Προς το περιεχόμενο

PC sto autokinito help


Dober

Προτεινόμενες αναρτήσεις

paidia polu sostes oi apospeis sas to teuxos tou pc mag to eixa parei alla pira to deutero meros opote den eida ti pc xrisimopoihse kai apo tin alli me endiaferei i othoni na einai dash koinos na mpainei mesa gia kleutes kai tetoia opote skeftomouna gia othoni 7'' kai pontiki trackball.tora gia to pc me apasxolei to trofodotiko kai i sudesmologia tou giati koitao kia tin epektasimotita tou sustimatos.

 

an to exei kanei kaneis as mas pei ti ekane apo pou pire ta ulika an pige se kapoio magazi na tou to perasoune kai ta sxetika.

 

sas euxaristo olous pou endiaferthikate an exete kati neotero please post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οντως το καλύτερο είναι η οθόνη να μην φαίνεται και πολύ γιατί θα στην φάνε. Επίσης καλό θα ήταν να είναι touchscreen για να αποφύγεις την χρήση mouse, έστω και trackball.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, παντως περι τροφοδοσιας... το inverter της APC ειναι ληστεια μετα φονου και εν τελη πολυ λιγα watt (ειδικα για carputer). Το APC ζηταει καπου στα 100 ευρω, και εγω απο καταστημα που εμπορευεται ηλεκτρονικο εξοπλισμο (πυκνωτες, τροφοδοσιες, καλωδιωσεις...) πηρα ενα 300αρι inverter με 50 ευρω... το οποιο σηκωνει ακομα και πολυμπριζο, και ως τωρα δουλευει αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego exo exo vali laptop sto pc kathos gia na ftiakso carputer den exo kai poli xoro sto car me ola ta gatzetakia pou to exo vali epano. Tora perimeno to Destinator 3 me elinikous xartes kai psaxno na vro USB GPS stick gia na exo navigator sto aftokinito me tin voithia tou laptop. \

 

Photos tha dite sto site mou: http://www.braker1.com/car.html

 

Sxetika omos me Carputer dite afto:

http://www.maccustoms.com/car/

 

Kai kalo forum gia plirofories kataskevis ktl carputer ine to http://www.mp3car.com/vbulletin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego exo exo vali laptop sto pc kathos gia na ftiakso carputer den exo kai poli xoro sto car me ola ta gatzetakia pou to exo vali epano. Tora perimeno to Destinator 3 me elinikous xartes kai psaxno na vro USB GPS stick gia na exo navigator sto aftokinito me tin voithia tou laptop. \

 

Photos tha dite sto site mou: http://www.braker1.com/car.html

 

Sxetika omos me Carputer dite afto:

http://www.maccustoms.com/car/

 

Kai kalo forum gia plirofories kataskevis ktl carputer ine to http://www.mp3car.com/vbulletin

 

Oraio to amaxi ore braker alla to fos kato apo to autokinito ti to theleis?

Poli ntafkaria einai. San autous pou vazoun lampakia stous ialokatharistires i san autous pou grafoun piso apo to amaxi tous "Folow me if you can"

(to follow me ena L !).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oraio to amaxi ore braker alla to fos kato apo to autokinito ti to theleis?

Poli ntafkaria einai. San autous pou vazoun lampakia stous ialokatharistires i san autous pou grafoun piso apo to amaxi tous "Folow me if you can"

(to follow me ena L !).

 

Peri orekseos kolokithopita... se alous aresoun se alous oxi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, παντως περι τροφοδοσιας... το inverter της APC ειναι ληστεια μετα φονου και εν τελη πολυ λιγα watt (ειδικα για carputer). Το APC ζηταει καπου στα 100 ευρω, και εγω απο καταστημα που εμπορευεται ηλεκτρονικο εξοπλισμο (πυκνωτες, τροφοδοσιες, καλωδιωσεις...) πηρα ενα 300αρι inverter με 50 ευρω... το οποιο σηκωνει ακομα και πολυμπριζο, και ως τωρα δουλευει αψογα.

