Προς το περιεχόμενο

Old Boy


Cue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

paidia exairetiko kai to mr. vengeance. poly dynato.

einai pio skliro to thema tou apo to old boy,

einai pio viaio ergo, pio afairetiko, pio argo

kai mallon kai kalytero. (tha kanw vevaia +mia epanalipsi sto old boy prosexws)

min to xasete osoi mporeite na to vreite kapou.

pragmatiko diamanti autos o skinothetis telika. mpravo tou....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me aformi afto to topic pira ki ego kai eida to old boy...e den perimena kati tetoio...se kapoia simeia tha mporousa na to xaraktiriso sxedon arrosto kai epitidevmeno alla afto to sxima tis diplis ekdikisis me kathilose...apistefti vrika tin organosi kai ektelesi tou sxediou tou simprotagonisti (tou aderfou ;))....an itan alithino prosopo kai dioxeteve oli afti tin eksipnada ti methodikotita kai tin afosiosi se kati pio epoikodomitiko tha mporouse na lisei to provlima tou xreous tou 3ou kosmou toulaxiston.......

tromero ergo tromeri anatropi

sas efxaristo pou ipirksate aformi gia na to do :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι τυχαιο που στη ψηφοφορια του περιοδικου σινεμα,

οι αναγνωστες την ψηφισανε ταινια της χρονιας.

 

απιστευτη ταινια,

σε κανει να σκεφτεις πολλα πραγματα σχετικα με την ανθρωπινη αξιοπρεπεια

κ το που μπορει να φτασει ο ανθρωπος για καποιον που αγαπαει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως δεν πιστευω οτι η ταινια ηταν τοσο "βαθια" σε νοηματα αλλα οτι ηθελε περισσοτερο με τη βια να σοκαρει...

 

τι να πεις,γουστα ειναι αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Όταν είδα το Oldboy πήγα χωρίς να ξέρω τι να περιμένω, έχοντας κατά νου μόνο κάποιες καλές κριτικές που μάλιστα μου τις μετέφεραν και πλήρη άγνοια για την υπόθεση...μόλις βγήκα από την αίθουσα διατηρούσα ένα αμήχανο χαμόγελο, κάτι ανάμεσα σε σοκ και δέος, συνδυασμένο με την υπέρμετρη ικανοποίηση πως κάτι μεγάλο μου είχε αποκαλυφθεί. Είχα πολύ καιρό να αισθανθώ τόσο γεμάτος από ένα έργο, που δε σε χάιδευε και δε χρησιμοποιούσε τη βία ως αυτοσκοπό, αλλά στα πλαίσια της δραματικής κορύφωσης. Μεγάλη ταινία, από μεγάλους (αν και συνήθως άγνωστους στο δυτικό κόσμο) συντελεστές.

 

Η "Εκδίκηση Μιας Κυρίας" ήταν με τη σειρά της μια ευφυέστατη και επιτυχημένη θεματική (και μόνο) συνέχεια του Oldboy...το μόνο που έλειπε σε σχέση με το τελευταίο (και για το οποίο δεν ευθύνεται φυσικά η ίδια η ταινία) ήταν το στοιχείο της έκπληξης, που μετρίασε σχετικά και τον ενθουσιασμό μου. Ήξερα τι θα δω (πάνω κάτω) και δεν απογοητεύτηκα.

 

Κάτι που ήθελα να επισημάνω είναι το απίστευτο OST των τανιών από τον μεγαλειώδη Jo Yeong Wook (αν το θυμάμαι και καλά)...τέτοιος εξαίσιος λυρισμός και ευρηματική μελωδική φλέβα είχε καιρό να περάσει από το cd player μου. Τα προτείνω και τα δύο soundtracks ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Μπορει να μου εξηγησει καποιος

γιατι ο πρωταγωνιστης στο τελος εκανε αυτα τα καραγκιοζιλικια και εκοψε και την γλωσσα του;

 

 

 

Και οσο αφορα

τον υπνωτισμο στο τελος, ποιο ακριβως "τερας" εβγαλαν απο αυτον; Αφου δεν ηταν κακος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...