolis. 1996-2004. All Rights Reserved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Isis, Jesu, Tim Hecker LIVE@Ρόδον Club, 21/5/2005.

--------------------------------------------------

 

Περιμένοντας ένα σχεδόν άδειο Ρόδον (και 6 DVD χοχο -inside joke) εξεπλάγην a bit όταν αντίκρυσα την κοσμοπλημμύρα έξω από το Ρόδον. ΟΚ, Isis είναι αυτοί και σε πολλούς αρέσουν, αλλά σε ΠΟΣΟΥΣ αρέσουν αρκετά ώστε να σκάσουν 30 ευρώ? Σε πολλούς περισσότερους απ' όσους νόμιζα όπως αποδείχτηκε.

 

Tα φώτα χαμήλωσαν και τα φωτορυθμικά έπαιζαν με τα νεύρα μας και τις σκιές, όταν αρχίσαμε να αναρωτίομαστε "τι είναι αυτό ρε Μ...ανώλη?". Αυτό που ακούγαμε ήταν ένας ambient/noise ήχος που πήγαζε από τα ηχεία, και προερχόταν από την κονσόλα του Tim Hecker, που αρκετά μέτρα ψηλότερα, και φορώντας μια μεταλλική μάσκα (πρέπει να μυρίζει ψητό κοτόπουλο τώρα αυτός) μας έβαζε σιγά σιγά στο κλίμα. Ανεπιτυχώς κατά την ταπεινή μου άποψη, γιατί όσο ατμοσφαιρικό και αν ήταν αυτό που ακούγαμε, στερούνταν τόσο ρυθμού όσο και πειραματισμών. Ευχάριστο πάρα ταύτα.

 

Ακολούθησαν οι Jesu, "γνωστοί" για την αφοσίωση τους στους Godflesh, με τους οποίους μοιράζονται συμπτωματικά τον τραγουδιστή. :P Κλασσικός tremble-dirty ήχος, μακρόσυρτα riffs που θύμιζαν αμβλείς και πιο ωμούς Pelican, και θαμμένα από τις κιθάρες φωνητικά. Αν οι Jesu ήταν συνάρτηση, θα ήταν αύξουσα (δν παίρνω όρκο για το "γνησίως") καθώς στο πρώτο κομμάτι ξεκίνησαν μόνο με 2 μέλη, στο 2ο και 3ο με 3, και στο 4ο είπε να περάσει και ο Aaron Turner (frontman των Isis και ιδιοκτήτης της Hydrahead etc). Υπέροχη εμπειρία, αρκετή δόση ναρκωτικών ήχων και συναισθηματικών ξεσπασμάτων, απλά πανέμορφο.

 

Και ύστερα βγήκαν οι Isis. Ο ήχος ήταν απλά ότι τελειότερο έχω ακούσει, και αυτό επεκτείνεται ακόμα και σε δεδομένα που για τα ελληνικά club θεωρούσα ανύπαρκτα. Οι Isis έπαιξαν με την ψυχή τους, έκαναν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα με τα όργανά τους (αχμ), και απέδειξαν απλά πως πάνε την μουσική ένα βήμα παραπέρα, και μάλιστα ένα βήμα που δεν ακολουθεί κανένα προηγούμενο. Έχουν άμεση σχέση με πειραματισμούς? Ναι. Βασίζονται σε αυτούς? Όχι.

Έχουν αμεσότατη σχέση με doom/stoner στοιχεία? Σαφέστατα. Είναι doom/stoner έστω και λίγο? Όχι. Έχουν core ξεσπάσματα? Φυσικά. Αλλά δεν είναι core. Ακούσαμε όλο το Panopticon και αξιόλογα κομμάτια από το Oceanic και το Celestial. Ο υπογράφων απογοητεύτηκε που δεν ακούστηκε τίποτα από το SGNL5, αλλά υποθέτω πως παραείναι πειραματικό για live performance.

 

Σε όσους αγνοούν τι μουσική παίζουν οι Isis, και παρ' όλα αυτά μου κάνουν την τιμή να διαβάζουν αυτή την στιγμή αυτές τις γραμμές, προτείνω ανεπιφύλακτα να κατεβ...βρουν, το κομμάτι με το οποίο έκλεισαν το encore τους οι Isis: Ονομάζεται The Beginning And The End.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw deilwnw tapeina oti prwti fora akouw gia tous isis,

den polykatexw ayti tin skini, alla tha katsw na katevasw

kai n'akousw giati eimai periergos, ta les wraia ki exw

anoixtes tis mousikes mou keraies.

 

eisai tyxeros pou vrethikes se kati pou sou arese toso poly,

panta tetoia kai farewell -tha epistrepsw gia entypwseis. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά akujin! Όταν ακούσεις, προσπάθησε να μπεις στο κλίμα, μην περιμένεις απλά να περάσουν τα στιχάκια, reffrain κτλ γιατί τότε θα περάσει και δεν θα αγγίξει. Παραδώσου όπως θα παραδινόσουν και στην κλασσική μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Isis' date=' Jesu, Tim Hecker LIVE@Ρόδον Club, 21/5/2005.

