Προς το περιεχόμενο

polyyyy axetos :(


Physics_Rulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Den exw idea apo overclocking. Den exw prospathisei na kanw pote...

 

Exw enan Athlon 2500+ barton se mobo Asus A7N8X2.0 deluxe

mnimi 512MB DDR 400Mhz kingstone, kai mia karta grafikwn Asus ATI 9600XT.

 

Ti mporw na kanw genika gia na veltiwsw tis epidoseis se games kai video encoding?

Kati pou na kanw kai na min kanw unstable i katastrepsw to pc mou :) as min einai kai toso xtream san lysi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw pantws den systinw se kanenan to overclocking...prwton einai epikindyno kai 2on i diafora se apodosi einai elaxisti ews midamini....

 

mallon kaneis la8os..me prosextiko o/c bhma bhma ay3hsh FSB (ta apla dld) den exeis kanena problhma..

kai daifora blepeis anloga poso telika ay3h8ei..alla parathreis..

to mono poy 8a proteina egw einai apla kalo PSU gia swsth trofodosia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , δεν αξίζει , το overclocking/modding μου δίνει "μόλις" 30% πάνω σε εφαρμογές & 50% πάνω σε παιχνίδια (λόγω cpu+fsb+mem & gpu αντίστοιχα) σε σχέση με το ίδιο hardware αλλά "μαμά".

 

Physics_Rulez , ξεκίνα από εδώ : http://www.thelab.gr/reviews/ocbasics_1.php

Το να σου δώσει κάποιος βήμα-βήμα οδηγίες δεν λέει και πολλά αν δεν καταλαβαίνεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apocalypse να σαι καλά. θα διαβάσω το άρθρο μολις βρώ λίγο χρόνο παραπάνω (ειναι και μεγάλο) και αν έχω απορίες θα σας πώ. Πάντως κάπου είδα οτι θα πρέπει λέει για να ξεκλειδώσω το multiplier να πειράξω κάτι επαφές στην cpu και αυτό με ανησυχεί αρκετα :P....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζετε να τον ξεκλειδόσεις.....μόνο με το fsb μπορείς να ΄πας πολύ ψηλά....αν τον καταφέρεις να πάει 200 τότε μιλάμε για >>> του 3200xp..πράγμα καλό.Οσο για τον φίλτατο αντι-κλόκερ έχω να πώ πως ο υπερχρονισμός είναι hoby και δεν είναι σωστό να σχολιάζεις με αυστηρώς πρακτικά κριτήρια...πχ για να κάτσει ο δικός μου στα 200 έπρεπε να πάρω pc3500 μνήμες με τη διαφορά από τις μνήμες θα μπορούσα να πάρω τον 3200xp και απλές 400άρες μνήμες με το ίδιο σχεδόν αποτέλεσμα.Θα έχανα όμως τη χαρά του ταξιδιού και τις γνώσεις που απέκτησα και άρα δεν θα μπορούσα να απαντώ-ξελασπώνω συνφορουμίτες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To diavasa to arthro alla den leei pouthena posi tasi tha prepei na efarmosw stin cpu kai posi stis mnimes. apla gia tin cpu leei oti kalytera na min tin afksisw panw apo 0.3volts

 

Ton multiplier afou den mporw na ton peiraksw ton afinw 11x kai tha alaksw to fsb stadiaka sta 200 ok? taftoxrona ti alles allages tha prepei na ginontai?

 

to cpu-z mou leei ta eksis:

 

mirror1

http://s14.yousendit.com/d.aspx?id=0PAOJQ2J567P030JRS0A0PTJ2Z

 

mirror2

http://s14.yousendit.com/d.aspx?id=3H2OSSTTITHBF2FW67683IGLB7

 

**Edit** mporei na ginei i douleia me to clockgen toso efkola???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, τον ίδιο επεξεργαστή έχω. Εδώ και 9 περίπου μήνες τον δουλεύω στα 11x202 αντί 11x166, λίγο καλύτερα δηλαδή από έναν εργοστασιακό AthlonXP 3200+ με μαμά τάση και μέτρια αερόψυξη. Και οι επιδόσεις εννοείται ανέβηκαν κατακόρυφα. Ανέβαζε κι εσύ σιγά σιγά το FSB και έλεγχε την σταθερότητα.

post-10789-129062919192_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me to clockgen na to kanw afto? na to anevazw px kata 5MHz ti fora?

ta tests me poio prog ta ekanes? kathe fora pou anevazw to fsb tha prepei na kanw tests? gia posi wra to kathena?

 

**edit** ok einai to prime95 ;)

(toulaxiston afto to iksera :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...