Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Fuel7 είπε

Καλησπέρα σε ολους
2 πραγματακια  που  ψάχνω.
1.Ενα  προγραμμα  για  να  δοκιμάζω τα usb sticks μου.Κάποια  παρόλα τα φορματ και   μεταβολή τους ειτε σε FAT32/NTFS εκει που επαιζαν κανονικα,δεν  μπορούν να  περάσουν ούτε ενα  pdf. Οτι προγράμματα εβαλα εδειξαν  οτι  ειναι Healthy .Ψαχνω κάτι που  να  δειχνει και  την  κατασταση  αλλα  και  την υγεια  του  καθε  στικ.

2.Ψαχνω  ενα  προγραμμα  να  με  βοηθησει  να  εκτυπώνω  και  να  σκαναρω ασυρματα μεσω του  modem που  έχω απο  την vodafone(Mε συνδεση  στο usb του modem).
Ευχαριστω πολυ.

1. Δεν υπάρχουν προγράμματα  του στυλ "Hard Disk Sentinel" που να δουλεύουν για USB Sticks. Υπάρχουν προγράμματα που απλά ελέγχουν διάφορες παραμέτρους - ιδιότητες ενός USB Stick όπως το "Check Flash" που ανέφερε ο φίλος accipio. Επίσης μπορείς να δεις αυτά:

2. Εάν εννοείς να συνδέσεις τον printer στη USB θύρα του Modem και να τον χρησιμοποιείς τότε θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το print sharing στον router σου (εκτός εάν δεν κατάλαβα σωστά) το οποίο και θα πρέπει να τσεκάρεις εάν το υποστηρίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, JPaxilleas είπε

1. Δεν υπάρχουν προγράμματα  του στυλ "Hard Disk Sentinel" που να δουλεύουν για USB Sticks. Υπάρχουν προγράμματα που απλά ελέγχουν διάφορες παραμέτρους - ιδιότητες ενός USB Stick όπως το "Check Flash" που ανέφερε ο φίλος accipio. Επίσης μπορείς να δεις αυτά:

2. Εάν εννοείς να συνδέσεις τον printer στη USB θύρα του Modem και να τον χρησιμοποιείς τότε θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το print sharing στον router σου (εκτός εάν δεν κατάλαβα σωστά) το οποίο και θα πρέπει να τσεκάρεις εάν το υποστηρίζει. 

Καλησπέρα παιδια!
Ευχομαι  να  δουλέψουν  οι  προαναφερθεισες  εφαρμογες.Ευχαριστω για  την ανταποκριση  σας.
Τυπικα  θελω να  συνδεω το πολυμηχανημα  μου   στο  usb του  μοντεμ και απο  εκει  να  εκτυπώνω και  να  σκαναρω.
Το  εκανα  αυτο  με  το  archer της ΤΡ-Λινκ.Ειχε και  εφαρμογούλα  που  το  εκανε στο μπαμ.
Επειδη αλλαξα  παροχο  αλλαξε  και το  μοντεμ  με αποτελεσμα  να  χασω αυτη  την δυνατοτητα.Επειδη  δεν  εχω την δυνατοτητα να  εχω το μηχανημα  στο  γραφειο,με  βολευε απιστευτα με την  εκτυπωση/σκαναρισμα  απο  αποσταση.Τωρα πρεπει  να  τραβαω 2,5 μετρα καλωδιο  στο  usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fuel7 είπε

Τυπικα  θελω να  συνδεω το πολυμηχανημα  μου   στο  usb του  μοντεμ και απο  εκει  να  εκτυπώνω και  να  σκαναρω.
Το  εκανα  αυτο  με  το  archer της ΤΡ-Λινκ.Ειχε και  εφαρμογούλα  που  το  εκανε στο μπαμ.
Επειδη αλλαξα  παροχο  αλλαξε  και το  μοντεμ  με αποτελεσμα  να  χασω αυτη  την δυνατοτητα.Επειδη  δεν  εχω την δυνατοτητα να  εχω το μηχανημα  στο  γραφειο,με  βολευε απιστευτα με την  εκτυπωση/σκαναρισμα  απο  αποσταση.Τωρα πρεπει  να  τραβαω 2,5 μετρα καλωδιο  στο  usb.

