Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανως...Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση ?

Κάθε ifo αναφέρεται σε συγκεκριμένο τίτλο, και αν το επιλέξεις φορτώνει όλα τα σχετικά vob. Για κάθε ενα που φορτώνεις, εμφανίζεται και η διάρκεια του αντίστοιχου video.

Για διαφορετικούς τίτλους μπορείς να έχεις τα εξής VTS_01_0.IFO, VTS_02_0.IFO κ.ο.κ.

 

Αντίστοιχα τα vob VTS_01_0.VOB VTS_01_1.VOB VTS_01_3.VOB ...

 

και VTS_02_0.VOB VTS_02_1.VOB VTS_02_3.VOB ...

 

για το δεύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε ifo αναφέρεται σε συγκεκριμένο τίτλο, και αν το επιλέξεις φορτώνει όλα τα σχετικά vob. Για κάθε ενα που φορτώνεις, εμφανίζεται και η διάρκεια του αντίστοιχου video.

Για διαφορετικούς τίτλους μπορείς να έχεις τα εξής VTS_01_0.IFO, VTS_02_0.IFO κ.ο.κ.

 

Αντίστοιχα τα vob VTS_01_0.VOB VTS_01_1.VOB VTS_01_3.VOB ...

 

και VTS_02_0.VOB VTS_02_1.VOB VTS_02_3.VOB ...

 

για το δεύτερο

 

Σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ψάχνω πρόγραμμα που να κόβει τα βίντεο και να (αν υπάρχει)να είναι στα ελληνικά για να μπορώ να το κόψω επειδή τώρα δεν καταλαβαίνω τη γλώσσα και δεν μπορώ να το κόψω ειναι πολύ περιπλοκα τα προγράμματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγγνώμη αν είναι άκυρο το ποστ μου εδώ.Αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου πει για ποιο λόγο ενώ μπορώ να δω βίντεο στο youtube, όταν από κάποιο άλλο site φιλοξενείται τέτοιο βίντεο δεν μου το ανοίγει?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγγνώμη αν είναι άκυρο το ποστ μου εδώ.Αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου πει για ποιο λόγο ενώ μπορώ να δω βίντεο στο youtube, όταν από κάποιο άλλο site φιλοξενείται τέτοιο βίντεο δεν μου το ανοίγει?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Κάποιο πρόβλημα με την εγκατάσταση του Flash?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα θεματάκι με το media info.

δε θυμάμαι πως το περνάμε στο δεξί μας κλικ, ώστε όταν πατάω πάνω σε μια ταινία δεξί κλικ, να μου δίνει την επιλογή "mediainfo" για να βλέπω αν ειναι dts ή ac3....

any help?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα θεματάκι με το media info.

δε θυμάμαι πως το περνάμε στο δεξί μας κλικ, ώστε όταν πατάω πάνω σε μια ταινία δεξί κλικ, να μου δίνει την επιλογή "mediainfo" για να βλέπω αν ειναι dts ή ac3....

any help?

 

Άνοιξε το media info και ψάξε στις επιλογές του, κάπου εκεί είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Υπάρχει πρόγραμμα που να ενσωματώνει υπότιτλους σε ταινία HD δηλαδή ταινία τύπου h264? Όχι σε ταινία avi...

 

 

Kατεβάζεις το MKVtoolnix, το εγκαθιστάς, μετά κατεβάζεις το mkvextractGUI και αποσυμπιέζεις το εκτελέσιμο εκεί όπου εγκαταστάθηκε το πρώτο. Μετά την εγκατάσταση του mkvtoolnix, θα δημιουργηθεί στην επιφάνεια το mkvmergeGUI, στο οποίο κάνεις drag n drop την ταινία και τους υπότιτλους. Έχει και άλλες επιλογές ψάξ' το λίγο. Το mkvextractGUI που σου είπα να κατεβάσεις, είναι ένα frontend για το mkvextract που περιλαμβάνεται στο πακέτο του mkvtoolnix και το οποίο κάνει την αντίστροφη δουλειά. Κάνει extract υπότιτλους, audio και video streams. Τους subs δεν τους καίει πάνω στην εικόνα και μπορείς να τους αφαιρέσεις ανα πάσα στιγμή. Γενικά τα προγραμματάκια αυτά τα σπάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατεβάζεις το MKVtoolnix, το εγκαθιστάς, μετά κατεβάζεις το mkvextractGUI και αποσυμπιέζεις το εκτελέσιμο εκεί όπου εγκαταστάθηκε το πρώτο. Μετά την εγκατάσταση του mkvtoolnix, θα δημιουργηθεί στην επιφάνεια το mkvmergeGUI, στο οποίο κάνεις drag n drop την ταινία και τους υπότιτλους. Έχει και άλλες επιλογές ψάξ' το λίγο. Το mkvextractGUI που σου είπα να κατεβάσεις, είναι ένα frontend για το mkvextract που περιλαμβάνεται στο πακέτο του mkvtoolnix και το οποίο κάνει την αντίστροφη δουλειά. Κάνει extract υπότιτλους, audio και video streams. Τους subs δεν τους καίει πάνω στην εικόνα και μπορείς να τους αφαιρέσεις ανα πάσα στιγμή. Γενικά τα προγραμματάκια αυτά τα σπάνε!

 

 

Πολύ καλή η απάντησή σου αλλά εγω θέλω να μάθω αν γίνεται να ενσωματώσω τους υπότιλους δηλαδή να μην τους εχω σε διαφορετικο αρχείο αλλά μόλις ανοίγω την ταινία να εμφανίζονται αυτόματα και οι υπότιτλοι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...