 

apo mpataria pos pas?sou tin troei ama den to exeis anameno h einai ok?an upologisoume oti ena PC kaiei peripou 80 watt opos mia lampa enos fanariou sto autokinito einai san na exoume ena epipleon fanari.

 

esi ti pc evales mesa kai apo pou travixes reuma??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo mpataria pos pas?sou tin troei ama den to exeis anameno h einai ok?an upologisoume oti ena PC kaiei peripou 80 watt opos mia lampa enos fanariou sto autokinito einai san na exoume ena epipleon fanari.

 

esi ti pc evales mesa kai apo pou travixes reuma??

 

Λοιπον, το inverter μου το εχω συνδεσει στην εσωτερικη πριζα την 12βολτη... και απο εκει συνδεω ενα Laptop. Βεβαια, στην συσκευασια του Inverter μου ειχε και καλωδια με τα οποια μπορω να το συνδεσω απευθειας με τους πολους της μπαταριας.

 

Περι μπαταριας... αποφευγω να το δουλεψω με σβηστη μηχανη. Απο γνωστο που ασχολειτε με εγκαταστασεις carputers μου ειπε πως δεν υπαρχει φοβος να "στεγνωσω" την μπαταρια... ποσο δε μαλλον οταν το μηχανημα που συνδεουμε ειναι στα 80 και 90 watt. Mπορουμε να το εχουμε ανοιχτο και 1 ωρα η και παραπανω... αρκει να ειναι σε καλη κατασταση η μπαταρια. Προσωπικα αποφευγω παντως να το κανω, γιατι το φορτισε-ξεφορτισε δεν ειναι ιδιαιτερα καλο για την μπαταρια.

 

Παντως εαν κανεις εχει βαλει πολλα ηλεκτρονικα μπιχλιμπιδια στο αμαξι (ενοοντας ηχοσυστηματα-ενισχυτες κλπ κλπ) εχει καλη πιθανοτητα να μην αντεχει η μπαταρια το φορτιο. Χαρακτηριστικα ειδα ενα Leon το οποιο ηταν με βαρβατο ηχοσυστημα και DVD player πανω του... και ο τυπος προσπαθουσε με ενα αντιστοιχο inverter με το δικο μου, να βγαλει ρευμα για ενα Playstation μεσα στο αμαξι. Αλλες φορες καταφερνε να ξεκινησει το PS2 αλλες παλι οχι... Βασικα το προβλημα εντοπιζεται στο Boot Up των συσκευων γιατι εκει στιγμιαια τραβανε περισσοτερο ρευμα... και το θεμα ειναι αν εχει να δωσει η μπαταρια αυτο το φορτιο.... και κατ επεκταση το inverter (γι αυτο αλλωστε λεμε πως 75watt τροφοδοσια ειναι οριακη!!! Υπαρχει περιπτωση να μην μας κανει boot λογο μεγαλου αρχικου φορτιου)

 

Αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας υπολογιστής στο αυτοκίνητο είναι μια πολύ καλή ιδέα, αλλά κανείς πρέπει να προσέξει μερικά πράγματα. Στο μυαλό μου έρχονται τα ακόλουθα:

1- Για μικρές καθημερινές αποστάσεις είναι τελείως άχρηστος. Δεν χρειάζεσαι πληροφορίες gps ή κάτι τέτοιο. Για ταινίες και παιχνίδια (πχ. ps2) δεν το συζητάμε καν για καθημερινή χρήση. Σε ταξίδια μόνο.

2- Θα είναι εξαιρετικά σπαστικό για μία διαδρομή 10 λεπτών να περιμένες το 1 λεπτό να boot-άρει ο υπολογιστής. Δεν θέτω καν το θέμα να τον αφήνεις αναμένο όταν το αυτοκίνητο δεν λειτουργεί, όπως κάνω στο σπίτι μου.

