Προς το περιεχόμενο

Overclock στην 6600 GT ????


Peri28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to thema einai opos leei kai o nikoskon poso kerdizis !

 

kai ego eixa kataferei sti karta bebea de exei kamia sxesi auti h karta me auti pou sigrinoume (gf4 mx440 :) ) alla tis eixa anebasi ta noumera apo 270/405

310/490 alla de eida kai treloi diafora mono otan epeza pano apo 2-3 ores ena game poy xriazotan na kano restart to pc gia na ftiaksoyn ta grafika :)

 

an de anebenei toylaxiston %10 oi epidosis tis tsampa to risko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 10% πάντως το πιάνεις σχετικά εύκολα , με οποιαδήποτε κάρτα.

 

Για να ανέβουν 10% τα fps (κατά μέσο όρο) στα παιχνίδια , χρειάζονται λίγο πάνω από +10% σε πυρήνα ΚΑΙ μνήμες (12-13% θα κάνει την δουλειά).

6600GT +10% = 550/990 (απ'όσο βλέπω τα πιάνουν άνετα όλες).

Τα παραπάνω εφόσον δεν υπάρχει κάποιο άλλο bottleneck (όπως η cpu) , ενώ κάθε παιχνίδι αντιδρά διαφορετικά.

 

Η απόλυτη περίπτωση scaling με τις συχνότητες είναι το NFSU2 , με +23% gpu , +28% mem , μου δίνει +26% στα fps....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exw MSI Nx6600GT

evala ton detonator 71.20 kai to coolbits...

Stis Rythmiseis syxnothtas rologiou evala xeirokinito epeidh o Core douleue sta 300!!!!

Ekana anixneysh veltistwn syxnothtwn kai evgale

CORE:593MHz

kai memClock 1.09GHz

na t'afhsw?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evala xeirokinito epeidh o Core douleue sta 300!!!!

 

Δηλαδή , για να καταλάβω , υπερχρόνισες το 2D frequency;

 

Στο ίδιο μενού , πάνω δεξιά , έχει επιλογή που αλλάζοντάς την θα σου δείξει τις συχνότητες λειτουργίας σε 3D mode.

Αυτές είναι που πρέπει να αλλάξεις...

 

Δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη στο autodetect , προτιμώ τον πατροπαράδοτο τρόπο.

 

Για σταθερότητα τρέξε 3DMark (κυρίως το '03) και βαριά παιχνίδια (Doom3) και ψάχνε για προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω φρέσκα μια που πέρασα το απόγευμα στήνωντας (και κλοκάροντας/δοκιμάζοντας) μια ίδια κάρτα.

 

Το 2D core είναι 300 , το 3D core είναι 500 , η ρύθμιση της μνήμης είναι κοινή σε 2D και 3D (900) , μόνο ο πυρήνας αλλάζει συχνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια να ανεβάσεις.

Αλλά χειροκίνητα και χωριστά.

 

Βρες πρώτα το όριο του πυρήνα , με τις μνήμες stock (900).

Μετά βρες το όριο της μνήμης , με τον πυρήνα stock (500).

Τέλος συνδύασέ τα.

Αν δεν δουλεύει σωστά , χαμήλωσε λίγο μέχρι να δουλέψει.

 

Για σταθερότητα έλεγξε με 3DMark03 , doom3 (timedemo) και , αν σου βρίσκεται , καλό είναι και το rthdribl.

 

Η msi 6600GT που πείραξα εγώ πήγε 570/1130 , αλλά φυσικά κάθε κάρτα είναι διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια. Μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για overclocking κάρτα γραφικών και ποιο για να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα με το overclock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό το 3DMark03 είναι καλό? Βρήκα και το 3DMark05. Είναι καλύτερο αυτό? Πείτε μου με σιγουριά ποιο απ' τα δύο να κατεβάσω γιατί έχω 56kb σύνδεση και αυτό που θα κατεβάσω πρέπει να είναι το καλύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για overclock μπορεις να κατεβασεις το coolbits ειναι ενα μικρο αρχειο που ξεκλειδωνει μερικες επιλογες στους drivers της nVidia!

 

Επίσης υπάρχει και το riva tuner το οποίο ισως σε μπερδεψει λίγο παραπανω γιατι σου δινει περισσότερες επιλογές!

 

Αν ειναι να κατεβασεις το 3dmark καλυτερα να πας σε ενα net cafe με καλή συνδεση γιατι με τη 56K δε σε βλεπω καλα...Το 2003 δειχνει να ζορίζει περισσότερο τη GPU

 

Αν η καρτα γραφικών σου μετα απο το o/c εχει προβλημα τρεχοντας το 3dmark θα δεις στην οθόνη σου artifacts [σπασμενα γραφικα ακανονιστου σχήματος] αυτο σου δειχνει ότι ειτε ο πύρήνας είτε η μνημη της κάρτας δεν αντεχει τη συχνότητα που εχεις ορίσει!Αρα κατεβαζεις συχνότητα και ξαναδοκιμάζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α..., sorry. Εκεί που έλεγες ότι ζωρίζει περισσότερο την GPU εγώ είδα την CPU. Άρα θα κατεβάσω το 2003 και αφού είναι 128 MB θα το αφήσω σήμερα το βράδυ να το κατεβάσει.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...