Σύνδεσε τότε το archer στο μόντεμ της voda, δώστου μια σταθερή ip στο range του ρούτερ της voda (192.168.1.XXX), μάσκα (255.255.255.0) και gateway πάλι της voda (192.168.1.1 μάλλον), κόψε το dhcp στο archer και θα έχεις πάλι πίσω την αγαπημένη σου λειτουργία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που μπορεί να κάνει κάποιος γενικά είναι τα εξής:

  • Να συνδέσει το καλώδιο USB του εκτυπωτή του στη θύρα USB του router του (δηλαδή όπως είσαι τώρα).
  • Εάν ο router διαθέτει λειτουργία εκτυπωτή μέσω USB θύρας (δηλαδή η θύρα δεν είναι μόνο για αποθήκευση δεδομένων) να συνδέσει τον εκτυπωτή στη USB θύρα του router. Αυτό γινόταν με το προηγούμενο router σου (οπότε δοκιμάζεις τη λύση του φίλου micos000 που λογικά θα πρέπει να λειτουργήσει).
  • Εάν ο εκτυπωτής έχει Ethernet θύρα να χρησιμοποιήσει έναν προσαρμογέα USB-to-Ethernet (μέσω TP Link και μέσω του ηλεκτρικού δικτύου) η οποία προφανώς είναι και η ακριβή λύση. Για να αναφέρεσαι μόνο σε USB υποθέτω ότι ο εκτυπωτής σου δεν έχει Ethernet θύρα, οπότε δεν παίζει για σένα έτσι και αλλιώς αυτό το σενάριο που είναι πανάκριβο.
  • Οπότε η μόνη λύση φαίνεται - εάν δεν πας σε αντικατάσταση εκτυπωτή με Wι-Fi δυνατότητες και δεν μπορείς να συνδέσεις τον archer στο modem σου (με την παραπάνω πρόταση), να είναι η χρήση ενός Wi-Fi Printer Service αντάπτορα (π.χ. εδώ) στον οποίο συνδέεις τον εκτυπωτή σου για να τον βλέπεις μέσω Wi-Fi. Το κόστος του είναι βέβαια γύρω στα 40 με 60 ευρώ και παραπάνω, οπότε σε αυτά τα λεφτά βρίσκεις καινούργιο Wi-Fi εκτυπωτή και άρα δεν έχει νόημα.

Οπότε εύχομαι κοινώς να δουλέψει η λύση του φίλου micos000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει καποιο δωρεαν burner να καψω ενα μουσικο cd  απο mp3 αλλα να μου δινει τη δυνατοτητα να οριζω μηδενικο gap αναμεσα στα tracks? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, VasKag είπε

Υπαρχει καποιο δωρεαν burner να καψω ενα μουσικο cd  απο mp3 αλλα να μου δινει τη δυνατοτητα να οριζω μηδενικο gap αναμεσα στα tracks? 

Εδώ είσαι (CDBurnerXP). Για τα features εδώ (η εικόνα αφορά τα Audio CDs).

image.png.e008eba657811add6ef5d788bd543828.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Κάποιο πρόγραμμα γραφιστική δωρεάν για πιτσιρικά τύπου coreldraw για να μπορεί να σχεδιάσει ασ πούμε ένα λογότυπο και μετά να το τυπώσουμε για μπλούζα;;

Δεν έχει ξανά ασχοληθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Εδώ είσαι (CDBurnerXP). Για τα features εδώ (η εικόνα αφορά τα Audio CDs).

image.png.e008eba657811add6ef5d788bd543828.png

Νομιζα οτι ειχε χαλασει το cd στο αυτοκινητο, αλλα τελικα εφταιγε το δισκακι και οτι ηταν γραμμενο σε υψηλη ταχυτητα. Με cd-r για audio και χ4 ολα κομπλε... Το ξερω οτι πιθανον ολοι ακουνε μουσικη απο κινητο, αλλα στο αυτοκινητο προτιμω το cd... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...