3- Η καθημερινή του χρηστικότητα, εκτός ίσως από το να παίζει μουσική, θα είναι μηδενική. Εξάλλου μουσική μπορεί να παίζει και ένα mp3-cd player και δεν χρειάζεται να περιμένεις να boot-άρει. Αφήστε τα updates και τα crashes των windows που σου αποσπούν την προσοχή και ίσως προκαλέσουν crashes σε τοίχους :)

4- Δεν ξέρω τι γίνεται με το θέμα του σκληρού δίσκου. Μερικοί δρόμοι είναι τόσο χάλια που δεν γίνεται να αποφύγεις τις λακούβες. Συνεπώς υποθέτω πως ένας δίσκος δεν θα αντέξει πάνω από 2-3 μήνες σε ένα αυτοκίνητο. (Δεν είδα ακόμα καμία απάντηση σχετικά με αυτό).

 

Όσο και αν μου αρέσει η ιδέα του να έχω έναν υπολογιστή στο αυτοκίνητό μου, τα παραπάνω με αποτρέπουν να επενδύσω ένα σημαντικό ποσό έστω και 200-300 ευρώ για ένα τέτοιο εγχείρημα.

Επειδή όμως μου αρέσουν πολύ τα gadgets, οι έξυπνες ιδέες και οι ιδιοκατασκευές, δεν φευγει από το μυαλό μου η ιδέα του υπολογιστή στο αμάξι. Πόσο μάλλον όταν βλέπω ένα λίνκ σαν αυτό (http://www.wallstreetfreethinker.com/otherstuff/PlastiPrompter/plastiprompter.htm) που μου έδωσε την ιδέα του HUD (Head Up Display) στο αυτοκίνητο :D

Πραγματικά, θα ήθελα πολύ να δώ τις παραπάνω 4 παρατηρήσεις να καταρρίπτονται, και τότε ίσως το σκεφτόμουν σοβαρά, και επένδυα χρόνο και χρήμα σε ένα carputer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας υπολογιστής στο αυτοκίνητο είναι μια πολύ καλή ιδέα' date=' αλλά κανείς πρέπει να προσέξει μερικά πράγματα. Στο μυαλό μου έρχονται τα ακόλουθα:

1- Για μικρές καθημερινές αποστάσεις είναι τελείως άχρηστος. Δεν χρειάζεσαι πληροφορίες gps ή κάτι τέτοιο. Για ταινίες και παιχνίδια (πχ. ps2) δεν το συζητάμε καν για καθημερινή χρήση. Σε ταξίδια μόνο.

 

2- Θα είναι εξαιρετικά σπαστικό για μία διαδρομή 10 λεπτών να περιμένες το 1 λεπτό να boot-άρει ο υπολογιστής. Δεν θέτω καν το θέμα να τον αφήνεις αναμένο όταν το αυτοκίνητο δεν λειτουργεί, όπως κάνω στο σπίτι μου.

3- Η καθημερινή του χρηστικότητα, εκτός ίσως από το να παίζει μουσική, θα είναι μηδενική. Εξάλλου μουσική μπορεί να παίζει και ένα mp3-cd player και δεν χρειάζεται να περιμένεις να boot-άρει. Αφήστε τα updates και τα crashes των windows που σου αποσπούν την προσοχή και ίσως προκαλέσουν crashes σε τοίχους :)

4- Δεν ξέρω τι γίνεται με το θέμα του σκληρού δίσκου. Μερικοί δρόμοι είναι τόσο χάλια που δεν γίνεται να αποφύγεις τις λακούβες. Συνεπώς υποθέτω πως ένας δίσκος δεν θα αντέξει πάνω από 2-3 μήνες σε ένα αυτοκίνητο. (Δεν είδα ακόμα καμία απάντηση σχετικά με αυτό).