--------------------------------------------------

Και ύστερα βγήκαν οι Isis. Ο ήχος ήταν απλά ότι τελειότερο έχω ακούσει, και αυτό επεκτείνεται ακόμα και σε δεδομένα που για τα ελληνικά club θεωρούσα ανύπαρκτα. Οι Isis έπαιξαν με την ψυχή τους, έκαναν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα με τα όργανά τους (αχμ), και απέδειξαν απλά πως πάνε την μουσική ένα βήμα παραπέρα, και μάλιστα ένα βήμα που δεν ακολουθεί κανένα προηγούμενο. Έχουν άμεση σχέση με πειραματισμούς? Ναι. Βασίζονται σε αυτούς? Όχι.

Έχουν αμεσότατη σχέση με doom/stoner στοιχεία? Σαφέστατα. Είναι doom/stoner έστω και λίγο? Όχι. Έχουν core ξεσπάσματα? Φυσικά. Αλλά δεν είναι core. Ακούσαμε όλο το Panopticon και αξιόλογα κομμάτια από το Oceanic και το Celestial. Ο υπογράφων απογοητεύτηκε που δεν ακούστηκε τίποτα από το SGNL5, αλλά υποθέτω πως παραείναι πειραματικό για live performance.[/quote']Και λίγα λες mate! Οι Isis έπαιξαν Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Α, ισορροπώντας ιδανικά ανάμεσα στο "χώσιμο" και την μελωδία κάνοντας την μιάμιση ώρα που έπαιξαν ένα ονειρικό trip που δεν ήθελες να τελειώσει ποτέ! Ίσως το καλύτερο live που έχω δεί!!! Και με αναπάντεχα πολύ κόσμο!

 

ps. Αν οι ISIS κατάφεραν με τόση ευκολία και παρά τα 30 Euro να γεμίσουν το Ροδον (και μάλιστα σε μια περίοδο που έχουν σκασει μαζεμένα πάρα πολλά live σε λίγο χρονικό διάστημα) τότε είμαι σίγουρος οτι αν ποτέ έρθουν οι Tool από τα μέρη μας δεν θα μας φτάνει ούτε ο Λυκαβυτός!!! :grin:

 

ps 2: ΦΕΡΤΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ TOOL ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λίγα λες mate! Οι Isis έπαιξαν Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Α' date=' ισορροπώντας ιδανικά ανάμεσα στο "χώσιμο" και την μελωδία κάνοντας την μιάμιση ώρα που έπαιξαν ένα ονειρικό trip που δεν ήθελες να τελειώσει ποτέ! Ίσως το καλύτερο live που έχω δεί!!! Και με αναπάντεχα πολύ κόσμο!

 

ps. Αν οι ISIS κατάφεραν με τόση ευκολία και παρά τα 30 Euro να γεμίσουν το Ροδον (και μάλιστα σε μια περίοδο που έχουν σκασει μαζεμένα πάρα πολλά live σε λίγο χρονικό διάστημα) τότε είμαι σίγουρος οτι αν ποτέ έρθουν οι Tool από τα μέρη μας δεν θα μας φτάνει ούτε ο Λυκαβυτός!!! :grin:

 

ps 2: ΦΕΡΤΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ TOOL ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!![/quote']

 

Hugelacky αν έρθουν οι Tool δεν φτάνει κανένας χώρος στην Ελλάδα.Εγω πιστεύω πως θα έρθουν πάντως.Ελπίζω σύντομα...(Έχει αρχίσει να γίνεται πανικός στην ελλάδα!!!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Molis gyrisa apo to live twn SLIPKNOT sto Lykabhto kai exw na pw ena pragma:

O Corey (tragoudisths) pros to telos ths synavlias epese sta gonata kai mas proskynage gia ena oloklhro lepto!

 

Isws to kalytero live ths zwhs tous, oxi epeidh aftoi paiksan kala (GAMHSANE de lew) alla epeidh tetoio koino den nomizw oti exoun ksanadei sth zwh tous!

 

Kata t'alla ponaw oloklhros :P

 

Kaneis allos entyposeis?

Epishs an dei kaneis sto net, h exei o idios yliko apo to live, pls msg or email me :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω να προσθέσω κάτι άλλο...Δωσανε υπόσχεση οτι θα ξαναέρθουν ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!!!!!!Τι αλλο να πώ ρε guys...Εχω ανατριχιάσει μόνο που το γράφω!!

 

Δεν μπορώ να περιγράψω με λέξεις το τι έγινε στο Λυκαβηττό.Όσοι ήρθαν ξέρουν, όσοι δεν ήρθαν ξέρω πως νοιώθουν... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...