Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop..


mouki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Σήμερα θα πάω να πάρω ένα λαπτοπ για τη μητέρα μου! Το κακό είναι ότι δεν έχω ιδέα για το τι να διαλέξω!

Κοίταξα στην σελίδα του πλαισίου, και είδα πως τα 2 φθηνότερα (799€ χωρίς ΦΠΑ) έχουν επεξεργαστές Celeron, και γενικά ακούω πως οι Celeron είναι πιο αργοί από ότι υπόσχονται.

Tα links για αυτά τα 2 είναι εδώ και εδώ

Από την άλλη ένα άλλο που είδα με 999€ χωρίς ΦΠΑ, έχει P4 στα 3GHz, αλλά έχει 256άρα μνήμη, που για να μη διευκρινίζει, μάλλον είναι SDRAM, όχι DDR. Βέβαια το συγκεκριμένο έχει πάνω του και DVD-RW DL (δεν αναφέρει ταχύτητα αλλά δε με πολυενδιαφέρει), έχει υπέρυθρη θύρα (!), 30 γίγα σκληρό (ψιλολίγα αλλά δε νομίζω η μητέρα μου να κατεβάζει ταινίες! :P ) και δίνει δώρο εκτυπωτή και θήκη μεταφοράς.

(Μπορείτε να το δείτε εδώ )

Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως το συγκεκριμένο είναι της εταιρίας TurboX (κατασκευής πλαισίου δηλαδή) και μου είπαν να μη το εμπιστευτώ, αλλά νά δώσω κάτι παραπάνω για κάτι επώνυμο.

Η αγορά θα γίνει σήμερα μάλλον, ή αν όχι η αγορά, η έρευνα αγοράς σίγουρα. Ένας φίλος μου, μου είπε για μια προσφορά στο Carrefour, για ένα λαπτοπ της Compaq, με περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά με το παραπάνω (δεν είμαι σίγουρη αν έχει DVD-RW), αλλά κάνει 1000€ (αν θυμάμαι καλά). Ωστόσο δεν ξέρω κατα πόσο να εμπιστευτώ τις εγγυήσεις του Carrefour σε περίπτωση που παρουσιάσει πρόβλημα.

Το laptop το θέλει η μητέρα μου για να μπαίνει internet κυρίως αλλά και για χρήση του οffice, οπότε δεν χρειάζονται υψηλές απαιτήσεις απλώς οι τιμές να είναι εκεί, γύρω στα 1000€..

 

Σορρυ αν σας κούρασα, τι μου προτείνετε να πάρω; (Και άλλες προτάσεις ευπρόσδεκτες! :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αδεια να ανεβω 100 ευρω?

Στο mgmanager(αθηνα) υπαρχει το παακατω:

Acer TravelMate 4000WLMi, Centrino 1.4GHz,

15.4" Wide XTFT, 2x256MB, ATI Radeon 9700 64MB,

HDD 60GB, DVD±RW, Modem, LAN, 3xUSB 2.0, IrDA,

FireWire, 2.95Kgr, no FDD, Windows XP Home GR

στα 1099 χωρις φπα.

Ενα μηχανημα που δεν υστερει πουθενα.

 

Αλλιως μαλλον το παρακατω:

http://www.infoshop.gr/product.asp?PrID=496793

 

Ο υπολογιστης του πλαισιου αν δεν κανω λαθος ειναι

mitac. Θα το θεωρουσα πολυ καλη επιλογη αν δεν

εχεις απαιτησεις απο την οθονη, αλλα κυριως αν τον

ειχε σε καλυτερη τιμη.

 

Τωρα οσο αφορα το carefur, πολυ πιθανον να μπορεις να

απευθυνθεις κατευθειαν στην αντιπροσωπεια του φορητου.

Ενα τηλεφωνο λογικα θα αρκει για να μαθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks! Το κακό είναι πως βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και δεν έχουμε εδώ MG Manager! Αλλιώς όντως θα ήτανε πολύ καλή επιλογή. Αν ήτανε για μένα μάλλον κάτι τέτοιο θα διάλεγα αλλά πρόκειται για την μητέρα μου και δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Βρήκα και ένα άλλο, για το οποίο ρώταγε ένα παιδί σε ένα άλλο τοπικ και μου άρεσε ιδιαίτερα, θα το κοιτάξω και αυτό, από ότι έμαθα κάνει κι αυτό γύρω στα 1100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera

 

Afou les oti i mitera sou to thelei gia internet kai ofiice, o celeron einai yperarketos opws yperarketa einai kai ta 30 GB. To mono pou tha prepei na se apasxolei kata tin gnwmi mou einai i diarkeia tis mpatarias kathws kai i poiotita tis othonis. A! DDR einai i mnimi pou anafereis sto post sou!

 

Elpizw na voithisa

 

Filika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάντως και αυτά τα 2 σε αυτή την τιμή αν είσαι διατεθιμένος να τα δώσεις.

 

Είναι από το Ram-Shop το οποίο στέλνει σε όλη την Ελλάδα και υποστηρίζει και δόσεις!

ACER TravelMate 4001WLCi , Centrino 1.5GHz, 15.4 WIDE XTFT, 512MB , WIN XP HOME GR

ACER ASPIRE 1681 WLCI , CENTRINO 1.5GHz, 15.4 WIDE XTFT, WIN XP HOME GR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το παρήγγειλα μόλις πριν λίγο! Πήγα και στο Πλαίσιο και στο Carrefour, και δεν βρήκα τίποτα να μου γεμίζει το μάτι!

Πήγα τελικά και στο Ράδιο Κορασίδη που είχε προτείνει ένα παιδί σε ένα άλλο τοπικ, και παρήγγειλα το εξής

Hp Pavilion ΖV5000 series με :

Pentium 4 3gz, Hdd 60gb, 256DDR, DVD-rw, 15,4" οθόνη.. Tώρα για τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι, αύριο θα το έχω στα χέρια μου, το μαλλί πήγε 1200€! Και εξωτερικά ήτανε πολύ καλό...

Ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθειά σας παιδιά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...