 

Όσο και αν μου αρέσει η ιδέα του να έχω έναν υπολογιστή στο αυτοκίνητό μου, τα παραπάνω με αποτρέπουν να επενδύσω ένα σημαντικό ποσό έστω και 200-300 ευρώ για ένα τέτοιο εγχείρημα.

Επειδή όμως μου αρέσουν πολύ τα gadgets, οι έξυπνες ιδέες και οι ιδιοκατασκευές, δεν φευγει από το μυαλό μου η ιδέα του υπολογιστή στο αμάξι. Πόσο μάλλον όταν βλέπω ένα λίνκ σαν αυτό (http://www.wallstreetfreethinker.com/otherstuff/PlastiPrompter/plastiprompter.htm) που μου έδωσε την ιδέα του HUD (Head Up Display) στο αυτοκίνητο :D

Πραγματικά, θα ήθελα πολύ να δώ τις παραπάνω 4 παρατηρήσεις να καταρρίπτονται, και τότε ίσως το σκεφτόμουν σοβαρά, και επένδυα χρόνο και χρήμα σε ένα carputer.[/quote']

 

I agree. edo den evala tsaba gia diafimistikous logous to DVD player me TV tuner tis Rockford pou mou protinane giati peran ton MP3 ine diskolo na odigas kai na vlepis F&F h na akous terma (pou mou aresi dinata h mousiki) ton Kakaounaki h tin Menegaki. Me to thema tou HDD kai afto poli sosto pou les.

 

HUD hmmm gia na to psaksoume ligo.. exi endiaferon. thimame stin Australia arxes 10etias 90 pou kikloforousan kati Nissan Bluebird me HUD. kai nomizo oti kai h BMW 645 exi HUD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας υπολογιστής στο αυτοκίνητο είναι μια πολύ καλή ιδέα' date=' αλλά κανείς πρέπει να προσέξει μερικά πράγματα. Στο μυαλό μου έρχονται τα ακόλουθα:

1- Για μικρές καθημερινές αποστάσεις είναι τελείως άχρηστος. Δεν χρειάζεσαι πληροφορίες gps ή κάτι τέτοιο. Για ταινίες και παιχνίδια (πχ. ps2) δεν το συζητάμε καν για καθημερινή χρήση. Σε ταξίδια μόνο.

2- Θα είναι εξαιρετικά σπαστικό για μία διαδρομή 10 λεπτών να περιμένες το 1 λεπτό να boot-άρει ο υπολογιστής. Δεν θέτω καν το θέμα να τον αφήνεις αναμένο όταν το αυτοκίνητο δεν λειτουργεί, όπως κάνω στο σπίτι μου.

3- Η καθημερινή του χρηστικότητα, εκτός ίσως από το να παίζει μουσική, θα είναι μηδενική. Εξάλλου μουσική μπορεί να παίζει και ένα mp3-cd player και δεν χρειάζεται να περιμένεις να boot-άρει. Αφήστε τα updates και τα crashes των windows που σου αποσπούν την προσοχή και ίσως προκαλέσουν crashes σε τοίχους :)

4- Δεν ξέρω τι γίνεται με το θέμα του σκληρού δίσκου. Μερικοί δρόμοι είναι τόσο χάλια που δεν γίνεται να αποφύγεις τις λακούβες. Συνεπώς υποθέτω πως ένας δίσκος δεν θα αντέξει πάνω από 2-3 μήνες σε ένα αυτοκίνητο. (Δεν είδα ακόμα καμία απάντηση σχετικά με αυτό).

 

Όσο και αν μου αρέσει η ιδέα του να έχω έναν υπολογιστή στο αυτοκίνητό μου, τα παραπάνω με αποτρέπουν να επενδύσω ένα σημαντικό ποσό έστω και 200-300 ευρώ για ένα τέτοιο εγχείρημα.

