Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS - MGE 600 NOVA


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=225670&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Αξίζει; 65 ευρώ χωρίς φάπα. Δυστυχώς στην επίσημη σελίδα της MGE δεν μπόρεσα να το βρω. Με τη χθεσινή καταιγίδα και την ΔΕΗ να μας κάνει κόλπα νομίζω πως η αγορά UPS είναι υποχρεωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

xmmm ti na sou pw...den to polyempisteuomai mono kai mono apo thn timh...8a sou proteina kapoio Ellipse Premium montelo ths MGE (Line Interactive asfalws) pou einai sigourh lysh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego nomizo oti ta axizei ta lefta tou . etsi kiallios vlepo oti sta ups paiftoun synexos i times .afou einai kai line interactive ti allo theleis ! ego pados apo tote pou agorasa to diko mou ups ( apc 500br i ) sothika an kai to plirosa ligo akriva se sxesi me ta alla !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ψάχνει κι ένας φίλος μου για UPS αυτές τις μέρες (όλοι όταν βρέχει τα θυμούνται:)) έψαξα κι εγώ λίγο στο internet για τη σειρά NOVA της MGE.

 

Δεν βρήκα πολλά γιατί η σειρά αυτή παρουσιάστηκε μόλις στις αρχές Οκτωβρίου και απ' ότι φαίνεται η MGE είναι λίγο δυσκίνητη στις ενημερώσεις του site της (παραδόξως τα είχε μόνο στο Τυνησιακό site της8)).

 

Σύμφωνα όμως με αυτήν την ανακοίνωση:

Nova is the answer for people not looking for frills. It is a barebones UPS. Our research showed us that 40% of the market worldwide is depending on UPS with no specifications except battery back up. With Nova we aim to capture that niche market," explains Rahul Sikka, distribution manager, Middle East, East Africa and South CIS, MGE UPS Systems.
και αυτό το PDF: http://www.mgeups.com/download/doc_intl/small/nova/nova2_en.pdf,

τα Nova είναι Line Interactive αλλά δεν έχουν τις συνηθισμένες ευκολίες των ακριβότερων Line Interactive της MGE (Ellipse Premium).

 

Δηλαδή, δεν έχουν πολλά led-άκια και κουμπάκια και δεν έχουν δυνατότητα ελέγχου και ρύθμισης της λειτουργίας τους μέσω του pc (με serial ή usb). Τα αφαίρεσαν για να χαμηλώσουν το κόστος μιας και πολλοί χρήστες (40% σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) δεν τα χρησιμοποιούν έτσι κι αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαίνεται καθόλου άσχημο για τα λεφτά του τελικά. Thanks everyone, ελπίζω πριν την επόμενη καταιγίδα να έχω προλάβει να το πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paides egw na rwtisw kati?

dedomenou oti tha valw dsl... kai tha exw to pc always on... epeidh leipw sixna apo to spiti, den mporw na exw to nou mou se periptwsh pou ginei kamia kataigida klp... oute thelw na girisw kai na to vrw kammeno :P

Exete na proteinete kati? px... yparxei ups pou se sinergasia me to pc me to pou antilifthei diakoph revmatos na ksekinisei diadikasia shut-down klp?

Den exw idea sxetika me ups... kai tha to ektimousa an mou dinate info :)

 

Thanx...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, όσα μοντέλα έχουν σειριακή ή USB θύρα για σύνδεση με το PC, έχουν δυνατότητα να κάνουν αυτόματα shutdown σε περίπτωση διακοπής. Σε APC και MGE το έχω δοκιμάσει και εγώ ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα ένα μάπα UPS 60Ε τελική τιμή που έχει αυτονομία 3,5 λεπτά (!) μετρημένα.

Είναι ΑΣΥΓΚΡΗΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ να έχεις έστω και αυτό από το τίποτα. Εκτός από την αυτονομία που σου προσφέρει (έστω για ένα normal shutdown) κάνει και σταθεροποίηση στο ρεύμα πράγμα πολύ σημαντικό...

Ακόμα και η μάπα βλέπω πραγματικά τι δουλειά κάνει στις αυξομειώσεις της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, όσα μοντέλα έχουν σειριακή ή USB θύρα για σύνδεση με το PC, έχουν δυνατότητα να κάνουν αυτόματα shutdown σε περίπτωση διακοπής. Σε APC και MGE το έχω δοκιμάσει και εγώ ο ίδιος.

 

 

georgeadams, mipos mporeis na mou peis orismena montela apo APC kai MGE pou na kanoun afth th douleia?

thaaanx! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...