Επειδή όμως μου αρέσουν πολύ τα gadgets, οι έξυπνες ιδέες και οι ιδιοκατασκευές, δεν φευγει από το μυαλό μου η ιδέα του υπολογιστή στο αμάξι. Πόσο μάλλον όταν βλέπω ένα λίνκ σαν αυτό (http://www.wallstreetfreethinker.com/otherstuff/PlastiPrompter/plastiprompter.htm) που μου έδωσε την ιδέα του HUD (Head Up Display) στο αυτοκίνητο :D

Πραγματικά, θα ήθελα πολύ να δώ τις παραπάνω 4 παρατηρήσεις να καταρρίπτονται, και τότε ίσως το σκεφτόμουν σοβαρά, και επένδυα χρόνο και χρήμα σε ένα carputer.[/quote']

 

 

Koita file mou sostes oi apopseis sou alla otan vazeis kati sto amaxi den einai panta 100% xrisimo kai den mporeis xoris auto opote katalavaineis oti einai kai auto akomi ena gadget ligo akrivo men alla gadget kai polles fores xrisimo.

apo ekei kai pera ego zitao tis gnomes kai tis apopseis ton paidion pou einai se auto to site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια παρατηρηση για την διαρκεια της μπαταριας. Μια μπαταρια ενος μεσου αυτοκινητου ειναι 45 Ah (αμπερορια). Ενα "μικρο" αυτοκινητο (1000cc) εχει τουλαχιστον 30 Ah απ τη μανα του (μπορεις να βαλεις αρκετα πιο μεγαλη). Ενα "μεσαιο" ή "μικρομεσαιο" αυτοκινητο (1600cc) εχει 45-55 Ah μπαταρια.

45Ah σημαινει οτι εχει αποθηκευμενη ενεργεια που μπορει να τροφοδοτει για μια ωρα ενα φορτιο που τραβαει 45 Amperes (1ωρα*45Αμπερ ή 2ωρες*22,5Αμπερ ή 3ωρες*15Αμπερ κτλ). Αλλιως εχει ενεργεια 45Ah*12V=540Wh (540 βατορες=0,54Κιλοβατορες δηλαδη μιση κιλοβατορα). Αρα αν ενα pc τραβαει 100 Watt τοτε φτανει η μπαταρια του αυτοκινητου 5,4 ωρες. Βεβαια ολα αυτα ειναι θεωρητικα γιατι η μπαταρια δεν ειναι παντα καινουρια, δεν φορτιζεται παντα τελεια και δεν πρεπει να τελειωσει για να μπορει να παρει μπρος και το αυτοκινητο. Παντως και 2 ωρες να ειναι ανοικτο ενα pc των 100 W με σβηστο κινητηρα ολα θα ειναι ΟΚ. Ενδεικτικα σας λεω οτι o πατερας μου εχει ενα toyota Avensis. Εκανα μια μερα δοκιμη και αφησα για μιση ωρα αναμενα τα μεγαλα φωτα για να δω αν θα χρειαστει συντομα αλλαγη μπαταριας (ειναι 6 χρονων μπαταρια). Τα φωτα εχουν ισχυ: 45w (ο προβολεας της μεσαιας σκαλας που παραμενει αναμενος οταν αναψεις τα μεγαλα)+55w (ο μεγαλος προβολεας)+5w(τα πολυ μικρα)+5w (τα πισω πορειας)+10w (της πινακιδας)=120w. Ολα αυτα επι 2 (δεξια και αριστερα)=240w. Δεν εβαλα τα φωτα του ταμπλο και καποιες αλλες μικροκαταναλωσεις και με 6 χρονων μπαταρια δεν ειχε προβλημα για μιση ωρα και μαλιστα το αυτοκινητο πηρε κανονικα μπρος χωρις προβλημα (πρεπει να αντεχε πολυ ακομα). Αρα δε νομιζω να υπαρχει προβλημα για καποιον εκτος και εχει μεσα 5-6 ενισχυτες με καμια ισχυ 1000w συνολικα και το δουλεει στο τερμα.

 

Οσο για την πτωση τασης για να εχουμε μικρη πτωση τασης βαζουμε χοντρα καλωδια μικρου μηκους. Για το pc θα χρειαστει σταθεροποιητης ειδικα αν δουλεει οταν βαζουμε μπρος το αυτοκινητο (το ραδιοcd κλεινει αυτοματα οταν βαζουμε μπρος) για να μην καταπονειται.

 

Με αφορμη τα λεγομενα του φιλου kirimis:

Η μπαταρια δεν χαλαει με το φορτισε ξεφορτισε. Αντιθετα μια μπαταρια (η μολυβδου ειδικα) οταν μεινει για καιρο χωρις να ξεφορτιστει και να φορτισθει καταστρεφεται. Ειναι καλο για ολες τις μπαταριες να δουλευουν αλλιως μειωνεται πολυ η διαρκεια ζωης τους. Οταν βαζεις μπρος το αυτοκινητο η μπαταρια χανει λιγη ενεργεια που την παιρνει απο τον εναλλακτηρα (δεν υπαρχουν εδω και αρκετα χρονια δυναμο στα αυτοκινητα. Εναλλακτηρας ειναι γεννητρια τριφασικης εναλασσομενης τασης - η οποια βεβαια με ανορθωτες μετατρεπεται σε συνεχη). Ο εναλλακτηρας μπορει να δωσει μεγαλη ισχυ ακομα και στις χαμηλες στροφες του αυτοκινητου. Ακομα και στο ρελαντι φορτιζει η μπαταρια. Ακομα και στο ρελαντι να αφησεις το αυτοκινητο φτανει η ισχυς του εναλλακτηρα για τα φωτα, το ηχοσυστημα, ενα pc.

Τα 75 watt δεν ειναι οριακα οπως ειπε ο kirimis. Το playstation δε δουλευε γιατι ο inverter ηταν μικρης ισχυος (75w) και προφανως το playstation ηθελε παραπανω. Αρκει να σκεφτουμε οτι οταν βαζουμε μπρος το αυτοκινητο η μιζα μπορει να τραβηξει 500w και παραπανω σε καποιες περιπτωσεις. Βεβαια αυτο δε γινεται απ τον αναπτηρα του αυτοκινητου αλλα απο καποιο σημειο που μπορει να δωσει μεγαλη ισχυ και ενα τετοιο σημειο ειναι οι πολοι της μπαταριας.

Ελπιζω να ελυσα τις αποριες καποιων και να διευκρινισα καποια πραγματα.

Σαν επιλογο επαναλαμβανω οτι δεν υπαρχει προβλημα ισχυος απ το αυτοκινητο σε καμια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο, πιθανα εχεις δικιο για την μπαταρια... αν και βεβαια αυτο που εννουσα ειναι πως δεν χρειαζεται να την ξελιγωνουμε και να περιμενουμε μετα να φορτισει και παλι απο τον κινητηρα.

 

 

Οριακα οπως ειπα, ειναι τα 75watt, γιατι καποιες συσκευες στιγμιαια κατα το bootup μπορει να απαιτησουν παραπανω ρευμα απο οσο καταναλωνουν νορμαλ. Γι αυτο και μιλησα για οριακα watt...

Σχετικα παντως με το Playstation, ειχαμε 300αρι inverter και οχι 75αρι! Σε αλλα αμαξια που δοκιμαζαμε, ολα ηταν ΟΚ... στο Leon που ηταν και ελαφρως πειραγμενο με διαφορα... αλλοτε ξεκινουσε το PS2 και αλλοτε οχι (παντα με αναμενο κινητηρα). To PS2 νομιζω πως ηταν 60 watt. Aπο τους πολους της μπαταριας οπως αναφερεις, δεν υπηρχε προβλημα... που σημαινει οτι ο αναπτηρας εχει καποιους περιορισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...